1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Поскапува парното за 7-8%!!

Дискусија во 'Политика и настани' започната од nena2010, 27 октомври 2011.

 1. nena2010

  nena2010 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 декември 2010
  Пораки:
  15.571
  Допаѓања:
  103.368
  Пол:
  Женски
 2. eli25

  eli25 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  14.772
  Допаѓања:
  122.448
  Jaс искрено не сум зачудена! Така тргна работава во Мкд се се покачува,а платите исти :rock:
  Ко преживи-причаче!
  Јас навистина не знам зошто го плаќате тоа парно на Топлификација.Во станот кај што сум,го откажа парното газдарицата,и чудно ама не се осети разлика.Воопшто не бевме стоплени со него,радијаторите не беа ни млаки,насабајле ладно- да не можеш да се спремиш на раат,а навечер во 21 часот го гасеа :fubar:
  Сега е исклучено и пак има некоја топлина од цевките што минуваат за другите станови и да ви кажам право не ми е криво што не е вклучено.Зедовме и панел и со него некогаш и клима-петка е работава ^_^
  Сум седела во Железара.Е нивното парно е мераци.Кој пробал знае за што ви зборувам.
  Кај е поевтино,не го гаснеа 24 часа,јас спиев по летни пижами зимоска.Како што сум зимурлива ми беше фантазија :inlove:
   
  На esperanca му/ѝ се допаѓа ова.
 3. nena2010

  nena2010 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 декември 2010
  Пораки:
  15.571
  Допаѓања:
  103.368
  Пол:
  Женски
  ^ искрено и јас сум со памет да купам панели а да го откажам парново. Прескапо е. Сега плакјам 4600 денари месецно а ладни се радијаторите. Па не се исплати .
   
 4. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.228
  Допаѓања:
  41.466
  :devil: :devil: :devil: AJ што ќе поскапи, ама тоа не ни грее пустото :@ :@
  луѓе млако е, а не жешко
  и тоа тие си греат кога ќе им текне бре :envy:
  Cтоки никакви, ич не сум задоволна од нивната услуга
  ама мораш да си ќутиш и трпиш :devil:
   
 5. Saya

  Saya Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2011
  Пораки:
  1.190
  Допаѓања:
  5.552
  Нека им е. И ние набргу ќе се откажеме дома од парно, и ќе се грееме со конвектор. Иста топлина, пушташ кога сакаш, ем економично.

  Кај мене проблемот со парното е што или воопшто не го пуштаат денски и се мрзнам по дома, а приквечер станот ми е сауна и не можам после да заспијам без да проветрам. Си играат к*рташак со години, па парно е, не користат дијаманти за греење па да е толку скапо. Никогаш не ми се верувало дека и парното ќе стане луксуз да се има.

  Боже сачувај.
   
 6. Tinker-Bell

  Tinker-Bell Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2010
  Пораки:
  267
  Допаѓања:
  119
  Пол:
  Женски
  Е уште ова фалеше да поскапи. Не дека нешто ми значи затоа што не се грееме на парно,ама стварно нема смисла за луѓето што го користат. Сите се жалат дека не затоплува ко што треба,им стигнуваат енормни сметки,ем го плаќаат преку цела година и кога не им е пуштено, па уште одозгора и поскапело. А тоа па што го исклучуваат накај 9-10 навечер...таман кога ќе си легнеш да можеш комотно да се заледиш. е браво бе!

  Порано ќе отидеш на гости кај некои со парно :D и нормално си се наоблекол со маици,џемпери,јакни, капути, двапара чорапи зашо надвор е минус температура и влагаш внатре кај нив не се дише,а они си седат раскомотени по обична маичка и шорцеви :D

  И парното веќе не е тоа што беше некогаш :D
   
 7. interesna

  interesna Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2010
  Пораки:
  1.919
  Допаѓања:
  672
  Нели рекоа за 3% така заслушав вчера :| , е убаво ако удрат 7% кај ќе ни биде крајот. |(
   
 8. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.903
  Допаѓања:
  65.943
  Пол:
  Женски
  Како се исплати некој да се грее на парно? 4600 денари, па ние толку струја не плаќаме, а на конвектор се грееме. Башка и преку лето да го плаќаш. Кај им е паметот не знам. Затоа си баравме стан без парно.
  И гледам сите веќе го откажуваат, топлификација вака да продолжи нема да има корисници веќе.
   
  На esperanca му/ѝ се допаѓа ова.
 9. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.097
  Допаѓања:
  4.453
  Пол:
  Женски
  9.6 % ќе биде поскапувањето, па добро дали се нормални ?
   
 10. nena2010

  nena2010 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 декември 2010
  Пораки:
  15.571
  Допаѓања:
  103.368
  Пол:
  Женски
  Лудаци. Ја не знам на кого му се исплати да се грее уште на парно. И пази, во зграда ако од 10 стана, да рецеме 5 се откаазани, испорачаната енергија која би ја плакјале они се распоредува на другите станари. Морони!!!
   
 11. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.097
  Допаѓања:
  4.453
  Пол:
  Женски
  И да го откажеш, ако вертикалата поминува низ стан, се плаќа паушал, демек цевката те греела.
  Масовно се откажува, за тие пари што ги плаќаме не добиваме соодветно затоплување. А најавија дека и од јануар пак ќе има поскапување, овие 9.6 % не се конечни.
   
