1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Посетување психијатар

Дискусија во 'Психологија' започната од Meggy, 13 јануари 2010.

  1. Rossana

    Rossana Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2010
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    43
    мислам кај психолог...
     
  2. Gunshine

    Gunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    818
    Допаѓања:
    666
    Мислам, ама не сум 100% сигурна дека се третираат кај психолог во лесна фаза... значи без лекови.
    Но доколку е во тешка депресија особата, мислам треба кај психијатар, пошто ипак тоа е болест, која се лекува нели, со антидепресиви, а антидепресиви може да препише само психијатар.
     
  3. dakii

    dakii Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 април 2010
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    9
    Др.Дудучки-сум слушнала за него ама лоши гласини кружат дека бил поненормален од пациентите,btw тој е психијатар а не психолог. Во Куманово има многу јак психолог кој има завршено за гештатл терапија-Мирјана Петрушевска(071949497).
    Досега имам пет пати одено и сум многу задоволна,ми помогна во многу ситуации самата да си го добијам одговорот,преку интересни вежби. ;)
     
  4. majuska1979

    majuska1979 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    4
    zdravo ! eve veke 2 god imam anksiozno poremetuvanje i bev na psihijatar od nego dobiv tabletki xeleks i navistina mi bese pobobro,posle pomalku od 1 go veke gi imav otkazano po negova preporaka i dobro bev rabotata e toa sto mislam deka sega veke ne mi treabaat lekovi tuku dobar razgovor nekakva psihoterapija.pa moeto prasanje dali nekoj od vas znae dobar psihoterapevt vo Bitola,bilo da se zanimava kognitivno bihejviorna terapija ili nesto drugo(gestalt terapiaj)pa ako znae da go dobijam negovoto ime ili tel broj i kade se naoga.pozdrav
     
  5. Severina

    Severina Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2010
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    6
    jas studiram psihologija i mozam da kazam deka psihologot e za zdravi lica so problemi, a psihijatarot za bolni lica so nekoj psihicki poremetuvanja i moze da prepisva apcinja, isto i toj mozi da se rasprava so zdravi lica kako psihologot:) vo sekoj slucaj mi odgovara lugeto da odat na psiholog za poke pari da vagam hahah majtap nastrana ubo e da si ja olesnis dusata i da bidis podobar, odenje na psiholog treba da se svati kako obicen preged od sekoj drug doktor , dali bil opst ili ginekolog ili zabolekar, zalosno e so poveke si gi pazime zabite (odime na zabolekar ) otkolku dusata( a za na psiholog sramota e odete babe na bajacka).....ali ko so gledam ima svest m,egu mladite ima nadez da se srusat site tabua...
    ps.znam dobar psiholog od bitola ako nekoj go interesira neka kazi pozz
     
    На Niki92 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. parisheroinstars

    parisheroinstars Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јули 2010
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    25
    Кај нас се мисли дека ако одиш на психолог имаш ментални проблеми.. :^)
    Најискрено, ми треба психолог, ми треба да признаам се што ме мачи и секако, да добијам стручно мислење и совет.
     
  7. Victorya

    Victorya Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    508
    Имам одено на психолог и искрено ништо посебно... само си ја отворив душата, поразговаравме и толку... битно е дека си се олеснив. :)
     
  8. aNy-to

    aNy-to Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2010
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    394
    Токму така кај нас ако одиш на психолог те сметаат за луд да се каже така.И јас понекогаш чуствувам потеба да посетам психолог и сметам дека нема ништо лошо во тоа.Па неможеме секогаш со секој да разговараме за проблемите што не мачат,повеќето ќе не сватат погрешно и потоа ни се смеат зад грб и не оговараат.Вака барем ќе ти биде загарантирана тајност и плус добиваш стручно мислење што секако неможе да ни наштети.
     
