1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Постои ли вечна љубов?

Дискусија во 'Врски' започната од AlekBt, 18 јули 2010.

?

Верувате ли во вечна љубов?

  1. Да

    180 глас(а)
    66,2%
  2. Не

    92 глас(а)
    33,8%
  1. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Za srekja ne postoi.
    Zatoa shto lugjeto veruvaat vo vakvi raboti se soochuvaat so problemi vo ljubovno-intimniot zhivot.
     
  2. kolumnistot

    kolumnistot Популарен член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2012
    Пораки:
    1.987
    Допаѓања:
    14.187
    Пол:
    Женски
    НЕ!!!!
    како беше онаа:
    еднаш сакав искрено, мислев е за цел живот...
    уствари јас еднаш бев идиот!
     
    На H.VAGA му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Angel4eeee

    Angel4eeee Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2013
    Пораки:
    529
    Допаѓања:
    336
    Пол:
    Женски
    Ja glasav za ne od cista pricina sto ljubovta brzo bledi i ako ne znaes kako da postapis taa za kratko vreme bi bila samoo ash.Zatoa mislam deka taa ne e vecna od sama sebe tuku ednostavno vo ovoj slucaj nadovrzuvanje na pojakata polovina.Ednostavno ja svakam kako nacin na zivot .
     
    На Winter Lady му/ѝ се допаѓа ова.
  4. butterfly*

    butterfly* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2015
    Пораки:
    1.562
    Допаѓања:
    1.906
    Пол:
    Женски
    Da veruvam deka postoi,imav takov primer koj za zal tragicno zavrsi :( ,no toa e,zivotot nekogas e nepraveden pozz
     
  5. BoyL

    BoyL Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    1.340
    Допаѓања:
    7.275
    Пол:
    Машки
    не постои..се е навика..без кое се може..и не се може..зависи ти како ќе си го замислиш и креираш тоа..
     
    На classy_M му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Neodlucna

    Neodlucna Популарен член

    Се зачлени на:
    30 септември 2010
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    1.051
    Ни единствена, ни права, ни вечна туку согласност на два карактера, почит и внимание, е тоа е!
     
  7. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.331
    Постои, ама не во облик на вечна љубов, туку нешто како вечна добра разбирачка..компромис...
    Ако добро се согласуваат партнерите тогаш тоа ,,личи,, на вечна љубов.
    Иначе љубовта во партнерството се видоизменува со тек на време.
     
  8. Скопјетесакам

    Скопјетесакам Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2015
    Пораки:
    794
    Допаѓања:
    9.191
    Кога ке има вечен живот,тогаш ке има и вечна љубов.
     
  9. mami blue

    mami blue Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2015
    Пораки:
    1.274
    Допаѓања:
    21.995
    Пол:
    Женски
    Ako posle 20-30 god brak partnerite se pocituvaat, si pomagaat, vzaemna poddrska, za mene toa e ljubov..
     
    На КикиМаус и Marojo budalO им се допаѓа ова.
  10. Marojo budalO

    Marojo budalO Активен член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2015
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    133
    Пол:
    Женски
    Оооп ај пρв пат да се најдам во дисκусија : D
    Исκρено не би се согласила со ова. Од лично исκуство κажувам..
    Јас и дечκо ми сме два сета ρазличита (мислев на κаρаκтеρите) . Знаеме често да се подзаκачеме баш ρади тоа али љубовта постои.
    Деκа е Вечна баш она со полна уста да κажеш не е.
    Ама κаκо што можам да видам ти ми си изгоρено од љубовта и затоа ваκви ρаботи пишуваш.. Попρави ме аκо гρешам.


    Муабет на место : )
    Баш ваκа :*
     
    На mami blue му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Neodlucna

    Neodlucna Популарен член

    Се зачлени на:
    30 септември 2010
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    1.051
    Marojo budalO не знам зошто имате потреба да навредите некого на форумов,така ли се лечат фрустрации, не знам? Форум не е за тоа туку за дискусија и споделување. Двеве мислења што си ги цитирала ако ги прочиташ и разбереш го кажуваат истото но ти на едниот си се спротивставила другиот си го подржала.
    Инаку за кое лично искуство зборуваш? Живеете ли заедно со дечко ти, деца заеднички воспитувате ли, заработувате и патувате ли во исто време подмирувајќи ги сметките за домнаќинство трошоци за децата? Пошто јас да :).
    На форумов само ги изразувам моите лични ставови кои се искрени и добронамерни.
     
  12. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.169
    Допаѓања:
    105.778
    Пол:
    Женски
    Да, онаа која родителот ја дава на своето дете, единствената длабока, вистинска, искрена, во вистински смисол безусловна!
     
