1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Постдипломски студии

Дискусија во 'Образование' започната од kate, 28 јануари 2010.

  1. ..Queen..1998

    ..Queen..1998 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2017
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    141
    Пол:
    Женски
    Дали знаете кој смерови ги наудат за мастер на универзитетот во Штип на правен факс.? Или во Прилеп?
     
  2. Medicine25

    Medicine25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2016
    Пораки:
    278
    Допаѓања:
    1.540
    Пол:
    Женски
    Има некој што студира во Германија?
     
  3. NewGirl05

    NewGirl05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 декември 2016
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    50
    Пол:
    Женски
  4. Lea.Messi

    Lea.Messi Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    609
    Допаѓања:
    2.073
    Здраво девојки
    Ми треба совет од вас
    Се запишав на магистерски,ова сега ми беше прв семестар и полагав само еден предмет ама сакам да прекинам.премногу пари.обврски.неможам да стигнам се.работа предавања испити дома обврски
    Кој избор би ми бил попаметен?да го ставам во мирување или да си ги земам документите и да се отпишам?и дали знаете дали се плаќа нешто за ова :(
     
  5. GretaGarbo

    GretaGarbo Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2012
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    35
    @NewGirl05 kazi mi kako pomina na pretpriemnishtvo?Tezok li beshe ispitot?I dali profesorot dava prashanja od knigata na srpski?
     
  6. Masnickaaa

    Masnickaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2011
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    897
    Пол:
    Женски
    Здраво, дали има некој запишан на Менаџмент на човечки ресурси на Институтот за социолошко и политичко правни истражувања? Споделете искуство, како сте задоволни од предавањата?
     
    На Mashichka му/ѝ се допаѓа ова.
  7. DragonSlayer

    DragonSlayer Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2015
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    154
    Пол:
    Женски
    и мене истово ме интересира, по што се разликува од менаџментот на човечки ресурси на економски и на филозофски? и дали е признаена дипломата во странство?
     
    На Mashichka и Masnickaaa им се допаѓа ова.
  8. NewGirl05

    NewGirl05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 декември 2016
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    50
    Пол:
    Женски
    На страните на факултетите/институтот ги има програмите и таму може да ги видите и предметите што ќе треба да ги полагате. Секоја програма од различен факултет/институт си има различен пристап а со тоа и различни предмети. Некој ако студирал на економски пологично е да продолжи таму додека пак некој што студирал општествени науки или јазици со програмата од економски може да има многу потешкотии бидејќи таа се фокусира повеќе на стратегија и финансии. Програмата на филозофски има 4 смера што е супер ако сакате да се насочите конкретно кон нешто. И смеровите ги има објаснето во програмата на страната на факултетот.
    Пак ќе кажам, разгледајте ги програмите и предметите и одлучете што е најсоодветно за вас според додипломските студии за да не си трошите време и пари за џабе и отпосле да сфатите дека ви фалела основа за избраната програма..
    Околу признанието во странство немам некоја информација но бидејќи се сите на УКИМ би требало и за постдипломските да важи истото како и за додипломските, но секако најдобро да се јавите во службата за втор циклус на кој факултет и да одлучите да студирате и да прашате таму. Или пак да пишете маил. Мислам дека службите за втор циклус одговараат брзо.
     
    На Mashichka и NoirSerpentine им се допаѓа ова.
  9. booom!

    booom! Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2017
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    19
    Пол:
    Машки
    Здраво.

    Дали може со завршени додипломски студии на Економски факултет - Скопје да се запишат магистерски студии на ФИНКИ?
     
    На Tam4yy му/ѝ се допаѓа ова.
  10. NewGirl05

    NewGirl05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 декември 2016
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    50
    Пол:
    Женски
    Можеш на било кој факултет ако имаш 240 ектс кредити и бираш едногодишни постдипломски т.е. со 60 ектс кредити. Барем пред година ипол беше така. Освен ФИНКИ како факултет ако бара да имаш додипломски таму, не знам. Прашај директно во службата за втор циклус на ФИНКИ.
    Мене информацијата дека може на секој факултет да се запише постдипломски и дека е зависно само од кредитите ми ја дадоа од службата за втор циклус на Економски Факултет.
     
    На booom! му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Dayy

    Dayy Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2014
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Zdravo sakam da prasam za magisterska na UGD t.e vtor stepen na studii dali e potrebno da imas ostvereno najmalku 8 prosek ?
     
