1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Постои ли вечна љубов?

Дискусија во 'Врски' започната од AlekBt, 18 јули 2010.

?

Верувате ли во вечна љубов?

  1. Да

    180 глас(а)
    66,2%
  2. Не

    92 глас(а)
    33,8%
  1. ocila

    ocila Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    5.513
    Допаѓања:
    1.900
    Има вечна љубов но од 1000 парови едни се...кои се сакаат,си веруваат,си почитуваат ..и нивната врска е онаква какава што треба да ее..али ова е привилегија што господ ја дава на најискрените и на најдобрите... :)
     
  2. mjauuuuuu

    mjauuuuuu Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2012
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    64
    секако дека има и немора да значи да се биде со саканата личност може и цел живот да сте разделени ама сепак да се сакате јас се заљубив на 17 год заедно бевме 2 год многу го закав но таква беше работата што тој мораше да замине и од тогаш се немаме видено веке поминува и 9 год откако се немаме видено а јас сеуште го сакам можеби не толку како што сум го сакала но сепак го чувам во себе свесна сум за тоа дека никогаш повеке нема да бидеме заедно но знам дека и никогаш нема да го заборавам животот продолжува понатаму но таа љубов ке ја носам во себе како мал скапоцен камен скриен длабоко во мене.Сега имам дечко го сакам но сепак таа љубов никогаш нема да биде како онаа што ја имав на 17 год невина детска која вечно ке живее во мене :inlove:
     
  3. PeaceLoveBasketball

    PeaceLoveBasketball Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јули 2012
    Пораки:
    589
    Допаѓања:
    1.176
    Слепо верувам. :inlove:
     
    На mjauuuuuu му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Ana.Jones

    Ana.Jones Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    285
    Допаѓања:
    1.124
    Според мене не постои. По неколку години се се сведува на заемна почит и поддршка, финансиска сигурност и страв од самотија. Не верувам во вечна љубов, иако не велам дека нема шанси да има. Можеби и има. Се надевам ќе се разубедам во ова.
     
  5. lavce1359

    lavce1359 Активен член

    Се зачлени на:
    16 септември 2012
    Пораки:
    71
    Допаѓања:
    16
    Не постои вечна љубов бидејќи машките се едни ретардирани говеда што немаат никкава смисла за животот мислам само те искористуваат говеда едниу!!!!!
     
  6. bubica13

    bubica13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    17
    Ziveam , disam i kopneam sekoj den za ovaa ljubov...vecna ....vozvratena...bezuslovna.....se nadevam deka brgu ce dojde i ce me gusne mnogu silno....
     
  7. kettygirl

    kettygirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 септември 2012
    Пораки:
    202
    Допаѓања:
    244
    Верувам дека постои :)
     
  8. anaantonia

    anaantonia Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 септември 2012
    Пораки:
    202
    Допаѓања:
    122
    да постои....единствено мајчинската се друго е пролазно и заменливо
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  9. cvetce93

    cvetce93 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2011
    Пораки:
    1.434
    Допаѓања:
    575
    Искрено незнам што да мислам, ама се надевам дека постои. Сега за сега имам врска од година ипол што функционира супер, меѓутоа вечност е нешто многу повеќе од година ипол.. Само се надевам дека постои нешто такво како на филмовите "си живееа среќно до крајот на животот", врска исполнета со среќа, љубов, почит, поддршка, разбирање.. Само ме плаши тоа што границата помеѓу љубов и на некој начин потреба, рутина, опсесија со тек на време се истенчува..
     
  10. zarah

    zarah Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2012
    Пораки:
    389
    Допаѓања:
    1.557
    Пол:
    Женски
    Љубовта трае и трае.. никој не може да одреди до кога. Зошто не се мери по шаблон. Љубовта не е физичка мерка, туку хемија меѓу двајца. Енергија што не се губи, само ги менува формите. Надвор од сите идеали што ги замислуваме, Дизни приказни и совршенства - секој знае да љуби на свој начин. Штета што се поистоветуваме со интереси, навики, извртени перцепции и тотално промашено значење на љубовта. Секако дека преоѓа во навика ако ја земаш здраво за готово. Знаете де, како растението. Го полеваш, расте, се развива.. и постои, можеби не толку убаво како првите денови но со ист раскош и сјај. За оние на кои љубовта не им е ставена во резерва, оние што сакаат никогаш да не им исчезне се трудат со милион начини да го зацврстат она што го имаат. Ма само нека трае... :inlove:
     
  11. letsgoaway

    letsgoaway Активен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2012
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    16
    Според мене не постои. Кога тогаш ќе избледат чувствата, покрај сета поддршка, доверба и заедничко време. Убаво е додека трае, но кога ќе заврши ќе останат спомените :)
     
    На fighter и lavce1359 им се допаѓа ова.
  12. S.N.E.G.U.L.K.A

    S.N.E.G.U.L.K.A Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2013
    Пораки:
    117
    Допаѓања:
    49
    Нормално дека постои.Ама ретки се тие парови кои знаат искрено цел живот да се сакаат.
    Никогаш вистински не љубел тој што мисли дека љубовта е минлива.
     
