1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Постар или врсник??

Дискусија во 'Врски' започната од Cabala6, 24 јануари 2010.

?

Каква врска е подобра според вас?

  1. Со постар

    395 глас(а)
    78,2%
  2. Со врсник

    110 глас(а)
    21,8%
  1. simonaspase

    simonaspase Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2011
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    10
    Преферирам да е мој врскник .... 1-2 години поголем ... Повише неееее ... 8)
     
  2. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
    Постар да има искуство да те научи на одредни рaботи а не сакам врсник досадно ќе ти биде со него помал исто не сакам затоа што појма си немат од животот ;)

    Боље старо да ме учи , него младо да ме мучи!
     
    На sonce777 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Врсник, максимум 1 година постар најдобро е најслични интереси и размислувања :)
     
  4. Irinnaaaa

    Irinnaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2011
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Годините немаат врска... само да не е 12 годишно девојче и 20 годишен маж... тогаш е страшно :)
    Мојот дечко е 1 година Помал од мене, и цело време заборавам т.е не ни бројам више колку години има што како... :wasntme:
     
  5. BettyBoop25

    BettyBoop25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2011
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    1.107

    И јас се согласувам со тебе, и јас мислам дека постар е поубаво, односно да биде барем max 5-6 години постар, јас имам дечко и од мене е постар 4,5 години.Имав лошо искуство со еден мој врсник, јас размислував многу понапредно да речам, општо за се, а тој не се замараше со ништо.Воопшто немавме исто мислење а одевме 3 години |( Така да, според мене е поубава со постар да бидеш во врска сметам дека имаат повеќе разбирање, подруго размислуваат и слично.Но незначи дека и со врсник е лошо,секако, секој има различен карактер. :)
     
  6. happynessss

    happynessss Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 април 2011
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    18
    Постар, но секогаш не значи дека е подобро, сепак зависи од самиот човек каков е, а многу голема улога има и искуството, дали го има и знае ли да се носи и во добро и во лошо, мислам дека тоа е пресудно, а постар немора да значи и поискусен
     
  7. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.098
    Допаѓања:
    56.329
    Пол:
    Женски
    Помал :nod: ^_^ :mm:
     
    На zhap4e му/ѝ се допаѓа ова.
  8. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    Кој да ти знае што ќе се деси утре, каков лепи дечкич со помалку прославени родендени од мене ќе ми влијае, пак по стари години :wasntme:. Е, баш тоа и ме плаши, или ме радува, не знам уствари, не сум стигнала до сите тие брчки на челово, ама оние што комуницираат со ѕвездите (оние на небото бе) велат демек јарците (односно јас, козата) да ти станувале најперверзни по стари години. Во доба кога сите чуваат деца, они трчаат у лов на љубовници и тоа млади, нормално по тие години крцкалчиња се брЌет.
    Е, во секоја шала пола вистина, така да и во случајов беше така :). Јас лично не сум налетала на некој помал од мене да ме плени и шармира, а напротив постари максимум 3 ипол години. Обично некаква магија е посебна што ме замајува, надвор од физичкиот изглед, облеката и се што очиве гледаат, макар што магијата не знам колку крај краева би пуштила коренчиња во умов на козава, доколку физички пак ми е одбивен човекот. Така што никако не си да кажеш, што и како. :)
     
    На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.
  9. The.Rainbow

    The.Rainbow Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 мај 2011
    Пораки:
    98
    Допаѓања:
    32
    Мене некако повеќе ми одговара постар.Ама не многу.До пет години ми одговара 8)
     
  10. Responsible

    Responsible Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2011
    Пораки:
    354
    Допаѓања:
    434
    Пол:
    Женски
    порано велев дека НИКОГАШ нема да засакам некој што ми е врсник или пак некој помал од мене,
    но арно велат НИКОГАШ НЕ ВЕЛИ НИКОГАШ, имам дечко што е 9 месеци поголем од мене и ствааааарно ми е пре пре преубаво ама баш од сите гледни точки.
     
  11. Blumarine

    Blumarine Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2011
    Пораки:
    178
    Допаѓања:
    188
    Дефинитивно постар! Образовани се, можеби и вработени, со оформен карактер, точно знае што сака, а што не сака, има искуство во врските и веќе знае како треба да се однесува кон девојката и бара сериозна врска, а не мување или one-night-stand.

