1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Постигнато е решение за спорот со името

Дискусија во 'Политика и настани' започната од RainBow, 18 јуни 2018.

?

Како би се изјасниле на референдум за промена на името?

Анкетата е затворена на 23 април 2020.
  1. Да, за промена на името

    105 глас(а)
    37,2%
  2. Не, против промена на името

    104 глас(а)
    36,9%
  3. Нема да гласам

    73 глас(а)
    25,9%
  1. PogbaPol

    PogbaPol Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    2.511
    Допаѓања:
    10.357
    Пол:
    Машки
    Neja zmam
     
  2. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Реферндумот е консултативен, изгласан како таков и од ВМРО и од СДСМ и од сите партии во Македонија.
    Иако ВМРО сеуште се обидува да го 'надупи' народот да му ја избори борбата, која тие сами не успеаа да ја издејствуваат. Но, како и за секое друго прашање, наивни кои се 'борат' за фиктивна цел имало и ќе има.
     
    На makedonkamak и Melek4e им се допаѓа ова.
  3. Melek4e

    Melek4e Активен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2018
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    75
    Пол:
    Женски
    Не сум ни за СДС ниту за ВМРО... Не ме интересира што прават се додека не ме засега мене лично. Како прво- има земји кои имињата ги мењаат само поради тоа што не им го собирало на дрес! Како второ- никој не ни брани да бидеме македонци или да си ја сакаме државата! Како трето- немаме никаков зијан од мењање на името, него само кјар ! Но на некого му е некаква целта поради некаков интерес или нечија команда... Нз зошто не се откажат веќе... Мене ми е важно да влеземе во ЕУ и да де оправиме. Патувам често а и тие што патуваат ке се согласат- Мк за разлика од ЕУ земјите е за греови... Ми паѓа жал за народов бе... Многу ми е гајле дали ке се вика Македонија или Африка се додека децата мои и тие кои ми се мили неможат основните човечки потреби за живот да си ги задоволат! Да не се лажеме.
     
    На WildMk и makedonkamak им се допаѓа ова.
  4. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.878
    Допаѓања:
    19.047
    Пол:
    Женски
    Македонија поубаво ја собира на дрес отколку Северна Македонија. А може да ми кажеш која држава си сменала име заради дрес, многу ме интересира?
     
    На dfsa, iskeshiran, BlackNight и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. Mamli

    Mamli Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2017
    Пораки:
    1.501
    Допаѓања:
    4.239
    Пол:
    Машки
    Ќе има ли казни за ширење говор на омраза, страв и иредентизам?



    Или казни/пријави има само за македонските патриоти и “вмровци“ со цел да го заплашат населението да молчи?
     
  6. orevokrsacka

    orevokrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2013
    Пораки:
    2.444
    Допаѓања:
    8.460
    Казни и санкции сега не очекувај. Здравје, ко ќе се врати Вмро на власт. ;)
     
    На Melek4e му/ѝ се допаѓа ова.
  7. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Како ќе ги казни? Со тоа што повторно ќе коалицира со нив и ќе си ги делат провизиите како претходно?
     
  8. orevokrsacka

    orevokrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2013
    Пораки:
    2.444
    Допаѓања:
    8.460
    Ме прашуваш или размислуваш на глас?
     
  9. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Повеќе второто...
     
  10. M-14

    M-14 Активен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2018
    Пораки:
    179
    Допаѓања:
    163
    Пол:
    Машки
    Се ова што се прави, избор на претседател на Собрание, договор за менување име и слично, се нелегални работи. Се надевам кога ќе ги симнат од власт, ќе си лежат и дпне и сдс.

    Едните 11 години го испокрадоа народот и го униказаија, а другите за година и пол направија исто ко овие другиве за 11 години.

    Одсекогаш сум ги бојкотирал сите избори за влада, претседатели, партии, а така и ќе остане.
     
    На Цвет88 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. iskeshiran

    iskeshiran Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2018
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    35
    Пол:
    Машки
    ако гледаш кој не водел... најарно ќе беше да побараме анексија од Грците во 1991. Ем ќе автоматски ЕУ НАТО, ем ќе го јадевме кајмакот во најубавите години на ЕУ, ем ќе се споевме и ќе бевме "целадае". А ние.... се мачевме 27 години со нашите изроди, за да на крај капитулираме ..... Да умрат во најболна смрт сите до еден....
     
    На iki26 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Miki4eca

    Miki4eca Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2019
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    205
    Пол:
    Женски
    Zasekogash Republika Makedonija :l: od niedna partija ne sum
     
    На Lence2020, SummerGirl, Rama и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.079
    Пол:
    Женски
    Ако стандардот на живот на граѓаните се подобри , не гледам причина зошто не би ја прифатила промената на името . Мене ми е најважно да имам доволно храна да ставам на масата за моето семејство , да им обезбедам се што е потребно за подобра иднина . Подобро образование , за утре и тие да имаат да им обезбедат се што треба на своите семејства . Инаку , и ВМРО да беше на власт , името ќе беше сменето , само тогаш од нивниот лидер ќе беше пропагирано како тоа е во ред , дека таа одлука е за доброто на сите , дека така е најправилно и слично . Истото што го пропагира СДСМ сега . Не сум ниту за едните ниту за другите , само сум реалист во ситуацијава .
     