    На MilaP, fighter, Bozica1980 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. Marojo budalO

    Marojo budalO Активен член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2015
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    133
    Пол:
    Женски
    Аκо сум те навρедила а да знаеш деκа не било тоа намеρата, пρости.
    Виκаш вечна љубов не постои . Го саκаш ли сеуште својот сопρуг со κој имаш деца или си со него поρади нив? Аκо си ствоρила фамилија со него значи битρебало се уште да го саκаш.
    Не јас не живеам со него немам деца ама знам κаκо κе биде κога κе живеам.
    И со заρаботκата и со гρижата за деца и со се.
    Исκρено тоа го напишав пошто ми заделова κаκо ептен да си загρозена од поимот љубов..
    Не можам да знам животот што ми носи таκа да не можам сеуште ништо со сигуρност да κажам а деκа постои вечна љубов.
    Сепаκ велам на неκој начин постои..
    Κога е сопρугот болен, неρвозен.. не те боли? Те боли..
    Зошто? ..
    Зошто го саκаш. И κе го саκаш
     
  14. fighter

    fighter Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    1.249
    Допаѓања:
    2.485
    Оние кои што имаат невозрватена љубов или недовршена љубовна врска,а биле заљубени премногу во партнерот/партнерката,најчесто велат дека тоа било или е нивнљта вечна љубов или викаат "ќе го/ја сакам до крај"
    Мислам дека тие луѓе се во заблуда затоа што ја идеализираат неостварената или прекинатата врска.
    Сметам дека некаква си доживотна или вечна љубов не постои,најчесто луѓето кои се долго заедно од љубов преоѓаат во навика и меѓусебна потреба.
     
  15. kjukli

    kjukli Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 ноември 2014
    Пораки:
    3.057
    Допаѓања:
    28.609
    Пол:
    Женски
    Е баш како што опиша @fighter, имам таква невозвратена љубов, прва и непреболена. И дефинитивно секогаш ќе ми биде во срце и ќе имам огромна љубов за него. Сум се заљубила и после него, сум сакала, сум се предала искрено и целосно, но и покрај тоа тој во срцево има посебно место..
    Мене ми е сосема реално да сакаш некој цел живот. Да, љубовта се менува, но тоа не значи дека умира.
     
    На blueeparadise, Passionate23 и fighter им се допаѓа ова.
  16. Vetruska

    Vetruska Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    491
    Пол:
    Женски
    Верувам во вечна љубов. Тоа не е љубов од која ти летаат пеперутки во стомакот и тоа не е љубов заради кој не спиеш и не јадеш. Тоа е љубов за која ти текнува поубавиот дел од јадењето на него да сакаш да му го дадеш, кога шеташ и ќе видиш нешто и ќе помислиш: ќе му го купам ова, знам дека ќе се израдува и сл. Љубов во која го сакаш и му го сакаш сето добро на целиот свет. За жал многу доцна сфатив дека уствари тоа е права и вистинска љубов. Јас таа личност ја оставив бидејќи немав веќе пеперутки во стомак и се беше многу извесно и немаше возбуда. А уствари сега кога ќе се навратам на назад сфаќам дека уствари тоа беше љубовта во суштина. Убаво ми беше со него, само да седиме и да ќутиме, ама да биде тука. Се разделивме, имав долга врска 6 год после тоа, па се омажив, па родив дете, дознав дека многу се разболел и плачев како луда во кола и викав на глас: Господ од мојот живот нека земе 10 години, него нека му ги даде. Тоа е таа љубов. Затоа верувам во таа вечна љубов, затоа што после толку време, јас тој човек го сакам како човек, искрено и длабоко. Не како љубовник и како не знам што... туку како ЧОВЕК!
     
    На blueeparadise, kjukli и senza.parole им се допаѓа ова.
  17. Passionate23

    Passionate23 Активен член

    Се зачлени на:
    22 август 2016
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    154
    Пол:
    Женски
    Постои.Срцето го бира, и обично таквите љубови се несудени,невозвратени.Јас и него бевме едно цело.Никаде немаше толку страст,љубов,привлечност и поврзаност.Ама во погрешно време.Не бидна.Уште го памтам.Во оние часови кога будна ја чекам ноќта и кога се и сите се против мене.Ете тогаш најмногу ми фали.И после него ,пак тој.Во сите го барам и можеби тоа ме разочарува.Не можам да го видам различното во друг зошто го барам она неговото.Времето не гази,патиштата се разминуваат,луѓето менуваат.Тој останува...
     
    На elimkd и Vetruska им се допаѓа ова.
  18. Vetruska

    Vetruska Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    491
    Пол:
    Женски
    Toa e тоа за кое и јас зборувам
     
    На Passionate23 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Zeynep

    Zeynep Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    1.100
    Пол:
    Женски
    Малце патетично стои ама :D ПОСТОИ.:)
     
  20. My name

    My name Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2016
    Пораки:
    162
    Допаѓања:
    940
    Пол:
    Женски
    И јас тврдам дека постои! Изговорите од типот кога ќе се земете и љубовта умира за мене не постојат. Па, нели бе дечки се зимаме во брак од ЉУБОВ? Секоја караница поврзана со деца, пари, родители и останати ситници со љубов да се решат.
    Цврсто стојам зад ставот дека вистинска љубов постои.