Посетување психијатар

Дискусија во 'Психологија' започната од Meggy, 13 јануари 2010.

 1. peperutka87

  peperutka87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2011
  Пораки:
  742
  Допаѓања:
  518
  Пол:
  Женски
  Kaj nas uste e nivoto na lugjeto mnogu nisko i seljacko(zboram generalno)ne daj boze da gi doznaat deka odat na psihijatar toa e "sram" odma nezdravi ke gi napravat..... smesno i pateticno,poprvo ke otidan na gatac ili baac odosto na psihijatar
  [mod-kirilica:1nyfqyww][/mod-kirilica:1nyfqyww]
   
  На Stephanie му/ѝ се допаѓа ова.
 2. BeLLaDona23

  BeLLaDona23 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 септември 2011
  Пораки:
  369
  Допаѓања:
  372
  Многу ми е жал за самата себеси бидејќи кога имав трауматичен период не се отварав никому, не отидов на психијатар, паднав во депресија и се преживував сама. Траумата ми траеше едно 4 месеци кои што ми беа ХОРОР! Тоа ми беше дел од животот кој го испуштив од рацете, дозволив да ме влечкаат туѓи верувања и убедувања. Добро е некои работи да ги преживуваме самите со себе, тоа не прави многу посилни, ама најубаво е да си признаеме кога имаме проблем и да побараме помош. Некогаш и не е баш најпаметно а се правиш силен,а всушност си кревок како некое бледо стебленце...
   
  На Stephanie му/ѝ се допаѓа ова.
 3. dani5

  dani5 Активен член

  Се зачлени на:
  28 август 2012
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  sakam da znam dali moze da se zema heleks dodeka se doi dali e opasno za bebeto i sto posledici moze da ima kaj nego.vrabotena sum malata ja gledam samo dva case vo cel den cica samo ednas do dvapati dnevno pred nekoj den imav nekoi problemi na rabota bev cela potresena i edna koleska mi dade heleks otkako go ispiv svativ kakva greska napraviv fala odnapred za odgovorot
   
 4. Shortie

  Shortie Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 декември 2011
  Пораки:
  256
  Допаѓања:
  70
  Пол:
  Женски
  Ммм јас мислам дека психијатрите се само еден вид ''помагало''да дознаеме навистина кои сме.Самите себеси сме си најдобри психијатри само ако се однесуваме добро со самите нас..:)
   
 5. dani5

  dani5 Активен член

  Се зачлени на:
  28 август 2012
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  ke moze li nekoj da mi kaze na forumov kakvi posledici moze da ima heleksot vrz bebeto ako se upotrebuva za vreme na doenje
   
 6. meow22

  meow22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2012
  Пораки:
  213
  Допаѓања:
  77
  Нема некој толку стручен да ти каже со сигурност... според мене секое апче и лечи и штети, а овие апчиња не се антибиотик или витамин да се зимаат онака, а веројатно преку млекото дошле и до бебето - тоа сигурно не е корисно, за последици прашај психијатар или пак во аптека...
   
 7. DjinTonik

  DjinTonik Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 септември 2012
  Пораки:
  399
  Допаѓања:
  108
  Пред 3-4 години го водевме татко ми на психијатар затоа што е алкохоличар, и додека одеше не пиеше, тоа траеше три месеци, можеби и најдолг период што издржал без алкохол, откако престана да оди се си се врати на старо, сега е крајна фаза ама не можам да го натерам пак да се потруди... А додека тој одеше докторката не викна еднаш и мене и мајка ми заедно, иако е малку потресно тоа мислам дека му беше корисно...
   
