1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Почина 32 годишна мајка и нејзиното женско бебе

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Mariangel, 24 октомври 2015.

  1. Mariangel

    Mariangel Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.649
    Допаѓања:
    47.003
    Пол:
    Женски
    Со предпородилни болки околу 20:00 часот таа била примена и сместена на одделението за хирургија каде веднаш била почната процедурата за царски рез. По тричасовната битка со животот во салата за хируршки интервенции починале Маја и нејзиното новороденче. Од страна на директорот на болницата веднаш е повикана полиција и е известено јавното обвинителство.

    Shto kje kazhete na temava? Denes e utvrdeno deka vo krvta na dvajcata lekari imalo alkohol. Pijani na sred operacija! Dali e vozmozhno vakva neodgovornost da ima kaj DOKTORI, vo chii race se ostaveni nashite zhivoti? Zgrozena sum od situacijava, prosto ne znam shto povekje da kazham..

    Ne vidov da ima vakva tema pa ako e dupla slobodno izbrishete
     
    На Natali.3 и Beautiful_girl.. им се допаѓа ова.
  2. Luna91

    Luna91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2013
    Пораки:
    3.067
    Допаѓања:
    17.203
    Страшно. Вчера кога го гледавме прилогот на вести и јас и мајка ми се расплакавме.
    Јас не знам до кога ќе трае хаосов во медицинава без никој да понесе одговорност. Да беше друга земја во прашање, до сега министерот 100 пати ќе дадеше морална оставка. Нашиов мува не го лази. Кој пат да излезе на тв само вергла за неговото најголемо достигнување мој термин, а за вакви суштински проблеми уста не отвора. Да му е страв на човек во оваа држава на лекар да отиде. Страв ти е да родиш, страв ти е да вакцинираш дете. Цел живот во страв ни отиде.
    Во Штип ако се сеќавате, докторка во брза помош со фалцификувана диплома, сега пијани лекари убијци, Тамара , аферата со хормоните за раст , девојчето што лажеа дека е болно од свински грип , уште што треба да ни се случи?
     
    Последна измена: 24 октомври 2015
    На SV1911, marich, MayDiamonds и 36 други им се допаѓа ова.
  3. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Sega procitav deka lekarite za vreme na intervencijata bile pod dejstvo na alkohol.
    Kakvi lekari imame znaci...ako voopsto bile pravi lekari.
     
    На cresa-jagoda, CameliaMiller, eloves и 3 други им се допаѓа ова.
  4. fighter

    fighter Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    1.249
    Допаѓања:
    2.485
    Како е можно на толку "реформирано и унапредено" здравство да има толку многу сомнителни смрттни случаи?

    Поради исполитизираноста и слепилото на власта,страдаме во секој сегмент од животот
     
    На MayDiamonds, Rama, Annath и 21 други им се допаѓа ова.
  5. Bella.FCB

    Bella.FCB Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    204
    Пол:
    Женски
    Навистина кога слушнав солзи ми дојдоа, како не му било срам на персоналот, биле под дејство на алкохол, тоа не е никакво оправдување, кога го слушнав тоа ми доаѓааше да отидам и да ги удрам со цигла во глава и докторите и анестезиологот и сите, јас ако бев на место на таткото ке ги убиев на најболен можен начин, ќе зажалеа што се родиле.. Греота, какво време дојде да се плашиш да се породиш, да се плашиш да отидеш на лекар зошто, затоа што тие наместо да те спасат тие ке те умрат. Ако лекарите биле под дејство на алкохол треба под итно да му биде одземена лиценцата за работа, за секогаш, никогаш повеќе да не можат да работат, никогаш. Но што и да им ја земат, скоро сите доктори во Македонија се такви, со средно примени, во државчево наше се е партиски, завршуваш средно и ако имаш јаки врски, или си член на ВМРО се вработубаш доктор, секако со исклучоци, браво за исклучоците, браво за оние доктори кои завршиле факултет и ја сакаат својата работа, ја работат, а не нишај врата земај плата. Сепак се работи за човечки животи, не е документот го згрешив ќе го поправам, со оваа работа нема играње, кога ќе си замине човек не може никој да го врати, тоа не се поправа, затоа ако не си спремен да работиш таква работа не земај да ја работиш, не земај невини човечки души..
     
