1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Постигнато е решение за спорот со името

Дискусија во 'Политика и настани' започната од RainBow, 18 јуни 2018.

?

Како би се изјасниле на референдум за промена на името?

Анкетата е затворена на 23 април 2020.
  1. Да, за промена на името

    105 глас(а)
    37,2%
  2. Не, против промена на името

    104 глас(а)
    36,9%
  3. Нема да гласам

    73 глас(а)
    25,9%
  1. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.082
    Пол:
    Женски
    Доказите се таму каде што треба ! Штета што судството ни е корумпирано левел 1.000.000.000 па никој не реагира . Не можам јас да имам докази , кога сум обичен човек . Да бев некој што има пристап до тие документи , со задоволство би ги објавила ЈАВНО ! Јавна тајна е кој ја водеше политиката предходно . Јавна тајна е кој ја води политиката сега ! Вие верглате без потреба две недели ! Само и само затоа што јас реков дека сум за промена на името ! Сакате аргументи зошто ? Затоа што никогаш не сме биле Само Македонија ( како што викаат " патриотите " ) . Или сме ФИРОМ или Северна Македонија . Мене ми е исто . Подобро Северна отколку Бивша Југословенска Република Македонија . Ова сигурно не го собира на дрес ;) а N . Macedonia и тоа како го собира ;) . Второ , што ако стандардот навистина се покачи ? Од каде пак вие знаете дека нема ? Имате докази за тоа ? Дајте ми да видам и јас ! Нели сум неука и проста ? Просветлете ме де ;) . Трето , што ќе ви се смени вам , ако се смени името ? Никаде во документи не пишува дека сте северно Македонци , туку дека сте државјани на Република Северна Македонија , а државјанството и понатаму е Македонско . Ви паднаа бисерите што сме Северна ? Не . Ама јас сум виновна што воопшто пишувам во вакви теми . Секогаш ќе се најде некој КВАЗИ патриот што ќе вергла и три години ако треба за да те убеди во нешто во што ни тој сам не верува (facepalm) . Дај ви се молам оставете ме веќе раат , бидејќи вас ни Господ не ви помага веќе :| . Жал ми е за државава само , цел живот слушам песни за патриоти , за одеднаш како бомба ги спознаеш " патриотите " што се исповетуваат со вистинските патриоти , а врска немаат со истите . Жал ми е и за себе што изгубив две недели докажувајќи ви дека моето мислење е само мое и имам право на тоа , па свиѓало вам се ил' не свиѓало ! Требаше да ве ставам на игнор и воопшто да не се објаснувам за своето право на избор .

    П . С . Верушевци ниту знам кои се , ниту ме интересира искрено .

    П . С . Или , јас никаде не реков дека се разбирам во политика . Да се разбирав ќе бев во собрание ! Не знам од каде ти ми наметнувам работи што воопшто не сум ги кажала , никаде . Јас кажав тоа што знам од сигурни извори ( тоа што ти претпочиташ да веруваш на порталчиња , е твоја работа не моја ) . Јас имам доверба во тие извори , а ти и другите не морате да верувате . Како јас што не верувам дека ти би излегла со пушка во рака да ја браниш државава .
     
  2. iki26

    iki26 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2012
    Пораки:
    3.483
    Допаѓања:
    17.463
    Оооо ти, не ми драматизирај празни зборови, објасни ми ги причините зошто си ЗА,и кои се придобивките од договориве, пред се гледам си запнала со бугарскиот..

    Еве јас ќе ти кажам мал дел зошто сум против:

    Македонскиот јазик е признат од светската лингвистика, писателската и преведувачка фела и дипломатија.

    Македонскиот јазик е дел на нашиот суверенитет, а исто важи и за историјата, и излишно е секогаш да се повикуваме на историски корени или докажуваме идентитет.
    За суверените права не се преговара, ниту се докажува! Затоа се суверени права.

    *Еве кажи ми ти чему овој договор? Читаш дека бугарите не ученуваат со блокада? Знаеш што се опфаќа договоров,и што се бара од нас да се откажеме?

    ОВА ОБЈАСНИ МИ,НЕ ВРТИ КРИВИ-ДРИНИ!!
     
