1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Посветла коса

Дискусија во 'Коса' започната од bluberry, 27 ноември 2009.

  1. senjorita89

    senjorita89 Активен член

    Се зачлени на:
    7 август 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Probav da ja osvetlam mojata kosa so pomos na cimet i balsam za kosa mi stoi veke 1 cas i neznam dali ke ima nekakov efekt dali nekoj probal do sea
     
  2. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    ^ Oд прва нема да има скоро никаков резултат, само косата ќе ти биде посјајна и ќе мириса на цимет.
    Оваа смеса треба да ја држиш подолго време на косата за да наводно има подобри ефекти.
    Повтори ја неколку пати за да почнеш да забележуваш некакви промени и најдобро успева кај оние со природно посветла коса, т.е. најбрзо се забележуваат промени во нијансата.
     
  3. mynameislove

    mynameislove Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2013
    Пораки:
    1.480
    Допаѓања:
    12.625
    Каде да ги најдам производите на Balea ? фала :)
     
  4. WildCherry

    WildCherry Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2011
    Пораки:
    1.193
    Допаѓања:
    1.172
    Производи на Balea во Дм маркетите.
    А што се однесува до темава, сакам да си ја осветлам малку, ама немам гз за седење цел саат на сонце .
    порано пробував само со камилица и имало некои ефекти, може и ке продужам така, се почесто после секое миење па ваљдаке биде ...
     
  5. anna.tesoro

    anna.tesoro Активен член

    Се зачлени на:
    18 септември 2013
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    99
    Пол:
    Женски
    Имам природна кафеава боја на косата [​IMG] и летово се исфарбав со црвен степ на врвовите :clap: . Мислев ќе падне брзо бојата но еве поминаа 5 месеци, а само малку избледе. Сакам прво да пробам со цимет неколку пати, барем малку да ја осветлам и сакам вака да се исфарбам. [​IMG]
    Имам ли некакви шанси? :worried:
     
  6. QueenElena

    QueenElena Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2013
    Пораки:
    1.212
    Допаѓања:
    1.289
    Јас не гледам некоја причина за осветлување на косата. :)
     
  7. lovebrazil

    lovebrazil Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    164
    Допаѓања:
    78
    Па сечи ги врвоите на кои останало од степчето :lol:
    И потоа земи си гарниер фарба, така некоја посветло плава, за бројче не знам да ти кажам. И ќе ја добиеш бојата. Мислам, ти кажувам од лично искуство, бидејќи и мојата коса е природно кафеава и со едно фарбање со гарниер плава ми фати и тоа баш убава медова боја каква што сакав. :) 8)
     
  8. mili4ka123

    mili4ka123 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2012
    Пораки:
    1.101
    Допаѓања:
    2.333
    Пол:
    Женски
    Не знам дали го имате спомнато во претходните мислења спрејот за осветлување на коса на Балеа. Другарка си го купи скоро, и косата и е ептен осветлена, и има преубав сјај. Има ли некоја девојка искуство со ова? Би сакала и јас да пробам :D
     
  9. Jenniffer

    Jenniffer Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2013
    Пораки:
    2.375
    Допаѓања:
    7.415
    Пол:
    Женски
    Каков е тој спреј, може подетално? :?:
     
  10. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Ова е спрејот (најдесно), меѓутоа воопшто не е за честа употреба - тоа го пишува и на декларацијата и не делува доколку по нанесувањето на самиот спреј не ја третирате косата со топлина.
    [​IMG]
     
  11. love-it

    love-it Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2014
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    78
    Помогнете..
    Како да ја осветлам косата без да ја бојадисувам на природен начин?
    Фала!
     
  12. jovana03

    jovana03 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2013
    Пораки:
    1.759
    Допаѓања:
    6.673
    Пол:
    Женски
    Тешко.. :)
     
  13. SunshineYo

    SunshineYo Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2014
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    316
    Пол:
    Женски
    Ова го најдов на интернет може да ви послужи, јас го немам пробано зошто ми се свиѓа природната боја на коса. Не верувам дека би и направило штета на косата нема никакви хемикалии :)

    Фала ти Ladybook.mk :D
     

    Прикачени фајлови:

    • Capture (4).PNG
      Capture (4).PNG
      Големина на фајлот:
      5,5 KB
      Прегледи:
      384
  14. katestojkoska13

    katestojkoska13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2014
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    18
    Има на you-tube природно да си ја осветлиш со лимон :D :D
     
  15. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.878
    Допаѓања:
    102.895
    Пол:
    Женски

    Коса се осветлува само со деколоратор или бланш , ни цимет ни лимони не помагаат
     
  16. katestojkoska13

    katestojkoska13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2014
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    18
    Mozi i da ne e vistina nemam probano, a nemam ni namera :P
     
  17. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Лимонот може да помогне ама не рачунај дека цела коса ќе ти ја осветли туку само како прамени може да ти излезат. По добитна комбинација ти е да ставиш лимон и да се изложиш на сонце, сигурно осветлува. Подобро ти е да купиш од она што е во жолти шишенца лимонска киселина и да си нанесеш на цела коса, излези на соце поседи некоја саат и ќе видиш како некои прамени ќе ти осветлат. Јас пробав еднаш така кога бев на одмор, секој ден го правев тоа и нели по цел ден на сонце на плажа и имав одлични резултати. Е сега некои викаат дека ќе ти се штети косата бла бла, ама јас немав таков искуство,баш ми беше убава. :)
     
  18. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    И мене само со лимон преубаво ми се осветли косата. Добив убав, златест сјај, нешто како sun-kissed hair.
    Си направив раствор од лимонов сок, си го ставив во шишенце со распрскувач и нанесував два пати во неделата. Некое време си седев на балкон полуизложена на сонце и си читав и тоа е тоа.
    Дури мислам дека лимоновиот сок ми помогна да ми се регулира лачењето на себумот, се надевам дека нема да ме разочара и да ми се појави првут. :lol:
     
    На WarriorAngel и mims-89 им се допаѓа ова.
  19. mode-kristina

    mode-kristina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2014
    Пораки:
    1.155
    Допаѓања:
    4.089
    Пол:
    Женски
    Гледав по други страници дека косата најмногу се осветлувала со лимон, но и многу се оштетувала.Значи ова отпаѓа. Има ли други начини, освен со хидроген и бланш, како да се осветли косата, зашто сакам да ја осветлам по природен пат без да ја оштетам.
     
  20. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Па од ова осветлување со лимон нема по природно, хидрогенот 100 пати повеќе ќе ти ја оштети одколку лимонот. Јас ја имам осветлено со лимон и воопшто не ми се оштети. Само малку станува сува и крута ама одкако ќе ја измиеш ставиш маска, регенератор се враќа во нормала.