  12. NewGirl05

    NewGirl05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 декември 2016
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    50
    Пол:
    Женски
    На УКИМ освен диплома, даваат и “Додаток на дипломата”. Доколку имаш нешто такво, таму пишува дали имаш пристап до понатамошни студии т.е. можност за продолжување на студиите на втор циклус.
    Мислам дека без разлика на Универзитетот, просекот е услов за втор циклус студии, само зависи колку, дали е над 8/7.5 или пак 8.5. Јави се во службата за втор циклус на факултетот на кој што планираш да се запишеш и прашај си директно. Најбрзо и наједноставно е тоа.
     
  13. moon_lover

    moon_lover Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2019
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Здраво,
    Дали има некој на постдипломски на Економскиот факултет Прилеп да кажи искуства и мислење
     
  14. KatBa86

    KatBa86 Активен член

    Се зачлени на:
    5 август 2019
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Може да ми кажеш дали материјалите за учење се на македонски или на англиски?
     
  15. KatBa86

    KatBa86 Активен член

    Се зачлени на:
    5 август 2019
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    А на предавања задолжително е присуството? Вообичаено кое време се предавањата?
     
  16. NewGirl05

    NewGirl05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 декември 2016
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    50
    Пол:
    Женски
    Разговарај со координаторот ако се запиша, ако не отвори и разгледај ја програмата, сите книги ти се напишани во програмата, многу лесно можеш да видиш на кој јазик се. Јас веке завршив и не сум во тек. Гледам дека имаат некоја нова програма од оваа година, не знам како ќе биде од сега. Лани најголемиот дел од книгите беше на македонски, дел српски и неколку дополнителни литератури на англиски.
    За предавањата исто, зависи дали ќе има редовни предавања или ќе биде со менторски часови. Ќе ви дадат распоред, не знам кога се предавањата, пак ќе кажам, јас имав менторски часови бидејќи бевме помалце од 5 студенти, истово го пишав неколку пати веќе низ претходните постови. Околу присуството, мислам дека е задолжително. Ако не присуствуваш нема да ти дадат потпис или ќе им останеш на памет како “студентот што никогаш не доаѓа на предавање”. За твое добро би било присуството, ќе ги поминеш сите теми за испити, ќе ти објаснат на што да се фокусираш повеќе околу испитот и сл., и плус, сигурно некогаш ќе ти притреба разбирање од професорите, дали било околу полагање или термин за менторски час и сл., па затоа биди коректна со нив, и тие ќе се коректни со тебе.
     
    На Mashichka и NoirSerpentine им се допаѓа ова.
  17. Вишиус

    Вишиус Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2017
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Здраво, здраво! Тие што сте се запишале на постдипломски студии да споделите искуства со процесот на запишување? Односно мене ме интерсериа повеќе делот за критериуми за запишување, конкретно на Филолошки факултет. Јас барав и закони, и објавени конкурси и акти на страниците на УКИМ и Филолошкиот факултет. Но освен со завршени 240 ЕКТС кредити, не најдов ништо во врска со останати критериуми, т.е просекот. Па ме интерсерсира, конкретно за на УКИМ, Филолошки или нешто од Филозофски факултет, дали е потребен минимален просек од 8.5 или можеби некој друг просек? Никаде со никаков јавен статут тоа не е средено. Прочитав од членка погоре дека пишува во додаток на дипломата дали се дозволени понатамошни студии, но јас се уште немам дипломирано, па ме интересира дали се важни само освоените кредити како што и законски е објавено, или има дополнителни критериуми како просек над 8.5?
     
  18. NewGirl05

    NewGirl05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 декември 2016
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    50
    Пол:
    Женски
    Јас го пишав тоа за дипломата, во мојата диплома така пишува. А дали примаат под тој просек или не, не знам.
    Затоа, нели е најдобро и најлесно да се јавиш директно на студентски прашања на факултетот кој те интересира? Сите факултети имаат броеви на нивните страни и сметам дека најточна информација ќе ти дадат тие.
    Поздрав
     
  19. senza.parole

    senza.parole Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    3.443
    Допаѓања:
    22.745
    Пол:
    Женски
    За магистерски студии не ти треба просек, меѓутоа за да запишеш потоа докторски студии (ако евентуално изразиш желба) потребно е просекот од додипломските да ти биде минимум 8.00. Барем вака беше до пред некое време.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  20. senza.parole

    senza.parole Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    3.443
    Допаѓања:
    22.745
    Пол:
    Женски
    Има ли некој на постдипломски во Италија?
    Ве молам, пишете ми ЛП.