  9. doktorka-an

    doktorka-an Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 мај 2010
    Пораки:
    1.078
    Допаѓања:
    344
    Според мене не треба воопшто да се има страв ако треба да се оди на психијатар, тој тука е за да помогне. Како што треба да се одржува физичка хигиена така човекот треба да одржува и ментална хигиена. :( Во ова динамично општество исполнето со многу стрес ретко некој може да седи мирен и ништо да не му влијае. |-) :drunk:
    И нема ништо страшно ако некој има потреба од психијатар, :clap: јас би ги охрабрила сите кои се мислат да појдат зошто многу подобро после ќе се чувствуваат.
     
  10. macence85

    macence85 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 август 2010
    Пораки:
    1.217
    Допаѓања:
    821
    Се распаѓаше се околу мене и во мене ама на психолог не појдов. :( А не да ми требаше!!!!! единствено мене ми беше пречка што во моето место има само еден психолог, а тоа не е психолог ами трачар!!!! Јас лично го имам слушнато во продавница кај што ги раскажува проблемите на луѓето и тоа и со име и со се :fubar: тиквар невиден!! :swear: инаку секаде е тоа нормално, и тие се доктори ко сите други. ако те боли нешто одиш кај матичен, ако те боли душа оди кај психолог, јас не гледам зошто не би? освен ако немате трачар психолог ко мојот :lol: :*
     
  11. christina

    christina Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Posetuvanje na psiholog e mnogu normalna rabota,za luge koj se vo stresna sostojba.Namesto da si gi kazete problemite na prijatelka,koja podocna ke ve ozboruva... :^) Platete mu na doktorot.
     
  12. Shilaa

    Shilaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    9
    Мислам дека е добра работа, затоа што можеш да му кажеш се што сакаш и знаеш дека не смее да каже на никој. И знае да ти даде добар совет или барем да ти помогне да сватиш што ти е всушност.
     
  13. Anggie

    Anggie Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2010
    Пораки:
    163
    Допаѓања:
    36
    Не сум посетила до сега присијатар, но и јас мислам дека тоа е нормална работа ... Имам многу пријатели кои ми кажуваат дека биле па на некои им помогнал на некои не :) ... Мислам дека навистина може да помогне завосно од тоа како ке ги сватиш неговите совети :) ... На мама една пријателка оде 15 години на пихијатар па ништо :D зависи каква глава си... Има некои кои ке се запнат во едно нешто и неможеш да им го смениш мислењето :)... Братучедками веке 2 години не сака ништо да јаде.. по цел ден е само на сончоглед и на мастики, и по цел ден стоеше пред огледало и викаше дека била дебела и дека имала сало дури и на челото ... Крвта и падна на 76 што значи дека веке е анорексична :) ... И сега неможат да ја убедат да оди на психијатар .. Тоа било на ментално болни луѓе :) И тетками вика дека нејзина грешка била што и рекла психијатар, а не психолог :) .. Знам дека нема разлика помеѓу изразите, исто им е значењето ама психијатар е малку погруб збор за разлика од психолог... Дали гледате некоја разлика во тоа? :)
     
  14. wild.child15

    wild.child15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2010
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    13
    Незнам зошто сеуште кај нас не може да се прифати идеата дека посетувањето на психолог или психотерапет е многу нормална работа која што ја практикуваат здрави луѓе притиснати од стресот кој секојднево го доживуваат и сакаат да си ја олеснат душата.Мислам дека повеќе се болни оние кои не сакаат да одат одколку тие што редовно посетуваат.Секој еден е човечка душа со чувства и емоции и секој ден се среќава со препреки, разочарувања небитно дали е тоа во работата или во својот приватен живот и совет од некој кој е професионалец во областа на психата и начинот на кој што размислува човекот секогаш би дошло добро, не значи дека мора да си ментално болен за да посетуваш психолог.Додуша кај нас сеуште не се прави голема разлика помеѓу психијатар и психолог и поради тоа мислам дека луѓето го сваќаат тоа на тиа начин.. но најмногу, би се откажале од таа идеа па дури и би западнале во поголема депресија што лесно може да доведе некој до лудило само поради тоа што мислат дека доколку посетуваат психолог ќе станат мета на озборувачите кои дефинитивно ги има во преголем број кај нас.
     
