1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Последици по циклусот од корона

Дискусија во 'Коронавирус' започната од LadyC, 4 јули 2021.

  1. SelenaGomez

    SelenaGomez Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2010
    Пораки:
    585
    Допаѓања:
    1.478
    Пол:
    Женски
    Јас бев позитивна во март и баш тогаш имав циклус. Наредниот месец, значи во април ми доцнеше 5-6 дена, што никогаш претходно не ми се случило, секогаш ми е точна до ден
     
    На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Orchidea

    Orchidea Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2017
    Пораки:
    955
    Допаѓања:
    2.157
    Пол:
    Женски
    За косата обавезно витамини земајте, шампон и лосион против опаѓање. Јас од Геровитал сум најзадоволна, а пробав неколку. Околу 300 денари од Зегин.

    Инаку, еве добив со неколку денови доцнење овој месец. Бар не се два, мислев ќе полудам претходните месеци, хаос бев.
     
    На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
  3. 24.07

    24.07 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јуни 2013
    Пораки:
    1.625
    Допаѓања:
    33.238
    Пол:
    Женски
    Само да си кажам:
    Мене ми касни 3 дена, немам никаков симптом освен подуеност.
    Вакциниран сум на 1.07 со прва доза.
     
    На LadyC и mal.ecka им се допаѓа ова.
  4. st-el

    st-el Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2010
    Пораки:
    517
    Допаѓања:
    3.990
    Пол:
    Женски
    Кои витамини поточно ги земаш?
     
  5. Orchidea

    Orchidea Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2017
    Пораки:
    955
    Допаѓања:
    2.157
    Пол:
    Женски
    Витамини за коса на Natural Wealth или за коса, кожа и нокти Merz. Од првите сум позадоволна.
     
    На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Zagrizena84

    Zagrizena84 Активен член

    Се зачлени на:
    28 јули 2021
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Imam primeno dve dozi od sinovak
    Bolki vi raka bea blagi no non stop immam potreba da lezam kako da mi e nizok pritisok
    A I na denot koga trebav da dobijam primiv vtora doza I eve vece 8 den kako ja neam dobieno m
    Imate nekoi slicni iskustva
    Fala vi
     
    На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
  7. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.144
    Допаѓања:
    147.402
    Пол:
    Женски
  8. Cristina Yang

    Cristina Yang Активен член

    Се зачлени на:
    27 април 2021
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    198
    Пол:
    Женски
    Не знам дали на точно место прашувам но, дали некоја од вас забележала каснење на циклус по вакцинирање, поспецифично со Фајзер?
    Мене ми доцни скоро 20 дена, сакав да се консултирам со вас.
     
  9. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.326
    Допаѓања:
    101.567
    Пол:
    Женски
    Можно е. Ќе се среди. Ама сепак иди на лекар да не не е од Фајзерот. Многу се 20 дена...
     
    На Cristina Yang му/ѝ се допаѓа ова.
  10. FlowerPower

    FlowerPower Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    281
    Допаѓања:
    289
    Исто ми доцни, но 12 дена. Вакцинирана со синовак. Ке правам тест понеделник, за да исклучам бременост, што ми е голема паника, вакцинирана и ист циклус бремена....
     
    На Cristina Yang му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Cosmic Girl

    Cosmic Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2020
    Пораки:
    1.976
    Допаѓања:
    7.731
    Пол:
    Женски
    Жени, мислам дека разлика од некој ден +/- во циклусот не ни треба да ве замара, не па да го сметате за пореметување. Важно е дека циклусот е редовен.
    Јас сум во менопауза. Примив две дози фајзер. Циклусот не ми се врати (иако би сакала :D).
    Дури и хормонски статус проверував, ми се погоди случајно терминот баш меѓу двете вакцини и апсолутно немаше никаква промена.
     
    На Leat, Glowy, Biljarkata и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.101
    Допаѓања:
    37.575
    Пол:
    Женски
    Мене ми дојде на 20 јуни, 4 месеци после пораѓај. Од тогаш не ми иде. Не знам дали е поради пораѓајот или ковидот.
     
