1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Постигнато е решение за спорот со името

Дискусија во 'Политика и настани' започната од RainBow, 18 јуни 2018.

?

Како би се изјасниле на референдум за промена на името?

Анкетата е затворена на 23 април 2020.
  1. Да, за промена на името

    105 глас(а)
    37,2%
  2. Не, против промена на името

    104 глас(а)
    36,9%
  3. Нема да гласам

    73 глас(а)
    25,9%
  1. Kolumbo

    Kolumbo Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2015
    Пораки:
    761
    Допаѓања:
    2.365
    Пол:
    Машки
    Ova li e realno? :rofl::rofl::rofl: odam da rucam, poveli ako ti se jade, a podocna ke ti odgovoram.
     
  2. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Marry me :inlove:

    Или барем, ела да си правиме муабет за политка 8-|
     
    На HardSex, LollySky, makedonkamak и 2 други им се допаѓа ова.
  3. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    9.985
    Допаѓања:
    166.664
    Пол:
    Женски
    И јас!! И јас !!! Да слушам од страна иф иц посбл :wasntme:
     
    На HardSex, makedonkamak, oblace1 и 2 други им се допаѓа ова.
  4. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Ако сакаш и ти, ја би да се вклучиш, не да слушаш од страна :*

    Политички дебатен клуб :inlove:
     
    На makedonkamak и Yowannty им се допаѓа ова.
  5. Kolumbo

    Kolumbo Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2015
    Пораки:
    761
    Допаѓања:
    2.365
    Пол:
    Машки
    @HardSex
    Anketata ubavo zboruva, no ti ja tolkuvas kako sto tebe ti odgovara.

    Vo momentov 92 se "za", 94 se"protiv", a 55 nema da glasaat. Ako zememe vo predvid deka grafata ne e - vozdrzan, tuku najverojatno se misli - bojkotiram (eve i mojot glas e megju tie 55), znaci deka situacijata ke e 92 : 149, sto e potpolno poinakva slika, od onaa koja sakas da ja prikazes. Duri del od tie 55 da se vozdrzani, sepak brojkata na lugje koi se protiv ke e najmalku 120.
    -
    Da potsetam kako dojdoa na vlast?

    Zajec odnese pismeni garancii kaj Ivanov, deka vo svoeto rabotenje nema da napravat cekori koi se kosat so ustavot.

    Na kolku "ustaven nacin" se donese zakonot za jazici i kolku e istiot e ustaven, so samiot fakt deka e podgotovka za binacionalna drzava? Na kolku "ustaven" nacin se sklucija dogovorot so Bugarija i najpogubniov so trosedot?

    Stom vladava gi pogazi garanciite zad koi stoese, znaci deka ne moze poveke da ja smetame za legitimna.
    -
    Kako pomina VMRO-DPMNE na lokalnite izbori?

    Fakt e deka VMRO-DPMNE na celo so prethodnata rakovodna garnitura namerno izgubi na lokalnite izbori, so sto napravija ogromna greska, koja kako gragjanin nikogas nema da im ja prostam, bidejki e ednakva so velepredavstvoto na Zajec.

    Pocni od izborniot slogan (najlos vo svetski ramki, ne samo kaj nas) "Samo rabota"; izbor na kandidati za koi nitu dete ne bi glasalo; dodeka site partii kako i obicno gi prevezuvaa mitingasite od grad do grad, ovie ostavija da im bidat plostadite prazni; onamu kade ostavija nekoi od kandidatite koi 100% mozea da pobedat, tuka izgleda presudija onie poveke od 100.000 nevazecki livcinja, koi se golem znak prasalnik za chistinata na lokalnite izbori.

    Zosto namerno bi gi izgubile izborite?

    Za da mu ostavat prostor na Zajec, politicki da se unisti.

    Vo toa nemase nitu somnez, na site ni' bese jasno, eve i samite ekonomski parametri pokazuvaat kolku e katastrofalno vladeenjeto, za edna godina nov dolg od 1.600.000.000 evra, a rastot ni e "fantasticni" 0,1%.

    No, za razlika od mene (mozes da go poglednes moeto mislenje, mi se cini bese vo temata "Mickovski nov lider...") liderstvoto na VMRO-DPMNE ne pretpostavi deka Zajec do tolku ke ja opleska rabotata i deka ke pogazi, ime, identitet, za na kraj da turka prikazna deka e pobeda sto sme stanale "gragjani", samo sto togas seuste ne se znaese kakvi (severni).

    Toa e neprostivo, bidejki dokolku pomine referendumot, ke bideme zasekogas izbrisani od mapata na narodite, a nema da bide vinoven samo Zajec, tuku i VMRO-DPMNE, bidejki svesno mu dozvolija da si igra so nacionalnite interesi.
    -
    Za prislusuvanjeto da te potsetam, deka Verusevski bese uapsen, bea najdeni materijali vo negovite privatni kompjuteri, bea najdeni poraki vo negovite telefoni, del od niv bea i javno preneseni, a se rabotese za razgovori povrzani so bombite.

