1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Почина момче во тепачка

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Offspring, 8 април 2011.

 1. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.166
  Допаѓања:
  26.994
  Во тепачка во средното градежно училиште „Здравко Цветковски“ момче го загуби животот а другото со тешки повреди се наоѓа во болница.

  Неофицијално, момчето попладнево било донесено во Ургентниот центар. И покрај обидите да ги санираат повредите, тој починал, а неговиот соученик е во тешка состојба.

  МВР се уште не се произнесе официјално, детали се најавуваат за подоцна.

  Извор А1.

  Нека почива во мир дечкото :worried:
   
 2. Linn1

  Linn1 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2011
  Пораки:
  1.221
  Допаѓања:
  1.936
  Ех со тепачкиве, да ти е страв во школо да одиш..

  R.I.P :(
   
 3. ladymilion

  ladymilion Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 април 2011
  Пораки:
  90
  Допаѓања:
  27
  колку жално греота... ;( ;( ;(
   
 4. spellbound

  spellbound Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2010
  Пораки:
  916
  Допаѓања:
  1.482
 5. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.166
  Допаѓања:
  26.994
  Уште не се знае кои се причините за тепачката... Можно е да е со меѓуетничка позадина, затоа што во тепачкава учествувале и Албанци и Македонци.
   
 6. Monna.Monna

  Monna.Monna Популарен член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2010
  Пораки:
  3.562
  Допаѓања:
  7.990
  Пол:
  Женски
  Греота, млaдо дете а толку брзо умрело. ;(
  Бог да го прости.
  Заради ваквите работи за запишување во средно страв да те фати. :worried:
   
 7. MoDeRnA

  MoDeRnA Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 март 2011
  Пораки:
  210
  Допаѓања:
  50
  леле страшнооо баш жално за детето :'(
   
 8. Nightwalker

  Nightwalker Популарен член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2011
  Пораки:
  1.124
  Допаѓања:
  4.447
  Пол:
  Машки
  И сеа, шо праиме? Ќе се најдат одговорните, или ќе се заташка работата (како и многупати досега)? Абе ти е*ам и држава и се’, се срамам во вакви моменти што сум Македонец!!! :@ :@ :@

  ПС. Нека му е лесна земјата на момчето...
   
  На crazylady, Alanna и Guinevere им се допаѓа ова.
 9. LilMissBossy

  LilMissBossy Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2010
  Пораки:
  517
  Допаѓања:
  203
  Значи не се работи за меѓуетнички конфликт.Тепачката беше меѓу Македонци,еден кој учи во школото а другот е бивши ученик и негови другари.Албанецот кој почина излезе во дворот и пријде да му помогне на соученикот,македонец и настрада.Тоа е тоа...И малку измислуваат по вестиве дека директорката избегавала да даде изјава..Директорката отиде на прес со Тодоров и Коце за таму да каже што точно се случи зошто секогаш ги извитоперуваат приказните.Додека ние бевме во школо немаше ниедна телевизија во двор,се гледа и на снимките дека дојдоа откако се испразни школото.Ние кога си одевме ја ставаа лентата.
   
 10. zhap4e

  zhap4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 март 2011
  Пораки:
  7.113
  Допаѓања:
  107.122
  Пол:
  Женски
  Колку што разбрав, момчето кое што го нападнале бил Македонец, додека Албанец е детето што сакало да го спаси. Тоа, е всушност детето што почина. Тој притрчал да ги избрка напаѓачите, пошто другото дете било паднато на земја и во без сознание. Нема меѓуетничка тепачка и да директорката ја видовме сите на вестите, даде изјава.
  Жално е и грдо ова што се случува. Дури нити грдо, не го опишува.
   
 11. Ashling

  Ashling Популарен член

  Се зачлени на:
  19 декември 2010
  Пораки:
  1.228
  Допаѓања:
  2.577
  Само во Македонија умираат ученици во меѓусебна тепачка о.О ?

  Он: Жалосно за детето што умре.
  Незнам дали премногу гледаат Полат or smth, ама ова е затоа што под образовен процес нашиве знаат само да ти го испредаваат материјалот(некои ни тоа не знаат),а нормално професорите пред се' се педагози.
  И нормално не си фраер ако ја избегнеш тепачката,се повлечеш од истата и кажеш на некој повозрасен за проблемот,ами фраер си ако се истепаш.. во случајов до смрт.

  * Не обвинувам ниту едно од децава,да се разбереме.
  Виновни се вредностите кои ги немаме и културата која е на ниско незавидно ниво.

  едит
  Која совест ќе ја имаат сега тие деца што го убиле..
   
  На GeorGinnA му/ѝ се допаѓа ова.
 12. srcekrsacka

  srcekrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  2.952
  Допаѓања:
  1.752
  бог да го прости
  нека му е лесна земјата :sweat: ;(
   
 13. Nightwalker

  Nightwalker Популарен член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2011
  Пораки:
  1.124
  Допаѓања:
  4.447
  Пол:
  Машки
  Извини ме, и дозволи да се преформилурам според твојот цитат:
  ОК, жално е, но јбг, во сите земји умираат ученици во меѓусебна тепачка, shit happens...
  Не генерализирај, особено НЕ во вакви работи, се работи за човечки живот во цутот на младоста, и јас, како Македонец, сум иритиран што во МОЈАТА земја такви момчиња/девојки го губат животот. Ама ИЧ не ме интересира како е во другите земји.
   
 14. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.886
  Допаѓања:
  65.899
  Пол:
  Женски
  Нека почива во мир. На неговото семејство ќе му биде најтешко, толку младо дете да отиде...
  Сочувство до нив. И убаво би било да се каже дека ќе се поулат другите, ама не ми се верува.
   
