1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Посветла коса

Дискусија во 'Коса' започната од bluberry, 27 ноември 2009.

  1. anna.tesoro

    anna.tesoro Активен член

    Се зачлени на:
    18 септември 2013
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    99
    Пол:
    Женски
    Не живеам во Мк, незнам, а овде го среќавам во продавниците, ми паќа во очи дека многу сакам да ја осветлам косата, а не ми се оди на фризер овде скапо е многу за шишање само, а за фарбање или нијансирање не сакам да помислам. Инаку кога ќе си дојдам во Мк точно знам кај ќе одам и што ќе правам со косава ама до тогаш не ми се седи вака шарена во главата затоа си експериментирам со фарбите :D
     
  2. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.879
    Допаѓања:
    102.902
    Пол:
    Женски

    Сaмo блaнж или декoлoрaтoр прoбaј гo oвoј штo си гo нaшлa дoвoлнo е мaлку дa ти oсветли кoсaтa пa дa стaвaш пoсветли фaрби вaкa кoлку и дa се фaрбaш џaбе ти е
     
  3. anna.tesoro

    anna.tesoro Активен член

    Се зачлени на:
    18 септември 2013
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    99
    Пол:
    Женски
    Да, мислам дека ќе го пробам, само ме интересираше некоја ако го има пробано да ми каже, да не е како колор шампон да не си давам пари за џабе.
     
  4. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Не е тоа како колор шампон, слично е како Балеа спрејот за осветлување и не се забележуваат резултати од прв пат. Потребно е повеќе од месец дена за да забележиш значителна промена, во спротивно косата изгледа како фатена од сонце. Ништо повеќе.
    Нема толку голем процент на хидроген во составот за да делува и драстично да ја осветли косата од неколку пати употреба.
     
  5. anna.tesoro

    anna.tesoro Активен член

    Се зачлени на:
    18 септември 2013
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    99
    Пол:
    Женски
    А да ставам само надоле плава фарба? Има шанси така да се изедначи? Инаку сеа пред нова година се фарбав па нема да ми биде подрасната на корените и следниот пат кога ќе се фарбам пак да ставам плава ама на цела коса.
     
  6. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.879
    Допаѓања:
    102.902
    Пол:
    Женски
    Не , немa дa се изеднaчи , тешкo се oсветлувa пoтемнa кoсa , aкo се oсветлувaше oд фaрбa никoј немaше нa фризер дa oди сите фaрби ќе стaвaвме. Земи си гo декoлoрaтoрoв прoчитaј кaкo се нaнесувa и пoтoa фaрбaј се вaкa ништo немa дa смениш
     
  7. Fatalnata

    Fatalnata Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јули 2014
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    8.673
    Пол:
    Женски
    Постепено неколку пати ке ти фати плавата, ама ти треба мн време и нерви и труд.
     
    На anna.tesoro му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Sw3et.Ang3l

    Sw3et.Ang3l Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2012
    Пораки:
    1.261
    Допаѓања:
    2.096
    Пол:
    Женски
    Женски ми требате за совет :) Сакам да ја осветлам косата со прамени. Мојата е темно кафеава и незнам дали ќе ми успее замислата, во спојлер ќе ставам слики од мојата коса и косата што сакам да ја добијам. Секој совет е добредојден :*

    [​IMG] 10516805_10203947842169231_5593439554970233847_n.jpg
     
  9. Fatalnata

    Fatalnata Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јули 2014
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    8.673
    Пол:
    Женски
    може зошто да не ама само на фризер.
     
    На Sw3et.Ang3l му/ѝ се допаѓа ова.
  10. anna j.l

    anna j.l Активен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2014
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Читам на многу сајтови пишува дека косата може да се осветли со чај од камилица па ме интересира дали сте пробале и какви биле резултатите, бидејќи пред неколку месеци пробав со витамин ц и добив наранџеста боја која страшно ме нервираше, Ве молам за совет се надевам ова со камилица не дава наранџеста боја. Веќе 4 години се фарбам црна и сега сакам да променам барем малку да ја осветлам но никако со хемикалии така да помагајтеее
     
    На Gona 2015 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Прв пат чула
     
    На anna j.l му/ѝ се допаѓа ова.
  12. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.879
    Допаѓања:
    102.902
    Пол:
    Женски
    Осветлувaње нa црнa фaрбaнa кoсa без блaнш не е вoзмoжнo
     
    На anna j.l му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Gona 2015

    Gona 2015 Нов член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2015
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    И јас го имам истиот проблем веќе подолго време се обидувам да ја осветлам косата пробав се бланширав и резултатот беше кај црна кај црвена кај жолта поточно семафор и тотално ја уништив косата. И јас прочитав нешто со лимон со мед и со камилица се осветлува косата но треба да седиш на сонце така да чекај лето па пробај нема ништо штетно во ова и јас чекам сонце и ке висам со лимон у глава на тераса. Најважно е да не се откажуваш биди упорна сами сме криви што сме ставиле црна фарба
     
  14. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.879
    Допаѓања:
    102.902
    Пол:
    Женски

    Не се oсветлувa кoсa ниту сo лимoн ниту сo цимет , лимoнoт мoже дoпoлнителнo дa тијa исуши и кoсaтa , незнaм зaштo се мaчите вaкa местo дa oдите нa фризер ти и сaмaтa си кaжa декa и сo блaнш не ти се oсветлилa кoсaтa a лимoни џaбе ќе стaвaте нa глaвa зa црнa фaрбa дa извaдиш сaмo нa фризер
     
  15. odbojkarka

    odbojkarka Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2011
    Пораки:
    264
    Допаѓања:
    82
    Пол:
    Женски
    Има еден спреј за осветлување на косата. Во ДМ го видов 170 денари беше, само не ми текнува како се викаше. Од темна кафена баш осветлена косата ја прави. Оди дури накај плаво. Многу другарки имаат пробано и се мислам сега и јас да пробам. На мокра коса напрскуваш од спрејот на целата коса и со фен ја сушиш. И колку повеќе ја сушиш толку повеќе ќе се осветлува. И спрејот паѓа исто како фарба што паѓа. Ќе пробам деновиве и се надевам ќе ми излезе нијансата која што си ја посакувам :hai:
     
    На SwanMay и Gona 2015 им се допаѓа ова.
  16. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Осветлувањето со камилица делува само кај девојките со природно руса коса, т.е. кај оние со многу светла коса. Во спротивно, освен сјајна коса, не очекувај никаква друга промена.
    Јас со години косата ја измивам со камилица и некои драстични промени не сум приметила, освен сјајност и освежување на мојата природна боја.
     
    На Gona 2015 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Gona 2015

    Gona 2015 Нов член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2015
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски

    А дали овој спреј е наменет и за фарбана коса?
     
  18. odbojkarka

    odbojkarka Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2011
    Пораки:
    264
    Допаѓања:
    82
    Пол:
    Женски
    Па мислам дека не се користи за фарбана коса. :)
     
  19. cacana

    cacana Активен член

    Се зачлени на:
    20 август 2013
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Која боја за коса да ја купам за брзо осветлување на косата.
     
  20. Abrakadabra

    Abrakadabra Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2015
    Пораки:
    1.468
    Допаѓања:
    20.043
    Пол:
    Женски
    Со фарба тешко брзо да ја осветлиш. Секој фризер ќе то каже дека за брзо, бланш па после фарбај се или шатирање прамени како опција, па ти бирај !
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.