    На Lady Maria му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.185
    Пол:
    Женски
    Пак нафрлаш шо ќе ти текни од мисли и треба на 100 работи да ти се одговори.

    Читај убаво, мене ми е јасно дека ти немаш докази за Монструм, затоа напишав кога не знаеш, да не обвинуваш напразно и да не ги користиш децата во агитпроп војна, тие имаат семејства на овој свет, не биди заев! Знаела таа ама не знае како знае....

    Убаво си кажа дека не те интересира историја, глобална политика, домашна политика....тебе сето знаење ти е сведено на то шо го слушаш од сдсмовци....шо те тера тогаш на сите да се наметнуваш и да им паметуваш? Треба да се информираш од колку можиш појќе извори не слепо да се водиш по секој наратив раширен од партиските ботови од партијата шо ти е симпатична.

    Е значи треба секој еден на денот на избори на лице место да му дадат краток тест со општи познавања од политиката во Македонија и одборот да го оцени, па да одлучи дали ќе гласа или не....а не тука верушевски не знај кој е, кријат од неа :rofl:

    и не треси глупости со пушки да сме го бранеле името и глупости.... не сум јас учк во 21 век со пушки да се бавам. Мозокот ти е испран со насилство, прекини да гледаш ране и јужни ветар.
    Ми смета промената на името поради уставните измени со кои народот на кој што припаѓам не е појќе неприкосновено државотворен а државата за која ми се бореле дедовците јас да ја имам е двојазична и на праг на федерализација. Од коњче на магаре шо викаат старине, а грекизација и бугаризација на историјата се бонус анационализирање на македончето и одземање на правото на самоопределба. Како не сфаќаш дека сето е подметачина. Мене не ми се допаѓа ова ни малце и јас верувам дека се ствара подлога за нови прекројувања на граници кога ќе дојдат тешки времиња во иднина, ето зато ми смета промената сега јасни сме?
     
    Последна измена: 22 мај 2020
    На Lady Maria му/ѝ се допаѓа ова.
  4. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.082
    Пол:
    Женски
    Не ми е јасно зошто ти смета што јас сум за промена . Јасно ми е зошто тебе ти смета промената , но зошто ти смета моето мислење ? Ако речев дека сум за сојуз со Русија , пак ќе ви сметав јер насилство нели .. Како магариња на мост сте , ниту напред одите ниту назад се враќате .

    П . С . Ране сум гледала еднаш во животов , и зажалив што си го потрошив скапоценото време . Јужни ветар го гледав само првите неколку минути . Видов што калибар е и се откажав .

    П . П . С . Не , не знам кој ти се тие Верушевци а искрено и не ме интересира . Мене ме интересираат убиствата на невини луѓе . На пример Заеви може и цела фамилија да ги убијат , око нема да ми трепне . Можеби за децата ќе ми биде жал само . Не , не сум како Заев , слушавме на снимки како зборуваше Гоца . Светињата . Или и тие се нерелевантни ? За што е обвинета тогаш ? Да не беше судството такво какво што е , и Зајко ќе беше во затвор сега , за 1€ за Вицето .

    Кој ти забранува да се самоопределиш ?
     
  5. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.185
    Пол:
    Женски
    Грција и Бугарија преку извршителот заев.

    Не знам шо си увртела дека некој тера инает со тебе и се ангажирал тебе да те разубеди или му е гајле како некои други те убедиле да мислиш. Едноставно имаме спротивставени ставови и треба да научиш тоа да не го сфаќаш како личен атак.

    Русија нема поголем имиџ на агресор од некои др таму, напротив.
    Нема простор за шо би било кога би било, ти сега не си со Русија.
    Наместо мирољубива политика ти одбра страна зашто твојте вождови сакаат да припарат до западното елитно уценувачко друштво и good luck. Ќе ни треба на сите.

    За другото сметај дека ти е реплицирано веќе зашто ти е. Нема да се повторувам со деној.
     
  6. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.185
    Пол:
    Женски
    Да не влезевме во НАТО сигурно ќе ни исценираа некаква војна, ама то не значи дека не требаше подобри потези да повлечете....лол
    предавници
     
  7. iki26

    iki26 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2012
    Пораки:
    3.483
    Допаѓања:
    17.463
    Идентитетот бетон,а душо моја??

    Ова е во апликација за работа на официјален сајт на НАТО.

