1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Постар или врсник??

Дискусија во 'Врски' започната од Cabala6, 24 јануари 2010.

?

Каква врска е подобра според вас?

  1. Со постар

    395 глас(а)
    78,2%
  2. Со врсник

    110 глас(а)
    21,8%
  1. Speechless

    Speechless Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2010
    Пораки:
    4.240
    Допаѓања:
    5.682
    Пол:
    Женски
    Па незнам.. моментално е постар од мене 2 години...
    Но не претерано стар да биде, 10 години.. Туку до кај 5 години нормално..
    А врсник,јас не сум нашла до сега што е нормален дечко на мои години..
    Се се некои "попалени" (се извинувам на речник) будали :lol:
     
  2. skyAngel

    skyAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2010
    Пораки:
    1.530
    Допаѓања:
    2.765
    ДЕчко ми е постар од мене 7 години...Во врска сме 1 година и ни оди баш добро. Најчесто се караме во врска со верувањето , тој како поискусен не верува во секој , бидејќи ја има изгубено довербата , а јас како помала и како понаивна верувам во секој и мислам секој ми мисли добро.Околе ова се највеќе ккараме.Иначе од првинта мислев дека баш ќе наидеме на несогласувања но не баш ми се допаѓа како размислува и ми одговара неговото размилување , учам многу работи од него. Според мене битно е во каква средина израснал човекот, со какви луѓе ,колку повеќе има видено човекот толку повеќе знае.Кај некои годините претставуваат само бројка колку имаат живеено , а не колку се приживеале и колку се пораснале.
     
    На AngelGirl и chicka им се допаѓа ова.
  3. Shelea

    Shelea Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    4.243
    Допаѓања:
    43.114
    Искуството ми вели дека постарите ми имаат фатено пик, ама мене не ме интересираат. Имам чувство дека ме набљудуваат како објект за венчавка. :)
    Не, фала!
    Врсниците ми се повод за нервози, болка, глупост, неверување, ама ајде, поинтересни ми се, да речеме.
    Да не испадне дека генерализирам, сигурно постојат нијанси во овие два типа, меѓутоа, ако се најде некој таков, дајте го да го женам.
     
  4. Unnaa

    Unnaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 август 2010
    Пораки:
    145
    Допаѓања:
    40
    Постар дефинитивно. :) Сакам созреан маж, самоуверен кој знае што сака во животот. Не сакам ''деца'' на моја возраст, иако од дамна престанавме да бидеме деца. :D
     
  5. Marence.D

    Marence.D Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2010
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    16
    Постар, секако. Имам искуство и со постар и со врсник, разликата е ОООООГРОМНА :lol: :lol: :lol:
     
  6. violetblue

    violetblue Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    1.791
    Допаѓања:
    5.425
    Не ми е битно дали ќе ми биде врсник или неколку години постар, битно ми е начинот на кој размислува и колку е созреан и секако да сме на иста бранова дожина а тука годините не се пресудни
     
  7. meruska

    meruska Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2010
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    103
    постар поготово ако се работи и за брак засто постар
    -ке води тој а не пр.некој врсник во ситуација кај сто незнаес сто да правис нема да знае ни тој сто совет да ти да даде а постариот да посто ако не повеке едно 3 крицки леб изедее повеке од тебе :D
    -и да згресис ке ти прости посто не си размислила добро во моментот
    -созревас повеке за разлика од твоите врсниЧки
    -ке пага на твојата невиност,ке ти верува
    -и сто е највазно нема да бара др помлада кога веке има до него
    Од лицно искуство сево ова посто маз ми од мене е 10години разлика но сепак е екстра ;)
     
  8. meruska

    meruska Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2010
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    103
    10 години не е премногу стар и голема разлика ја имам 21 маз ми има 31 па одлиЧно ни иде се осекам повеке сакана од било кога верувај ми
     
  9. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Се си има свои предности и негативности.
    СО врсник би можела заедно да ги правите сите глупости, а кога доволно ќе созреете и двајцата и ако стигнете до брак навистина ќе има за што да зборувате на стари години, на што да се сеќавате.
    Со постар, на вас ви е се ново, а тој веќе го има изодено тој пат по кој вие минете.

    Мојот маж е постар од мене 7 и пол години, не ми смета разликата воопшто, се труди да ми надокнади за се, а пред се знае како ми вријат хормоните на овие години и совршено се справува со тоа, особено добро се справува(ше) со ПМС. Секогаш зрело размислува, се однесува заштитнички кон мене, води сметка за месечните трошоци (вода,струја,телефон,интернет), значи со еден збор си имам вистински маж до мене !

    Ваше е да си одлучите дали сакате момче кое со вас ќе стане маж или пак си сакате уште на почетокот маж до себе.
     
