1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Потценување

Дискусија во 'Психологија' започната од Tanjamm, 4 ноември 2019.

  1. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.467
    Допаѓања:
    17.419
    Пол:
    Женски
    О, кога веќе одговараш на прашање поставено од мене, зошто не ме цитираш? 8-|
    Здраворазумно и логички.

    Сега вака, ако еден термин, стои во објаснување на друг термин, дали тоа значи дека се со исто значаење?
    Не.

    Така? :wasntme:

    Немој да се надценуваш потценувајќи се.
    Последново е кажано у склоп на темава и како пример за тоа што е потценување. :emo:
     
  2. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.181
    Пол:
    Женски
    Зборот надценува не постои, веројатно мислиш на натценува.
    Потценува и омаловажува се синоними почесто отколку што не се. Вториот збор го употребив за да не го повторувам првиот постојано.
    Ако не те цитираат, божем нема да прочиташ? :rofl:
    Многу ретко цитирам (само кога ми е досадно, или кога ептен не може поинаку) затоа што така имам чувство дека држам дистанца, непродуктивно ми е да ме цитираат и да ми повторуваат едно исто со кое не се согласувам, оти не држи вода. Тоа е крај на дискусија.
     
    На eliesaab и joyful им се допаѓа ова.
  3. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.467
    Допаѓања:
    17.419
    Пол:
    Женски
    Божем да, затоа што шансите да не видам по принцип се големи. А не сакам друг да го зима последниот збор пред јас да го кажам мојот. :smirk:

    Видов затоа што темата ме заинтиригира па кога се појавиа нови мислења отворив да дочитам додека е интересно.

    Мене не ме интересира товојот начин, се знае како се комуницира тука. :wasntme:

    Околу темата, пред да заврши диксуисијата 8-| , да пишам ете јасно и гласно оти "омаловажување" и "потценување" не е исто.
    Прво, се почнува од проценувањето. Како резултат на него, се' е натценето, точно проценето или потценето.
    Омаловажувањето е додаток и одраз на карактер, и вие ставивте се' во ист кош.

    Последен пример: Ти не проецени точно пред да прекинеш да држиш дистанца со мене, се натцени себе си потценувајќи ме мене. :emo:

    П.С. Дали ова е омаловажување? :smirk:
     
  4. Guns N` Roses

    Guns N` Roses Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    3.661
    Допаѓања:
    16.127
    Пол:
    Женски
    Тој што потценува тоа го прави бидејќи си пати од сопствени комплекси на неуспех и незадоволство, со тоа што ќе ја потцени личноста сака себеси да се постави на повисоко опшествено место, на тој начин се гордее со себе и со сопствените "достигнувања", јас повеќе вредам ти не. Не постои личност што не била потценета, дали од пријатели, роднини, колеги, понекогаш потценуваме некого и не сме свесни за тоа. Ако паднеш година на факултет тие што продолжиле те потценуваат дека не си способен, ако не си со добар просек пак потценување, ако изгубиш работно место и останеш без работа те потценуваат пријателите дека си невработен и неспособен, ако не си формирал семејство и си сингл, тие што формирале семејтво те потценуваат и те сметаат дека си несериозна личност, потценување во одност на професијата, има многу примери на потценување во нашто општество за жал, на луѓето во оваа државичка тоа им е хоби. Јас лично со вакви особи не си трошам време, дури ги жалам на моменти зошто не се свесни колку бедно изгледаат од страна.
     
    На Tanjamm и joyful им се допаѓа ова.
  5. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.181
    Пол:
    Женски
    Хахахах, не било исто кога потценуваш и омаловажуваш човек, битна разлика имало. :rofl: Еве вака ќе ме цитираат за нешто бесмислено, па ќе си го губам времето како што не сакам (во пишување на форум кога не ми се пишува, без никаков надомест, сатисфакција, ништо :()

    За да ти стане јасно зошто не сакав да се цитираме...
    Не постои основано потценување. Разгледај го коренот на зборот потценување, можеби ќе се сетиш дека „основано потценување“ е оксиморон. И не, не е убаво да се потценува. А додека тебе можеби ти причинува задоволство да те потценуваат, нема секој мазохистичка склоност. Затоа не мораше да се истакнуваш над другите како ти си ОК со тоа, а останатите кои гледаат нешто лошо во потценувањето се искомплексирани... ама барем ја погоди темата да го напишеш, ако ништо друго. :)

    *повторно, зборови протценување и отценување, исто така не постојат, не се пишува тоа така како што мислиш.

    Па баш затоа што се знае, ниту твојов начин
    не е во согласност со правилата на форумот, провери си ги пред да кажуваш како треба овде. :D

    1. ...ако секогаш сте онаа којашто мора да го има последниот збор, сфатете дека ваквото однесување е непријатно и непожелно.
     
    На Snow-Star му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Ivanna23.