  15. Nannaa

    Nannaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2010
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    30
    се разбира дека има разлика меѓу психијатар и психолог. јас учам за психолог и можам да ти кажам дека кај психолог одат нормални луѓе кој имаат некаква мака или некој проблем кој не можат сами да си го решат.а на психијатар се оди само кога нервите не ти се ок.... ( некој луѓе кој имаат проблеми со нервите... кој се лечат од такви работи и сл). секако на психолог не треба да одиш ако мислиш дека тој прави магии и кога ке излезиш од кај него животот ќе ти биде сменат 360 степени или пак ако не сакаш да си помогниш самиот себеси џабе ти е психологот... колку и да ти кажува тој некој работи ти ако си тераш по свое и не слушаш џабе ти е одењето. на психолог се оди ако сакаш да ти помогни во нешто или да имаш некој проблем да те ислуша и да ти даде некој добар совет, а не да те лечи и да ти препишува апчиња. поарно речии на брачедати нека оди на психолог оти понатаму ке си има уште проблеми или пак нека почни да внесува витамини во организмот и нека јади здрави јадења а не сендвичи и сл некој такви брзи храни..... ако сака да си помогни самата нека оди нека не чека... оти колку поќе чека толку полошо.... јас ти дадов мое мислење .... сега како сакаш сфати го и како сака нека прави брачедати. а колку години има?? повозрасна е или малечка?
     
  16. macysh

    macysh Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2010
    Пораки:
    1.090
    Допаѓања:
    767
    И јас ќе кажам исто,дека нормално има разлика меѓу психијатар и психолог.Јас еве сум посетила психолог и тоа неодамна,кога имав проблеми со исхраната т.е анорексија :( Мене лично тоа што посетив психолог не ми помогна и си продолжив по старо,неможев со психологот отворено да разговарам,неможев да се опуштам.Меѓутоа си помогнав со тоа што самата размислив и сфатив ко каква положба се наоѓам :|
    Воедно сакав само да кажам дека мене лично не ми помага многу разговор со психолог,се чувствувам како да разговарам со некој странец кој во секој момент ќе ме предаде. :?:
     
  17. Nannaa

    Nannaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2010
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    30
    затоа и јас реков ако можи да раговара со психолог нека оди, ако не нека се свести сама.... мора со некого да направи муабет.... мора некој да ја посочи... за да одиш на психолог треба да си спремен и сам да одлучиш да одиш а не некој да те тера...оти ако одиш со сила ништо нема да напрајш само пари шо ке дајш за џабе.... затоа ако не сака да оди на психолог мора да внесва во организмот доволно витамини за да можи да се крени малце па потоа да јади здрава храна, и пред се треба да внесва и мрсна храна не можи само посна и без калории... калориите се потребни на организмот....
     
  18. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    Мацуш баш ми е криво што ова го читам за тебе,ама срцка мораш да се силиш и да се храбриш самата да почнеш да јадеш нормално и да уживаш во храната.Почни со помали порции на лесна храна.Еве наутро почни со житарици(корнфлекс)со млеко и овошје.Значи мора да внесуваш скоро се ама по малку и почесто.И не е лошо да пиеш витамини посебно витамин Ц и Б комплекс.Не дозволувај да изгубиш здравје, а не дај боже да се случи и најлошо поради неухранетост.
     
  19. macysh

    macysh Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2010
    Пораки:
    1.090
    Допаѓања:
    767
    Џули,душо сега готово го решив проблемот :) Ама криво ми е што чекав се додека сосема не пропаднав на изглед, а инаку крвта супер ми е.Добив мотивација да се вратам во нормала откако видов дека сите алишта што ги носев пред неколку месеци ми беа широки ;( И,сите околку мене забележуваа колку сум ослабена,од 50 метри се гледаше разлика :worried:
    Ама сега се вратив во нормала,фала му на бога :) :* :)
     
  20. draganakkm

    draganakkm Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2010
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    сакам да стапам во контакт со психолог секоја помош би ми била од корист однапрет благодарам

    dragana.karate@yahoo.com