1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Посни јадења без масло

Дискусија во 'Рецепти' започната од butterfly992, 9 март 2011.

  1. Radiolog

    Radiolog Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2018
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Дали хумусот е посен?
     
  2. Okica

    Okica Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2012
    Пораки:
    208
    Допаѓања:
    477
    Ако го направиш дома и не ставиш масло внатре посен ќе биде :)
     
  3. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.034
    Допаѓања:
    26.583
  4. Radiolog

    Radiolog Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2018
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    М
    Може рецепт?
     
  5. Bisera J

    Bisera J Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 мај 2020
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    47
    Пол:
    Женски
    Дали бадемовото млеко можи да се користи за време на пости? И дали интегралните шпагети се посни и без масло?
     
  6. IRBBB

    IRBBB Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 октомври 2019
    Пораки:
    8.135
    Допаѓања:
    33.010
    Пол:
    Женски
    Можи бадемово млеко или било кое друго растително.
    За шпагетите прочитај состав.
     
  7. Bisera J

    Bisera J Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 мај 2020
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    47
    Пол:
    Женски
    Уште да прашам дали може да се јадат јаткасти плодови печени или содржат масло? И за маслинки ме интересира..
     
  8. IRBBB

    IRBBB Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 октомври 2019
    Пораки:
    8.135
    Допаѓања:
    33.010
    Пол:
    Женски
    Не содржат масло јатките.
    Маслинки има едни црни, без солило шо се, неферментирани, без масло се тие, другите сите се со масло. Од веро ги земам јас, би требало во сите поголеми маркети да има.

    Исто можеш таан да користиш, путери од јатки, тие испуштаат масло од високиот процент на растителни масти шо ги содржат, инаку не се спремаат со масло.
     
  9. Bisera J

    Bisera J Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 мај 2020
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    47
    Пол:
    Женски
    Фала многу на информација..
     
  10. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.596
    Допаѓања:
    155.805
    Пол:
    Женски
    Зависи од фирма до фирма. На состав на некои растителни млека има додаено масло.
     
  11. Цунами

    Цунами Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2021
    Пораки:
    239
    Допаѓања:
    332
    Пол:
    Женски
    Ај додека сум уште под импресии

    Посни бургерчиња

    Вака од кутура ги правев. Вечерта ќе накиснам во вода со една лажица оцет наут и црвен грав, утредента го варам.

    Значи во смесава ставив пола тегла од наутот и гравот. Со онакво за компири гмечење кога се прави пире, со тоа го изгмечив ( порано ги правев во блендер, ама текстура немаше ич ), и ставив две три големи лажици цвекло од тегла што е конзервирано. Во оваа убаво изгмечена смеса ставив и малку помалку од половина кромид ситно сецкан и чаша за кафе варена киноа.

    Е сега за да ја врзам смесата и да упие од водата, во блендер направив како брашно од овес, и печена соја едно пакетче, околу 100 грама ( можете и само овес ), тука си ставам и сол, црвен пипер, малку кари, лук во прав. Што љубите, тоа можете зачини да си ставите. Ова „брашно“ убаво ќе го измесам со изгмечените зрна и цвеклото и формирам компактна смеса.

    Е сега се мислам дека тука можев да ставам и лен или чиа растворени во вода, за да ми врзе уште поубаво. До после ќе доставам, да видам дали ќе направи разлика.

    Од смесава си формирате бургерчиња и си ги печете на нелеплива тава, ако е ден за со масло, си ги пржите на малку масло.

    Е сега за бургер лепчиња не успеав да најдам без маргарин, па од обичен леб си правам резанки, одкако ќе завршам со печењето бургери, ги ставам и нив на тава да ми фатат коричка.

    Е сега во бургерот си редите од плескавичките и плус што си сакате зеленчук, со домати, зелена салата и корнишони е многу вкусно и ептен сочно.За да не ми биде суво, јас си правам и сос од мед и сенф, во кој додавам и сол и кари.

    Многу здрав и лесен оброк за спремање кога сте во брзање, ако претходно си ја имате подготвено смесата. Милина...
     
    На Vikktorr, Orthophill и IRBBB им се допаѓа ова.
  12. IRBBB

    IRBBB Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 октомври 2019
    Пораки:
    8.135
    Допаѓања:
    33.010
    Пол:
    Женски
    Денес ги направив, додадов само 2 "јајца" од мелено ленено семе. Превкусни беа и на синчето многу му се допаднаа.
     
    На simoncelicius и Цунами им се допаѓа ова.
  13. Цунами

    Цунами Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2021
    Пораки:
    239
    Допаѓања:
    332
    Пол:
    Женски
    Заглавив денес, неработен ден било и се расчепкав по интернет барајќи рецепти за посен мајонез. И наидов на овој многу интересен канал, па си реков да го споделам и со вас.

    Сега секако нема да тргнам мајонез за извоз да правам, ама многу необичен и интересен рецепт. Другите видеа не ги погледнав, ама каналов Comfort Food Farms ветува многу. Интересно е тоа што нема скоро ич прегледи, ама се гледа дека теткава од љубов ова го работи и не знае многу маркетинг. Искрено среќна сум што налетав на ова.



    редактирано*

    И мајко мила, ова понеделник мора да го пробам!

     
    Последна измена: 8 декември 2022
    На simoncelicius му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Babyby

    Babyby Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2012
    Пораки:
    453
    Допаѓања:
    2.549
    Пол:
    Женски
    Здраво друштво.
    Имам едно прашање од Понеделник почнувам со строг пост до Тодорица па сакам да ми кажете дали медот можам да го применам иако постам без зејтин?
     
    На Orthophill му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.783
    Допаѓања:
    4.398
    Пол:
    Машки
    Можете да јадете слободно мед. Медот е без масло. Впрочем кога Јулијан Отстапник ја осквернил посната храна по пазарите, свети Теодор Тирон му се јавил на епископот Константинополски и му рекол да јадат варена пченица со мед за време на постот.
     
    На Babyby му/ѝ се допаѓа ова.
  16. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    Здраво дечки, и јас како @Babyby ви се приклучувам во темава, исто, од понеделник до тодорица сакам да постам без масло, се надевам дека ќе поминам со свеж и/или варен зеленчук и овошје. Тука сум со цел да видам некои идеи на јадења без масло.
     
  17. Цунами

    Цунами Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2021
    Пораки:
    239
    Допаѓања:
    332
    Пол:
    Женски
    Она тофуто што е обичното од дм го имате пробано? Без масло е во составот. Исто така и сејтан добар од кај земате, некоја препорака?
     
  18. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    дечки ова ми изгледа супер, само оревите не би ги додала.

    За појадок може овесна каша но со оризово/бадемово/кокосово млеко?
     
  19. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    рецептов стар (многу) Али нема везе :lol: нели за печење се користи масло? Барем јас колку што знам, се што сум печела сум го печела со малку масло.
     
  20. IRBBB

    IRBBB Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 октомври 2019
    Пораки:
    8.135
    Допаѓања:
    33.010
    Пол:
    Женски
     
    На kuc, Selest и marchi-cool им се допаѓа ова.