    Што се однесува до врсниците и помалите дечковци, јас не сум имала врска со помлад, но од искуствата на другарките можам да кажам дека се како бебиња, љубоморни, неверни - а најстрашното е што ги одминуваат годините со вас и потоа сфаќаат дека им треба нешто ново и се безмилосни, во стилот ти благодарам што ме порасна и ме научи на некои работи во животот, ама веќе не ми си потребна!
     
  12. Mayyya

    Mayyya Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.253
    Допаѓања:
    6.026
    Пол:
    Женски
    Мојот дечко е две години помал од мене и ете скоро три години сме заедно и одлично функционираме. Дури можам да кажам дека е многу поодговорен од мене, но одлично се надополнуваме. Ама го запознав на факултет, веќе беше зрела и изградена личност, а не би можела да кажам како би било да сум го запознала пр. јас 18, а тој детиште од 16 :D
     
  13. Hiii

    Hiii Популарен член

    Се зачлени на:
    5 април 2011
    Пораки:
    1.427
    Допаѓања:
    1.563
    на овие години би сакала дечко врсник или 1,2 години поголем но кога ке дојде време за озбилно би сакала поголем :)
     
  14. sleepingbeauty

    sleepingbeauty Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2011
    Пораки:
    304
    Допаѓања:
    615
    Пол:
    Женски
    искрено никогаш не би можела да бидам со постар, макар и да е тоа 2-3години..не знам....срам ми е да го погледнам во очи :$ , не знам не можам да објаснам, знаци ептен ако сме година-дена тогаш може :)
     
  15. Izaabella

    Izaabella Популарен член

    Се зачлени на:
    13 декември 2010
    Пораки:
    1.303
    Допаѓања:
    7.301
    Пол:
    Женски
    Сум била и со постар и со врсник.

    Со врсникот „издржав“ поголем период, година и кусур месеци, можеби тоа се должеше на фактот што и двајцата бевме неискусни, си се учевме заедно на се`, од прв бакнеж, па однесување во врска и слични работи.
    Додека пак, со постариот едвај еден месец дотуркавме, сфатив дека не сум способна да правам такви жртви какви што се бараа од мене, он е познато име во некои си рап води, а јас сеуште никој и ништо, не можев да ги поднесам сите тие настапи, журки, мкнења од еден дел на градот до другиот, излегувања до раните утрински часови и уште ред, ред други работи. Се работеше за разлика од 3 години, мала разлика, но сепак доволна за да сфатам дека границата ми е или една година постар или пак врсник. Зборувам за сега, за моменталните мои години. :D
     
  16. MonnaSi

    MonnaSi Популарен член

    Се зачлени на:
    23 април 2011
    Пораки:
    469
    Допаѓања:
    536
    Одев со еден колку мене и постар 2 години и не се разликуваа :^)
    мислам дека сакам зрел дечко негледам години.... :rofl:
     
  17. swetty

    swetty Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2011
    Пораки:
    170
    Допаѓања:
    25
    имам одено и со врсник и со постар од мене... мислам дека ретко успеваат врските меѓу двајца врсниции... сопред мене 1-2 год е доволна разлика во години за врскаа.. :) :) јас имам дечко 1 год постар од мене и баш супер ни оди еве вејќе 6 месеци сме заедноо...а со врсникот што го имав едвај издржав 1 месецц... xD
     
  18. slatkichKa123

    slatkichKa123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2011
    Пораки:
    598
    Допаѓања:
    341
    Врсниците се уште недозреани дечиња искрено. Сите со кои сум била се две години постари од мене, и ниту барале нешто повеќе физички ни ништо. Само со нив можев да направам зрел муабет, да научам нешто, да поразговараме и за малце посериозни теми настрана од журкањето и се останато.
     
  19. gjavolceto

    gjavolceto Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2010
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    15
    дефинитивно сум за постар. секогаш подобро сум функционирала со постари отколку со мои врсници, можеби затоа што се недораснати сеуште.. како и да е, дефинитивно немам намера да учам некој како да ме баци, а да не зборувам пак за други работи :D
     
  20. Ket.Rin

    Ket.Rin Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2011
    Пораки:
    286
    Допаѓања:
    970
    После некои искуства дефинитивно постар, нормално не 5 или 10 години постар, 2-3 таман е. Овие врснициве, барем на моја возраст (16 години) може слободно да идат на улица и да си играат со џамлии, кој од кој понедораснат.