  13. злоба

    злоба Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2020
    Пораки:
    1.027
    Допаѓања:
    3.321
    Пол:
    Женски
    Постојат многу конфузни информации поврзани со коронавирусот и менструацијата. Дали било после прележување на болеста или примање на вакцината многу жени низ светот изразија дека имаат промени во месечниот циклус.
    Се јавува и страв кај жените дали би можеле да забременат после примање на вакцината или па дали ќе наштети врз развојот на бебето.
    Моментално се вели дека нема голема поврзаност со вирусот и месечниот циклус, но тие истражувања што успеав да ги најдам иницираат дека последиците се краткотрајни и дека вакцината или па прележувањето на вирусот немаат поврзаност со хормоните.

    shutterstock_1022379469.jpg

    Што мислите вие? Дали прележувањето/примање на вакцината ќе има последици врз хормоните? Дали сте искусиле промени во месечниот циклус?

    Линкови:
    https://theconversation.com/could-t...ow-yet-but-theres-no-cause-for-concern-159912
    https://www.npr.org/sections/health...covid-vaccine-period-menstrual-cycle-research
    https://www.health.com/condition/infectious-diseases/coronavirus/can-covid-vaccine-affect-my-period
     
  14. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Откако прележав дури поредовно ми доаѓа од пред тоа, точна ко швајцарски саат ми е летово. Не верувам дека тоа има некаква врска со прележаност на короната туку едноставно со тоа што овие месеци стресот ми беше на минимално ниво и бев доста опуштена, па затоа и организмот си функционираше ко шо треба. :D

    Е, приметив дека доста пообилно крварев и појаки болки имав кои порано со кафетин менструал можев да ги истрпам, а сега морав првите 2 дена добиено да ги одлежам. Можно е да има некоја поврзаност со короната, но во летно време ми се случувало и другпат повеќе да крварам, па затоа не знам.
    Во муабет со другарки, една другарка исто после вакцинирање од корона, нема прележано, приметила пообилно крварење. Така да можеби и тоа е причината којзнае. :?: Сепак само претпоставки, можеби е чиста случајност.
     
  15. emiliana

    emiliana Популарен член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2019
    Пораки:
    3.234
    Допаѓања:
    40.324
    Пол:
    Женски
    После две дози синовак ми дојде точно на денот.
     
  16. poi

    poi Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2019
    Пораки:
    1.189
    Допаѓања:
    2.390
    Пол:
    Женски
    Првиот циклус по прележан ковид-19 ми траеше само 3 дена (обично ми е 5). Следно не ми дојде 52-53 дена. Бев на гинеколог и ми препиша апчиња. Гинеколот не ме праша ништо. Аптекарот ме праша дали скоро сум била позитивна и ми кажа дека многу жени го имале истиот проблем со доцнење. Значи мене всушност една ми се скокна.
     
  17. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.953
    Допаѓања:
    18.062
    Дали дозна дали ти доцнело од вакцината?
    Примив фајзер месецов, ми доцни 8-9дена. Правев тест утрово негативен е.
    Дали да одам за хормони или ќе си дојде...
     
  18. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.585
    Пол:
    Женски
    Кај мене, барем првиов месец по прележување, се покажа дека нема проблем на циклусот, точно по 28 дена ми дојде. Организам до организам различно е.
     
  19. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Минатиот месец добив 7 дена порано,а беа поминати три месеци од вакцината.
    Сега ми касни. Почнав да се сомневам, на почетокот немав проблеми.
    Бременост исклучена.
     
  20. The Doc

    The Doc Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2020
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Вакцинирана со две дози Фајзер имам циклус но со многу намалено крварење,претходно имав многу обилен циклус и после првата доза вакцина циклусот го поминувам со секојдневни влошки.Почнав да се загрижувам
     
    На Ugly Duckling му/ѝ се допаѓа ова.