    Samiot go kaza odgovorot. Ne bese lesno da se osueti i spreci, bidejki ne se rabotese za prislusuvanje vo prostoriite na sluzbite. Se prislusuvalo od tie kombinja koi kruzele okolu objektite, a bilo taka, bidejki sluzbite se mnogu podobro kontrolirani, otkako se sluci aferata "Golemo uvo" ili zaboravi deka taa se sluci?

    Isfrlanjeto od upotreba na del od opremata, sluzese kako alibi na SDS, koristejki go faktot sto materijalite koi gi predadoa vo SJO se kopii.

    Zosto e toa vazno? Zatoa sto ako predadea originali, na sekoj originalen digitalen zapis stoi digitalen potpis od uredot na koj e praven istiot. Toj potpis pri presnimuvanje se gubi, odnosno se zamenuva so potpis na uredot so koj se kopiralo.

    Tokmu poradi toj fakt, SDS moze uste 100 godini na raat da prodava magla, deka na isfrlenata oprema se prislusuvalo, bidejki materijalot ne moze da se vestaci po taa osnova.

    Jas i denes stojam na stavot, deka bombite se seceni i montirani, bidejki i obicen slusatel moze da zabelezi deka tie razgovori nemaat normalen tek, a zabelezlivi se i razlikite pomegju prislusuvanite i glasovite na naratorite.

    Znaes sto se gluposti? Da se kaze deka Grujo go prislusuval svojot narod, a prislusuvanjeto go naracal kaj najgolemiot SDS-ovec vo sluzbite.
    -
    Sudstvoto bese i seuste e vo racete na SDS. Za objektivnosta koga se politicarite vo prasanje dzabe pisuvas, bidejki gledame kako Zajec pomina nekaznet za potkupot, gledame kako "pajakot" tepase i si pomina nekaznet, gledame kako Gruevski e osuden za nabavka na vozilo, koe nitu si go zede za doma, nitu bese za 100% koristenje od negova strana. I toj kako i Zajec se vozel vo toa vozilo vo neznacitelen broj na slucai, bidejki bese nameneto za prevoz na visoki gosti od stranstvo.

    Da ne zboram za osloboduvanjeto na monstrumite, onie od Sopot itn itn itn.
    -
    Znam za eden slucaj, koga Pesevski bil provociran na ulica od strana na novinar, ne znam nisto konkretno za toj slucaj, no duri i da stignal do sud, za razlika od Zajec koj pred da dojde na vlast, ne se pojavi na nitu edno rociste, ovie barem bea dostapni na rocistata.

    Postoi razlika pomegju slobodni i partiski mediumi, vo momentov ima najgolem politicki mrak, a sto se odnesuva do portalite koi gi spomna, takvi portalcinja imaat i ednite i drugite, dobar del od niv voopsto ne mi se merodavni, jas zboruvam za golemite kukji.
    -
    Ne zboruvaj za partizacija, koga site ja pravele, no nema somnez deka vladite na SDS se bez konkurencija. Da se vrabotuvaat poslednorangirani kandidati pred ocite na celata javnost e dno. Posleden takov slucaj, mozebi petti vo rok od tri nedeli e slucajot so konkursot za akuserka vo kicevskata bolnica.
    -
    Toa sto Gruevski ne izleze na duel e negov stav, a ako mene me prasas, voopsto ne mi e vazno dali ke ima duel ili ne. Duelot e seirdziska rabota, jas sledam sto se slucuva na teren i glasam spored situacijata tamu, ne vo odnos na dueli.
    -
    Vlijanieto na zitelstvoto od Pustec e potpolno zanemarlivo. Duri i da dosea glasaci od tamu, ne mozes da preneses na granicen premin tolku lugje, bez nekoj da objavi ako ne na vesti, togas na internet, bidejki taa operacija mora da bide tajna, za razlika od ona sto so godini go pravi DUI, a se planira i za referendumot.

    Sekogas koga ima glasanje, koe e vazno za albanskite interesi, se slucuvaat ogromen broj na sletuvanja na aerodromite, no i prepolni avtobusi od pobliskite EU zemji, nosejki glasacite vo zapadna Makedonija, duri i vo mesta kako Plasnica, Lisicani i drugi, kade iako ne zivee albansko naselenite, makedonskite muslimani i turcite glasaat za DUI. Toa vlijanie e zagrizuvacko, no i dosegasnite iskustva so mestenje na izbori od strana na SDS, koi ednas gi razotkri Amdi Bajram, a kako "nagrada" si dobi zatvorska kazna.
    -
    Ova za tenderite izvleceno od "bombite", ne go smetam za dokaz.