    Како стоиме со договорите?
    Ама ти важно во душата се чувствуваш како македонка

    *Причај ми за груки (facepalm)

    EYpHYsgWkAMh9NY.jpeg
     
    На Аргентина * и Lady Maria им се допаѓа ова.
  8. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.082
    Пол:
    Женски
    Па ти ми реплицираше . И покрај тоа што јас јасно кажав дека сум за промена на името и влез во ЕУ и НАТО . Ти запна да дознаеш зошто и како , иако јас веќе на првиот пост , кажав зошто . Сега велиш дека немаш намера да ми реплицираш со денови |( . Јас не почнав кавга со никој , вие почнавте со тоа што запнавте како трпезата , како она , како ова , па дека сте вие патриоти а јас предавник |( . Луди луѓе (facepalm) . Како јас да отидов на преговори за името (facepalm) .
     
  9. flawless_

    flawless_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2020
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    2.018
    Пол:
    Женски
    Јас не гласам за никој. Ниту за името се вознемирувам. Едно прашање, не е за да навредам некој, ШТО ВИ МЕНУВА ВАС ВО ЖИВОТОТ дали е ФИРОМ, Северна или само РМ? Што ве повредува толку и што ќе смените доколку се навредувате меѓусебно?
    Ни едните ни другите нема да ја опраат работата како и да се смени името :)
    Џабе се потресувате.
     
    На CrazyGirl15 и LadyLollypop им се допаѓа ова.
  10. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.185
    Пол:
    Женски
    Образложив погоре шо е сменето во животот. Сметам дека оваа (озаконета) политика на отстапки спрема соседите а особено кон една група наши сограѓани резултира со мн загуби и со војна кога ќе дојди времето а и без војна е доволно лошо и имам право да не се согласувам. Вас ако ве вознемируваат вакви дискусии, има теми за шминки и за оговарање на овој форум.... мене не ме вознемирува, мене ми е интересно во исто време и сериозно да се разговара. Тоа шо е пооштар тонот на моменти е за дојам.

    Барам да покажиш каде сум те распрашувала за твојата трпеза и зошто си ти за трампање на идентитетот со влез во НАТО? Мене јасно ми е зошто некои во државава така се однесувате, нема потреба да те прашам и да ми кажиш. Врати се на стр 46 и прочитај убаво кои беа моите прашања наместо да си замислуваш, не знам јас кој е овде луд.

    Реплицирање не е забрането, ти реков дека од почетокот не требаше лично да го сфаќаш разговорот за политиките и да се вметнуваш себе и своето семејство во центарот на дискусијата, престани да плачиш :)
     
    Последна измена: 23 мај 2020
    На Lady Maria и iki26 им се допаѓа ова.
  11. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.185
    Пол:
    Женски
    @iki26, реплика пак нема, а? Само “јас па јас“ :):):)
     
    На Lady Maria му/ѝ се допаѓа ова.
  12. iki26

    iki26 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2012
    Пораки:
    3.483
    Допаѓања:
    17.463
    Нема што да каже,не е свесна уште што ни направи тој цреп на цела нација. Колективно бришење на цел народ,држава, историја,јазик.....важно џебот и е полн,вмро не е на власт, груки азилант е, и сите ЧЕ си лежат... (facepalm)


    *и во Нејто сме
    **ушЧе малку во ЕУ,сегаОктомври рамка за датум на датумот на датумот ќе ни дадат.

    ***а замисли /// да бидеме?? Ова боље е :puke:

    МИЗЕРИИ!!
     
    Последна измена: 23 мај 2020
    На Lady Maria и Аргентина * им се допаѓа ова.
  13. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.185
    Пол:
    Женски
    Така е некој цел живот ко ќе се информира од само еден извор - штабските ботови.

    А можи знаат тие како крејзи и подобро ама така им чини, будали да ги прават читателите на нивната пропаганда.
     
    На iki26 и Lady Maria им се допаѓа ова.
  14. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.082
    Пол:
    Женски
    Имам што да кажам , само решив да не ви реплицирам повеќе . Останете ми поздравени со nikogass severna samo makedoniaa !!1!!!!11!!!!
     
  15. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.185
    Пол:
    Женски
    Затвораш во твој стил, не дека досега нешто тематски издржано кажа.
     
