1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Посветла коса

Дискусија во 'Коса' започната од bluberry, 27 ноември 2009.

  1. matejaaa

    matejaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2014
    Пораки:
    306
    Допаѓања:
    134
    Сакав да прашам во врска со лимонот, имам читано на повеќе страници и сегдека различно пишува.. доколку некоја ја има овлетлувано косата со лимон на кој начин го прави тоа дали чист лимон става или го меша со вода и колку вода :)
     
  2. Madilyn

    Madilyn Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2014
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    126
    Јас гледав на јутуб видеа и сите ставаат свеж лимон и не го мешаат со вода.
    Не заборавај да ставиш масло за да не ти се оштети косата :)
     
  3. Juicy

    Juicy Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2010
    Пораки:
    1.812
    Допаѓања:
    11.127
    Пол:
    Женски
    Значи ова ми е природна боја на косата, сакам малку да сменам ми здосади вака малку сакам да ја осветлам како на сликите подоле, каква фарба ми препорачувате ама да не избледува бојата?
    [​IMG]

    Вака сакам отприлика

    [​IMG]
    [​IMG]
     
  4. BelieberYeahh

    BelieberYeahh Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2013
    Пораки:
    1.443
    Допаѓања:
    2.205
    Пол:
    Женски
    Јас сакам да ја осветлам косата со лимон ама сакав да прашам дали се осветлува рамномерно,дека имам шишки и глупо би изгледало ако не е рамномерно и колку време треба да седам нa сонце? Исто ме интересира дали бојата постепено се враќа или "паѓа" како фарба :tmi: , и колку време ке ми стои?
     
  5. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.893
    Допаѓања:
    102.982
    Пол:
    Женски

    Со лимон не се осветлува толку многу косата како што опиша погоре , а бојата не паѓа толку лесно не се вади само со бланш , деколоратор или да се крати косата често
     
    На BelieberYeahh му/ѝ се допаѓа ова.
  6. UniqueRose

    UniqueRose Активен член

    Се зачлени на:
    21 август 2014
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    6
    Јас ја осветлив за неколку нијанси со чај од камилица. Убава боја добив, баш како што сакав :)
     
  7. TheKitty

    TheKitty Активен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2013
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    6
    Дали може некој да ми каже какво искуство има за осветлување на косата со бланш :)
     
  8. feminium

    feminium Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2012
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    1.738
    имам ама не ти го препорачувам подобро со ферби, од прва секако не ќе успееш таква боја но после 4-5 фарбања мислам дека да
     
  9. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.893
    Допаѓања:
    102.982
    Пол:
    Женски

    Има многу пишувано на форумот за бланшот , ама еве ќе ти кажам дека јас имам ставано многу пати , косата ми беше црна фарбана и морав да ставам бланш секако , се оштетува косата ама ако ја негуваш правилно брзо се опоравува, ако и аш црна или темна кафена коса мора бланш да користиш за даја осветлиш косата друго чаре нема
     
  10. TheKitty

    TheKitty Активен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2013
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    6
    Имам светла коса, сакам само да направам праменчиња за да ми дојде уште посветла. Имам слушнато дека со бланш најдобро осветлува :)
     
  11. Aiene9

    Aiene9 Активен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2014
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    1
    убаво ќе ти испадне со бланш.Ти кажувам од искуство :D
     
  12. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.667
    Пол:
    Женски
    Мене лично не ми се допаѓа вадењето прамени со бланш. Подобро со фарба неколку нијанси посветла од твојата природна боја, така изгледа поприродно и не се приметува толку многу кога ќе подникне твојата коса.
    Имам вадено прамени и на двата начина, вториот повеќе го препорачувам. :)
     
  13. bibb.y

    bibb.y Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    355
    Го купив овој спреј .. Ја испрскав еднаш косата на врвовите и ми се осветлија за една нијанса.. сега сум задоволна па ке видиме понатаму :)
    [​IMG]
     
    На lovemme, jagodka.18 и mims-89 им се допаѓа ова.
  14. Chicken.che

    Chicken.che Активен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2014
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    8
    Овој спреј е за целата коса да ти биде посветла или само прамени ? Каде можам да го најдам ? И колку пари :) :?:
     
  15. bibb.y

    bibb.y Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    355
    го има во dm , можеш поединечно прамени или да ја осветлуваш цела коса... не се сеќавам точно на цената околу 180ден мислам дека е :) :)
     
    На Chicken.che му/ѝ се допаѓа ова.
  16. jagodka.18

    jagodka.18 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 март 2013
    Пораки:
    846
    Допаѓања:
    607
    Може е малку смешно прашањето, но дали осветлувањето со спрејов е трајно или од кога ќе престане да се користи по одредено време со миење се враќа старата боја?
     
    На Chicken.che му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Samer

    Samer Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2014
    Пораки:
    224
    Допаѓања:
    168
    Пол:
    Женски
    ^
    Трајно е осветлувањето ,не паѓа. Исто така и еднаш ако ја испрскаш нема одма промана да приметиш веќе од втор или трет пат барем кај мене беше така;)
     
    На bibb.y и jagodka.18 им се допаѓа ова.
  18. anna j.l

    anna j.l Активен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2014
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    :hai:Здраво девојки
    Имав природнатемно кафеава коса и за беља ја фарбав црна:emo: ја носам веке едно 4 години црна и сакам да си ја вратам природната но проблемот е во тоа што кога ми расте коренот ми искачаат бели влакна и тоа доста ги има и морам пак да се фарбам во црно. Се бланширав ама се исшарив како папагал станав кај црвено кај црно :headbang::headbang: и ја уништив косата Дајте некој совет како да ја осветлам косата на природен начин плиссссс:@:@:@
     
  19. anna j.l

    anna j.l Активен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2014
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    ПС ова со лимонов го пробав само ми ја направи црвена косата и ми ја исуши исто колку и бланшот така да нешто друго ве молам
     
  20. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.893
    Допаѓања:
    102.982
    Пол:
    Женски

    Со лимон не се осветлува косата во никој случај ако беше така никој немаше да оди на фризер , земи colorb4 тоа е деколоратор што ја осветлува косата и не ја оштетува , го има во космо, стави го прво него па потоа исфарбај ја косата како сакаш