1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Почина Киро Глигоров

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Snow-Queen, 2 јануари 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.008
  Пол:
  Женски
  Нека му е лесна земја, и нека почива во мир.
  [​IMG]
  Киро Глигоров (родено име: Киро Панчев) (Штип, 3 мај 1917) е македонски политичар и правник, кој беше првиот Претседател на Република Македонија, функцијата која ја извршуваше во два мандати од 1991 до 1999 година. За претседател на РМ бил избран на 27 јануари 1991 година од страна на Собранието на Република Македонија, а по втор пат на 19 ноември 1994 на претседателски избори. Функцијата претседател на Републиката ја врши до 19 ноември 1999 година.
  Во текот на своите два мандати ја промовира политиката на "eквидистанца" кон сите соседи на земјата: Србија, Црна Гора, Бугарија, Грција и Албанија. За време на неговиот мандат се случиле некои од најважните настани од современата историја на Република Македонија: на референдум била прогласена независноста на земјата на 8 септември 1991 година, а Македонија била и единствената од поранешните југословенски републики која се осамостоила по мирен пат. На 17 ноември 1991 бил донесен новиот Устав, а на 8 април 1993 година Република Македонија станала 181 членка на Обединетите нации.
  Заедно со Борис Трајковски, Глигоров во 2005 година станал прв носител на „Орден на Република Македонија.

  _______________________________
  Во сон во својот дом во Скопје, синоќа на 94-годишна возраст починал Киро Глигоров, првиот претседател на независна Македонија.
  Информацијата ја потврди кабинетот на Глигоров, кој беше избран за претседател на Република Македонија на 27 јануари 1991 година и беше на функцијата до 19 ноември 1999 година.
  Погребот ќе се изврши утре во 13 часот на гробиштата Бутел, во кругот на најтесното семејство, а телото ќе биде изложено во капела од 12 часот.
   
 2. Pelikuna

  Pelikuna Популарен член

  Се зачлени на:
  15 април 2011
  Пораки:
  1.961
  Допаѓања:
  2.022
  Нека почива во мир,другите треба да земаат пример од него.

  R.I.P легендо :bow:
   
 3. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.566
  Допаѓања:
  20.044
  Мене ме изненади неговата смрт, затоа што до последно беше присатен на свеченостите пред НГ. :(
  И искрено ми е жал за прв пат од душа ... Ама заслужи долг живот, кој ретко кој го живее. За мене тој пред се е голем ЧОВЕК ... па после и дипломат со заслуги. Навистина редок пример за тоа како одмерено и стабилно треба да делува и изгледа еден политичар и при тоа да биде во душата човек.
  Нека почива во мир ... Вечна му слава. :bow:
   
  На Alanna, Shana, JuLleE и 3 други им се допаѓа ова.
 4. Zaljubena111

  Zaljubena111 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2010
  Пораки:
  2.084
  Допаѓања:
  1.645
  Почивај во мир Македонецу!
   
 5. BlackSwan5

  BlackSwan5 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  2.765
  Допаѓања:
  3.558
  Овој човек заслужува неизмерна почит како прв претседател на независна Република Македонија.Нека почива во мир.
   
 6. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.566
  Допаѓања:
  20.044
  Морам да искажам револт тука! Значи не можам да се начудам каков ограничен и без памет и срце народ живее на овие простори. Место достоинствено и искрено да му се оддаде почит на единствениот човек која по цена на МИРОТ во РМ успеа да не зачува од лоши сценарија ... Тие се дрзнуваат да коментираат глупости! :@ Срамота! Да се засрамат таквите простаци!
  Ама еден лош кажан збор се враќа со стотина. Господ е голем.

  Се извинувам ама од она што на ФБ го видов има Боже чувај, многу нелуѓе во земјава! :tmi:
   
  На girl.23, JuLleE и Offspring им се допаѓа ова.
 7. Pelikuna

  Pelikuna Популарен член

  Се зачлени на:
  15 април 2011
  Пораки:
  1.961
  Допаѓања:
  2.022
  Џули можеш да споделиш со нас коментарите?зошто јас повеке немам фб
   
 8. ana05

  ana05 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 април 2010
  Пораки:
  167
  Допаѓања:
  34
  не можам да поверувам....нека почива во мир!
   