    На Lady Maria и iki26 им се допаѓа ова.
  16. iki26

    iki26 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2012
    Пораки:
    3.483
    Допаѓања:
    17.463
    Не знае што да каже кутрата,заслепена е со северЏганско опкружување и убедување.
    Да имаше појма ќе ни одговореше и реплицираше тоа што ја прашувавме.
    На нити една членка ништо конкретно не одговори.

    Ама ако,"никад није касно" да се свести,секако ако има а'кл за тоа.

    * @CrazyGirl15 наслушна некаде дека сакаат да ја затвораат и расформираат единицата Волци,и таа другата најелитната кај Џенералот твој?
    Јок,а?!

    **Шу прајме тогаш?? Нато ќе ве рани?!:D
     
    Последна измена: 24 мај 2020
    На Lady Maria и Аргентина * им се допаѓа ова.
  17. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.082
    Пол:
    Женски
    За Волци знам , одамна и тоа . Многу пред ти да дознаеш ;) . А таа другата , не може да биде расформирана , бидејќи во цела АРМ и цела МВР само една е таква единица . Така да , потребна им е ;) за твоја несреќа :* .
     
  18. iki26

    iki26 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2012
    Пораки:
    3.483
    Допаѓања:
    17.463
    Мацо,а се спомене Џенералот,пукаш џоа црешово топче :$ гориш цела...

    Бекни за друго,дан ти снемиТ лента :D

    * од кого ќе не бранат бе мачко,во Нато сме, граѓанска војна ќе правите? Че го пукате во цивили?

    Оди ма дремни малку, не се брукај тука :worried:
     
  19. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.082
    Пол:
    Женски
    Значи , немогуќа си (facepalm) . Кој генерал жити мајка ? Не е генерал , туку разводник . Од кого ќе не бранат ? Па Русија на пример (facepalm) . Мисли малку пред да тропнеш глупост (facepalm) . Во свет на алчни луѓе , ти се прашуваш од кого ќе не брани полицијата и војската (facepalm) . Не си ти крива , немаш капацитет , како што се фалиш :| . Еве не мора да има војна бе женска , поплави , земјотреси , чуда се случуваат во светот ти прашуваш од кого ќе не брани војската :^) . Кога бевте поплавени во Скопје кој ви чистеше , м ? Цивилите ли вадеа мртви тела од куќите ? Еве и нас во Тетово не поплави реката , ама цивилите ги вадеа телата на загинатите . Не прати владата ни војска ни полиција за расчистување на теренот . Мисли мајку му малку , стави прстот на чело и запрашај се за што друго ни треба армија и полиција , освен за војни (facepalm) .
     
  20. iki26

    iki26 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2012
    Пораки:
    3.483
    Допаѓања:
    17.463
    Ало, Брисел,се слушаме,Скопје колинг...

    Ма која Русија бе?? Русија ќе не нападнела :rofl: :rofl: Русија!!

    По чему ќе не нападне објасни ми жити се?! Ради нуклеарките што ги имаме,нафтата, златото,зошто..!?!?

    Вака ви ги полнат и перат мозоците?!?! Ццццц....која неителегентност човече.....(facepalm)
    Русија би ја нападнала Македонија!!!:D
    Ова севернава на чело со црпе многу јака е бе,страв и трепет во светот

    Нато ќе не брани од поплави и земјотреси?? АЛО IQ 33, не се бламирај аман-заман...

    Војската не те брани од ова чедо божјо,војската помага при елементарни непогоди како што е насекаде во светот. И во земјите кои не се во НЕЈТО е исто, нискобуџетна...

    Ај ова барем објасни ми го,ако имаш три чисти,

    Што има врска членството во НАТО со војската наша и елементарните непогоди?!?
    Германски војници ќе дојдат и ќе ни ги чистат шахтите,да не дојде до нивно излевање,и да немаме поплави?!?!:D
    Француски војници ќе ги чистат поплавените куќи!

    Еве не знам јас,ти како по упатена :?: објасни ми.
    Леле бе не ти е срам кога се читаш што пишуваш?!?!(facepalm)

    *Убила ме туџа срамота!
     
    Последна измена: 24 мај 2020
    На Аргентина * му/ѝ се допаѓа ова.