1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Почетоци на депресија кај мало дете

Дискусија во 'Психологија' започната од macencef, 12 декември 2016.

  1. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.537
    Допаѓања:
    155.432
    Пол:
    Женски
    Јас ти ја сфаќам загриженоста, особено зошто јас природно паничам па дури и да знам дека нештото не е возможно не би била спокојна ама ете, добро е да знајш дека има деца кои не зборуваат до покасно, ако пушта збор - два, вокализира, не го терај со сила уште. Терањето на сила за било што, створа фрустрација. Најдобро детето учи уз игра. Седни и зборај со него, ти зборај му, ќе те слуша само на почеток, можи ќе ти речи збор- два ама доста е. Со тек на време ќе почни повеќе. Пример земи количиња, или кукли, или луѓе од хартија и дај му едно него во рака и ти со твоето зборувај му. Дури и кога само си игра или го заспиваш, постојано зборај му, постојано. Децата сакаат кога постојано им зборуваш. Или цртај па давај му насоки како да црта и уз пат прај му некоја приказна за цртежот - така ќе има основа да те прашва за приказната и да се заинтересира. Имам личен случај каде детето не зборуваше до нешто после третата година, а ете сега збора ли збора, ама баш за се. Нормално зошто многу работи му се нови, малку прашва и незгодни прашања пред непознати ама му се простува, дете е. Паралелно за истото дете кога одеше во градинка, јас одев во истата, во неговата група зошто беа мешани до 5 години, имаше дете кое зборуваше чисто на две години, а ова врвеше преку третата година и едвај збор збореше. Сакам да кажам, некои побрзо се опуштаат, некои покасно, повеќе за загрижување би било доколку воопшто не би вокализирало, ама за тоа треба и други попратни знаци, небитно, ако сеуште си загрижена оди кај матичната, објасни ѝ, па ако има потреба таа ќе те насочи каде што треба, нели, ништо на сама рака не е добро.
    Каква ви е ситуацијата дома? Не ми одговарај на ова, одговори си сама. Недоволно внимание кон детето и чести кавги дома, го прават детето да е повлечено, да се срами или плаши. Детето се формира до 7мата година и тој период му е најсензитивен и најмногу му влијае околината. Доколку нешто не е во ред со ситуацијата дома, среди ја, за детето, ете не за нешто дурго.
    Со среќа.
     
    На Someonespecial, blueeparadise, *Amethyst* и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. BlondPrincess

    BlondPrincess Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2016
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    125
    Пол:
    Женски
    Не е лошо да го однесеш на матичен па од таму ќе те препратат на логопед или дефектолог.И не незначи дека детето ти е со посебни потреби доколку посетува 1 од наведените туку само му треба помош во доразвивањето.
    Доколку се плашиш толку многу од лекар пробај сама дома да ја смириш средината во која што живеете.Можеби за тебе изгледа во ред но во очите на детенце со 2 год е се по различно. Не го притискај,со викање и карање нема да добиеш ништо добро.
    Како што кажа челнката над мене преку игра најубаво се учи.
     
  3. ilyan

    ilyan Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2015
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    19.428
    Пол:
    Женски
    Potpolno te razbiram mami, no probaj da ne go pritiskas deteto. So toa sto mu vrsis pritisok, pravis da se cuvstvuva razlicno od drugite deca vo gradinka, koi verojatno zboruvaat poveke od nego. Detenceto e cuvstvitelno i se trga od drugarcinjata. Treba da vnimavas kako se odnesuvas so nego, ne treba da si samo majka, tuku i psiholog.
    Mene ne mi e cudno sto ne zboruva, bidejki sum sretnala poveke deca na taa vozrast sto ne zboruvaat.
    Sekoe dete e razlicno, nekoe pobrzo prooduva, nekoe pobrzo zazboruva itn.
    Eve na primer moeto, ima 1g i 10m zboruva se,prozbore pred godinka, no proode na 15 m, a ima deca sto na 10 m trcaat.
    Sto trebase da pravam, da ja butkam so sila da odi?
    Nemoj majka taka, ke postignes kontraefekt.
    Ako ne ti e mirna dusata, nosi go na logoped, igraj so nego, zbori mu, pej mu.....
    Mene ustava pena mi fakja od zborenje po cel den, iako rikam kako magare koga peam, toa go pravam non stop!
    Treba mnogu trpenie i trud, lesno e da mu zakacis dijagnoza depresija, no probaj da bides posmirena i potolerantna kon deteto.
    Ne te obvinuvam, ti ja razbiram zagrizenosta majce, no ti ukazuvam malku poveke da vnimavas kako se odnesuvas so detenceto bidejki gledam deka ti e mnogu osetlivo.
     
