1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Постар или врсник??

Дискусија во 'Врски' започната од Cabala6, 24 јануари 2010.

?

Каква врска е подобра според вас?

  1. Со постар

    395 глас(а)
    78,2%
  2. Со врсник

    110 глас(а)
    21,8%
  1. cheetah.girl

    cheetah.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2012
    Пораки:
    1.620
    Допаѓања:
    1.416
    Бившиот беше постар од мене година и пол. Првиот дечко беше мој врсник дури и неколку месеци помал од мене :lol:
    А сегашниот исто така ми е врсник,помал од мене месец и пол :$
    Не е битно дали е постар,врсник или помал се додека постои разбирање,љубов и доверба :)
     
  2. Tikvice

    Tikvice Популарен член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2013
    Пораки:
    385
    Допаѓања:
    248
    Пол:
    Женски
    сум била во врска и со помал и со постар ама со постар ми е поубаво тие сто биле помали или генерација некако ми се не зрели
     
  3. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.504
    Допаѓања:
    144.206
    Стално си бев со помислата дека не можам да се замислам со некој до мене постар повеќе од 5 години, ама нели тоа што не очекувате, тоа и го добивате.
    Имам дечко постар од мене 7ипол години, и имаме одлична врска, за таква каква што и немам сонувано. Имаме разбирање и од двете страни, се разбира јас не сум во тинејџерските години , па да ми претставува некоја пречка.
    На 17,18 ми беше незамисливо да имам дечко со 20+ , ама сега е друго.
    Иако голема улога игра и карактерот на личноста, џабе ако имаш 30, а паметот ти е едвај за 17.
     
  4. Dvolicen

    Dvolicen Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2012
    Пораки:
    1.431
    Допаѓања:
    3.485
    За девојките што велат дека постар дечко сакаат поради тоа што е поискусен ,попаметен ,похрабар бла бла мислам дека само се кријат за тие зборови барајки потрчко во вистинска смисла на зборот .Не велам очаен дечко туку едноставно они сакаат да доминираат по секоја цена .Јасно е дека жените го вртат светот признале или не муживе тоа е ! Но сега да не се лажеме дека од нив зависи се ! Доколку постои поголема разлика во годините нормално е да се јават и различни ставови за одредени работи ( што не е во ред ) .Генерациски со мал + или - во год но не повеќе од една рака прстиња на години :lol:
     
  5. hello-kitty.90

    hello-kitty.90 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 октомври 2013
    Пораки:
    2.948
    Допаѓања:
    20.768
    А зошто друго би сакале, сите кои се изјаснивме на оваа тема кажавме што и зошто. Сигурно дека ако е постар нема да е потрчко, и нема девојката да доминира во врската. Кој сака да успее една врска нема да дозволи некој да доминира, туку и двајцата ке бидат подеднакво доминантни. А никој не може да ме убеди дека мој врсник ке е подобра варијанта од постар. Го кажав своето и стојам на тоа. Машките што е и докажано созреваат поспоро, и скоро секое машко се однесува како да има помалку год. И точка
     
  6. Domino

    Domino Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2010
    Пораки:
    971
    Допаѓања:
    1.037
    Најголема разлика ми била 6 години ама карактерите многу добро ни се поклопуваа. 90% од времето сум со врсници а сум имала и помали. Не ги гледам годините како важен фактор во врската.

    Сум среќавала и врсници кои се позрели од останатите а сум среќавала и 10 години постари со паметот на осмооделенци. Така да, не ми е воопшто пресудно.
     
    На Daydream му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Troll

    Troll Активен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2012
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    4
    Прочитав и едно сватив... Сите вие што имате пишано, или сте уште деца од по 15-16 годинити па трчате ко муви без глави, или пак сте во некој посериозни години каде партнер на ваши години трча по младо мевце...
    Како и да е несакам никој да се навруди туку сакам да споделам со вас една вистинска случка.
    Мој другар имаше девојка помала од него 5 години или во превод он беше 21, а таа 16. Додуша тој не ја ни сакаше ама младо девојче глупаво и како што кажа погоре "Dvolicen" си бараше само потТрчко. Не дека другарми незнаеше ама си користеше (пошто малата беше запалена па биднаа и онаа работа, после ноклку молења... Но од женска страна ЈЕБИГА МАШКО СИ НЕМОЖЕШ ДА ОДОЛЕЕШ ). Од друга страна типката беше пресрекна што во 00:00 е веке дома, вратена со кола, а најважното е веќе следниот ден во школо кога ке почнеше да се фали ( во тој момент јас бев 4 во истото школо) на другарките колку убаво си поминала со дечкото во парк, незнаејки дека во 00:20 другарчето беше со нас у кафич пиевме по една пијачка и одевме во некоја дискотека или кај некој дома, најчесто се вракавме у маало и цепавме до сабајле, каде што се собиравме големо друштво и имаше и пиенје и секс и се останато...
    Да не го тупам многу многу, само ке ви кажам немојте многу да летате со паметот и да мислите дека се СЕ врти околу вас, можеби вистина ЖЕНСКИТЕ ВЛАДЕАТ СО СВЕТОТ 21-ви век сме не е ништо чудно, али НЕ СЕ ЈАДЕ СЕ ШТО ЛЕТА, и немојте да си мислите дека ние машките сме глупи, малоумни, папучари итн итн итн...
    Сепак според мене многу е поубаво кога имаш врска со ВРСНИК. Имате исти сваќања, иста цел, муабетот ви е сосема на место и што е најаважно се си доаѓа во свое време. Немој да мислите дека ако сте изгубиле невиност на 15-16 год. сте направиле добра работа, да на почетокот но после само си се тешите со тоа НЕЖАЛАМ НЕ ВАКА НЕ ТАКА. Само вие си знаете како ТОЧНО се осекате.
    И да, имам врска со ВРСНИЧКА и супер ни оди веќе 3 години, а она најважното ПОЧИТ, РАЗБИРАЊЕ, ЛОШО-ДОБРО и се останато вклучувајќи ја и ЉУБОВТА го имаме, што малкумина кои биле во врска можат да кажат дека го имаат почуствувано...
    Поздрав и ПАМЕТ ВО ГЛАВА, СЕ СИ ИМА СВОЕ ВРЕМЕ И МЕСТО ВО ЖИВОТОТ...
     