    Isti takvi "dokazi" imase i za Kanceska za Sk2014, no ne najdoa nisto na teren. Isto ke bide i so ovie slucai, osven ako ne bidat upotrebeni za mackanje oci, kako slucajot so Gruevski za voziloto. Ja tempiraa presudata, no zadocni dogovorot so trosedov.
    -
    Ne, tebe ne ti e jasno deka SAD nema da dozvolat, edna kako sto velis vukoj***na da si poigruva so niven drzaven simbol. Ako vo Makedonija (vklucitelno i na forumov) gledame lugje bez cuvstvo za pripadnost, lojalnost i privrzanost kon drzavata, vo SAD prikaznata e poinakva.

    Ne se raboti za toa deka skroile specijalen plan za nas, tuku ako do togas bevme iskluceni od krvaviot raspad na Jugoslavija, samo ne' stavija i nas na dneven red, bidejki dodeka Albancite go gushkaa znameto na SAD, nie go zapalivme. Izvini, no toa kaj amerite ne pominuva samo so protestna nota, tuku so toj chin stanuvas drzaven neprijatel. Od edna strana ke glumat poddrska, a od druga ima sopki.
    -
    Vo odnos na prirodniot gas, se soglasuvame, no vo eden segment ne si me razbral.

    Bez razlika od koj tek se snabduva Germanija, ostanatiot del od Evropa, utre i nie, sepak se raboti za ruski gas. Rusija e neprikosnovena na toa pole, amerite ke go toleriraat toa se dodeka imaat poslusna Evropa.

    Sto koga ke otkaze poslusnost? Tokmu za toa ke posluzat begalcive, megju koi ne vidov ni eden starec, ni edna zena, ni edno dete.

    Cuvav izvesno vreme link, vo koj bese opisana akcija na juznotrosedskata policija, vo koja bese otkrieno i zapleneto oruzne nameneto za begalcite. Za taa akcija koga togas trosedov ke plaka penali, no barem stana uste pojasno, tie mazi na mlada vozrast ne se vistinski begalci, tuku lugje koi ke gi rasporedat niz cela Evropa i vo dogledno vreme ke gi aktiviraat kako ke ima potreba.

    Inaku, da, tocno e deka borbata na SAD e toa sto dobro si go zabelezal, gasovodite da pominuvaat niz zemji koi se dobri poslusnici, taka sto po potreba lesno bi mozele da manipuliraat so ventilite.
    -
    Ne e tocno deka VMRO-DPMNE se proruski orientirani, jasno se deklariraat deka se za vlez vo EU i NATO, no i sekogas rabotele na potrebnite reformi. Imaa podobri oceni od segasnata, do sega izvestaite bea - se' odi dobro, osven nekoja sitna zabeleska, najgolem problem e imeto - resete go.

    Sega gledame izvestaj, kade ne samo sto nema oblast bez zabeleska, tuku pokraj promena na ime, uslov stana i promena na ustav, sto znaci ne e problem imeto, tuku identitetot, makedonstinata.

    Da, Srbija so inaetenje ima losi pozicii vo odnos na Kosovo, no nie sme vo uste ponepovolna situacija, kaj nas ne se raboti za teritorija, tuku za korenot na postoenjeto, za identitetot.

    Nie ne se inaetime, tuku celo vreme opstojuvavme kako narod, se' dodeka Zajec ne stavi kraj na toj opstanok. Pricinata sto ne se najde resenie, bese tokmu toa sto site prethodni vladi ne bea tolku ludi, da ne' samoukinat.

    Ovie potpisaa restriktiven dogovor, so koj od Makedonci stanuvame severnomakedonski gragjani, jazikot stanuva severnomakedonski, se otkazuvame od celata istorija, bidejki podalecnata ja podaruvame na trosedot, pobliskata na Bugarite, so sto ne ni' vredi nitu taa od 1945-ta do denes. Se otkazuvame od dobar del od kulturata, i? Sto ke ni' ostane? Nisto.

    Tokmu Zajec nas ne' pretvori vo laboratoriski gluvcinja, koi treba da ziveat vo drzava so kvazi gragjanski koncept, vo koja site ke ostanat ona sto se - Albanci, Turci, Srbi..., samo nie ke ostaneme "gragjani", masa na lugje so nakalemeni novi koreni, koi najverojatno ke bidat bugarski, spored ova sto se gotvi vo momentov.

    Zosto go pravat ova? Zosto pri nedvosmisleni izjavi na Cipras, tuka ne' ubeduvaat za priznat identitet, kako da sme nepismeni? Zosto Lokvenec vcera davase izjavi, deka narodot masovno ja poddrzal proslavata iako ne bese taka? Zosto ni' serviraat deka odime vo svet na ednakvost, a taa "ednakvost" od nas bara da se samoukineme?

    Se raboti za pari.

    Kako sto od Gostivar i Tetovo od makedonski gradovi za pari napravivme albanski, kako sto na Kosovo i vo juzna Srbija za pari se prodavaat imoti, so sto se markira pogolema albanska teritorija, taka za pari se slucuva i ova.

    Zosto Branko go amnestirase Zajec? Za da mu gi "lapnat" od partija 10-te milioni od "Global". Nekolku godini partijata se finansirase od tie pari, bidejki ostanaa bez sponzori. Na kraj dojdoa na nivo, namesto mitinzi, da pravat maalski parlamenti.

