1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Посетување психијатар

Дискусија во 'Психологија' започната од Meggy, 13 јануари 2010.

  1. jasminka-mikus

    jasminka-mikus Активен член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2013
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    23
    zdravo bi ve zamolila za mi preporacate nekoj dobar psihiatar vo demirhisar,odev kaj eden no voopsto ne sum zadovolna bez mnogu prasanja i gledajki vo kniga mi postavi dijagnoza i veke mesec i pol pijam seroxsat i demetrin i do pred tri dena voopsto ne se cuvstvuvav dobro znam deka seroksatott ima nus pojavi no ne mozat da traat poveke od mesec pred tri dena ja namaliv dozata na polovina tableta i se cuvstvuvam podobro mozam da kazam deka sum normalna zatoa preporacaj te mi nekoj dobar psihiatar sakam sto pobrzo da ja izlecam ovaa prokleta anksiozna depresija imam tri godisno dete sakam uste edno no vaka luda ne mozam...mnogu tesko mi paga...poz
     
  2. Vladus

    Vladus Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    196
    Допаѓања:
    113
    A дали знаеш колку кошта посетата ??
     
  3. Justinna

    Justinna Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јули 2011
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    29
    Kade se naoga ovaj psihijatar?? Si bila nekogas kaj nego? Kolku cini i ako znaes telefon. Fala
     
  4. izabela.nik

    izabela.nik Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2013
    Пораки:
    713
    Допаѓања:
    5.902
    Пол:
    Женски
    Da ne ima nekoj pshijatar na forumov ? da mu pisham licna poraka za malo info
     
  5. Justinna

    Justinna Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јули 2011
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    29

    Vo koe oddelenie raboti? Kako e za zakazuvanje i plakane?
     
  6. sonjasto5

    sonjasto5 Нов член

    Се зачлени на:
    11 мај 2014
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Zdravo,
    So denovi nemozam da spijam, jadam... Imam since na vozrast od 9 godini. Od mal dobiva se sto ke posaka. Sega za prvpat bese sam na ekskurzija I vo sobata kade sto spiele 4 drugarcinja nasol pari I bez da prasa cii se si gi zemal I si kupuval nebitni raboti sto veke neznam po kolku pati mu se kupeni. Jas I soprugot mnogu go karavme I mu kazavme deka toa e isto so kradenje. Ova mu se slucuva prvpat I bidejki jas mnogu go kontroliram vednas primetiv no sto ponatamu? Se plasam ova da ne prodolzi. Dali ova se slucuva bidejki jas sum mnogu stroga so nego pa duri vo odredeni situacii I go team. Ve molam za sovet.
     
  7. imelda

    imelda Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    10.343
    Δ
    Нема потреба да ствараш толку големи паники околу една ваква ситуација. Децата се деца, некои тестираат граници, кршат правила, твое е да му посочиш и поважно со ука покажеш колку е погрешно тоа што го направил. Енос чекај тестирање граници во тинејџерските години. Во случајов не дека е исто со крадење, туку е крадење. Прашај го како би му било на него другарчиња да му украдат. Па дознај со кои деца бил и од кое има украдено и ќе го натераш сам да ги врати парите, не да му ги дадеш да ги врати туку пред тебе, и да се извини. Карај го додогодин ако сакаш, со тоа нема да го поправиш стореното или он да научи дека не треба така, посебно и кога признаваш дека често му се дереш, што е уште едно дерење за него, ништо, отрпнат. Ова со тепањето, па и оние родители кои оправдуваат дисциплински шамар ќе се сложат сигурно дека дете од 9 години не се тепа за воспитување.

    Сепак, еден пост, ние тука не можеме да те прецениме тебе дали си едноставно строг родител, или редовно избувнуваш во агресија. Ако мислиш, ти е страв или се двоумиш дали имаш проблем со твоето однесување и дека тоа негативно влијае врз луѓето околу тебе, посебно детето, па затоа тука го постави постот, јас секогаш викам, од разговор со психолог или психијатар нема да си наштети и најстабилната личност на светот.
     