    На Dennings, cresa-jagoda, rose60 и 10 други им се допаѓа ова.
  6. QweenSM

    QweenSM Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    3.933
    Допаѓања:
    30.767
    Пол:
    Женски
    Под дејство на алкохол биле.. море дека бидат сега цел живот под дејство на затвор!
    Греота, млада мајка со бебе. Да те страв да одиш на лекар бре луѓе, што време дојде..
     
    На galapce, cresa-jagoda, eloves и 5 други им се допаѓа ова.
  7. k.frosina

    k.frosina Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 август 2015
    Пораки:
    2.490
    Допаѓања:
    26.237
    Пол:
    Женски
    Страшно :o како не му е срам на докторите немам зборови како може од некој пијан да очекуваш да ти го спаси животот:x.Ова што се случува во нашите државни болници е срам овие не знаат што значи изгледа поимот ДОКТОР.Кога би морала да бирам би избрала приватна болница и платила повејќе ама да знам дека ке излезам жива.
     
    На cresa-jagoda, CameliaMiller, eloves и 3 други им се допаѓа ова.
  8. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.793
    Допаѓања:
    46.393
    Кај ќе им оди душава на овие?
    Можам да замислам како му е на таткото. Страшно...
     
    На Sunshine.Sunshine, cresa-jagoda, blueberry93 и 11 други им се допаѓа ова.
  9. Mariangel

    Mariangel Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.649
    Допаѓања:
    47.003
    Пол:
    Женски
    Ova e horor shto se sluchuva,posebno me zgrozi situacijava bidejki i mene me cheka poragjaj za nekoj mesec.. Gospod neka ni e na pomosh,iako ne planiram vo Mk da se poragjam sekade mozhe da se sluchi. Ama Makedonija si vodi so vakvi sluchki mnogu povekje od drugite drzhavi.. Zhalno za semejstvoto
     
    На galapce, cresa-jagoda, eloves и 8 други им се допаѓа ова.
  10. mynameislove

    mynameislove Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2013
    Пораки:
    1.480
    Допаѓања:
    12.625
    Тага голема.Една мајка остана без своето чедо,сопругот без жена,детето без мајка..боли премногу.Кога толку си го чекал тој прекрасен миг,радоста што ја носи бременоста и најслаткото нешто што те чека,наеднаш се ќе се урне.Зошто?Па тој доктор нека земе нека се убие,само што и тоа нема да ги врати мајката и детето.А да и министерот еднаш да му текне дека не го бива за ништо,го уништи здравството скроз.
    Нема потажна вест од оваа,на никој да не даде Господ.Имаше ваков случај и Тетово неодамна,никогаш да не се повтори.Аман до кога ќе ги плаќаме грешките на другите,Премногу е!
     
    На galapce, cresa-jagoda, blueberry93 и 11 други им се допаѓа ова.
  11. Beautiful_girl..

    Beautiful_girl.. Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2015
    Пораки:
    164
    Допаѓања:
    315
    Пол:
    Женски
    Navistina sum revoltirana od vakvite postapki na zdravstvenite rabotnici, i jas ucam medicina i znam deka e pregolema odgovornost da zacuvas eden covecki zivot, ne e igracka toa, jas nikogash ama nikogash ne bi pomislila na rabotno mesto da dojdam pijana i nemozham da se zamislam iako uste ne rabotam, strashno znam deka mozhe da se sluci da se izgubi pacijentot ama da imas pieno alkohol i vo race da imash covecki zivot e navistina strashna rabota, znam deka na tatkoto vo momentov mu e preteshko, socustvuvam so negovata bolka od dnoto na dushata imam mnogu lugje izgubeno od semejstvoto i znam kako mu e mnogu dobro jas ama na zdravstvenite rabotnici da im se zeme licencata i da se zboguvaat so rabotata vekje do krajot na zivotot i ova da e pouka za site lekari deka treba sovesno da rabotat sekomu mozhe da se sluci da se najde vo taa situacija, ALO LUGJE COVECKI ZIVOT E NE E IGRACHKA NE MOZEME DA GI VRATIME KOGA KJE UMRAT, i uste ednas kje recam mnogu mi e zal za tatkoto kutriot skrshen e, toj ocekuvase radost i prinova a dobi taga, zalost. Shtom se krivi lekarite treba da se kaznat ! ( inaku izvinete za latinicava ama ne se razbirame mnogu so telefonov od majka mi)
     
    На cresa-jagoda, ku4ence, CameliaMiller и 9 други им се допаѓа ова.
  12. Jenniffer

    Jenniffer Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2013
    Пораки:
    2.375
    Допаѓања:
    7.415
    Пол:
    Женски
    Не можев да се воздржам и заплачав кога видов на вести, многу ме погоди тоа. Замислете како само му е на таткото, ептен жално ми падна кога кажа „како ќе и кажам на ќерката дека веќе нема мама“. Колку само болка. :u:

    Како се повеќе „напреднуваат“ овие науките, човечкиот род ни оди назад. Како ќе спие тој доктор бе, со која совест ќе заспие? Не ги е срам. Пијани ќе одат на работа, ех македонијо на кој се' им доделуваш дипломи.
     
