1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

По 9 години заедно ми кажа дека не ме сака

Дискусија во 'Разделби' започната од Donna96, 13 февруари 2017.

  1. Згодно Момче

    Згодно Момче Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2016
    Пораки:
    867
    Допаѓања:
    4.979
    Кога читам вака долги врски и раскинување си помислувам А што треба вујко ми да каже, имаше врска 14 години со една девојка уште од средно прва година се запознале (1988 кога јас сум се родил) и на рамото го има трајно истетовирано нејзино име со мали букви и пред да се земат 2002 ненадејно раскинаа чиниш обично мување било само! :?:
     
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. MissHell

    MissHell Активен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2016
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    34
    Пол:
    Женски
    Zgodno momce, toa e problemot so tie vrski. Traat predolgo i preminuvaat vo navika. Takvite vrski moze da gi spasi brak ili dete a najcesto zavrsuvaat neslavno. I so edna ista osoba cel zivot? Ne mi e nekako logicno. Prviot decko ne treba da ti bide maz. Ne znam sto da kazam, kazav veke. Greota za devojceto so taka e izigrano ama toa e so sila ubivina ne biduva. Toj ti kazal barem otovoreno nema potreba od molenje. Samo ti treba da si silna da ne se zatvoras vo sebe i da prodolzis ponataka. Da tesko ke ti e ke boli ama najlesno ke e da izlezis nadvor bez nekoj od negov krug. Novi luge nova sredina. Zastani sama razmisli sto kako ne slusaj nikoj sama donesi ja konecnata odluka. I vidi so taka naednas se predomislil moze ima nekoja druga pricina. Zena, maz.. ne znam. Bidi silna toa e. I ne placi ne vredi za solzite. Jas placev kao da umrel mi presusija ocite. Ke ti se smeni zivotot za 360 stepeni, ama gledaj od vedra strana leto doaga ke najdes nekoj sigurno, ako ne se sredite dotogas.
     
  3. MissHell

    MissHell Активен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2016
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    34
    Пол:
    Женски
    Toj kako ja prebolel nea? Preku nok? Nesto ne e vo red so cela slika tuka. Ja zaprosil i posle veridbata ne te sakam veke? Ke si najdes drug ke me zaboravis? Ili ima druga coekot ili e zaglaven vo neso pa ne saka da ja mesa i nea ili .... ne znam.
     
    На sj *O* и Ицолгудбејбе им се допаѓа ова.
  4. LanaSGirl

    LanaSGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2016
    Пораки:
    372
    Допаѓања:
    1.116
    Пол:
    Женски
    Можеби тој воопшто не ја сакал, можеби ја лажел и имал корист од тоа. Таа сигурно го сакала па тешко и е :)
     
  5. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.509
    Допаѓања:
    144.213
    Девојко прво да ти кажам дека му ја ценам постапката на дечко ти, затоа што имал храброст да ти признае се. Не те мота, не те изневерува , ти рекол убаво како стојат работите. И тоа е за подавање рака.

    Можам само да претпоставам тебе колку ти е тешко. Ама сигурна сум дека твојата среќа те чека некаде надвор. Многу подобро е да заврши вака отколку после да се измачувате во брак.
    Земи си време колку ти е потребно, затвори се, плачи , викај. Ама биди свесва дека животот оди понатаму. Ќе се исправиш и ќе продолжиш напред. Сигурна сум дека кога ќе ставиш точка на минатото , ќе се појави некој вреден кој ќе ти ја даде цела љубов која ти е потребна.

    Не се измачувај со врска во која нема обострана љубов.
     
  6. MissHell

    MissHell Активен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2016
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    34
    Пол:
    Женски
    E sigurno imal nekoja golema korist poso bil so nea 9 godini. vo sekoj slucaj najloso mozno scenario mu se desilo na devojceto taa sigurno ima razmisluvano za vencanici za cvekinja itn kako i sekoja nevesta.. pa na kraj uste ne smenala status na fb pu pu ne vazi ne te sakam taka preku nok. Kade e devojkata neka kaze nesto? Poso nie te mislime. Kazi sto se desava?
     