    Sega dojde vreme da si gi vrati parite, a kako, se znae, ke ne' ponisti kako narod i oko nema da mu trepne.

    Utre ako propadne referendumot, onaa izjava deka bi dal ostavka nema da vazi, kako i se' za sto izlaza. Ke najdat 20-30 kosovari, od koi del ke izginat vo nekoe selo, samo za da se vlee strav kaj narodov, deka ako ne popustime, ke ne' nema kako drzava.
    Zatoa sto za pari se raboti.

    Pamti mi go mislenjevo.
    -
    Da, magla e, bidejki ova sto si go izvadil od vikipedia i si se otepal od pisuvanje za poglavjata, ne e nepoznato na nikoj, istoto kako pravilo vazi sa site, samo sto maglata e prikrivanje na dve prikazni.

    Prvata koja vo magla ja kazuvas, e deka so toa sto treba da se pojavat nesta koi bile krieni pod tepih, postoel strav kaj vmrovskite celnici, bidejki ke trebalo da odat vo zatvor. Istoto od SDS go kazuvaat otvoreno.

    Sepak i ti i onie od SDS treba da se prasate, zosto (ne mora drugite dovolno e ) Zajec ne se plasi od zatvor, tolku e cist? Ne e.

    Poentata e sto kako nemu ke mu se prosti zaradi uslugava koja im ja napravi na "prijatelive", taka i vmrovcite ke se spasea, ako imase nekoj od nesto da stravuva, no najlesno e da se napravi ona sto rece, no vo obratna nasoka, potocno za SDS sekogas odgovoren vinovnik e VMRO-DPMNE.

    Vtorata magla e, sto ispagja deka nie kako Makedonci nemame sansa da pocneme pregovori i da gi pomineme poglavjata, a ako staneme severnoMakedonci ke napravime cudo.
    -
    Ne se priznava presudata vo Hag, neli? Stoltenberg veli - nema drug pat do NATO. Han veli nema drug pat do EU.

    Toa li e "ednakvosta" kon koja se stremime? Da se samoponizime, za da vlezeme vo tie organizacii ednakvost li e? Toa li e svetot na moderni sfakanja, svet za kade kako vleznica treba da se samoukineme kako narod?

    Od edna strana kazuvas kako ne e vo red ona sto se slucuva vo Libija, Avganistan, Sirija i Kosovo, a od druga strana mislis deka za vlez vo taa organizacija, vredi da se samoukineme kako narod.

    Znaes kade ti e greskata? Mnogu e ednostavno da se objasni

    Nie od NATO ne dobivame nisto. Se stava akcent na vnatresna bezbednost, no toa e greska, bidejki NATO ne se mesa vo vnatresnite raboti na zemjite clenki.

    NATO i onaka veke go ima ona sto mu treba od nas, gi koristi nasite edinici pri spasuvacki operacii, koga pod izgovor - neophodno, samo se stitat amerikanskite, a namesto niv se isprakaat tugji vojnici. Ako ja sporedime tezinata na 4% sto treba da isplakaat site clenki na NATO, koga nie bi bile clenka, tie pari za NATO se sitnez, povazni im se vojnici, koi i onaka kako sto rekovme veke gi imaat vo svoite redovi.

    Tokmu zaradi toa, kako do sega, nam ni' bese ovozmozeno i natamu da pregovarame do nedogled, se' dodeka ne se iznajde razumno kompromisno resenie, a vo megjuvreme da rabotime na vnatresen plan.

    Od sostojba vo koja bese tesko da se zamisli stranski investitor, prethodnata vlada napravi golema promena i stvori klima. Pominaa godini, no inicijativata dade rezultat.

    Potoa se iznajdoa pari za avtopati, za prugi, sto se kapitalni investicii i nestata trgnaa napred iako iako i kaj nas se custvuvase vlijanieto na svetskata ekonomska kriza.

    Ne zavrsi toa zatoa sto bese loso, tuku zaradi necija ambicija da se dojde na vlast, a na istite tie sekogas im e potrebna nekakva 2001-va ili scenario na kriza, za da se smestat vo udobnite fotelji.

    Receptot za uspeh go imaa, no go napustija i namesto da prodolzat so proekti, za niv glaven proekt stana razoruvanje na drzavata.

    I za kraj, jas ne sum pravnik, ne znam od kade ti e toj vpecatok, no ne mora da bidam pravnik, za da mozam da ocenam sto e pravno izdrzano, a sto ne e, isto i za ona sto e vistina, a sto ne e.
     
  6. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Вистина не е лошо анкетата да се промени и опцијата Нема да гласам да се подели во Воздржан и Бојкотирам. Тогаш ќе се види реалната слика на оние кои се против било каква промена на името и на оние на кои им е сеедно. Вака кој како сака си толкува.

    И јас нема да излезам да гласам затоа што сум против референдумот, а не затоа што не ми е важно како ќе се викаме. Прочитав и неколку членови кои се изјасниле како мене и го делат истиот став со мене.

