1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Почина Киро Глигоров

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Snow-Queen, 2 јануари 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.560
    Ако ова е Антички Македонец, ондак прифаќам да не викаат и словени и како сакаат,а и ако сакаат и нека не поделат,зошто не се плашам,ги имаме нашите патриоти во Австралија кои ќе дојдат да не одбранат, дури и да го вратат тоа што ни било земено.
    Срамот кој го чувствувам во име на ова копиле во овој момент е огромен.
    Едни се убедувањата кои може да ни бидат спротиставени до бесконечноста,но почитта кон доследноста, мудроста, пожртвуваноста, не можам да ги занемарам,а морам да признаам и дека чувствувам и благодарност. Само луд и усвитен ум може да помисли поинаку. Можеби требаше да остави да се отвори Јужен фронт па добар дел од непрокопсаниве да не достасаат да допливаат до мајка им Австралија.
     
    На esperanca и ludoto19 им се допаѓа ова.
  2. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    Oх... Kога беше војната кај беа тие? Oд надалеку не поддржуваа нели? Cега ќе зборат овдека за човекот, зад Kарпатите да се погребал не знам ти што!

    Oх, ела да те видам живеј овде со 9000 плаќај бензин 70 денари, струја толку скапа, па после збори за Kиро, и неговата изјава!
    на крај краева ние збориме Cловенски, 'ако не се лажам' :^) ...
    Hека продолжат да си ја слушаат Cпасовска, гавазова, и нека не ми мудруваат овдека!
     
    На Hipster, Meggy и JuLleE им се допаѓа ова.
  3. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    На порталот ПлусИнфо во коментар стои вака:

    Објавено: пред 47 минути
    Metodija Milenkovski:
    Sopstvenik na portalot informator.ws e nikola stavrevski od Melburn inace po poteklo od Kosel (ohridsko), covekot si ima dopisnici vo Makedonija, konlretno od Bitola mu e saso ristevski inace fotograf i novinar vo obid vo Bitolski Vesnik. Ovie dve sustestva nemaat osnovna kultura na odnesuvanje a kamo li da imaat malku novinarska etika ili pak moral na normalni lugje. Smetam deka drzavata treba krajno seriozno da se zafati so ovaj problem bidejki tie orovodci tamu imaat pravo na glas isto kako site nie vo Makedonija.

    Ако од нешто ми се сере, тоа е од патриотиве што од преку бара мудруваат. :@
     
  4. Butterfly-itgirl4s

    Butterfly-itgirl4s Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    414
    Допаѓања:
    285
    Аууу па овие биле полоши и од македонците на западот,занес потрес демек они душа даваат за Македонија а први се исселиле од неа,арно не им е срам,нека почива во мир ЧОВЕКОТ со големи букви оти навистина беше голем човек.. а сите тие исфрустрирани таканаречени македонци што само лаат од далеку слободно нека се засрамат уфф колку се изнервирав кога прочитав некако многу големи се осеќаат ај нека си играт таму на маси со Гавазова и нека си ќутат незнам па и кој ги праша за мислење,да не одам офф ќе си пишам во темата испукајте се оти ќе фатам сите до еден да ги испукам јас нив
     
  5. girl.23

    girl.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    1.799
    Нека почива во мир.
    Навистина како граѓанин на оваа земја сум му благодарна за се` што стори за нас!!
     
  6. veri

    veri Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    3.061
    Допаѓања:
    1.477
    Зоран Ванев направил песна за Киро Глигоров..
    Јас лично иако не слушам народно, песнава ми се допаѓа како звучи, и браво што му текнало на ваков начин да му оддаде признание на првиот наш претседател.

    http://www.youtube.com/watch?v=DjrifBTH_jM
     
  7. ani22

    ani22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2010
    Пораки:
    585
    Допаѓања:
    303
    Нека почива во мир
    вечна му слава !
     