  7. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.595
    Допаѓања:
    155.801
    Пол:
    Женски
    А која е разликата меѓу раскинување долга врска и развод?
    Сакам да кажам, подобро да се раскини долгата врска место да се влези во брак, да прокреираш па да имаш или несреќен брак или да се разведиш и детето да трпи. Во секој случај ни едното ни другото не е посакувана ситуација, но е подобро „совреме“ него да „пробаш“ како ќе биди во брак, па ако не оди пу пу не важи.
    Сепак еден документ од матично не треба да значи толку многу, ако некој се сака можи и не венчани со години да бидат, а некој одма да се венча и по три години да се разведи. Нема тука некој ред.
     
    На Згодно Момче, akvarium и Dust им се допаѓа ова.
  8. MissHell

    MissHell Активен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2016
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    34
    Пол:
    Женски
    Zatoa e ubavo ona so go pravat vo zapad. Toa im e kako nekoj poseriozen cekor vo vrskata pocnuvaat da ziveat zaedno. Pa so tek na vreme ke izlezat glupostite na videlina. Edno e so deckoto da se gledas na kafe, na vecera, na pica, kaj moite, kaj negovite ili nekade za sex a drugo e da zivees so istiot toj. Zaedno da gotvite da plakate smetki da cistite da ste zaedno 24h na den da resavate kako ke se isturka mesecot itn. Pa na kraj i da raskines od x pricini ke mozes da recis dobro e sto prekinavme jas so onaa osoba nemase da mozam da ziveam ima uzasni naviki za to, to i to i ne saka da gi smeni.
     
    На evangelina.ina, stejsi2005, Trxmx и 7 други им се допаѓа ова.
  9. lilo

    lilo Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2010
    Пораки:
    743
    Допаѓања:
    1.291
    Пол:
    Женски
    Donna96 ја отвори темава а сега ја нема. А вчера во 22:00 била уклучена на форумов. За кого коментираме ние?
     
    На Trxmx и elimkd им се допаѓа ова.
  10. Adi888

    Adi888 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    6.165
    Допаѓања:
    23.020
    Пол:
    Женски
    Нема нешто полошо од толку време заедно и да дознајш некоја шокантна вест која ќе те скрши во буквален смисол на зборот.
    Девојко тргнувај се сместа, од лично искуство ти кажвам, барем ти кажал како стојат работите, а не како во мојот случај дека е веќе е женет и има дете а тебе ти ветува брда и долини и дека цел живот ќе ти го симни на дланка.
    Плачи, викај, урлај, фрлај предмети ако ти е полесно, јас го напрајв сево ова, али тешко е не викам дека не е, али ко ќе не можиш нешто со сила да напрајш и да задржиш колку и да лепиш џабе е.
    Знам колку ти е тешко оти јас 6 години изгубив, а ти 9, али не лепи поќе, без разлика на се тргни се и ќе видиш колку е поубо да не се замараш и да не се нервираш за личности кои и не вреди да се во твојот живот повеќе.
    Не се затворај во себе, и продолжи понатака, од лично искуство ти кажвам, душа и срце ме болат, али за мое добро ќе се смеам и ќе бидам среќна, од мене му е простено, ама од Господ незнам...
     
    На evangelina.ina и zhap4e им се допаѓа ова.
  11. mimiiiii

    mimiiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    2.873
    Допаѓања:
    11.269
    Пол:
    Женски
    @Adi888 Дали точно разбрав дека по 6 години си разбрала дека е женет со дете? Како е можно тоа ?
     
  12. Adi888

    Adi888 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    6.165
    Допаѓања:
    23.020
    Пол:
    Женски
    Не, туку од август месец е женет, а врската ни се одвиваше со многу прекини, тогаш не бевме заедно, а дојде овде и ми ветуваше брда и долини дека му сум била единствена 5 месеци така додека еден ден не се откри се, и нормално прекинав уште одма моментално...
    Затоа сфаќам како и на девојката ко ќе ти се сруши се, а го сакаш со цело срце.
     