 8. Oaza.123

  Oaza.123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2011
  Пораки:
  31
  Допаѓања:
  24
  Одењето на психијатар помага и те како! Посебно ако одите кај некој искусен и некој што си ја знае својата работа. Нормално, тешко е да се знае кој е добар во тоа што го прави пред да се отиде, ама одете по препораки од други луѓе. Кај нас уште тоа се смета како нешто чудно меѓутоа не забоарвајте дека е тоа исто како да одите кај ортопед на пример, затоашто човекот е физичко и психичко суштество и исто како што на нашето физичко тело му треба неговател - доктор, тоа е случајот и со нашето ментално здравје.
  Не се срамете, одете на психијатар ако имате потреба, на крајот од краиштата се работи а вашиот живот! :!:
   
 9. Snow.Queen

  Snow.Queen Активен член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2012
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  14
  Јас посетувам психијатар.Навистина помага и смирува.Сепак има многу стручи луѓе кои што навистина добро си ја вршат работата.Јас да не одев редовно на психијатар и редовно да не пиев лекови сега немаше да бидам ништо,само ке бев во депресија,целата уништена.Сепак продолжувам со терапијата,а во тоа нема ништо лошо и препорачувам секој што има потреба да посети слободно нека оди без разлика колку год. има и какви проблеми има. :)
   
 10. srna1234

  srna1234 Активен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2012
  Пораки:
  26
  Допаѓања:
  2
  dali nekoj znaj dobarpsihijatar ili psiholog vo Bitola sakam da odam
   
 11. lovefemina

  lovefemina Активен член

  Се зачлени на:
  7 декември 2012
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Денес е тоа најнормално(не толку кај нас али..),јас сум за посетување. Живееме во стресни денови,и психијатарот би можел да ни помогне. Лично јас имав проблем,сеуште го имам. Но кога одев на психијатар ми беше подобро се додека не престанав :/ . Планирам пак да одам,ама се двоумам каде бидејќи си имам неколку лоши искуства со психијатри :/.
   
 12. s1a1n1d1r1a1

  s1a1n1d1r1a1 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2010
  Пораки:
  1.620
  Допаѓања:
  14.303
  Пол:
  Женски
  Малце сум во последно депресивна... Некој 2-3 недели... Онака ништо посебно само ми идат лоши мисли а и навечер ко ќе одам да спијам најтешко ми е... Неможам да заспијам и пулсот ми е многу висок... Како некој вид на паника ме фаќа... Сакам да одам на психолог ете ја видов тука разликата помеѓу психолог и психијатар... Мислам дека сум за на психолог и ако имате некој добар во Битола ве молам да ми кажите :D
   
 13. curious-doll

  curious-doll Популарен член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2013
  Пораки:
  315
  Допаѓања:
  746
  јас неколку месеци собирав храброст,имав една психолог што ми ја препорачаа,некако срам ми беше. ама сега од ноември почнав да одам, 2 до 3 пати месечно одам, разговараме. она ми кажа може и почесто да идам,ама јас не осеќам баш потреба за почесто. И би препорачала на секој, така ако сте депресивни,лоши мисли,некои проблеми што ви се маткаат низ главата... Ќе видите после колку поубаво,полесно е а и ќе го смените мислењето за некои работи,сепак не е се како што мислиме.
   
 14. encimenci

  encimenci Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2013
  Пораки:
  113
  Допаѓања:
  437
  Јас живеам со психијатар :D
  Мајка ми е, и мислам дека нејзината професија ми го олеснува животот-кој понекогаш не ми иде :^)

  Многу мои другарки сакаат да доагаат на гости, баш поради разговор со мајка ми( иако е доктор психијатар, не психолог) се се сведува на разговор мегу луге кои си веруваат еден на друг, и по потреба некое лекче...Е сега, мајка ми е многу против хелекси и диазепами...За неа, најдобри се ансиланот или деметрин( зборам за анксиозност и некоја блага депресија, ама никако на своја рака-него препишани од др)
  Нема ништо страшно во посета на психијатар, ако личността смета дека и е потребно. Тоа е само знак на критичност и на правилно расудување, дека ете можеби мала помош/совет од стручно лице добро би ми дошла...
  Од сите психијатри кои ги познава мајка ми-вика дека еден ДР.Дарко од војна болница е најдобар психијатар- за неа. секогаш го фали неговиот пристап, човечност, добрина...
  .па ако ви треба-пронајдете го...
   