    На JoyJoy и Gosh им се допаѓа ова.
  14. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.223
    Допаѓања:
    124.267
    Не се сите толку себични. Сепак, торбешите исто размислувале кога ја смениле верата, и се одеше на таа карта при промената на името.
     
    На SeaMermaid и CrazyGirl15 им се допаѓа ова.
  15. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.079
    Пол:
    Женски
    Не сите ја смениле верата за тоа . Имам другар торбеш , неговиот пра пра прадедо морал да ја смени верата за да не му ја поутепаат цела фамилија ( ова подоцна било пренесувани од генерација на генерација , за да не се заборави дека првично нивните корени биле православно христијански , другарот потекнува од Реканскиот крај ) . А за другите , ќе кажам дека не знам . Вера не би сменила за погоре наведеното . Би сменила ако нешто ми докаже дека мојот Бог треба да го викам Алах а не Исус . И онака Бог за мене е Бог .
     
    На JoyJoy и Tanjamm им се допаѓа ова.
  16. orevokrsacka

    orevokrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2013
    Пораки:
    2.444
    Допаѓања:
    8.460
    И како сега трпезата, образованието.. Побогати ли ви се од пред промената на името?
     
    На Sejfullai, Ева33, *Amethyst* и 4 други им се допаѓа ова.
  17. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.223
    Допаѓања:
    124.267
    Кој ти докажа дека со промена на името ќе бидеш побогата?
     
    На Ева33, H.VAGA, SeaMermaid и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.079
    Пол:
    Женски
    Да , фала на прашање . Кај и да е вила на Миконос ќе купам . Бај д'веј , уште не сме членка на ЕУ , ако заборавите . На НАТО сме , и да има разлика ( за мене и моето семејство ) .
    Не јас , туку државата . Сакате поголеми плати ? Без ЕУ и НАТО , очигледно ќе бевме со 200€ минимална плата сеуште . Сега е 14.500 . Прашајте во конфекциите колку разлика им прават тие 2-3 илјади плус . А тек влеговме во НАТО . Во ЕУ кога ќе влеземе , ќе правиме муабет .
     
    На JoyJoy му/ѝ се допаѓа ова.
  19. SeaMermaid

    SeaMermaid Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2015
    Пораки:
    1.138
    Допаѓања:
    14.422
    Пол:
    Женски
    Се воздржував да коментирам, ама на кратко ќе изложам мои гледишта.
    Да се промени име е пред се срамен чин. Една држава не смее да си дозволи такво нешто. Затоа што истото е против Уставот и темелните вредности, против правото на самоопределување, против сите конвенции.
    Нацијата е понижена, историја изгубена, некој ќе рече дека не му значи ништо ако нема подобар стандард... Но, тука ќе го цитирам Черчил: "Народот кој ја заборавил историјата, нема иднина". Колку е само во право, допрва ќе се демонстрира. А Егејците, толку ли лесно го забораввивме? Меѓу нас се, само тие знаат низ што прошле. За лаик можеби не значи ништо навидум, ама ако си во домен на правник, политичар, ќе сфатиш колку си изгубил. Светот ни смее. Од земја како што е Македонија, со идентитет кој е крваво граден, дојдовме до ниво на некоја си нација вештачки створена.
    Во НАТО влеговме затоа што долги години имаше процес за подготовки за влез. Единствениот проблем беше името, но тие не бараа ние да смениме, туку на било кој начин да го решиме спорот. А можеше да се реши на многу подобар начин, и во наша корист.
    За влез во ЕУ малку ќе почекаме. Тоа е долг процес кој бара многу, многу реформи. Гледате каде сме со корупција? Тоа во ЕУ не проаѓа. Треба години да се поминат сите поглавја, и да се затворат преговорите. И јас сум за ЕУ, ама замислете во ЕУ се пропагираат вредности за достоинство, идентитет, интегритет, права, а ние спротивно на тие вредности сменивме име. Малку е парадоксално нели? Ама демагогија и популизам чуда чинат.
    Платите не растат заради ЕУ и НАТО, растат редовно заради економскиот тек, предвидени стратегии и политики кои луѓе долго ги осмислуваат и планираат. Некој економист подобро ќе знае да објасни.
    На крај ќе додадам само, како некој кој е во политика, и кој се занимава и со меѓународната, не се затвори прашањето, само дополнително се отворија нови проблеми, на долг рок ќе се покажат. Само се поткопа идентитетот и темелите на државноста. Најпосле, освен некои, не сите добија било каков бенефит од промената на името. Проблемите се исти, луѓето се исти, изгубивме само многу духовно наследство на кое немавме право да го отуѓуваме. Во нормална држава за ваков чин се одговара за велепредавство.
    Слободно нека мисли некој дека со името осигуравме иднина, ќе оставам времето да демонстрира.
    За оние кои промовираа промена, и ветуваа "брда и долини", нема да коментирам, само речникот е доволен за да се сфати нивото.
     
    На Роберт 7, Lence2020, Ева33 и 3 други им се допаѓа ова.
  20. Stache

    Stache Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2019
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    815
    Пол:
    Машки
    Побогати со тоа што враќаат 5.000 на газдите ?

    Инаку.
    https://www.euractiv.com/section/enlargement/news/eu-leaders-urge-skopje-to-solve-its-historic-dispute-with-bulgaria/

    Прц :o. Мислење околу тоа што ќе биде следно по "решението" со соседот на исток ?
     
    На SeaMermaid му/ѝ се допаѓа ова.