    Со вака поставена анкета се создава конфузија и нереална слика за ставовите на членовите.
     
    На corto.maltese, Rama, Kolumbo и 2 други им се допаѓа ова.
  7. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Оваа бројка од 38% ЗА беше напумпана буквално преку ноќ. Во темата која се заклучи пред 2-3 недели, околу 75% беа против менување на уставното име, отприлика истото ќе го видите ако ѕирнете на почетна на сајтот Фемина, 74% против. На други анкети низ нет дури 85% не одобруваат промена. Типувам дека дупли профили на закоравени сдсовци се во игра овде. :D
     
    На corto.maltese, Rama, Kolumbo и 3 други им се допаѓа ова.
  8. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
  9. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Да не спомнеше немаше ни да ја видам анкетата на почетна. Дури сега гласав на таа анкета.
     
    На sjdgo и Kolumbo им се допаѓа ова.
  10. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
  11. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    И за двојазичноста викаш Дај боже нека решат се?
    Фино...

    Абе се нека решат и територијално нека не поделат,ако не друго.
     
    На sjdgo, zuto и carangigia им се допаѓа ова.
  12. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Абе Рама, двојазичноста стои во Рамковниот од 2001, а сеуште не е спроведена целосно.
    Имаше отпор и кога се менуваа табли на државните институции, со тие на два јазика. Формулари на Албански и Македонски по институциите, има со години, вработувања имало по Рамковен со години. Се правеше полека за да не се таласа, од 2001 наваму. Не му текна на Заев за двојазичноста, неа ја потпишаа уште одамна и ја ставија во уставот... само што на се имплементира целосно, туку парцијално.
     
    На makedonkamak му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Знам дека има од 2001 наваму,точно е до збор што кажа..ама досега барем се "трпеше малку од малку" немаше потреба од понатамошни официјализирања и издигнување на рамниште со Мак.јазик,кој патем половина од нив,и не знаат да го зборуваат или не сакаат...
     
    На honest girl, makedonkamak и WildMk им се допаѓа ова.
  14. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Нема назад од тоа.. И факултети и средни школи си имаат на Албански. Систематски се прави сето.
    Не се грижам за двојазичноста искрено, се грижам што онаму каде што живеат албанци не се спроведуваат закони. Ко башка држава се, ни УЈП, ни МВР ни никој нема власт таму . Тоа треба да го средат.
     
  15. HardSex

    HardSex Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2011
    Пораки:
    495
    Допаѓања:
    2.422
    Пол:
    Машки
    @Kolumbo

    Само за одредени аспекти,пошто пишуваме романи,а и поради тоа што не веруваш во она што го слушаш во бомбите,т.е. не веруваш на сопствените уши...:D

    Анкетата е дисторзирана не само по полова линија туку и јазична,национална линија.Добар дел од албанското гласачко тело не е на форумов како форум на македонски јазик.Тоа не значи дека нема албанки и албанци на форумов.Оние албанци кои не говорат македонски јазик и не го разбираат,оние руралните средини.Најголем дел од нив ќе гласаат ЗА бидејќи за нив промена на името на државата или Уставот или во делот на националноста не е issue,а не се во резултативе од анкетава.Во варијанта 50% да излезат од околу 20% од населението тоа се околу 10%...Еве ќе преполовиме на 5%...Од 5-10% од вкупниот број гласови(242=93+94+55) од анкетата треба да одат на конто “ЗА” а кои ги нема поради горенаведените причини...

    Тоа би значело од околу 12-24(5%*242=12,1 односно 10%*242=24,2) гласови плус “ЗА”во моментов...

    ”Нема да гласам” значи нема да гласам затоа што:

    -Не се согласувам со решението,ова е предавство.

    -Добри се позитивностите кои се отвораат со Договорот но имам измешани чувства.

    - Добри се позитивностите кои се отвораат со Договорот,но не сакам да ја носам етикетата на предавник.

    -Не верувам дека нешто ќе се промени,не гласам веќе X години,политичките партии само ветуваат а ништо не исполнуваат...

    Груевски е добро да има став,и како физичко лице а и како Премиер,но неизлегувањето на дуел е немање на демократски капацитет и обично калкулирање со рејтинг.

    Асоцијации и тендери...:D
    Ивона Талевска,градоначалник на Битола,РЕК Битола и многу други...Судот ќе каже.

    САД не’ гледаат како непријател поради знамето...

    -Затоа прават поголема и поубава амбасада...
    -затоа е USAID...
    -затоа првата инвестиција во TIDZ(ТИРЗ) е американската Johnson Controls(која компанија беше донесена од страна на Ристо Гуштеров), компанија која даде импулс за влез на останатите компании -...македонските граѓани се на црна листа за влез во САД...:D

    За бегалците...Не си видел жени и деца?Има многу...Дури имаше и породувања...
    Ама,твоите очи гледаат само она што сакаш да видиш,а твоите уши слушаат само она што сакаш да слушнеш...

