Постојат ли психостимуланси по аптеките во Македонија?

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од tinaarsova, 20 февруари 2014.

 1. tinaarsova

  tinaarsova Нов член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2014
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Во последно време имам проблеми со меморијата и неможам да се концентрирам на ништо. Пребарував малку на нет и најдов едни апчиња Adderall којшто ја подобруваат меморијата и концентрацијата. Има и други алтернативи како што е Ritalin-от. Заинтересирана сум дали постојат овој тип на амфетамински/метилфенидатски апчиња по аптекиве, а претпоставувам и дека веројатно би биле на рецепт.
   
 2. n1k0la

  n1k0la Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  203
  Допаѓања:
  79
  Не, не сум сигурен околу Аддералл, но штом е на амфетаминска база го нема најверојатно ,а риталинот го нема сигурно.
  Инаку ова е американско ср*њe(извини на изразот) и воопшто не ти треба, колку и да мислиш дека ти прави добро, нема врска. Значи од вакви психостимуланси може да добиеш само трајно оштетување на нервниот систем, ако неможеш да се концентрираш, почни со повеќе физички активности, исфрли нездрава храна, консумирај повеќе јаткасти плодови. И провери крвна слика да не си случајно анемична и ако можеш Б-12, бидејки дефицит од овој витамин( и некој други) може да предизвикаат проблеми со концентрацијата.