1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Потхранување на косата

Дискусија во 'Коса' започната од Lady-in-white, 28 април 2012.

 1. Lady-in-white

  Lady-in-white Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 април 2012
  Пораки:
  352
  Допаѓања:
  53
  Девојки јас имам многу слаба коса, тенко влакно а и многу бавно ми расте, па сакав да ве прашам дали некоја од вас знае некои препарати или домашни маски за потхранување на влакното. Ако знаете пишете. Ви благодарам однапред :)
   
 2. interesna

  interesna Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2010
  Пораки:
  1.919
  Допаѓања:
  672
  Јас знам за рицинусово масло, многу потхранува и ја зајакнува косата, од маските за потхранување најдобра ми се покажа онаа со јајце, рицинусово масло и мед, боженствена е, тоа медот каков сјај и волумен и дава неверојатно. :inlove:

  Исто како тебе имам тенко влакно (кое при најмала влага се електризира знае косата да ми биде накострешена како да ме дрмнала струја), иако ставам секакви препарати сепак косата си бара и природна нега, од се природно што имам испробано досега ова ми се покажа најсоодветно за мојата коса, инаку маската и рицинусовото масло ги применувам 2 во месецот и е сосем доволно.
   
  На simoncelicius и ViktorijaMari им се допаѓа ова.
 3. Lady-in-white

  Lady-in-white Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 април 2012
  Пораки:
  352
  Допаѓања:
  53
  А каде можам да го најдам тоа масло?
  Што се однесува до маската треба да се става на миена коса или?
   
 4. interesna

  interesna Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2010
  Пораки:
  1.919
  Допаѓања:
  672
  маслото можеш да го најдеш секаде, аптека, супермаркети, маалси продавниц итн.
  Маската се става на неизмиена коса, исто така и маслото. :hai:
   
 5. Lady-in-white

  Lady-in-white Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 април 2012
  Пораки:
  352
  Допаѓања:
  53
  Во ред. Фалаа многуу :D
   
 6. heart.stealer

  heart.stealer Популарен член

  Се зачлени на:
  10 април 2012
  Пораки:
  1.016
  Допаѓања:
  278
  а како се вика маската :^)
   
 7. shururup

  shururup Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2011
  Пораки:
  116
  Допаѓања:
  36
  Прочитај погоре, маската е домашна,се прави со масло, мед и јајце :)
   
 8. CIA

  CIA Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2011
  Пораки:
  1.525
  Допаѓања:
  3.029
  После откако ќе се избањам сакам да си ставам маслиново масло на косата,на врвовите...е сега прашање ми е,дали на водена коса да го ставам и колку време да ми постои?
   
 9. LaBella

  LaBella Популарен член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2010
  Пораки:
  1.023
  Допаѓања:
  1.082
  Пол:
  Женски

  Jас маслата ги ставам на коса неколку саати пред да се бањам (не треба помалку од 1 саат, а што подолго толку подобро).. стави си сега нека ти стои и после измиј си ја косата
   
 10. CIA

  CIA Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2011
  Пораки:
  1.525
  Допаѓања:
  3.029
  На сува коса да го ставам?
   
 11. LaBella

  LaBella Популарен член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2010
  Пораки:
  1.023
  Допаѓања:
  1.082
  Пол:
  Женски
  Да, да... нанеси си го маслото, собери си ја косата со штипка и остави ја минимум 1 саат, па измиј си ја косата со сите метании како што си ја миеш :)
   
  На CIA му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Lady-in-white

  Lady-in-white Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 април 2012
  Пораки:
  352
  Допаѓања:
  53
  А оваа маската со рицинусово масло јас еднаш ја правев и мн е убава ама ја изгледа не ја погодив. Колку треба да се става мед и рицинусово масло? Зашо ја ставив само едно јајце а за масло и мед ставив од око ама баш не ми се бендиса па прашувам да не има некоја мерка колку треба да се стави..?
   
 13. butterfly33

  butterfly33 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2012
  Пораки:
  1.252
  Допаѓања:
  1.099
  Маслата на коса некогаш ги оставам и подолго време. Добро, само не многу претерано :!: Забележав дека aко подолго го оставам маслото на косата, поубаво ми се формираат локните и поубава ми е. :)
   
 14. Lov3

  Lov3 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 октомври 2010
  Пораки:
  774
  Допаѓања:
  1.886
  Па и давам некогаш да јаде... Ама само ако е послушна. :!:
  И не и давам многу, да не ми се здебели, после ќе треба на диета да ја ставам.. :emo:
   
 15. simoncelicius

  simoncelicius Популарен член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2011
  Пораки:
  3.296
  Допаѓања:
  6.650
  Пол:
  Женски
  ова маскава со мед масло јајце, го зацврснува влакното? имам тенка коса сакам да си го зацврснам влакното
   
 16. heart.stealer

  heart.stealer Популарен член

  Се зачлени на:
  10 април 2012
  Пораки:
  1.016
  Допаѓања:
  278
  девојки а што мислите за фризерскиве студија што има третмани за потхранување на косата има некој искусен да каже која е цената и дали има резултат :)
   
 17. agiagi

  agiagi Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 август 2011
  Пораки:
  99
  Допаѓања:
  6
  Јас бадемовото масло го ставам на вечер и спијам со масло на косата па другиот ден ја мијам. Имам слушнато дека така е по ефикасно :))) Дали е во ред? :D
   
 18. interesna

  interesna Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2010
  Пораки:
  1.919
  Допаѓања:
  672
  Jaс ставам мед и рицинусово две лажици на едно јајце, ама полна лажица мед и масло. Некогаш се случува и јас од око да ставам и пак дава убав ефект, но најубаво е кога ќе си ја погодам мерката.

  Еднаш направив маска од едно авокадо, јајце и рицинусово масло, преубав ефект, косата не си ја препознав, бојата ми се обнови како да сум ја фарбала, а башка сјај и цврстина, ефекот траеше добри 2-3 недели, а едно авокадо е 50 денари. Одлична работа!, истава маска случајно најдов на интернет веќе ја практикувале низ фризерските салони и најмногу се препорачувала за тие што почесто ја мијат косата или се бават со пливање, бидејќи ја опоравува од холорот. Вистина!
   
 19. Bo-Bae

  Bo-Bae Активен член

  Се зачлени на:
  29 август 2012
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  5
  Не е во ред, вака од околу кажано :tmi:
  Влакното така не може да дише. Остави го маслото на косата 40тина минути, косата откако ќе ја натопиш со маслото малку загреј ја со фен, малку само, потоа замотај ја со пешкир.
   
 20. agiagi

  agiagi Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 август 2011
  Пораки:
  99
  Допаѓања:
  6
  А зошто не би било во ред? :worried: Нели колку подолго, толку поефикасно? :\ или грешам?