  8. Linn1

    Linn1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    1.221
    Допаѓања:
    1.935
    Нека му е лесна земјата. Се изживеа, баш како што доликува на секој човек. :)
     
  9. kikikikirika

    kikikikirika Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    4.485
    Пол:
    Женски
    Море да се превртува во гробот да даде Господ
    За тоа што го направи може Господ ќе му прости ама Македонија не.
    За мртвите не се збори ништо ама не можам а да не го наречам со погрдни зборови. И да не објаснувам еве во линот само дел од злоделата на Глигоров.
    И нека не кажуваат многу дека плусинфо им е крив постарите го памтат митингот кај што вика киро ДА ЖИВЕЕ ЈУГОСЛАВИЈА
    http://informator.ws/avstralija/26224-kodot-na-kiro-vo-butel.html
     
  10. Danilela

    Danilela Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2010
    Пораки:
    2.256
    Допаѓања:
    1.807

    Хах, нема да го гледам линкот од проста причина што никој и ништо неможе да ми го смени доброто мислење за дедо Киро :lol: И да убаво си кажала,за мртвите не се зборува така, а за Југославија што се буниш не ми е јасно? И што се бунат и постарите? Баш тие се родени во Југославија, а ако стварно имаш 22 години како што ти пишува тогаш и ти си. Сакала или не, се до '91 Југословени сме. ;)
     
    На RedWine му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Еј бре, зошто овие што пљукаат по Киро не се родиле во Босна, да речеме? Требало...
     
    На Li0ness му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Alanna

    Alanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    482
    Нека почива во мир!
     
  13. kikikikirika

    kikikikirika Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    4.485
    Пол:
    Женски
    Не планирам да цитирам, не сакам да менувам нечие мислење нејкам никој моето да се обидува да го менува. Не го поштувам, никад не сум го сакала, ниту па тој ја сакал Македонија , а за злоделата што ги направи и ден денес патиме. Никој не може да ги врати назад парите на луѓето на ТАТ и нервозите што ги трпеа како што не можат да се вратат 150 000 државјанства дадени на Косовари. Не сакам таков човек за него само
    burn in hell
     
  14. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.418
    Пол:
    Женски
    Бог да те прости!
    Дај боже сите да си дочекаме како него.
     
  15. esperanca

    esperanca Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2010
    Пораки:
    1.321
    Допаѓања:
    3.166
    Не ми се верува до каде отиде овој наш чуден народ. :x Веќе што се нема да се чуе и да се види. :?:
    Овие вмровците го упропастиа народот со таа нивна омраза и тој нивен гнев.
     
    На TS-310, Danilela и BoaVista им се допаѓа ова.
  16. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.200
    Допаѓања:
    235.319
    Tе читам на темиве денес низ политика и ти се чудам.
    Немаш никаква почит спрема мртвите. Толкава омраза имаш во тебе, а причина не гледам освен ако не се работи за фрустрација или за некое партиско војниче.
    Пишуваш глупости девојче, биди му благодарна на дедо Киро, бидејќи да не беше он, не знам што ќе беше тогаш. Пустош ќе не направеа.
    Босна малку ќе беше.
    Срамота е ова што го пишете, одеднаш сите патриоти станавте, а искрено баш ве боли.
    Ве боли за работните места само.
    Ако се чуствувате толку обесправени заради привремената референца ФИРОМ, зошто пред некое време славевте за победата што го добивме случајот против Грција.
    До некни плукавте, а сега одеднаш горди сте.

    И во иднина ве молам, пуштете ако не друго барем МТВ, секој ден го даваат документарецот за осамотојувањето на Македонија, за војната во Хрватска и Босна, за Вуковар и Сребреница.
    Кога ќе го погледнете тоа ќе се заблагодарите што Македонија мирно се одвоила, а тогаш ќе треба да му бидете благодарни само на Киро Глигоров.
    Или пак подобро ќе беше и Македонија да војува, ќе се правеме националисти на сметка на жртви и крв.
    Добро изјави Глигоров- Балканот премногу живее за историјата, а воопшто не размислува за сегашноста и иднината.
    Е затоа ќе сме сиромашни и бедни, оти побитно е да докажеш дека си антички македонец, него ли да си обезбедиш подобра иднина.
    Глуп народ!
    Сега нека живее од мадињата на Александар, кои и онака не се цели.
     