    На zhap4e му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Donna96

    Donna96 Нов член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2017
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Ohhhh ne ni znam sto da kazam ne ni znam sto razmisluvam cuvstvata mi se izmesani neznam dali sakam da prodolzam, ili da prekinam ovaa mi e kako grom od vedro nebo, ne ni znam dali toj go zasluzuva seto ova jas sto go napraviv za nego. Izgubena sum izgubena zalutana nekade daleku, no sepak uhhhh imam nadez nadez... :( Kako sto vikate mozebi mi treba vreme, vreme za da go zaboravam vreme za da gi izbrisam site spomeni a i vreme da pocnam nov zivot, zivot bez nego zivot sama. Zborev so nego mu kazav deka seto toa sto trebase da go napravam za nasata vrska go napraviiv, duri i premnogu se potrudiv gordost poveke nemam me zgazi pod noze zasramena sum od lugeto koi sto znaaat, mu kazav imas vreme mesec denna pred tebe mesec dena da ne se vidime da ne se slusneme, toj za toa vreme da razmisliiiii i konecnata odluka da ja donese odluka za vek a ne za mesec dva, se soglasi mi kaza neka pomine ova vreme pa ke vidime posle mesec dena ke izlezeme i ubavo ke zborime, nooo jass denes slusnav no nesum sigurna imal nekoja so koja sto se dopisuval :( :( :( dosega vo ovie 9 godiniiiii nikogash ne sum slusnala takvo nesto a i ne me izneveri sigurna sum, neznam dali da mu se javam ili da cekam uste nekoe vreme dodeka ne bidam sigurna deka toa e tocnoooo :( :/ ili da mu se javam i da mu kazam jas kraj da soberam sila hrabrost i toa da mu go kazam, navistina toj mi gi kaza tie zborovi ne te sakam neznam dali si vistinskata za mene.... nooo pak ovie denovi mi se javuvase da prasa samo kako sum sto e toa griza na sovest ili ljubov znaaammm za brak ne treba so malku da se zadovolam noo iuuuuhhhh cuvstvta mi se izmesani nekogash tolkuuu mnogu mnoguuu sakam da bide tuka do mene i samo da go gusnam se ke mi pomine, no koga razmisluvam se zainatuvam pocnuvam da go mrazam neznam dali e ova od toa sto mi go napraviiiiii ili od tie zborovii go mrazam , zosto se veril so mene toa mi e najmnogu krivooo zosto mi dade zbor zosto me zasrami pred site, nie nikogash vo vrskata ne sme raskinuvale sekogash posle saat 2 3 se smiruvavme, ama jas bev taaa jas bev taa koja sto sekogash popustase, sekogash ponego trcav sekogas bev tuka za nego, moze si saka druga nekoja vo zivotot neznam lugee neznam , ako mi kaze nee koga ke izlezeme ke placam ke krsam ke se zainatam, no znam deka eden den ke krenam glava i zivotot ke si go prodolzam, no ako mi kaze deka sakaaa da bide se ok saka da se smiri so mene da se zememe neznam nitu jas dali sakam taa odluka da ja slusnam od nego, mnoooguu me razocara ama pak ne sum sigurna dali e toa vistina deka ima nekoja no neznam dali ke mozam da bidam sonego ako me izneveri ako tie denovi jas koga se onesvestuvav koga placev koga vikav na cel glas a toj bil so druga, ja zasluzuva li mojata ljubov me zasluzuva li toj mene kako posle izneveruvanje jas ke prodolzam so nego kako idat denovite nekako se zainatuvam nekako mi se gubat cuvstvata, osekjam bes zosto ne sum primetila nesto zosto pri oci bev slepa dajte mi sovet posle mesec dena ako kaze daaa sto treba sto misliteee :( :(
     
  14. simonka93

    simonka93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 март 2012
    Пораки:
    3.243
    Допаѓања:
    72.624
    Види вака,мое мислење... Чим те бара да те слушне му е жал за тебе...Тоа што му е жал не значи дека те сака... Ако каже ДА значи нема цврст карактер и не знае што сака. Не може сега сакам, сега не сакам. Колку и да ти е тешко, мораш да се соочиш и убаво да размислиш и ти, најбитно е да не страдаш цел живот.
     