  8. rainlover

    rainlover Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    969
    Допаѓања:
    632
    Oдамна се подготвувам за посета на психијатар и постојано наоѓам изговори да ја одложам посетата, ама ситуацијата ми е таква да нема простор за понатамошно одложување. Во текот на неделава планирам да одам до матичната да и' кажам како се чувствувам (и имам претходно наговестено нешто) и да и побарам термин и упат за психијатар (ја имам веќе одредено). Тоа е постапката за да стигнам до психијатар? Пошто првпат ќе одам, не знам како да почнам, накратко, нашироко да и' раскажам за мојата состојба?
     
  9. Pinafan

    Pinafan Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2013
    Пораки:
    101
    Допаѓања:
    36
    Пол:
    Машки
    Овие психијатри се пореметени се!Комшијата едно време имаше болки во главата и матичната го беше пратилаа на психијатар!

    Е Кога отишол тогаш почнало интересното.Мислам дека името му беше Кандикјан или така нешто.
    Најпрвин му рекол!Цитирам-
    Дечко тебе те боли главата од стрес на работа!Комшијава му рекол(докторе абе јас не работам) :D
    Докторов се подразмислил малку :fubar: па му рекол Мора да имаш проблем со жената
    Комшијава абе јас не сум женет :$

    На крај докторов му рекол
    Па добро бе правиш ли ти нешто во животот.Комшијава со смеење испаднал од кај него.
    :clap:

    Од тогаш сватив дека ова психијатри дека ти биле исто како бајачи само легализирани: :^) ;)
     
  10. imelda

    imelda Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    10.343
    Типичен виц, ама така е кога наслушуваш муабет преку оградата |(
     
  11. Stefani999

    Stefani999 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2012
    Пораки:
    702
    Допаѓања:
    601
    Мислам дека тука кај психијатарот е проблемот.Обично психијатарот те прашува основни работи за да те запознае подобро а после поставува дијагноза,а не како тука дирекно од врата тебе воа ти е.Не се сите психијатри исти има и такви шо добро си ја вршат работата и според мене се далеку од бајачки. :!:
     
  12. cinderella93

    cinderella93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2012
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    49
    Spored mene mislam deka sekoj od nas bi trebalo da si ima eden takov doktor so koj sto vsusnost ke mozes polesno sebesi da se zapoznaes i poslesno da gi pomines problemite so koi iskreno vo denesno vreme postajno gi ima i postajno umot i teloto ti se preoprtovareni so stres i nervoza, retki se ili gi nema tie sto se cuvstvuvaat slobodno i postojano srecno i ispolento, brz zivot i mnogu drugi prepreki si go pravat svoeto, no sepak i retki se tie koj sto mozat da si go dozvolat toa ''osloboduvanje'' i na nekoj nacin pruzanjeto na pomos, ako ne za podobar barem za nijansa posmiren zivot. i druga pricina od koja se pati kaj nas e - toa deka ne e normalno da se odi kaj psihijatar. togas znaci si nenormalen i deka nesto ne e ok so tebe i bla bla bla.... sepak ja se drzam do stavot sekoj da si misli za sebe i da si pomogne kolku sto moze, ednostavno da si se zastiti od samiot sebesi i do site ludnicavi misli, ponekogas pozitivni no povekjeto negativni....
     
  13. ves200

    ves200 Нов член

    Се зачлени на:
    6 август 2015
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Ако може некој да ми препорача психолог во Битола
     
  14. Sinisa123

    Sinisa123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2014
    Пораки:
    143
    Допаѓања:
    144
    Ako moze nekoj da mi preporaci psihijatar od Gevgelija? I da mi kaze cena i dali moze so sino kartonce ili ne?
     