  На ljubam и elisabeta им се допаѓа ова.
 15. viktorija2

  viktorija2 Активен член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2013
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  zdravo,jas veke dolgo vreme ziveam so mojot tatko koj ne raboti i ima 60god.jas sum samostalna i rabotam od moi 15godini,se raboti za odnosot megu tatko i kerka,toj ne go interesiral i ne znaese kade ucam sredno skolo,mojata majka boleduvase od rak i pred 2 godini ona pocina,jas ostanav so nego,nie sme pod kirija odkako znam za sebe,sekogas pomagam,jas nosam za jadenje doma i sve sto e potrebno i za kirija.vo moite 23god nikogas mojot tatko ne mi cestital rodenden,nikogas ne mi pruzil ljubov,nitu pomos,nikogas ne sme sednale i da razgovarame kako tatko i kerka,dojde period koga jas ne rabotev a imav cigari vo mene,tatko mi nikogas ne me prasal od kade ti se cigarite ili slicno,sekogas mi bara pari,jas nemam svoja privatnost,jas poveke ne se gledam samata,se prasuvam dali e resenie da se otidam od doma da ziveam bez nego sama,dolgo vreme sum so problemi so nervozi,bev na lekar i mi kazaa da pijam heleks,no kako pominuva vremeto jas sve poveke tie gi pijam za da se smiruvam,ako ne se napijam pocnuvam da se tresam i mnogu sum nervozna i drska,ve molam ako imate nekoj sovet da mi dadete vi blagodaram.
   
 16. Sunchild

  Sunchild Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 декември 2012
  Пораки:
  197
  Допаѓања:
  359
   
 17. Snix

  Snix Активен член

  Се зачлени на:
  30 мај 2012
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  11
  Ми треба помош т.е. информација (по можност некој од Битола)...
  Веќе две години патам од самоубиствени мисли, се самоповредвам и на неколку наврати имам целосно испланирано самоубиство - за кое што никогаш немав сила да одам до крај- имам параноја и сум константно разочарана, нерасположена и депресивна. Училишниот психолог ја насети ситуацијата и индиректно ме посоветва да посетам психијатар АМА финтата е што мојте дома немат идеа што се случва со мене....и сакам да остани на то. Е сега, ако знај некој да ми кажи: Дали, и каде има психијатар/психолог со магистратура по клиничка психологија во Битола? и дали има шанса да ја завршам целата работа сама, во тајност без да знат мојте, бидејќи за 2 месеци не фаќам полнолетство?
   
 18. ilipili

  ilipili Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  1.300
  Допаѓања:
  4.973
  Не знам дали е потребно да си полнолетна за да одиш на психијатар сама,но сепак зошто не се обидеш да разговараш со твоите родители.Прв чекор би било тоа кон подобрување на состојбата. Инаку добар психијатар е прим.д-р Стевче Бојаџиев невролог-психијатар кој што можеш да го најдеш во Клиничка болница Д-р Трифун Пановски, Битола.
  Од моја гледна точка нема ништо лошо околу посетата на психијатар или психолог иако тоа кај нас сеуште е на некој начин табу тему и има мислење кај луѓето дека ако некој посетува психијатар тогаш веднаш е за во болница.За жал со тие грешни разбирања кога некој има навистина проблем и потреба да посети психијатар не го прави тоа поради осудата од луѓето. Баш поради тие мислења и предрасуди не одиме напрад туку тапкаме во место.Посетата на психијатар во другите земји е нормална појава додека кај нас не.Таму одат и од некоја да речам помала причина во посета,а овде дури и кога причината е навистина сериозна и може да се предизвикаат последици сепак не одат. Во последно време гледам дека се зголемува бројката на луѓе кои што посетуваат и мило м ие поради тоа.
   
  На Snix му/ѝ се допаѓа ова.
 19. pinklady

  pinklady Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 април 2010
  Пораки:
  109
  Допаѓања:
  22
  Може ли некој да ми препорача психијатар во Скопје, подолго време сум во депресија сакам уште утре да закажам .. вака не се издржува веќе....
   
 20. blueeparadise

  blueeparadise Популарен член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2010
  Пораки:
  2.641
  Допаѓања:
  4.058
  Devojki, potreben mi e dobar psiholog od Skopje, po moznost so magistratura klinicka psihologija. Ne sum polnoletna, pa se prasuvam dali ke e problem samostojno da otidam? Ama proverena da e licnosta, i po moznost da ne zema pregolema suma od edna poseta. :)