    На Cinderfakinrella и Emy867 им се допаѓа ова.
  15. NOVAVON

    NOVAVON Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 септември 2016
    Пораки:
    313
    Допаѓања:
    440
    Пол:
    Женски
    Ти се јавува ради грижа на совест. Знае дека усрал и тоа е. Сепак твој живот твоја одлука. Ама да знаеш не е единствен и последен маж на свет.
     
    На Cinderfakinrella, Adi888 и Згодно Момче им се допаѓа ова.
  16. MissHell

    MissHell Активен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2016
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    34
    Пол:
    Женски
    Ah be zlatna. Za mesec dena ti ne so ke najdis nekoj drug tuku i nova vrska ke pocnis so nego. Isto i toj. Toj veke imal nekoja taka da tvoeto razmisli mesec dena tebe ne ti pomaga a nego mu odi vo prilog poso mu davas vreme da i se posveti na taa drugata pa koga ke se cuete za mesec dena ke ti kaze jas veke ti kazav deke ne te sakam, cao. A ti mavaj ja glata i placi. Toa sto ti se javuva e valjda poso e naviknat da ti se javuva da se slusate ili oseka griza na sovest a mozno e i da sfatil so izgubil. Go znaes ona nepisano pravilo... ako trcas po nego ne te smeta za ziva, ako mu dajs do znaenje deka ne ti e biten t.e. ne trcas po nego i ne placis, ne go molis, ne mu davas do znaenje deka go sakas itn.. obratnata psihologija vika deka toj treba da trca po tebe. Taka da.. odlukata e tvoja. Zivotot e tvoj. Btw, kolku godini ste?!
     
  17. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    @Donna96 од претходниов твој пост гледам дека ти веќе знаеш што е решението. Препрочитај се.

    А паузата е само губење време. Затвори го ова поглавје и почни ново. Ти посакувам среќа!
     
    На Cinderfakinrella и elimkd им се допаѓа ова.
  18. Donna96

    Donna96 Нов член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2017
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Decki Vi blagodaram na siteeee sto me islusavte, sto me sovetuvavte od se srce fala <3
    Vcera mu se javiv ne mozev da izdrzam povekje, mu pisav t.e go prasav mu kazav ako ima covecnost vo tebe barem malku ako me cenis kako licnost i ako ti znacev nesto site ovie godini te molam kazimi dali imas nekoja druga, nekoja sto ti se dopagja, nekoja sto ti go odvlecevnimanieto i te pravi srekjen kako sto tebe ne te napraviv jas te molam kazi mi ... Vika daaa zaradi toa sakav se da prekineme..... Srceto od gradi mi go iskorna mi go srusi svetot disev dlaboko i prodolziv so razgovorot , go prasuvam odamna li e ova daaa 3 meseci duri i pred da se verime, pocnav nesto so edna devojka od rabota :( :( sobrav hrabrost go prasav ja sakas ??? Ja zasakaaav mi kazaaaaaaaaa :( :( :( Pobarav od nego nesto posledno posledno a posle toa kako stranci na ulica da se razminuvame go pobarav oci vo oci da razgovarame ... Go prasav zosto? nemase odgovor pocna da place kako si mozel toa da mi go napravis zosto so mene si se veril sakase dvoen zivot da ziveees ne si fer ne si fer barem znaes kakva jas bev tebe samo te sakav tebe celiot moj zivot ti go posvetiv neznaev kako da ti ugodam pred moite roditeli bese mi bese najvaznata licnost vo zivotot kako mozese zosto toa da mi go napravis kako mozese da se veris duri so mene zbor da mi dades kakva licnost si ti tolku li bezdusen si ti, toj smo place nitu vo oci ne me poglednuva .. Go prasuvam vredi li za nekoja da ki kines site konci i edna decenija da frlis vo voda tuku taka bez of da kazes . Ti sega moze letas si se zalubil kako sto vikas nooo eden den ke se setis ke ti bide tesko kakva licnost si izgubil vo zivotot , no togash kasno mnoogu kasno ke ti bide bidejki moze jas ke bidam vo neciii pregratki ke pomine seto ova ke pomine no tii tiii daj boze nikogash ubavo da ne se osekjas nikogash vo dusata mir da ne najdes . Jas za den dva mesec dva 3 ke se naviknam zena koga moze sustestvo od svoeto telo da izvadi zivot da podari, a ne pa eden idiot od srce kako sto si ti Posledna nokj posledna nokj tvoja od utre nov den nova sreka bidi si ziv i zdrav i nemoj da me baras nikogash ... :( :( :( Pred da zboram so nego mi bese tolku tesko tolku golema maka tolku mnoguu me pecese gradniot kos a i stomakot i od toa se onesvestiv prv pat vo zivotot se onesvestiv tuka bea sestra mi i tatko mi spobudaleja mnoooguuu mi e zal za niv sto ako nesto mu se slucese na tatko mi vo toj moment od togash od togash prvata golema beskonecna ljubov ke si ja zadrzam vo mene cel zivot no nikogash nema da kazam deka seuste e tuka seuste go osekjam . Kraj nema nazad i da saka nema nazad ova mi falese posle seto toa sto go pominav so nego ova neee ne ic ne mi trebase tesko mi e mnoogu mi e tesko ne vikam ne no znam deka eden den ke se oporavam i ke si go zapocnam zivotot od pocetok toa bese samo son taka ke si zamisluvam gotovo e nema nazad tolku e... no nikogash nema da zaboravam nikogash nema da zaboravam ova sto mi go napravi cel zivot ke osekjam bes i nervoza ke se okrivam sebesi zosto pri oci bev slepa 3 meseci mozda i povekje za nekoja sto ne vredi tolku mene da me povredi svetot da mi go srusi.. Ne vredi koj me znae zbori so mene mi vika deka neeee me zasluzuva toj mene :( :( :( Ke se zatvaram vo sebesi uste zborovi sto sakav da mu gi kazam od bes od nervoza ke gi pregoltam pocnuvam nov zivot so krenata glava bez moeto sonce bez mojata dusa si zamina no del od mene odzema mi go iskorna srceto nooo ke bide ke dojdat i dobri denovi za mene se nadevam
    Falaaa vi mngooogu uste ednas sto bevte tuka da me sovetuvate fala vi od se srce :( <3
     