    На Sunshine.Sunshine, galapce, Lella и 14 други им се допаѓа ова.
  13. mama89

    mama89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2015
    Пораки:
    1.019
    Допаѓања:
    9.331
    Пол:
    Женски
    Колку и да сакам позитивно да мислам со оглед на тоа што само мах една недела ме дели од пораѓај...уфф ме потресе многуу веста...иии одма звонам на другарками ма гинекологија работи и викам те молам да ме пазете мн ми е страв те молам..Зошто мора да се има врски? Мито пари и сл.зошто да се оди во приватни клиники кога од плата ни е прееплатено здраството...??!! Непрофесионалнии ! колку и да звучи патетично но се исплашив и само викам Господ да не чува сите...
     
    На cresa-jagoda, ivi1987, CameliaMiller и 10 други им се допаѓа ова.
  14. MilaP

    MilaP Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    53.143
    Пол:
    Женски
    Mnogu me potrese vesta,zapoznaeta so procedurata kako odi carski rez zasto sum bila 2 pati izlozena na istiot i znam deka prisustvuvaat poveke doktori i sestri ne mi e jasno kako ni eden pameten ne se najdil da gi spreci piandurite koi zemaa dva zivoti???No vo ovaa nasa zemja i so naseto zdrastvo ne me cudi nisto,za zal go osetiv na svoja koza,i cel zivot ke plakam za greskite na drugite..
     
    На cresa-jagoda, ivi1987, ku4ence и 7 други им се допаѓа ова.
  15. makgirl

    makgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2015
    Пораки:
    542
    Допаѓања:
    2.104
    Пол:
    Женски
    Epa poradi tie lekari ke zgasnuvaat zhivoti na nevini majki i novorodencinja.Ova za zhal nema da e ni prv ni posleden slucaj posto e opsti haos edni bile pijani drugi zavrsuvaat kurs za lekari i medicinski sestri za 1-2 godini i sekako deka ke se slusuva ova.:x:(
     
    На Luna91 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.578
    Допаѓања:
    155.708
    Пол:
    Женски
    Мајка гости имаше вчера ко видов веста. Му прам „еј види кај живејме
    Искрено не знам и не сакам да знам како тие доктори биле тогаш таму, како не побарале соодветна замена, како можеле да си го дозволат ова. Познавам неколку од моја и некоја др генерација кои се запишале медицина, некогаш ќе бидат доктори. Солидни ученици. Неможам да замислам дека вакви како овие сега биле некогаш солидни ученици. Доктор пред се треба да има на ум дека в раце има човечки живот, а не дел од автомобил. И ете, не еден, два животи кошташе пијаната авантура на таканаречените доктори. :@
    Не е само овај случај за чистотата и одговарноста на болниците и на лекарите. Јас живеам Бт и влегваш приземје в болница, сериозно за пофал, мн убо, свети. Влегваш по внатре - подобро врати се назад. Познаничка при операција на слепо црево - инфекција закачи.
    Одиме на пракса долу во трансфузиологија и потака уште едно (не ми текнува точно како беше), внатре се крш беше, валкано шо- не, ама важно навечер некој сат зрачење пуштале за стерилизација. Абе среди го, убо да е, болница е.
    Одиш нагоре да најдиш доктор - нема.
    На Тв само гледаме како луѓе умираат по болници. Па јас не знам како уште се осудваме да одиме по болници.
    За малце на комшивката на пораѓај спиналната им се лизна. Парализирана можеше да остани, а едвај трудна остана, ситуацијата од комплицирана - покомплицирана. Ама зошто едноставно ко можи комплицирано? Зошто да си исполнуваат обврските кога можи да си лежат на газот? :worried:
    Не сфаќам, не сфаќам и не сфаќам како можи вакво нешто да се дозволи. Ете не сум им во кожата, да речам ако бев јас доктор ќе напраев вака, ќе напраев така, ама во едно шо сум сигурна, не би прифатила алкохол на работно место, а доколку се случи, сериозно има секакви ситуации, не би прифатила операционен зафат, и најлесен, наједноставен, ако сум под дејство на алкохол.
    Докторите нели ставаат некоја клетва, аманет, шо е, пред да почнат со работа? Кај е почитта на то? :x