    За 2001 год...
    -Борис Трајковски(нека почива во мир) беше Претседател на Р.М. и Врховен Командант на вооружените сили(Армија т.е. Војска)-од ВМРО,
    -Министер за одбрана и Министер за внатрешни работи од ВМРО...
    Одговорност?
    ВМРО стави потпис на Охридскиот Рамковен Договор?Одговорност?Уа,предавници СДСМ...:D

    Дополнително за Груевски...
    -китење со туѓи перја...:D
    -не ги научил основите на демократијата од неговиот ментор Љубчо Георгиевски...
    -”ребрендирање” на ВМРО која како партија ја формираше Љубчо...истиот Љубчо кој во име на ВМРО и стабилна Македонија го стави својот потпис на Охридскиот Рамковен Договор и го плати скапо тоа “предавство”…за да може Николче да продава магли и фатаморгани за македонштината додека го пие своето кафе во Влада со Али Ахмети...:D
     
    На lovestoneddd, DAngel, makedonkamak и 4 други им се допаѓа ова.
  16. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Нека трепка!
     
    На makedonkamak, oblace1 и HardSex им се допаѓа ова.
  17. Kolumbo

    Kolumbo Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2015
    Пораки:
    761
    Допаѓања:
    2.365
    Пол:
    Машки
    Tokmu poradi toa sto sum apsoluten sluhist, maksimalno veruvam vo toa sto go slusaat moite usi.

    Dzabe ja transformiras anketata, bidejki brojkata na neopredeleni ili na "zbuneti" ja zloupotrebuvas vo uloga na odbrana na tvojot stav.

    Isto manipuliras i so "opravduvanjata" na vozdrzanite so site varijanti, na primer - ne izleguvam, zatoa sto do sega ne ispolnile nisto, ni edni ni drugi.

    Izvini, no zboruvame za referendum - dali sakame Zajec da smeni ime i ustav na drzavava, pri sto stanuvame severnoMakedonci. Nema tuka ispolnuvanje i neispolnuvanje.

    Drugoto opravduvanje - ne bi glasal - za, za da ne me gledaat utre kako predavnik.

    Izvini, no glasanjeto e tajno.

    Itn, da ne gi nabrojuvam site.
    - - - - -
    Ke se soglasime deka i pokraj odmori i svadbi, dovolno bese da izleze samo clenstvoto na SDS i plostadite ke bea prepolni za NATO zabavite.

    Samiot fakt sto sekade izleznosta bese katastrofalna, zboruva deka duri i SDS-ovcite se svesni za gubenjeto na identitetot poradi dogovorot i istiot ne go poddrzuvaat.

    Toa vo prevod znaci - so bojkot od strana na site nepoddrzuvaci, ne postoi teoretska moznost da ima cenzus, dodeka ako se odi na varijanta izleznost, togas ke sledi neviden falsifikat, sto e jasno kako den.
    - - - - - -
    Nemal demokratski kapacitet? Hah, ne, tuku procenil deka nema so kogo da se sooci, pred i da go pokaze Zajec svoeto vistinsko lice.

    Kakov demokratski kapacitet ima Zajec? Ili Sekerinska pred nego? Eve, se' izleze na videlina.

    Pred se' Zajec nema covecki kapacitet, se' sto kaza izlaza.

    Pred izbori velese - nema maz, koj bi vovel dvojazicnost vo cela drzava. Koj moze i zosto da vovede dvojazicnost na primer vo Strumica?

    Pred i po izborite velese - nema maz koj ke smeni ustavno ime identitet. Se zakolna vo se' zivo i mrtvo od negovoto semejstvo, za na kraj povtorno da se vidi deka laze.

    Ne izlaza samo za edno, deka nema maz koj bi go napravil toa. Taka e, vistinskiot maz ne vitka kicma, a toj ja svitka.
    - - - - -
    Da, za tenderite ke kaze sudot.

    Inaku, sudot trebase da kaze i za evrata za Vice, za tenderot vo REK Bitola so negovite kamioni, se otepaa od vadenje so izgovori koi ne drzea voda, tenderot za nabavka na mebel vo instituciite, koj Angjusev go odraboti uste ne objaven. Mebelot bese namesten, a tenderot uste nikoj go nemase videno i drugi slucai, da ne dolzam i jas.
    - - - - - -
    Cekaj sega, ne znaci ako SAD ne ne' sakaat poveke poradi palenje na znameto, deka nema da ne' koristat kolku sto moze. Ednostavno ke koristat sto i kolku im treba, a nie od niv ne dobivame nisto.

    Sto ti znaci ambasadata kako objekt? Nosi nesto dobro na Makedonija? Ne, toj objekt im treba za nivni potrebi.

    Dzonson kontrols? Neli ne cinea stranskite investicii? Neli poveke ja cinea drzavata, otkolku sto imame korist? Ili koga mislis deka ke ti bide od polza, moze da bidat i dobri?