  4. Ѕид на плачот

    Ѕид на плачот Активен член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2016
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    115
    Пол:
    Женски
    Насловот како е ставен, ПОЧЕТОЦИ БЕ... Добивам впечаток дека е некој прејак трол овој профил.
    Дете од две годинки може да биде само нерасположено поради начинот на кој го одгледуваат неговите родители, меѓутоа, ако се продолжи на тој начин, со притискања, викање, урлање, детето ќе се навикне на тоа темпо, и нема да биде нерасположено, туку ќе биде злобно и лошо дете понатака. :) Бидејќи родителите го воспитуваа така...

    И после зошто имало злобни деца, ЕВЕ ГО ОДГОВОРОТ.
     
  5. Summerlover

    Summerlover Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    5.531
    Допаѓања:
    34.907
    И мене исто ми текна веднаш на постот што го постираше @crimson. Почетоци на депресија ја повеќе би рекла дека ја фаќаат мајката, отколку детето. Дете е, сеуште е на почеток од развој, не му треба форсирање, туку време, соодветна средина, со малите деца, како што сите мајки ги читам тука, сами нека кажат колку трпение и смиреност човекот треба да има. А не на 2 години тоа депресија да има :^)
    А по начинот на кој се напишани постовите, кога попрво би да бегаш, што преостанува да се каже друго?
    :d::drunk:
     
    На Mariangel, Nausicaa, mimi**** и 9 други им се допаѓа ова.
  6. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.825
    Пол:
    Женски
    Ti majka mislam sakase i prasuvase i za bedoksin dali da mu davas?Da ne preteruvas malce?Doprva doagaat teski predizvici togas so sto ke go smiruvas?
     
    На Dust, mimi****, fairy88 и 3 други им се допаѓа ова.
  7. Dabria

    Dabria Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јули 2016
    Пораки:
    233
    Допаѓања:
    1.225
    Пол:
    Женски
    Знаеш дека темата е јака кога си атеист, а ќе се прекрстиш.

    Значи !!!!
    Ако не сте спремни да имате деца, не ги раѓајте. As fucking simple as that. Ништо лично, кога ги видов постовиве ми се слоши. Би избегала? По нервите ти гази? Абе ајде.

    Оди на психијатар.
     
    На theowndemon, Askopje, joy1 и 6 други им се допаѓа ова.
  8. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.075
    Допаѓања:
    3.070
    Пол:
    Женски
    Ти да одиш на психијатар. Наместо да кажиш мислење, да не сум имала деца ако не сум била спремна. Fuck of! Ако тука си ја истураш фрустацијата заради не знам што, заобиколија оваа тема.
     
  9. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.075
    Допаѓања:
    3.070
    Пол:
    Женски
    И ТУКА ЈАВНО ГИ ПРОЗИВАМ АДМИНИСТРАТОРИТЕ НА ФЕМИНА - ДА МЕ ИЗБРИШИТЕ ОД ФОРУМОТ, НЕ СЕ ПРАЈТЕ НА ТОШО! ВИ ПРАТИВ НЕКОЛКУ ПОРАКИ ВЕ НЕМА НИКАДЕ! ИНАКУ ОДМА ПОЧНУВАМ НЕГАТИВНА КАМПАЊА ЗА ФЕМИНА
     
  10. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Аман бе ако не ви се свиѓа некој коментар и одма бришете никови.

    Ако толку многу членови ти посочија дека во тебе е проблемот, а не во детето, тогаш стварно размисли малку.
    Греота е за детето така да го малтретираш, пошто трауми ќе му останат за цел живот.

    Секој си знае да биде родител на свој начин ама кога пишуваш јавно, тогаш машки прифати ги критиките.
    Се гледа дека си нервозна жена. Смири се малку... Ако си ваква на форум, тогаш каква си во живо?
     
