Посветла коса

Дискусија во 'Коса' започната од bluberry, 27 ноември 2009.

 1. senjorita89

  senjorita89 Активен член

  Се зачлени на:
  7 август 2013
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Probav da ja osvetlam mojata kosa so pomos na cimet i balsam za kosa mi stoi veke 1 cas i neznam dali ke ima nekakov efekt dali nekoj probal do sea
   
 2. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.058
  Допаѓања:
  72.875
  Пол:
  Женски
  ^ Oд прва нема да има скоро никаков резултат, само косата ќе ти биде посјајна и ќе мириса на цимет.
  Оваа смеса треба да ја држиш подолго време на косата за да наводно има подобри ефекти.
  Повтори ја неколку пати за да почнеш да забележуваш некакви промени и најдобро успева кај оние со природно посветла коса, т.е. најбрзо се забележуваат промени во нијансата.
   
 3. mynameislove

  mynameislove Популарен член

  Се зачлени на:
  6 август 2013
  Пораки:
  1.118
  Допаѓања:
  12.184
  Каде да ги најдам производите на Balea ? фала :)
   
 4. WildCherry

  WildCherry Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2011
  Пораки:
  1.193
  Допаѓања:
  1.166
  Производи на Balea во Дм маркетите.
  А што се однесува до темава, сакам да си ја осветлам малку, ама немам гз за седење цел саат на сонце .
  порано пробував само со камилица и имало некои ефекти, може и ке продужам така, се почесто после секое миење па ваљдаке биде ...
   
 5. anna.tesoro

  anna.tesoro Активен член

  Се зачлени на:
  18 септември 2013
  Пораки:
  57
  Допаѓања:
  92
  Пол:
  Женски
  Имам природна кафеава боја на косата [​IMG] и летово се исфарбав со црвен степ на врвовите :clap: . Мислев ќе падне брзо бојата но еве поминаа 5 месеци, а само малку избледе. Сакам прво да пробам со цимет неколку пати, барем малку да ја осветлам и сакам вака да се исфарбам. [​IMG]
  Имам ли некакви шанси? :worried:
   
 6. QueenElena

  QueenElena Популарен член

  Се зачлени на:
  1 август 2013
  Пораки:
  1.213
  Допаѓања:
  1.285
  Јас не гледам некоја причина за осветлување на косата. :)
   
 7. lovebrazil

  lovebrazil Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2013
  Пораки:
  164
  Допаѓања:
  76
  Па сечи ги врвоите на кои останало од степчето :lol:
  И потоа земи си гарниер фарба, така некоја посветло плава, за бројче не знам да ти кажам. И ќе ја добиеш бојата. Мислам, ти кажувам од лично искуство, бидејќи и мојата коса е природно кафеава и со едно фарбање со гарниер плава ми фати и тоа баш убава медова боја каква што сакав. :) 8)
   
 8. mili4ka123

  mili4ka123 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2012
  Пораки:
  1.101
  Допаѓања:
  2.329
  Пол:
  Женски
  Не знам дали го имате спомнато во претходните мислења спрејот за осветлување на коса на Балеа. Другарка си го купи скоро, и косата и е ептен осветлена, и има преубав сјај. Има ли некоја девојка искуство со ова? Би сакала и јас да пробам :D
   
 9. Jenniffer

  Jenniffer Популарен член

  Се зачлени на:
  27 март 2013
  Пораки:
  2.375
  Допаѓања:
  7.404
  Пол:
  Женски
  Каков е тој спреј, може подетално? :?:
   
 10. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.058
  Допаѓања:
  72.875
  Пол:
  Женски
  Ова е спрејот (најдесно), меѓутоа воопшто не е за честа употреба - тоа го пишува и на декларацијата и не делува доколку по нанесувањето на самиот спреј не ја третирате косата со топлина.
  [​IMG]
   
 11. love-it

  love-it Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2014
  Пораки:
  113
  Допаѓања:
  78
  Помогнете..
  Како да ја осветлам косата без да ја бојадисувам на природен начин?
  Фала!
   
 12. jovana03

  jovana03 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2013
  Пораки:
  1.411
  Допаѓања:
  5.832
  Пол:
  Женски
  Тешко.. :)
   
 13. SunshineYo

  SunshineYo Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2014
  Пораки:
  210
  Допаѓања:
  311
  Пол:
  Женски
  Ова го најдов на интернет може да ви послужи, јас го немам пробано зошто ми се свиѓа природната боја на коса. Не верувам дека би и направило штета на косата нема никакви хемикалии :)

  Фала ти Ladybook.mk :D
   

  Прикачени фајлови:

  • Capture (4).PNG
   Capture (4).PNG
   Големина на фајлот:
   5,5 KB
   Прегледи:
   382
 14. katestojkoska13

  katestojkoska13 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јуни 2014
  Пораки:
  31
  Допаѓања:
  18
  Има на you-tube природно да си ја осветлиш со лимон :D :D
   
 15. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  12.525
  Допаѓања:
  64.712
  Пол:
  Женски

  Коса се осветлува само со деколоратор или бланш , ни цимет ни лимони не помагаат
   
 16. katestojkoska13

  katestojkoska13 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јуни 2014
  Пораки:
  31
  Допаѓања:
  18
  Mozi i da ne e vistina nemam probano, a nemam ni namera :P
   
 17. mims-89

  mims-89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 мај 2010
  Пораки:
  6.488
  Допаѓања:
  24.012
  Лимонот може да помогне ама не рачунај дека цела коса ќе ти ја осветли туку само како прамени може да ти излезат. По добитна комбинација ти е да ставиш лимон и да се изложиш на сонце, сигурно осветлува. Подобро ти е да купиш од она што е во жолти шишенца лимонска киселина и да си нанесеш на цела коса, излези на соце поседи некоја саат и ќе видиш како некои прамени ќе ти осветлат. Јас пробав еднаш така кога бев на одмор, секој ден го правев тоа и нели по цел ден на сонце на плажа и имав одлични резултати. Е сега некои викаат дека ќе ти се штети косата бла бла, ама јас немав таков искуство,баш ми беше убава. :)
   
 18. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.058
  Допаѓања:
  72.875
  Пол:
  Женски
  И мене само со лимон преубаво ми се осветли косата. Добив убав, златест сјај, нешто како sun-kissed hair.
  Си направив раствор од лимонов сок, си го ставив во шишенце со распрскувач и нанесував два пати во неделата. Некое време си седев на балкон полуизложена на сонце и си читав и тоа е тоа.
  Дури мислам дека лимоновиот сок ми помогна да ми се регулира лачењето на себумот, се надевам дека нема да ме разочара и да ми се појави првут. :lol:
   
  На WarriorAngel и mims-89 им се допаѓа ова.
 19. mode-kristina

  mode-kristina Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2014
  Пораки:
  618
  Допаѓања:
  1.139
  Пол:
  Женски
  Гледав по други страници дека косата најмногу се осветлувала со лимон, но и многу се оштетувала.Значи ова отпаѓа. Има ли други начини, освен со хидроген и бланш, како да се осветли косата, зашто сакам да ја осветлам по природен пат без да ја оштетам.
   
 20. mims-89

  mims-89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 мај 2010
  Пораки:
  6.488
  Допаѓања:
  24.012
  Па од ова осветлување со лимон нема по природно, хидрогенот 100 пати повеќе ќе ти ја оштети одколку лимонот. Јас ја имам осветлено со лимон и воопшто не ми се оштети. Само малку станува сува и крута ама одкако ќе ја измиеш ставиш маска, регенератор се враќа во нормала.