1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Почина 32 годишна мајка и нејзиното женско бебе

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Mariangel, 24 октомври 2015.

  1. Mariangel

    Mariangel Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.649
    Допаѓања:
    47.003
    Пол:
    Женски
    Rezultatite se stignati dadoa na sitel na vesti, i kaj dvajcata lekari vo krvta e prisuten alkohol...
     
  2. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Кажете ги со име и презиме ако знаете кој се, сите да ги дознаат.
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  3. mareane

    mareane Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 август 2010
    Пораки:
    8.225
    Допаѓања:
    260.001
    Пол:
    Женски
    Да сега слушнав е сега останува да видиме дали навистина ќе бидат санкционирани одговорните
     
  4. Luna91

    Luna91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2013
    Пораки:
    3.070
    Допаѓања:
    17.204
    Порано за порано, ние сега гледаме дека во толкав краток период, се случијатолку многу пропусти во здраството. Ние СЕГА гледаме дека имаме неспособен министер. И нека стават било кој без разлика од која политичка партија е, само да е способен.Не ко овој сељаков, такозван мој термин.
     
    На Edie.S, Mishela, oblace1 и 6 други им се допаѓа ова.
  5. Tajnaotrovna

    Tajnaotrovna Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јули 2011
    Пораки:
    3.074
    Допаѓања:
    33.626
    Пол:
    Женски
    Лекарски грешки се случуваат и на приватни клиники секако, а тоа е 0,01 % , но не верувам дека пијан персонал ќе сретнеш таму.
    Грешките кои се случуваат на приватните, знаат убаво да ги прикријат и секако да ги искешираат. Познавам случај каде при пораѓај со царски бебето умира, а на жената и понудиле ќеш за да не се шири работата понатаму и за да и надоместеле. Кој надоместок, кои пари можат да ја надокнадат таа загуба?
    Никои!!!

    Инаку во врска со темава, згрозена сум од здравството во нашава земја. Оваа вест и денешната за прегазеното девојче ме растревожија ептен. Во Скопје скоро секој ден има жртви пешаци:(
     
    Последна измена: 25 октомври 2015
    На kjukli, eloves, fairy88 и 2 други им се допаѓа ова.
  6. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.988
    Допаѓања:
    261.071
    Знаеш дека нема таков, нели?
    Нас ни треба некој од оној лош, ладен и бесчувствителен запад, да не оправи.
    Доста си игравме држава!
     
    На Luna91 и Dorian Gray им се допаѓа ова.
  7. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.322
    И да се знаат, нема да се дозволи да се откријат. Така беше и со таа дадилката што го тепаше бебето. Зошто не е законски нели да се открива нечиј идентитет, ама ако се работи законски, ова треба да се смета за убиство и се од корен да ни се смени во здравствово. И да сега и јас слушнав, стварно биле пијани. Па порано дома кога се пораѓале бе, пак живи и здрави биле.
    Планирам да студирам медицина, но гледајќи какво ни е здравството, веќе не ми се ни живее во нашава чудесна земја.
    Кога ќе слушнам на вестиве дека македонија со најголем напредок во здравството, не знам ова се реновирало, толку пари се вложиле, искрено не знам дали да се смеам или да плачам.
    И кога веќе се знае дека биле пијани што уште се чека? Нека им се суди и затвор со години да лежат што е и малку ти човек да убиеш. Уште се чекало да се види дали ќе бидат санкционирани. Сигурно нема да дозволат утре тој со други животи да си игра, ама тоа е...Кој да слушне
     
    На kjukli, eloves, Lady Phoenix и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Ќе се дознае кој се, сигурно.
    Таткото ќе каже кој се со име и презиме. Тогаш треба народот да им се собере и да ги каменува.
     
    На theowndemon, oblace1, kjukli и 6 други им се допаѓа ова.
  9. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.988
    Допаѓања:
    261.071
    Студирај. Тоа што има ѕверови нека не те одвраќа од твојот пат.
    И не гледај вести.
    Ниедна вистина таму нема да најдеш.
     
  10. Luna91

    Luna91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2013
    Пораки:
    3.070
    Допаѓања:
    17.204
    Која пропаганда ја мавнаа со девојчено што почина на инфективно. Де свински грип де не знам ти што. Сигурно некоја нивна докторката па ја штителе. Ете месеци поминаа и кој одговараше? Никој.
    Така и сега. Свако чуди за 3 дана, тешко луѓето што испоумреа.
     
  11. simoncelicius

    simoncelicius Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    3.538
    Допаѓања:
    7.822
    Пол:
    Женски
    А што ако е лекарот сосема ок, си ја знае работата ама добие погрешни резултати од анализата изработена токму од овој мој колега а? Сепак според тие резултати се одредува и терапијата и текот на лечењето.

    Освен тоа, од каде да бидам сигурна и дека другиот персонал не е на ваков начин вработен?? Тоа за приватниве важеше до пред некоја година, сега веќе се се измени настана општ хаос, токму поради тоа вработување преку врски.

    Знаеш како е, коа знаеш дека платата ти е загарантирана без разлика дали работиш или не, исто ти се фаќа, дали ќе сработиш нешто, дали ќе пишеш нешто погрешно, имаш некој што ти чува грб.

    Искрено мене страв ме фаќа и за најобична настинка да отидам на лекар, а не па за нешто поозбилно.
     
    На kjukli, eloves, Lady Phoenix и 3 други им се допаѓа ова.
  12. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.988
    Допаѓања:
    261.071
    Абе и да не е 'нивна' ќе ја штитат. Нема да си ја признаат грешката, тоа е сигурно.
    Министерот ако признае докторска грешка, посебно со фатален исход, треба и сам да си даде оставка.
    А него сеедно му е кој е нивен кој не, фотелјичката е преудобна.
    Во случајов е веќе јасно дека докторите се виновни, ама конкретно за испитувањата си ептен во право, анестезиологот донесува одлука дал ќе успива некого или не, и како ќе го успива, врз основа на резултати во најголем дел изработени од техничари, не доктори.
     