    Dzonson kontrols i site ostanati stranski investicii kolku i da gi negira nekoj, se raboti za pozitivno slucuvanje za vreme na vladata na Gruevski.

    E sega, ne dojdoa nitu Dz. K., nitu Dz. M., nitu Van H., K. Subert, KSS i ostanatite zatoa sto SAD ni' bile prijateli, dojdoa poradi globalistickite ekonomski tekovi, pri sto sekoja kompanija go seli svoeto proizvodstvo, onamu kade ke naide na popovolna klima, odnosno najvaznoto za site niv - poevtina rabotna sila. Za da dojdat, mora da se ponudat povolnosti, istite im bea ponudeni i dojdoa. Utre ako dojde moment, veke da ne im e isplatlivo, ke si gi natovarat vo kontejneri kako sto gi donesoa i ke gi odnesat vo druga drzava. Sepak, do toa nema da dojde vo skoro vreme, bidejki uste dolgo min. plata ke bide na nivo koe im odgovara.

    Od USAID nemame zijan, no toa ne znaci deka od druga strana SAD ne ne' pustaat niz voda.
    - - - - -
    Megju begalcite imalo zeni i deca? Kolku? Deset zeni na 1000 mazi? Vide li megju niv begalec so telesen invaliditet, begalec vo odminati godini, koj ne bi mozel da se bori za odbrana na zemjata, zatoa odlucil da pobegne? Site se mladi, zdravi, silni lugje.

    Sto mislis, zosto rekata begalci tece kon Evropa? Se' toa e rezija na SAD.

    Vidi go ova:
    AP_398202981817.jpg
    Znaes li kolku vakvi begalski kampovi ima vo arapskiot svet koj e na cekor do niv vo odnos na Evropa? Mnogu, site se prazni, a samo eden vakov kamp, sobira polovina milion begalci.

    Znaci deka tie begalci nekomu i za nesto mu trebaat. Im trebaat na SAD, za da manipuliraat so Evropa kako sto sakaat.
    - - - - - -
    2001-va? Od kade sega ova, jas voopsto ne ja spomnav.

    Eve sega kako sto napisa ti, ke napisam i jas:

    Plovina od vojnata pomina so zaednicka vlada, a najteskite pogibija se slucija otkako Buckovski stana minister za odbrana.
    Odgovornost?

    Pokraj Georgievski se potpisa i Crvenkovski, znaci uaaa predavnik, odgovornost? :D
    - - - - -
    So cii perja se kitel Gruevski? Gruevski za vreme na ministeruvanje vo vladata na Georgievski, gi imase najdobrite rezultati vo svojot resor, sporedeno so site prethodnici.

    Kako premier prebrodi vlijanie na svetska ekonomska kriza, vladeese ispolnuvajki se' sto vetil pred izbori i toa edinstven so utvrdeni rokovi za izbornite programi.

    Za razlika od site prethodni premieri samo Gruevski imase hrabrost vo nekolku navrati da kaze - i nie sme lugje i imavme greski za koi zalime.

    Izvini, da prasam, so kogo pie kafe Zajec vo koalicija? ;) :D
     
    Последна измена: 17 јули 2018
    На sjdgo и orevokrsacka им се допаѓа ова.
  18. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    1. Не ја разбираш човечката психологија. Мислиш сите се исти како тебе.

    2. Да, има отпор кон идејата, затоа што луѓето се плашат од промени и имаат изгубено доверба во (било која) македонска власт. Затоа прославата и други такви проекти за промовирање на идејата се потребни.

    3. Заев е подучен дека на анксиозен народ, не му се презентираат нови(стари) идеи, без предходно ублажување на старо-новата информација... која ја подзаборавиле во 11 годишното владеење на ВМРО.

    4.Судот, доправа треба да кажува за многу нерешени случаи. Почекај, има време.

    5. САД се најголемите финансиери во НАТО и првите на терен. Ним најногу им е во интерес, да го истиснат руското влијание.

    6. Има и жени и деца и стари и секакви. Ги гледав како минуваа покрај мене. Ти, очигледно не си ги видел :)

    7. Тие не се 'предавници', туку само одбрале најоптимален потег, кој најмалку би и' наштетил на Македонија. И не можеме да кажеме, дека своеволно им текна... странците им појасниаја предходно дека 2+2=4 и нема мрдање. Терминот “предавници“ го измисли Груевски за време на неговото 11 годишно владеење.

    8. Груевски, беше млад идеолог, кој научи брзо како мисли и функционира народот и кои му се слабите точки. Се откажа од идеологијата (од за мене непознати причини), и тргна во поход на целосно искористување на коруптивноста и криминогеноста на македонците.