    Ivanna23. Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 септември 2019
    Пораки:
    518
    Допаѓања:
    1.020
    Пол:
    Женски
    Сите сме биле потценувани мислам и исто така сме потцениле, можеби јас никогаш нема на некој в лице да му кажам ама длабоко во себе знам дека некој/а е помалку вреден/вредна од мене во некоја работа и тоа е потценување. Никогаш не сум потценила некој намерно,а ненамерно можеби, знам дека е едно од најужасните чуства некој намерно да те потцени/навреди бидејќи сум ги искусила од многу мала 5-6 одделение, класот ми беше тотален хаос, а јас бев одлична ученичка плус мирна,тивка епа изгледа тоа е најлоша комбинација кога си опкружен со многу поразлични од тебе. Како и да е, многу сум благодарна што тоа го поминав тогаш, затоа во средно и факултет бев супер, а личностите кои ме потценуваа денес како да не постојат за мене, кога случајно ќе ги сретнам низ град само чуствувам колку се жални и искомплексирани сеуште, веројатно не се променуваат таквите :):) Затоа нема потреба за грижа, сите на моменти се чуствуваме мизерно и си набиваме комплекси заради туѓи зборови, но битно е да си самиот свесен за својата вредност и да не дозволиш некој да ти влијае:f:
     
    На Tanjamm, Te@ и Guns N` Roses им се допаѓа ова.
  7. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.467
    Допаѓања:
    17.419
    Пол:
    Женски
    Уау, мислењето ти е... толку во аут.
    Во смисла, со цитираното си ги промашила сите точки на кои јас поентирав и/или сакав да поентирам неколку пати.

    Толку многу во аут... натрана офф-топик.

    П.С. Супер е тоа што корегираш, само треба убаво да разбереш нешто пред да го коргираш. Чисто за да видиш дали има смилса тоа што го правиш.
    Али еј, прдоужи понатаму :hai:
     
  8. Guns N` Roses

    Guns N` Roses Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    3.661
    Допаѓања:
    16.127
    Пол:
    Женски

    Кога ќе ја затупите за нешто без врска, само да се редат офтопици, имаат слично значење, со тоа што те потценува некој, автоматски сака да те омаловажи.
     
  9. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.181
    Пол:
    Женски
    Јас истото го велам.
     
  10. joyful

    joyful Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2017
    Пораки:
    391
    Допаѓања:
    2.556
    Пол:
    Женски
    Твојава супериорност е потценување или омаловажување?
    Дали се синоними или антоними или хомоними, тоатално неважно. Значењето на зборовите, само по себе е грдо. Темата не е тоа и толку. Олабави.
    Секогаш, во секоја тема се наоѓа некој што ќе се фати за глупост и темата понатаму ја губи смислата. Имам впечаток дека некои луѓе се тука само за да се себедокажуваат и објаснуваат. Фрустрации се лечат на друго место, не овде.
    Ве молам престанете, досадно е веќе.
     
    На Аргентина * и Guns N` Roses им се допаѓа ова.
  11. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.181
    Пол:
    Женски
    Се согласувам со поголемиот дел.... ама која супериорност ја виде? :rofl:
     
  12. joyful

    joyful Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2017
    Пораки:
    391
    Допаѓања:
    2.556
    Пол:
    Женски
    Добро де :)
    Лажна супериорност која се трудат да ни ја наметнат :lol:
     
    На Аргентина * му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Dashing:)

    Dashing:) Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2017
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    2.106
    Пол:
    Женски
    Познавам една таква. Не е подобра од мене ама ужива да ме потценува. Мисли дека јас сум глупава бидејќи сум трпелива ама не е така. Се приметувам ама премолчувам за доброто на двете страни. Некогаш ми пука филм и ми иде се да и плеснам во фаца ама успевам да се исконтролирам во тој момент. Одбивни се за дружење ваквиве луѓе.
     
    На Tanjamm и Guns N` Roses им се допаѓа ова.
  14. Te@

    Te@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2021
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    207
    Со таквите луѓе не можеш ни да се разбереш, и да и плесниш во фаца на крајот ти ќе испаднеш крива и ќе ти биде криво што си се спуштила на нејзино ниво, да се расправаш, дискутираш со неа. Најдобро на игнор скроз, небитна да е таа за тебе.
    Јас така правам со таквите личности, и мислам дека доколку ќутиш не е тоа знак дека им допушташ да те потценуваат туку едноставно дека ти се небитни и дека ги множиш со 0.

     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Dashing:)

    Dashing:) Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2017
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    2.106
    Пол:
    Женски
    Ама они си се најбитни и не го сфаќаат ова. После тебе ти наоѓаат 300 забелешки зашто ќутиш. И тоа така добро го прават да те понижат пред останатите.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Te@

    Te@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2021
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    207
    Да добро знам за што зборуваш, и нормално е човек понекогаш да се изнервира, но јас гледам во најголемиот дел од случаевите скроз да ги игнорирам и одбегнувам таквите луѓе, да ги множам со 0, до степен на дрскост па нека се запрашаат зошто е тоа така тие тогаш повеќе ќе се нервираат што не можат да допрат до тебе што ќе воочат дека воопшто не те засегаат. Луѓето што те познаваат, што те почитуваат и сакаат секогаш ќе знаат која си, каква си и што си и нема ни тие да им обрнуваат внимание на таквите потценувачи, нивното однесување и изјави упатени кон тебе од страна на потценувачот само ќе им бидат смешни и мизерни. За сите останати, не треба воопшто да ти е гајле нивното мислење.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  17. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Отерај ја у пи*ку матер и прекини секаков контакт.
    Зошто трпиш?
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.