Посетување психијатар

Дискусија во 'Психологија' започната од Meggy, 13 јануари 2010.

 1. Бети блажевска

  Бети блажевска Активен член

  Се зачлени на:
  8 јули 2017
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  Ве молам да ми препорача некој психијатар..во последно време се не ми е добро да одам на консултација негде
   
 2. Just.do.it

  Just.do.it Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 мај 2019
  Пораки:
  522
  Допаѓања:
  1.221
  Пол:
  Женски
  Имам слушано дека го фалат д-р Моме Петковски. Психијатар од Скопје исто антони новотни.
   
  На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Бети блажевска

  Бети блажевска Активен член

  Се зачлени на:
  8 јули 2017
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  А каде работи која ординација
   
 4. Butterfly1107

  Butterfly1107 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2018
  Пораки:
  904
  Допаѓања:
  1.794
  Пол:
  Женски
  Ивана Хаџиванова
   
 5. Just.do.it

  Just.do.it Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 мај 2019
  Пораки:
  522
  Допаѓања:
  1.221
  Пол:
  Женски
  Таа е психолог, психотерапевт. Не е психијатар.
   
 6. Just.do.it

  Just.do.it Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 мај 2019
  Пораки:
  522
  Допаѓања:
  1.221
  Пол:
  Женски
  Ординацијата на д-р Моме Петковски се наоѓа во ченто, блиску до тинекс. За новотни не знам кај има ординација, но тој работи на клиника за психијатрија во Скопје.
   
  На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
 7. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  13.721
  Допаѓања:
  135.944
  И Моме работи на државно.
  Во воена болница. Воена-воена, не 11 Септември.
  И можеш со упат да одиш.
  Многу добар дијагностичар е.
  Јас одам кај него.
   
 8. Butterfly1107

  Butterfly1107 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2018
  Пораки:
  904
  Допаѓања:
  1.794
  Пол:
  Женски
  100% ја препорачувам, нејзиниот пристап е незаменлив.
   
 9. JoyJoy

  JoyJoy Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2017
  Пораки:
  1.583
  Допаѓања:
  5.201
  Пол:
  Женски
  Сакаш помош да ги пребродиш проблемите кои те мачат - тогаш ти треба психолог/психотерапевт.
  Ако сакаш лекови (без многу многу разговарање) тогаш оди на психијатар.
   
  На Бети блажевска и Butterfly1107 им се допаѓа ова.
 10. Just.do.it

  Just.do.it Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 мај 2019
  Пораки:
  522
  Допаѓања:
  1.221
  Пол:
  Женски
  Доколку се работи за патологија мора психијатар и мора лекови.
   
  На Бети блажевска му/ѝ се допаѓа ова.
 11. JoyJoy

  JoyJoy Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2017
  Пораки:
  1.583
  Допаѓања:
  5.201
  Пол:
  Женски
  Да ама за да се дијагностицира патологија треба цел тим и системски пристап (тим од психијатар и психолог и цел систем на дијагностицирање на проблемот). Тогаш ништо не е така едноставно.
   
  На Butterfly1107 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Just.do.it

  Just.do.it Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 мај 2019
  Пораки:
  522
  Допаѓања:
  1.221
  Пол:
  Женски
  Да, тимски пристап треба. Обично кај психолог се праќаат за тестирање на способности. Но може и психијатар сам да дијагностицира.
   
 13. Бети блажевска

  Бети блажевска Активен член

  Се зачлени на:
  8 јули 2017
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  Незнаев каде па закажав на психијаттар кај ѓорги ангелковски...ми даде зепира сабајле и навечер во комбинација со диезепам 2 мг...ама само зепирата ја пијам ама еве 3 дена не гункционирам мн ми се врти.ќе прашам утре дали може навечер само 5 мг.а дење 2 мг диезепам.
   
 14. JoyJoy

  JoyJoy Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2017
  Пораки:
  1.583
  Допаѓања:
  5.201
  Пол:
  Женски
  Е па јас ти кажав дека психијатар може само со лекови да те наклука кои се со прилично несакани ефекти. Од терапијата веројатно те мачи анксиозност и нешто малку тажни мисли. Пробај да посетиш психотерапевт/психолог за да си ги решиш проблемите. Лековите само ќе ти ја замаскираат симптоматологијата и моментално ќе ти помогнат. Битни се и те како во третманот зашто некогаш мора малку да се потсмириш за да можеш да работиш на себе, ама нема да ти помогнат на долг рок.
  Со среќа.
   
  На Butterfly1107 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Butterfly1107

  Butterfly1107 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2018
  Пораки:
  904
  Допаѓања:
  1.794
  Пол:
  Женски
  Пак ќе ја препорачам Ивана Хаџиванова. Мене многу ми помогна. Јас секако не сакав апчиња, бев доста нервозна и од нервоза добивав главоболки и тахикардија. Девојката е прекрасна и многу ми помогна. Веќе година дена немам проблем. Бев на околу 10 сесии.
   
 16. Just.do.it

  Just.do.it Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 мај 2019
  Пораки:
  522
  Допаѓања:
  1.221
  Пол:
  Женски
  Вака, психијатарот сметал дека треба да ти даде терапија. Можеш да идеш на психотерапевт, тој може со психотерапија да ти помогне, но нема да може да направи промена во медикаментозната терапија. Промена на терапијата или укинување прави исклучиво психијатар. Тоа што ти се врти е од апчињата, бидејќи организмот не е навикнат. Консултирај се со психијатарот за овие работи. Сепак промени во терапијата на своја рака не смееш да правиш.
   
  На Бети блажевска и theowndemon им се допаѓа ова.
 17. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  6.396
  Допаѓања:
  104.845
  Општо за терапии препишани од психијатар: имате околу две недели период на прилагодување. Нема да се осеќате вака покасно. Ако продолжат ваквите чувства, терапијата ќе ви биди сменета. Пред да почнат апчињата да даваат посакуван ефект, прво мора да биди полошо, за жал. Држете се до терапијата без желби за што и кога сакате да пиете. Имате контрола после сесија од кога ви е дадена терапија, и тогаш психијатарот ќе види дали ќе ви скрати и смени нешто или е океј како шо е.
   
  На Бети блажевска му/ѝ се допаѓа ова.
 18. steela.honey

  steela.honey Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 септември 2016
  Пораки:
  32
  Допаѓања:
  40
  Пол:
  Женски
  Јас топло ја препорачувам Др Ангелина од ПЗУ Калинка ;)