 12. anuskaNESTLE

  anuskaNESTLE Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  1.979
  Допаѓања:
  7.104
  Баш поради ваквите глупости баравме годинава стан без парно.
  Лани изгор беше, а башка студенти сме, 2000 денари за парно а измрзнавме, со кебиња по стан и у вц одев, срамота.
  Ама нели ум за друг пат, така да, сега си седам во станче без парно, си имаме греалки, и идеално, нонстоп топло, кога не сме таму исклучено се денови, по економично каде каде, и секако ( како на рекламата ) цела зима по куси ракаи :D
   
 13. nena2010

  nena2010 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 декември 2010
  Пораки:
  15.571
  Допаѓања:
  103.368
  Пол:
  Женски
  Не се плаќа ако живееш во станот каде го откажуваш а ако не живееш тогаш плаќаш. Можеш да видиш овде
   
 14. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.823
  Допаѓања:
  151.897
  Јас не сфаќам која е логичката издржаност на ова поскапување.Мајке ми! И тоа на праг на зима!
  Чекајте,чекајте...од јануари поскапува струјата и тоа дебело,затоа они не спремаат и не заебаваат со денот на дрвото.Чумки ни ја предвидоа иднината и индиректно ни дадоа насока на движење на нештата.
  Ма не доаѓа у обзир бре ни парно на дрва,пак пумпата ти е на струја,ма дај не се занесувај,шо ти е.Ќе си постелеме рогозинка доле,5 члена фамилија,до душа по старост,најстарите на кревет,помладите на полски,а најмалите и доле можат,ќумбенцето до нас,од време на време,машките членови на фамилијата ќе стануваат да турат некое дрвце!
   
 15. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.097
  Допаѓања:
  4.453
  Пол:
  Женски
  Да ама во новите згради вертикалите се во влезовите, а во старите вертикалата поминува низ станот, јас дома на две места имам вертикали, они тие вертикали не може да ги исклучат затоа што над мене има станови што се греат, па рачунаат дека дома ми поминуваат топли цевки и дека губат енергија во мојот стан и тоа си го наплаќаат. Нема начин целосно да ме отсечат од нивниот греен систем, па и да сакам да го откажам ќе треба да плаќам некој паушал за топлината што поминува низ мојот стан.
   
 16. mops

  mops Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јули 2011
  Пораки:
  150
  Допаѓања:
  119
  значи лугево не се тачни да поскапеше ама барем да бевме стоплени ми се чини дека надвор е потопло од дома... мајка ми што би рекла те тепаат не ти даваат да плачеш само се прашувам малце да не им е 9% поскапување :fubar:
   
 17. Jewel

  Jewel Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 август 2010
  Пораки:
  338
  Допаѓања:
  144
  Ова е стварно невидено и нечуено! Па цената на парното ако не секој, секој втор месец се зголемува, до каде ли ќе стигнеме? Ионака во моментов една сметка од топлификација е колку пола просечна плата во Македонија (кога ќе ги додадеме и сметките што се плаќаат вон грејна сезона). Срамота!
  Што е најтрагично, како што пишала Нена, ако некој го откаже таа сума се распределува на останатите станови, што значи топлификација си зацртала дека месецов треба да земе толку пари, а не е важно дали од 15 или 3 стана. Логиката, кој колку си потрошил одамна ја нема. А да не спомнувам дека секоја година на почетокот на октомври се смрзнуваме зашто колку и да е ладно нема шанси да го пуштат, па нели сезоната е од 15ти, ама затоа во текот на грејна сезона не се пропушта да се исклучи во ист момент кога ќе ѕирне сончево зракче.
  Ајде баш да видиме за колку месеца сумата на сметките што треба да се подмират секој месец ќе се изедначи со една просечна плата, не ми изгледа дека ќе биде далеку.
   
 18. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.777
  Допаѓања:
  22.418
  Пол:
  Женски
  секоја година по 7-8 % ја поскапуваат,за овие 10 години едно 100 посто ни е поскапено сигурно :@
  Неможам да се пожалам, мене дома секогаш ми е и топлно, но затоа и сметката е жешка, но ова сега е out of limits!
  Месечно парно по минимум 3000, ај тоа па и плаќаме сите 12 месеци, како демек на рати да не плаќаш само 5-6 месеци! :!: На рати my ass :swear: А тек па од сега ќе биде смешно кога ќе ни стигне сметката!
  И нека ми објаснат, како некој со просечна плата од по 200-300 евра може да се плати парно од прилка четвртина од платата, кое секоја година ПОСКАПУВА! А не им текна да ги покачат и платите, не бе зашто нема потреба уживајте! :^) Уште малку еден ден да ни кажат, ако немате леб јадете колачи! |(
   
 19. Doozy

  Doozy Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2010
  Пораки:
  4.711
  Допаѓања:
  59.971
  :o :o :o

  Уште ова ми требаше, не знам како ќе ме биде, ама ич не знам. :x
  На маката на народот си печалат.

  Ние студентарија, не апашат на велико. :x
   
 20. SexyLady

  SexyLady Популарен член

  Се зачлени на:
  5 септември 2010
  Пораки:
  2.793
  Допаѓања:
  3.262
  Пол:
  Женски
  Дома не се греам на парно, така да не знам.
  Ама во школо кај лани губевме часови ради тоа што немаше парно, ете со таа цена, којзнае како ќе биде годинава.