  15. Tiptip

    Tiptip Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 август 2015
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    33
    Пол:
    Женски
    Дали може да добијам совет. Имам помал брат. Се наоѓа во период на пубертет. Има премногу голема љубомора кон мене, велејќи им на мама и тато декаа јас добивам се што ќе посакам дека многу повеќе ме сакат мене од него, но всушност е спротивното. Мајка ми иако постојано му носи јадење поради неговата мрза(иако и самата знае дека не е во ред) таа добива погрдни зборови од него, постојано јаа навредува. Когаа ќе му се рече да направи нешто, ма и да дојде некаде неговиот одговор е " не сум ви слуга". Постојано е замислен, тешко да го извадиш од дома а камо ли да стане од креветот и да се тргне од тој лаптоп (24часа со него) неможиш ни да го натераш да синлегне. Кога ќе му однесам нешто вика ти скаш да ме отруеш, не јаде ништо што јас ќе направам, кога ќе каажам нешто ми вика ти да мчиш. Да го натераме за на психолог нема шанси. Има уште две години да заминам на студии во Скопје, оваа година го испуштив приавуванјето но дали да се пријавам да завршам четврта година во Скопје. Се плашам дека од таа љубомора ќе се сврти на некои пророци, многчу ме стра. Дали ќе биде добро ако прдвреме заминам во Скопје, може нема да биде многу касно. Ве молам за совет.
     
    Последна измена: 29 август 2015
  16. changetheworld

    changetheworld Активен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    на секој му е потребен некој за да разговара, a посебно лице кое знае да ја погоди слабата точка (психолог) :) а психијатар може само да те надрогира со дијазепам или било кој друг лек со што не го решава проблемот туку само го одложува .... секако тоа не е случај со тешко ментално болните или агресивните луѓе . За да го решиш проблемот треба да го препознаеш и да се соочиш со него. А се разбира во тоа ќе помогне темелен рзговор со добар психолог отколку диазепам од 500 mg :)
     
  17. strelkata

    strelkata Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2012
    Пораки:
    609
    Допаѓања:
    769
    Кажете ми дали некој од вас го пратиле на некое испитување на магнетна на психијатрија во воена болница? И какво е тоа испитување, дали некој лежел таму, дали вреди и тоа да се направи. Дечко ми денес бил на контрола но невропсихијатарот не бил таму па затоа отишол кај докторката ( психијатар) од предтоа што му даваше рисперидон и мендилекс да пие, не му беше добро од таа јака терапија, и го пратила во 8ми септември да лежи и да му правеле некои испитувања.Ве молам кажете ми дали некој имал такво искуство.
     
  18. ebola

    ebola Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2014
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    263
    Пол:
    Женски
    Може ли некој да ми каже колку чини посета на психијатар или психолог, не ни знам со кого треба да разговарам. Мислам дека ми е итна работава, воопшто не ми е добро, не спијам, плачам по 20саати на ден, бар апетитот да се намалеше да ослабнев. :) Каква е процедурата? Одиш кај матичен и он закажува? Покриено е со фонд? Ве молам да ми кажете ако знаете.
     
  19. Oli24

    Oli24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2014
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    3
    Strelka ke mozes li te molam da mi gi kazes iminjata na doktorot i doktorkata od nevropsihijatrija.
    I na mene bliska osoba se lekuva na psihijatrija so risperidon i mendileks no nema nikakvi podobruvanja.Me interesira da probame i nie da se konsultirame so doktorot od kogo Vie ste zadovolni.
     
  20. strelkata

    strelkata Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2012
    Пораки:
    609
    Допаѓања:
    769
    Во Струмица на психијатрија, докторот е Гогов-невропсихијатар е, а докторката била психијатар но незнам како се вика... од рисперидон и мендилекс тој беше смирен но како блокиран беше,повлечен ептен. Д-р Гогов му препиша депрезол, неуробион и хелекс и еве сега е најнормален,многу подобар...само за празнициве почна малку и алкохол да пие, и осетил пак некои симптоми но се надевам дека нема веќе да се повтори истото низ кое поминавме :(