  10. didija

    didija Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    222
    Допаѓања:
    118
    blond :clap: за постов, пре пре убаво кажано, целосно се согласувам со тебе.
    Можеби ќе се најде и врсник, кој би размислувал по зрело, но дефинитивно годините си го прават своето, колку и да размислува по зрело сепак како што кажа има работи кои сеуште не му се изживеани.
    Не сум ни за многу постар, тој да размислува за семејство, да го започне "пензионерскиот" живот, а мене да ми се излегува, шета, ужива во животот, сепак да е во граници на нормала , да се има заеднички муабет и разбирање.
    Пред се толеранција, компромис... Само сметам дека овие работи не зависат од годините, туку од карактерот на човекот. Може и да е неколку години по млад па да е многу по разумен, флексибилен. :?:
     
    На blond му/ѝ се допаѓа ова.
  11. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    уххх ретки се таквите,но верувај ми годините на крај си го покажат своето !
     
  12. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    Нема правила.

    Познавам еден дечко, има 42 години. Не е разведен, ниту пак има деца. Сега само што ја откачи мојата многу блиска пријателка. И рече - извини ама јас уште не сум подготвен за сериозно врзување. Живее под кирија со цимер, оди на журки на Ибица, секоја вечер е излезен со другарите на пиво. А ќе си речеш мажите на тие години се попаметни и решаваат други животни проблеми. Е жими таквото што го немам!

    Познавам уште еден дечко, врсник. Две реченици не знае да сврзе. Изгубен во светот, во животот. Стопиран емотивно некаде во 20тата ако не и порано. Не би се чудела кога сеуште би го фатила како собира сликички во албум за некое светско фудбалско првенство, или европско. Не му се ни чудам што не може никако да фати девојка па ете чат пат си се мувка со млади девојчиња. Му одговара. Сепак има 30 години. А ќе си речете маж и пол. Ахам, да, важи. Ептен.

    Познавам и трет дечко. Има 25. Одговорен, мил, внимателен, домаќин и културен. Згора и вреден. Си викам, бре види го младово пиле, ама веќе сега е зрел. А ќе си речете ќе брка девојки по дискотеки за една ноќ. Сепак не мува. Си има врска и сосема е одговорен и веќе планира семејство со девојката.

    На крај не е битно колку години имате вие во однос на овие три примероци извадени од моето секојдневие. Јас само наведов примери на нетипични машки. Очекувате едно, добивате нешто сосема друго. Секој е личност сам за себе, а дали врсник или постар, секој сам ќе си процени според личноста.
     
    На esperanca, marama, lebarka и 6 други им се допаѓа ова.
  13. red

    red Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2010
    Пораки:
    480
    Допаѓања:
    130
    Пол:
    Женски
    Права љубав, године не брои :D ако тој е тоа што ти треба не играат улога годините, ама јас повеќе сакам повоздрасни и еднаш или два пати сум била во врска со врсник и немам баш некој впечаток. :D позз
     
  14. Gunshine

    Gunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    818
    Допаѓања:
    666
    Врсник, ама знае што прави и како прави.
    Онака, разумен е не е блесав до бол.
     
  15. zenska

    zenska Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2010
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    339
    постар дефенитивно..Најголема разлика до 5-6 години
     
  16. Cokolatce95

    Cokolatce95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2010
    Пораки:
    321
    Допаѓања:
    131
    Постар ! Од година до 5 години :)
    Макар што не играат голема улога годините,ама сепак .. :)
     
  17. sonce777

    sonce777 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2010
    Пораки:
    461
    Допаѓања:
    262
    Пол:
    Женски
    Постар дефинитивно.
     
  18. kejsi

    kejsi Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    132
    Допаѓања:
    36
    според мене не е пресудно дечкото да биде постар од девојката...во погорепрочитаниот пост на пирамидка,таа убаво кажа дека духовната убавина и зрелост кај сите е различна..можеби девојките побрзо созреваат од машките,но некои може да те изненадат со брзината на созревањето.
    а што се однесува до тоа дали преферирам постар или помал..имам и такво и такво искуство...
    одев со еден постар од мене 5-6 години....нервоза невидена...тогаш имаше околу 26-27 год и мотото му беше јас со сите други ,а ти само со мене
    ..сега одам со 10 месеци помал од мене..далеку попаметен од претходниот... :D
     
    На esperanca му/ѝ се допаѓа ова.
  19. kate-the-great

    kate-the-great Популарен член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2010
    Пораки:
    1.473
    Допаѓања:
    1.833
    Незнам можеби грешам ама немам сретнато досега некој на моја возраст со зрело размислување
    многу поинаку размислувам јас од тие на моја возраст
    машките како позаостанати да се во развојот од девојчињата |(
    Барем 3 години постар да е со некој на моја возраст ќе се степаме за 5 минути :D
     
  20. gami

    gami Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2010
    Пораки:
    628
    Допаѓања:
    126
    Мислам дека се си зависи до карактерот на личноста. Има и двојки врсници кои добро опстојуваат. Иако најчесто повеќето сакаме постари (барем така мислам), сепак не значи дека некогаш не можеш да наидеш на врсник кој ќе размислува зрело :)