    На stejsi2005, Neodlucna, ♣ Alba Viduam ♣ и 6 други им се допаѓа ова.
  19. MissHell

    MissHell Активен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2016
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    34
    Пол:
    Женски
    ;(;(;( tocno znam kako ti e. Mnogu mi e zal za tebe. I molim te ne se vozdrzuvaj od komentari. Se sto ti lezi na srce kazi mu isturi se na nego. Ke ti treba vreme da go zaboravis.... mnogu vreme. Godini. Ke si so drug i pak toj ke ti se svrti vo mislite koga ke ti e najubavo. Ke go sonuvas i togas ke ti e najtesko i ke si besna. Prodolzi ponataka zapoznaj novi luge nemoj da sedis doma preokupiraj se so nesto drugo. I izbrisi se negovo, frli, zapali, iskini, iskrsi odi nekade isturi go besot od tebe i islpaci se izvikaj se ke ti e polesno. Bidi jaka. Ne vredi za gnasa kako nego. Veruvaj mi na kraj toj ke e sam a ti ke si srekna i ke si najsrekna koga ke se sretnite a ti ke bleskas od sreka so detence v race a toj ke e istiot mizeren kako sto bil koga si go ostavila! Dobro poslednovo i na mene se odnesuva jas taka pominav so prvata sredba so gnojot so go ostaviv. 8)
     
    На Adi888 и Donna96 им се допаѓа ова.
  20. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Не можеш да знаеш дали некоја вреди или не. Како што ти имаш вредност и таа има. Таа не ти е виновна,едноставно до него си е. Сепак не е иживеан и ти не си и тоа е тоа. Љубовта згаснала,треба да си среќна што дошол во очи ти кажал,сте разговарале и тоа е.
    Што кажува тоа? Треба да знаеш дека тој ја изгуби својата вредност. Чисто сумњам дека таа знае за тебе. Тоа е тоа,продолжи со животот.
     
    На Purelove92, lilo и Cinderfakinrella им се допаѓа ова.