    Барем дури растев имав замисла на аптеките и други здраствени установи, болници, лаборатории и сл да бидат најчисто нешто. Кога одев во пракса неможев да трпам нешто да е надвор од ред. Ова шо сега го гледам ме револтира. :doh: Вистина, сум влегла во лаборатории во Ск и една во Бт шо се беше во најдобар редослед, делови од болниците кои сериозно беа добро средени, ама во глобала ни средено, ни кадарот стручен. (facepalm)

    Како шо кажа една феминка погоре, во која и да било држава министерот за здравство до сега би дал отказ врз морална основа. Крај краева би пробал да промени нешто.

    Иначе, јас сфатив дека и детето и мајката починаа, ама после читам коментари дека само мајката умрела, мм? :|
     
    На Luna91, Dreamer-V и Natali.3 им се допаѓа ова.
  17. Dorian Gray

    Dorian Gray Активен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2015
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    174
    Пол:
    Машки
    @theowndemon Болницата во Битола е страшна. Мислам дека сега најавија нејзино комплетно реновирање заедно со болницата во Прилеп.

    Залудно е сето тоа реновирање на болниците и сета таа нова модерна апаратура кога се е сепак во стручноста на лекарите и персоналот. Во Скопје има генерално квалитетни доктори, сепак е центар на Македонија, но во помалите општини стручноста и знаењето на повеќето доктори е на многу лошо ниво.

    Решение? Многу построги критериуми за запишување на медицински факултет, регионализација, т.е. сите квалитетни доктори да се стимулираат парично да останат и живеат во местото на своето раѓање наместо да се доселуваат во Скопје. Така ќе се спречи во иднина за банални работи да има смртност и да се препраќаат во Скопје.
     
    На blueeparadise, CameliaMiller, kjukli и 2 други им се допаѓа ова.
  18. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.578
    Допаѓања:
    155.708
    Пол:
    Женски
    @Dorian Gray Бт пробаја да ја „маскират“ со приземјето. Сериозно приземјето е како вонземско катче во цела болница, онака дели, убо средено. Како влегваш навнатре почнува хорор. Сум поминала добар дел таму, праксата ме пикна длабоко да разгледам и останав само запрепастена. Со деној после одредени пракси неможев да се соземам какви се одредени делој на болниците и односот на докторите/ сестрите со пациентите.
     
  19. maca cvet

    maca cvet Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2014
    Пораки:
    683
    Допаѓања:
    455
    Пол:
    Женски
    многу ми е жал за тоа што се случи. греота за детенцето кое си остана без мајка. кутрото се радувало дека ќе си добие сестра, а всушност ја изгуби и мајка си. мислам дека тие двајца анестезилози кои биле пијани треба да се пикант во затвор и кога ќе излезат да не смееат да работат никаде
     
    На kjukli и Ketchup им се допаѓа ова.
  20. oblace1

    oblace1 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2013
    Пораки:
    2.341
    Допаѓања:
    8.111
    Пол:
    Женски
    Мислам дека народот треба да се собере масовно и да го искаже својот револт од вакви случувања во здравството.Редно е и тоа сите без разлика на партиска определеност.Веке не се работи за политика, а не ми е битна воопшто во ваков случај.Бев револтирана од смртта на Ана Марија, сега и ова..Ужасната сум од сите овие случувања и мислам дека е редно нешто озбилно да преземат надлежните, во спротивно треба народот да преземе.
    Да сум на место на таткото би ја истерала правдината лично, сите по ред.

    Наместо да спасуваат човечки животи, тие ги убиваат.Што станаа болниците...не третираат како да сме лабораториски глувци, па ним им се посветува повеке внимание.Страшно, немам зборови со кои би можела да ги опишам овие грозотии.
    Под итно докторите во затвор и одземање доживотно лиценца, а министерот да си поднесе оставка.
     
    Последна измена: 24 октомври 2015
    На Wahnsinn, kim.k, cresa-jagoda и 10 други им се допаѓа ова.