 15. Ashling

  Ashling Популарен член

  Се зачлени на:
  19 декември 2010
  Пораки:
  1.228
  Допаѓања:
  2.577
  Што генерализирав?
  Што те прашав културно дали само во Македонија е вака, па да се срамиш?
  Не е, сега во моментов во некоја друга земја деца тепаат до смрт некое друго дете.
  Мене не ми е важно од кај е и што е, мене ми е важно дека бил ЧОВЕК кој загинал невин,а не дали е Македонец или не.
  Се огрдувам и јас од постапката на тие створења,ама тоа не ми дава причина да си срамам од тоа што сум.
   
 16. Nightwalker

  Nightwalker Популарен член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2011
  Пораки:
  1.124
  Допаѓања:
  4.447
  Пол:
  Машки
  Постави реторско прашање де, на кое одговорот е познат, и според кој преформулирав, тоа сакав да кажам. :)
  Ни мене не ми е важна националноста на дете, ниту посакувам некому да му се случува нешто такво, но зошто ме иритира баш овде? Затоа што потсвесно знам дека постои реална шанса сторителот да не биде „откриен“, доколку во земјите за кои што посочуваш, извини, но барем во 85% од нив по ваков настан ќе се „чешлаат“ сите можни траги и податоци, додека правдата не е задоволена.
  Ете го факторот на мојот „срам“, се надевам сега ти бев појасен. :)
   
  На Strumfeta93 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Saya

  Saya Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2011
  Пораки:
  1.190
  Допаѓања:
  5.551
  Ко што тргнале работиве, училиштата треба да добијат обезбедување како затвор. Ај тоа, ама не ми е јасно што правело веќепостоечкото обезбедување?! Некаде прочитав, некој од обезбедување потрчал да помогне, ама бил ОНЕСПОСОБЕН со удар од шипка по раката. Смртна рана, страшно. Кој примил таков да обезбедува училиште?

  Има многу причини зошто сум против тоа ретардирани луѓе да се размножуваат, чим дете може да се доведе до состојба да убие друго дете, Господ знае на што го учеле дома.

  Нека почива во мир.
   
 18. Doozy

  Doozy Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2010
  Пораки:
  4.711
  Допаѓања:
  59.971
  Според мене, воопшто не е битно дали настрадал Македонец или Албанец... и двете деца имаат семејства кои се ужасно повредени од тоа што се случило! Нека му е лесна земјата на момчето, и сочувство до фамилијата... што и да кажам, нема да помогне :(

  Тоа што ужасно ме иритира е што немаме основна култура, манири, чувство за осет, морални вредности... денес се се сведува на лицемерие, кавги... жално е што денес се почесто гледам деца без амбиции и соништа... живеат едноличен живот, недоволно образовани и воспитани за тоа што и како треба правилно да се постапува... некои работи треба од корен да се сменат, за да не се случуваат овие работи...

  Додека идол им е ликот во турска серија... кој е мафијаш, тепач, дрогираш и што ти уште знам... ќе се случуваат глупости, кои еден обичен училишен педагог е НЕМОЌЕН да ги реши...

  Еве чист пример, од еден познаник, кој е познат по многуте инциденти и по тоа дека често му ги викаат родителите во школо... дома им рекол... ,, Ако сакате да ме гледате жив и здрав, ќе ме оставите.. оти ако јас не тепам, тие мене ќе ме истепаат,, :x

  Жално и страшно е... за што е способна денешната младина... :o
   
 19. Marilyn-Monroe

  Marilyn-Monroe Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2010
  Пораки:
  1.805
  Допаѓања:
  5.895
  Тоа е тоа.
  Барем да речевме дека како спартанците ке не учеа и подготвуваа за понатамошен живот, па барем да имавме основно образование поминато во боречки вештини. Е тогаш ке речиш ајде де, удрил повеќе, се случило. |(
  Немаме култура, немаме позитивни вредности.
  Додека јас до 15 години се радував на цртани од типот на Том и Џери, Козле-Бозле и Кловнот Бозо, сега децава ги трујат со тепачки, борби и што ти јас знам... многу достапен им е горенаведениот Полат и слични на него. Она што треба да го имаат во главата, им се концентрира во нозете (со преносно значење).

  Сега некој ке се витка цел живот во црнина заради изгубеното чедо, а на некој на тие години не верувам дека би го гризела совеста. На денешно време да се истепаш со некого и на било кој начин да го поразиш, е WOW :clap: .
  |(

  Во средното каде што учев јас (Струга) учеа паралелки македонски со број можеби и помал од паралелките кои беа албански.Тепачките, буквално без причина, беа секојдневие. Па колку локви крв сме гледале уште од прво стапнување во училиштето... колку мајки со плачење и болнички коли си ги собирале децата... Колку пиштоли пред очи ни фрчеле.

  Не е само националната нетрпеливост во прашање, туку основна е карактерната. Не се случувале само меѓуетнички инциденти, туку и меѓу ученици од иста националност.

  Тоа е премногу. И професори страдале во обид да ги прекинат немирите. И сето тоа заради недостиг на домашно воспитание на нивните ученици.
  Нивната улога зафаќа голем обем од целосното образование на децата, но мора да се има домашна основа врз која би се темелело се понатака.

  Како и да е. Ова се работи кои може не можеме да ги смениме, немаме доволно влијание. Или не сакаме можеби...


  Нека почива во мир. Господ нека им даде сила на неговите.
   
  На Strumfeta93 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Saya

  Saya Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2011
  Пораки:
  1.190
  Допаѓања:
  5.551
  Не се согласувам. Немаат, јас, вие, повеќето нормални луѓе имаме. Ова немаме многу деградирачки звучи.