    На kjukli, eloves, fairy88 и 5 други им се допаѓа ова.
  13. Tajnaotrovna

    Tajnaotrovna Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јули 2011
    Пораки:
    3.074
    Допаѓања:
    33.626
    Пол:
    Женски
    Не си единствена што те фаќа страв, сосема нормално гледајќи ја реалноста и она што се случува секојдневно.
    Тоа е најтрагичното што шутраци без никакво знаење, ама со дебели врски се на најзначајните места по институциите.
     
    На kjukli, CameliaMiller и Luna91 им се допаѓа ова.
  14. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.322
    Ќе студирам, не е дека ме одвраќа тоа. но сакам да кажам жалосно е кога ќе видам колку државава вложува во здравството, а колку во споменците и палмите. Во какви услови ни се болниците, како од хорор филм излезени.
     
    На kjukli, eloves, okcenzi и 2 други им се допаѓа ова.
  15. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    Ги знае ли некој имињата на докторите? Нека се кажат јавно
     
    На oblace1 и Tajnaotrovna им се допаѓа ова.
  16. Mariangel

    Mariangel Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.649
    Допаѓања:
    47.003
    Пол:
    Женски
    Na vesti ne se otkrieni iminjata a i mislam deka ne smeat,neli takov e zakonot. Drzhavata si e principielna si se pridrzhuva kon zakonite (facepalm)
     
    На eloves, Luna91 и okcenzi им се допаѓа ова.
  17. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.988
    Допаѓања:
    261.071
    Едно кратко видео, а многу вистина во него...

    ЛИНК

    Не можам да го внесам како медиа, отворете го линкот.
     
    На eloves, Srckata28, mynameislove и 3 други им се допаѓа ова.
  18. blueberry93

    blueberry93 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.660
    Допаѓања:
    4.474
    Мислам дека смешавте некои работи. Човек алкохоличар не е неспособен/нестручен во својата работа во смисла на знаење за истото. Не е проблем дипломата што му е доделена, проблемот лежи во тоа што директорот на болницата го задржал и покрај тоа што најверојатно честопати доаѓал во таква состојба.
    Го пишувам ова зашто знам доктор (колега на мајка ми), кој исто често доаѓал во полупијано стање, а мислам дека најдобро котира во државава по својата струка/знаење, успешно извршени операции.
    Алкохолизмот мора да се лечи, како што го слушнав човекот баш изјави дека некој од персоналот веќе известил дека не може да се прави интервенција додека персоналот е во таква состојба.
    Зошто и покрај тоа се интервенирало?
    Каде е одговорноста на директорот на болницата, министерOff за здравство (ако воопшто така може да се нарече). Овде не зборуваме за неспособност/незнаење, туку за човек кој во пијана состојба не е способен да си ја изврши работата.
    Можете да убиете човек, да прегазите дете, целосно да зацрните фамилии и кривичниот законик за убиство од небрежност да ви одреди минимална казна, фино лепо да си потплатите судии и толку.
    Мизерија од држава, мизерија од Балкан. Скупштина на цела корумпираност, гнасотилак, бавно убивање на народот.
    Ова е цел еден луд систем. Финансиите се најминорна ствар зашто не функционираме. Веќе човечкиот живот тука е ништо повеќе од бројка, тоа е најтрагичното...
     
    На katalina, Priroden, Jenniffer и 5 други им се допаѓа ова.
  19. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.561
    Пол:
    Женски
    Немам коментар.
    "Докторскиот" тим + Мин,за здравство + плоштад + каменување до смрт = правда!
    Мене да ми бил пред очи веројатно со една рака би го задавила во име на правдата. И да скапам во затвор, не жалам. Ќе спасам други жртви.
     
    На katalina, Priroden, oblace1 и 5 други им се допаѓа ова.
  20. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.322
    Малце ќе бидам оф топик
    Мислам дека проблемот не е само во здравството и министерот, туку и во правдата. Човекот што ја прегази девојката на партизанска, хигиеничарот што го отру битолчанецот со средство за дезинфекција, оние кои беа одгворони за смртта на тамара, докторите на инфективно и другите кои сакаа да прикријат од што починало девојчето воопшто не биле казнувани, или биле само со минимални казни. Дедо Љубе повеќе го мачеа по судовите кој уби човек само за да си го спаси својот живот и на жена му. А веќе доктор кога од невнимание ќе УБИЕ некого чиј живот му бил доверен во негови раце, ги надминува сите граници. Кога ваквите случаи ќе се решаваат најстрого по судски пат, а не само да им рече министеров дека ќе ви намалам плата, ќе бидете суспендирани или не знам што, ќе се плашиме да стапнеме по болнициве.
    И тој што бил пијан, јасно е и дека не ја заслужувал дипломата. Ако самиот не бил свесен дека треба да оди на работа, а пред тоа се напил, тој веќе јасно е дека психички не бил добар за да биде доктор. Не е само иди на факултет, заврши го (читај со корупција) добиј ја допломата и готово доктор си. Со човечки живот работиш бе.
    На други работни места да се случи некој да злоушпотреби служвбена должност преку кражба, го сместуваат во затвор. Ама во здравствово не и не. Колку луѓе уште треба да настрадаат за да сфати министеров што се случува, дури и самиот веќе да си даде оставка
     
    Последна измена: 25 октомври 2015
    На theowndemon, Rose96, anel и 5 други им се допаѓа ова.