    На Dvolicen и Domino им се допаѓа ова.
  8. Decapitated.Hanna

    Decapitated.Hanna Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    798
    Допаѓања:
    576
    Абе шо филозофирање падна на темава.. :^) :D
    Секој е различен, еве јас сум пробала со врсници и едноставно немам муабет со нив.. премногу ми се незрели.. да, незрели. :nod: На некој можеби му е убаво, мене не. И стварно не сфакам оти луѓево постојано се напаѓаат едни со други ако не му се поклопуваат мислењата. Дај оладете, не значи дека се што отстапува од вашето мислење е погрешно. Секој си има свој став, свој карактер и не му одговара на сите тоа што и вам. :!:

    Со дечко ми сме разлика 8 години и преубаво ми е. Баш сме на иста фреквенција. :) :inlove:
    И потврдувам дека годините не играат ама баш никаква улога. Нормално, без претеризам. :!:
     
  9. Summerlover

    Summerlover Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    5.531
    Допаѓања:
    34.908
    Дефинитивно постар! Врсник, да бе, домашното заедно ќе пишаме..
     
  10. angelaxD

    angelaxD Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    46
    Иако годините не се битни и не сум од оние што никогаш не би биле со помал или врсник сепак со тек на времето, сваќам дека постар некако е подобро, и онака знаеме дека машките подоцна созреваат па повеќе би била со постар отколку со врсник :D
     
  11. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.579
    Допаѓања:
    155.733
    Пол:
    Женски
    Постари - позрели. Секогаш сум сакала постари, ама еве, последниот пат ни врсник, ни постар - помал ... *се смеј* Искрено љубовта не знае за години и граници, а најмалку за правила, не би било добро да се ограничуваме од типот: „Он е помал од мене, срамота е да одам со него“ .... Глупости. Или пак „Постар е, ќе вадат муабети“ и тоа ужасно ме нервира зошто години и не се битни се додека припаѓаме на ист свет.
     
  12. SwiFtiE-7330

    SwiFtiE-7330 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2013
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    112
    Зависи од карактерите на личностите, но мислам дека постар е многу подобро. Мене постарите отсекогаш повеќе ме привлекувале, врсниците ми изгледаат многу незрело. :lol: Татко ми е 10 години постар од мајка ми и супер се сложуваат. :)
     
  13. ana-girl

    ana-girl Популарен член

    Се зачлени на:
    14 март 2011
    Пораки:
    535
    Допаѓања:
    648
    Во мојот случај постар е 2 и пол години , ама јас сум позрела личност. Попаметно размислувам, го подучувам малце. Не да се фалам но така е реално , и самиот е свесен. :lol: Инаку незнам зошто но би одела со само една година помлад од мене, повеќе не. Незнам зошто , така ми е зацртано во главата. :^)
     
  14. mona22

    mona22 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    682
    Допаѓања:
    1.858
    ние со мажето сме врсници и супер ни е исто размислување имаме
     
  15. Viktorijaaa5

    Viktorijaaa5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 октомври 2013
    Пораки:
    5.335
    Допаѓања:
    83.592
    Пол:
    Женски
    Постар мислам дека 3-4 години е идеално :)
     
  16. Gioia

    Gioia Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2011
    Пораки:
    629
    Допаѓања:
    600
    Пол:
    Женски
    Врсник или постар е ок,сеедно,само да не е многу помал,до 1 год. ај се трпи,си има по светов и зрели момчиња! :D
     
  17. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Се е до зрелосната граница на личноста , не значи ако е постар е зрел , искусен. Не заборавајте има многу возрасни деца :D
     
  18. bekii

    bekii Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    52
    Јас сум за постар... оваа ми е прва врска и сме разлика од 3 ипол години ... до 5 години се јаде, над 5 не би сакала ....
     
  19. femtinka

    femtinka Активен член

    Се зачлени на:
    18 мај 2012
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    9
    valjda postar, ocekuvas malce povekje da se sozraeni vo razmisluvanjata ama i takvi znaat da iznenadat. :)
     
  20. LusySkyDiamonds

    LusySkyDiamonds Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2013
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    822
    Јас сум за врсник или малку постар или помал 3-4 год. ако ви е време за мажење, а ако вие за забава постар од вас, но не многу. До кај 5-6 може ако имаш над 18, ако си под 18 тогаш врсник или 2-3 постар.