    На zWaTuShKo му/ѝ се допаѓа ова.
  13. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.963
    Пол:
    Женски
    Постои. Она што повеќето ги збунува е тоа што го менува обликот со промена на возраста и приоритетите кои ги носи истата. Се надевам дека и мојот брак се темели на истата штом после толку години го чекам да си дојде од работа со ист жар како кога бевме дечко и девојка што чекав да ми се јави.

    Но, за да биде вечна мора вечно да се вложува во неа. За градење треба долго време, а за рушење само еден миг. Да се трудиме да го усреќиме другиот, да го бараме доброто во него, да се радуваме на секоја ситница која знаеме дека ја прави само за да ни' измами насмевка на лицето.
     
    На the.one, Lovely93, Mishela и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. kosmodiks

    kosmodiks Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2012
    Пораки:
    375
    Допаѓања:
    251
    Пол:
    Женски
    Се шушкат муабети дека еден малолетен пар отишол во црква и се заколнале на вечна љубов, па може да ми објасните како тоа изгледа? Баш ме интересира :)
     
  15. SnowWhite8

    SnowWhite8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2012
    Пораки:
    1.275
    Допаѓања:
    1.620
    Пол:
    Женски
    Се на овој Свет е минливо па и љубовта не е вечна, ниту пак ние. :)
     
    На tessie и fighter им се допаѓа ова.
  16. fighter

    fighter Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    1.249
    Допаѓања:
    2.485
    Вечна љубов, само ако не е возвратена или е невозможна да се оствари и останува платонска!
    Па јас не сум сретнала ниту еден писател да напише книга за својата вечна љубов кон актуелната партнерка или сопруга!
    Најголемите светски дела се инспириани од невозвратената или платонската љубов на мажот кон жената или обратно!
     
    На miss.ella му/ѝ се допаѓа ова.
  17. SunshineYo

    SunshineYo Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2014
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    316
    Пол:
    Женски
    Постои и тоа како постои... Баба ми и дедо ми се стари, од кога знам за нив секогаш кога се карале се потсмевнувале и никогаш не останувале лути еден на друг. Израснале 2 прекрасни деца, мама и тета. Пред неколку години, дедо ми отиде на операција и баба ми беше таа што му ја држеже раката кога се разбуди и она беше таа шо го чуваше додека се опорави. Сега баба е парализирана. Дедо ја чуваше, готвеше, переше, беше и маж и жена и мајка и татко истовремено. Кога мораше да оди во болница, дедо клекна на коленици и и ги бакнуваше дланките плачејќи.. Баба е во болница, дедо е во село, се слушаат еднаш неделно и на секое спуштање на слушалка си викаат те сакам. Вечната љубов е всушност тоа..
     
    На Coco-Chanel, OneHeart, Vladus и 3 други им се допаѓа ова.
  18. SnowWhite8

    SnowWhite8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2012
    Пораки:
    1.275
    Допаѓања:
    1.620
    Пол:
    Женски
    Ама ако збориме за баби и дедовци и баба ми и дедо ми се сакале уште од четврто одделение. Дедоми сакале да го оженат за друга ама тој само баба ми ја сакал. Зборувам за 1920 години во тоа време родителите одлучувале за кој ќе се мажат. И живееја заедно до 80 години секогаш сложни и без кавга. Ама сепак тие живееа во друго време па ова сега е друго. Многу се сменија нештата во 21 век. Се се окрена на опаку.
     
    На SunshineYo му/ѝ се допаѓа ова.
  19. tallyweijl

    tallyweijl Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2011
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    35
    Постои,се додека едниот партнер не го повреди другиот па тогаш на другиот му се ладат чувствата постепено...
     
  20. differentmkd

    differentmkd Активен член

    Се зачлени на:
    27 април 2014
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    35

    Штом е... се додека, по автоматизам не е вечна :)

    Во принцип, секоја индивидуа во текот на целиот живот е (или би требало да е) исполнета со љубов само што истата е на некој начин пренослива односно во различни периоди има различна акцентираност....на почеток таа е најизразена спрема родителите, па доаѓа партнерот, децата, внуците...нормално, секоја е во различна форма изразена и интерпретирана но суштината е таа... љубов