Посветла коса

Дискусија во 'Коса' започната од bluberry, 27 ноември 2009.

 1. matejaaa

  matejaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 мај 2014
  Пораки:
  306
  Допаѓања:
  133
  Сакав да прашам во врска со лимонот, имам читано на повеќе страници и сегдека различно пишува.. доколку некоја ја има овлетлувано косата со лимон на кој начин го прави тоа дали чист лимон става или го меша со вода и колку вода :)
   
 2. Madilyn

  Madilyn Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јуни 2014
  Пораки:
  138
  Допаѓања:
  126
  Јас гледав на јутуб видеа и сите ставаат свеж лимон и не го мешаат со вода.
  Не заборавај да ставиш масло за да не ти се оштети косата :)
   
 3. Juicy

  Juicy Популарен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2010
  Пораки:
  1.697
  Допаѓања:
  9.139
  Пол:
  Женски
  Значи ова ми е природна боја на косата, сакам малку да сменам ми здосади вака малку сакам да ја осветлам како на сликите подоле, каква фарба ми препорачувате ама да не избледува бојата?
  [​IMG]

  Вака сакам отприлика

  [​IMG]
  [​IMG]
   
 4. BelieberYeahh

  BelieberYeahh Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2013
  Пораки:
  1.304
  Допаѓања:
  2.000
  Пол:
  Женски
  Јас сакам да ја осветлам косата со лимон ама сакав да прашам дали се осветлува рамномерно,дека имам шишки и глупо би изгледало ако не е рамномерно и колку време треба да седам нa сонце? Исто ме интересира дали бојата постепено се враќа или "паѓа" како фарба :tmi: , и колку време ке ми стои?
   
 5. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  13.315
  Допаѓања:
  70.595
  Пол:
  Женски

  Со лимон не се осветлува толку многу косата како што опиша погоре , а бојата не паѓа толку лесно не се вади само со бланш , деколоратор или да се крати косата често
   
  На BelieberYeahh му/ѝ се допаѓа ова.
 6. UniqueRose

  UniqueRose Активен член

  Се зачлени на:
  21 август 2014
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  6
  Јас ја осветлив за неколку нијанси со чај од камилица. Убава боја добив, баш како што сакав :)
   
 7. Dream-Girl

  Dream-Girl Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  10.358
  Допаѓања:
  114.994
  Пол:
  Женски
  Мене на сонце секое лето ми се осветлуваат некои прамени, најверојатно имам некој таков ген, до 5 години плава коса сум имала, после ми отемнела, сега ми е светло кафена и имам плави прамени.
  Во септември кога ќе тргнеме накај школо ме прашуваат дали сум се шатирала. :tmi: :D
  На сонце пробајте може ќе ви се осветли и имам слушнато за тоа со лимон, али не сум го пробала. :rofl:
   
 8. TheKitty

  TheKitty Активен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2013
  Пораки:
  60
  Допаѓања:
  6
  Дали може некој да ми каже какво искуство има за осветлување на косата со бланш :)
   
 9. feminium

  feminium Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 август 2012
  Пораки:
  1.709
  Допаѓања:
  1.736
  имам ама не ти го препорачувам подобро со ферби, од прва секако не ќе успееш таква боја но после 4-5 фарбања мислам дека да
   
 10. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  13.315
  Допаѓања:
  70.595
  Пол:
  Женски

  Има многу пишувано на форумот за бланшот , ама еве ќе ти кажам дека јас имам ставано многу пати , косата ми беше црна фарбана и морав да ставам бланш секако , се оштетува косата ама ако ја негуваш правилно брзо се опоравува, ако и аш црна или темна кафена коса мора бланш да користиш за даја осветлиш косата друго чаре нема
   
 11. TheKitty

  TheKitty Активен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2013
  Пораки:
  60
  Допаѓања:
  6
  Имам светла коса, сакам само да направам праменчиња за да ми дојде уште посветла. Имам слушнато дека со бланш најдобро осветлува :)
   
 12. Aiene9

  Aiene9 Активен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2014
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  1
  убаво ќе ти испадне со бланш.Ти кажувам од искуство :D
   
 13. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.072
  Допаѓања:
  74.266
  Пол:
  Женски
  Мене лично не ми се допаѓа вадењето прамени со бланш. Подобро со фарба неколку нијанси посветла од твојата природна боја, така изгледа поприродно и не се приметува толку многу кога ќе подникне твојата коса.
  Имам вадено прамени и на двата начина, вториот повеќе го препорачувам. :)
   
 14. bibb.y

  bibb.y Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  80
  Допаѓања:
  354
  Го купив овој спреј .. Ја испрскав еднаш косата на врвовите и ми се осветлија за една нијанса.. сега сум задоволна па ке видиме понатаму :)
  [​IMG]
   
  На lovemme, jagodka.18 и mims-89 им се допаѓа ова.
 15. Chicken.che

  Chicken.che Активен член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2014
  Пораки:
  28
  Допаѓања:
  7
  Овој спреј е за целата коса да ти биде посветла или само прамени ? Каде можам да го најдам ? И колку пари :) :?:
   
 16. bibb.y

  bibb.y Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  80
  Допаѓања:
  354
  го има во dm , можеш поединечно прамени или да ја осветлуваш цела коса... не се сеќавам точно на цената околу 180ден мислам дека е :) :)
   
  На Chicken.che му/ѝ се допаѓа ова.
 17. jagodka.18

  jagodka.18 Популарен член

  Се зачлени на:
  21 март 2013
  Пораки:
  840
  Допаѓања:
  606
  Може е малку смешно прашањето, но дали осветлувањето со спрејов е трајно или од кога ќе престане да се користи по одредено време со миење се враќа старата боја?
   
  На Chicken.che му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Samer

  Samer Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2014
  Пораки:
  189
  Допаѓања:
  127
  Пол:
  Женски
  ^
  Трајно е осветлувањето ,не паѓа. Исто така и еднаш ако ја испрскаш нема одма промана да приметиш веќе од втор или трет пат барем кај мене беше така;)
   
  На bibb.y и jagodka.18 им се допаѓа ова.
 19. anna j.l

  anna j.l Активен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2014
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  7
  Пол:
  Женски
  :hai:Здраво девојки
  Имав природнатемно кафеава коса и за беља ја фарбав црна:emo: ја носам веке едно 4 години црна и сакам да си ја вратам природната но проблемот е во тоа што кога ми расте коренот ми искачаат бели влакна и тоа доста ги има и морам пак да се фарбам во црно. Се бланширав ама се исшарив како папагал станав кај црвено кај црно :headbang::headbang: и ја уништив косата Дајте некој совет како да ја осветлам косата на природен начин плиссссс:@:@:@
   
 20. anna j.l

  anna j.l Активен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2014
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  7
  Пол:
  Женски
  ПС ова со лимонов го пробав само ми ја направи црвена косата и ми ја исуши исто колку и бланшот така да нешто друго ве молам