    На fairy88, theowndemon, blueeparadise и 5 други им се допаѓа ова.
  11. Summerlover

    Summerlover Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    5.531
    Допаѓања:
    34.907
    @macencef И, со кои факти и аргументи ќе ја поткрепиш тезата дека Фемина е негативна? 8-| Со тоа што, на твоето банално прашање за депресија кај 2 годишно детенце, ти ги презентиравме само мислењата напишани сопствено и лично од тебе: Дека детето те заморува и по радо би одела на работа, отколку дома да седиш со него, па згора на тоа и бедоксин си прашувала :^)
    Преиспитај се што правиш, среди се и почни сериозно детето да си го гледаш.
    :d::drunk:
     
    На fairy88, theowndemon, Dabria и 4 други им се допаѓа ова.
  12. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.075
    Допаѓања:
    3.070
    Пол:
    Женски
    Ама администраторите не ни сакаат да ми вратат на порака што им ја пишав, тоа е краен безобразлук и се надевам дека заради вакви коментари ќе заслужам да бидам банирана.
    Инаку сега со детето се среди ситуацијата. А јас мислам дека ако се грижам за некого и тоа е моето дете, во случајов, не ме прај мене проблемот во ситуацијата.

    АКО НЕ МЕ БАНИРАТЕ ТУКА ЈАВНО ЌЕ ПОЧНАМ ДА ПИШУВАМ ПЦОВКИ, ОВА Е ПОСЛЕДНО ШТО КУЛТУРНО ЌЕ СЕ ОДНЕСУВАМ.
     
  13. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Епа ако сакаш да те банираат оди по сите теми и пишувај глупости, карај се и пцуј :)



    (ова не си го слушнала од мене) :wasntme:

    П. С. Мило ми е за детето...
     
    На theowndemon, Dabria, Ѕид на плачот и 3 други им се допаѓа ова.
  14. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.075
    Допаѓања:
    3.070
    Пол:
    Женски
    Им пишав порака на администратор на фемина кој случајно го видов дека е администратор и плус на контактот на фемина им пишав. Никаков одговор не добив. Ги нема. Дали нив им одговара да не бришат членови бидејќи губат на популарност, не знам.
     
  15. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.075
    Допаѓања:
    3.070
    Пол:
    Женски
    Ама јас во порака нив ќе им се откачам, само нека почекаат уште малку хххх
     
  16. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.306
    Пол:
    Женски
    И што ако те банираат? Мислењата ќе си останат.
    Можеш само да престанеш да го користиш форумот.
     
    На theowndemon, joy1 и Summerlover им се допаѓа ова.
  17. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.075
    Допаѓања:
    3.070
    Пол:
    Женски
    Па нека останат мислењата, никој не сака ни да ти го избриши профилот, ме сваќаш? А во самиот профил немаш ни опција за бришење
     
  18. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.306
    Пол:
    Женски
    Епа нема, тоа е во правилата на форумот.
    Ќе беше крајно непрегледно ако можеше кој што сака да брише.
     
    На Summerlover му/ѝ се допаѓа ова.
  19. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.075
    Допаѓања:
    3.070
    Пол:
    Женски
    Pak ne me svati, znaci nema opcija samiot da si go izbrisis profilot, vo samite postavki na profilot. A taman rabota da mozese sto sakas da brisis.
     
  20. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.088
    Допаѓања:
    163.456
    Пол:
    Женски
    @macencef, и мене кога ја видов темата и твојот ник ми текна на тоа твое мислење во СДК, а сега со твоево однесување уште повеќе сум ужасната...
    На 2 години не може да е депресивно детето, иако уште сега очигледно влијае на неговото расположение недостатокот на трпение што му го пружаш и општо твојата нервоза што се чувствува дури и виртуелно... ама веќе во пубертет и адолесценција може да дојде и до тоа поради ваква негативна енергија од страна на родител.
    Возрасна жена - мајка да збори дека ќе пцуела сè живо и диво и ќе праела негативна кампања за форумот ради критики... шта речи (facepalm) Да не се вклопуваше нешто во приказната ќе речев дека се надевам оти тролаш, ама не е тоа случајот... значи го жалам тоа твое дете, искрено.
     
    На fairy88, green.eyes, honest girl и 4 други им се допаѓа ова.