 9. Lacrimosa

  Lacrimosa Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2010
  Пораки:
  1.833
  Допаѓања:
  2.928
  Пол:
  Женски
  Вечна му слава!
  Камо сите да доживееме до 95. Алал!
  Еден од најголемите луѓе во историјата на Македонија.
   
 10. INSIDIOUS

  INSIDIOUS Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2011
  Пораки:
  705
  Допаѓања:
  512
  Се изненадив сабајлево кога ја прочитав веста. :x Нека почива во мир :bow:
   
 11. Beauchamp

  Beauchamp Популарен член

  Се зачлени на:
  4 септември 2011
  Пораки:
  1.930
  Допаѓања:
  5.607
  Пол:
  Женски
  Е стварно и јас се изненадив..а кој не? =/

  Нека почива во мир. :bow:
   
 12. The-Queen

  The-Queen Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  2.139
  Допаѓања:
  2.423
  Вечна му слава.
  Навистина голем човек, ако не беше тој немаше ни ние да бидеме тоа што сме како држава. Он ја презема одговорноста да биде првиот што ќе води една ново создадена држава. Секоја му чест, од секој поглед прекрасен човек, стабилен и умерен политичар на кој треба да се одгледаат сегашниве политичари.
   
 13. danniela5

  danniela5 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2011
  Пораки:
  1.308
  Допаѓања:
  881
  Пол:
  Женски
  Нека почива во мир.
   
 14. Chupe

  Chupe Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2011
  Пораки:
  656
  Допаѓања:
  421
  Епа добро бре луѓе читам и не можа, да ви се изначудам?!?!?!?
  Како тоа сте се изненадиле???
  Па живот е, као секој од нас да доживее 94.
  Нека му е лесна земјата, ама тешко дека сум изненадена :?:
   
  На glow, Madonna и daniloo им се допаѓа ова.
 15. najubava2010

  najubava2010 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2010
  Пораки:
  1.619
  Допаѓања:
  4.653
  Вечна ти слава легендо.
  Почивај во мир.
   
 16. LilBaby

  LilBaby Популарен член

  Се зачлени на:
  11 мај 2011
  Пораки:
  3.458
  Допаѓања:
  7.886
  Почивај во мир.
  Прва асоцијација на неговото име ми е „Кио Ригоров“.
  Вака го нареков кога се случи атентатот врз него, и мојот цитат гласеше: „ Тато, тато, му ја кишиле коwата на Кио Ригоров“.


  За мене е неочекувана неговата смрт, без разлика на неговите години.
  Но, некако навестуваше на ова бидејќи последниве месеци неговото здравје беше нарушено.

  Жал ми е.
  Вечна му слава!
   
 17. MacenceEna

  MacenceEna Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 декември 2010
  Пораки:
  1.982
  Допаѓања:
  26.305
  Пол:
  Женски
  Почивај во мир.
  Вечна му слава !!!!
   
 18. Pelikuna

  Pelikuna Популарен член

  Се зачлени на:
  15 април 2011
  Пораки:
  1.961
  Допаѓања:
  2.022
  Чудно е бидејки надживеа многу личности,преживеа атентат и како да не се однесуваме вака?
   
 19. Look

  Look Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2011
  Пораки:
  1.034
  Допаѓања:
  884
  Жал ми падна. :(

  Нешто на кое што секогаш се сеќавав кога ќе му го слушнев името беше "Мамо,тато,го убија Киро Глигоров" Малечка сум била и така сум им раскажувала за атентатот,на моите.

  Нека почива во мир. :bow:
   
 20. LittleDevil

  LittleDevil Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јули 2011
  Пораки:
  1.701
  Допаѓања:
  1.919
  Пол:
  Женски
  Лесна му земја.
  Кога слушнав, се натажив навистина. Ама живот, 94 години. Не е ништо чудно.
   
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.