    На многумина, не им се сеуште јасни некои работи. Но тоа е сосема разбирливо, бидејќи е само статистички најверојатен исход во ситуација во која се нашле, а воедно ја произвеле самите учесници. Затворен, магичен круг, кој си ги храни психозите внатре во него. Штета.. но не е непоправлива :)
     
    Последна измена: 17 јули 2018
    На LollySky, makedonkamak и Yowannty им се допаѓа ова.
  19. Kolumbo

    Kolumbo Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2015
    Пораки:
    761
    Допаѓања:
    2.365
    Пол:
    Машки
    1. Mene mi e jasno deka na 2.000.000-ski narod nisto ne mu e jasno, osven tebe, na Zajec i na Zoran (toa se onie dvajca od koi edniot se kolne, a drugiot se' pravi sprotivno od prviot).

    2. Da, ima otpor kon (ne kon idejata, ne e poveke ideja tuku) storenoto zlodelo, prviot cekor kon istrebuvanjeto na Makedoncite od mapata na narodi.

    Zabavata bese samo lizavce, no narodov veke porasna i dobro se sekava na uste nekolku lizavcinja, koi podocna mu stanaa mnoooogu gorki. (Ne mislam na Maksim :rofl: )

    3.Zajec e poducen, deka so lizavce moze da izlaze narod, no veke kazav deka tie vreminja pominaa.

    Ona sto "ucitelite" na Zajec zaboravile, e deka tokmu vakvoto katastrofalno vladeenje pravi da mu bide jasno na narodot, deka tie 11 godini koi gi spomnuvas, vo sporedba so ovie godina i pol se renesansa.

    4. Ako sudot kazuva kako do sega, koga Zajec, "Monstrum"-ite, "Sopot"-janite otidoa na sloboda, a operski pejaci, teatarski glumci i novinari bea proglaseni za teroristi, navistina ke ima sto da vidime.

    Posebno mi e interesen cirkuzot SJO, so "genijalnite" obvinenija od tipot na - Gruevski postignal protivpravna korist, koja ne se meri so pari, tuku so steknuvanje prednost na pretstojnite izbori, so toa sto izgradil avtopat. (facepalm)

    Nema sto, odlicen prikaz za toa kolku "golem" kapacitet i intelekt ima vo SJO.

    5. Nikoj toa ne go spori, ne znam zosto gubese vreme i energija da go napises. :D

    6. Da, da, ti si gi videla, a jas ne. @WildMk , edno od nestata koi uzivam da gi pravam, e da sednam vo kola i da patuvam. Tolku pati po nasite patista mi pretrcale begalci, nema broj, a pritoa ne sum videl megju niv nitu edna zena, nitu eden pristar covek, nitu edno dete. Deset zeni na 1000 begalci zboruva za toa kolku tie begalci, vo sustina se begalci.

    Od druga strana ete navrati se na moeto prethodno mislenje i zaprasaj se, zosto ne odat vo arapskite zemji, koi se pobogati od evropskite, jazikot im e poznat, dopolnitelno se raboti i za muslimanski svet, koj im e poblizok, a bi se spasile i od golgota dolga iljadnici km. Znaci nesto ne shtima, tuku ima reziser. Pogodi koj e? ;) :D

    7. Ne, ne, izvini, da mu dades na protivnikot se' sto baral, pri toa pokraj imeto, da go izgubis i identitetot, ne e optimalen rezultat, tuku e kapitulacija.

    Ne postoi pogolema zaguba za edna zemja, koja ke ostane bez svojot narod, odnosno so eden potpis toj narod ke bide pretvoren vo - nisto.

    Ne e do strancite, zosto strancite ne go realiziraa istoto do sega? Zatoa sto nemase od nasa strana budala, koj ke prifati se' sto baraat.

    8. Gruevski si ja rabotese svojata rabota kako sto treba. Samiot fakt sto bez vestacki kreiranata kriza vo koja se naogjame uste dogo bi bil na vlast, e dokaz deka doagjanjeto na vlast na Zajec, e rezulat na negova soglasnost da go izvrsi najgolemoto predavstvo vo 25 vekovnata makedonska istorija.

    Potesko predavstvo duri i od ona vo 1014-ta, koga vojskata na Samuil izgubi bitka i oci kaj Belasica, bidejki ovoj pat narodot e na cekor od gubenje na samomiot sebe.

    - - - - - -

    Tocno, eve ti si dokaz za napisanoto na krajot od tvoeto mislenje.

    Tocno e i toa, deka ne e nepopravlivo, izvadi gi rozevite ocila, vidi ja realnosta i ke sfatis kolku ne si vo pravo vo momentov. :D
     
    Последна измена: 17 јули 2018
  20. Priroden

    Priroden Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2015
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    2.943
    Пол:
    Машки
    https://fokus.mk/vlasta-go-naditri-vmro-dpmne-za-da-ja-formira-dik-bez-glasovite-na-opozitsijata/
    Какво време дојде фокус да е новиот курир и иле димовски да е во право за нешто.

    Па гвујо у 11 години не отиде на избори со дик избрана без 2/3 мнозинство.
    Замислете го насловот на фокус пред едно 3-4 години ако вмроните направеа вакво нешто и тоа баш пред референдум.

    Еден новинар не остана со принципи и да не се продаде за пари освен Горан Михајловски. Баш ја чекам колумната сакам да кажам во петок