    На Fallin-ForHisSmile, KuklickaSk, ludoto19 и 10 други им се допаѓа ова.
  17. AzSxDc

    AzSxDc Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    24
    нека почива во мир!
    Дај боже сите ниее да живееме колку него.
     
    На Li0ness му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Ние од 2001ва се посравме, а тек недај Боже да не снашла судбината на останатите Ју држави. Тие луѓе таму уште живеат под тензија и психички се растроени.
    Знаете ли дека масакрот во Сребреница е нај грозоморен чин, после втора светска војна и тоа во светски рамки? Знаете ли што се случувало? Имате ли читано? Или ова е Кантер Страјк па ајде ќе се пукаме? Ништо не е повредно од човечки живот, ниту пак некое си име од некоја си држава. Штета е еден живот да се изгуби, а камо ли повеќе. Чукнете си ги главите еднаш, што ако некој ваш близок го снајдела таква судбина?

    Чисто како информација за оние што незнаат...
    Се состоел од убиство на над 8.000 босански муслимани, претежно мажи, во и околу Сребреница.
    Војската на Република Српска и паравоените единици непречено навлегле во Сребреница на 11. јули 1995., ги раздвоиле мажите од жените, и ги однеле мажите во заробеништво надвор од градот. Потоа, во период од 12 дена, заробениците биле систематски убивани и закопувани во неозначени гробници во регионот, во групи од по неколку десетици, до неколку стотици луѓе. Најголем број биле убиени во местото Поточари, каде што денес се наоѓа и меморијалниот центар. На жените кои останале во Сребреница, околу 25.000, им било дозволено да се евакуираат од градот, после што градот и околината останале под српска власт.

    Повеќето убиени биле мажи на возраст од 18-60 години, но помеѓу жртвите имало и деца под 15 години, старци и жени, па дури и бебиња.

    Извинете, но мене ми се живее, и ништо не ми е повредно од животот.
     
    На esperanca, JuLleE, TS-310 и 2 други им се допаѓа ова.
  19. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.418
    Пол:
    Женски
    ^Секоја чест оффспринг, ме трогна со коментариве, посебно со последниов.
    Непланирам да се повторувам, после овој коментар, излитно е што и да се каже.
    За непријателот не се зборува лошо по неговата смрт, а не пак за првиот председател на твојата татковина.
    Ако толку си ја сакате и почитувате татковината и се нарекувате патриоти, ќе имате барем ако ништо друго ПОЧИТ за председател кој влегува во историјата на државата, а дек колку има напревено на политично ниво.
    Не постои Македонија од Груевски, гледам тоа многумина го забораваат.
    Нека почива во мир, дај боже да сме сите јаки и здрави како тебе до 94.
     
    На esperanca и TS-310 им се допаѓа ова.
  20. kikikikirika

    kikikikirika Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    4.485
    Пол:
    Женски
    Кај нас немаше случај како Сребреница затоа што во тоа време немаше таков голем судир во народот како тој во Босна, Хрватска и слично. Нашиот народ не се спротиставувал бидеки со векови жекавме независтност. Но ЗАРАДИ 150 000 ДРЖАВЈАНСТВА НА КОСОВАРИ КОИ ГИ ДАДОА ГЛИГОРОВ И КОМПАНИЈА КЕ ИМА СРЕБРЕНИЦА И КАЈ НАС ЕДЕН ДЕН ЗА ЖАЛ. Заради тие 150 000 државјанства сме на ова дереџе денес а Глигоров ги даде заради функција. За референцата ФИРОМ не коментирам, така морало да биде.

    Ја земате Босна за пример, а знаете ли дека Глигоров заедно со тогашниот претседател на Босна планираше федерација. Па нели независност сакаме, што има федерација да планира?

    Велите смртта на еден човек... а каде се судбините на луѓето од ТАТ.
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.