1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

По 9 години заедно ми кажа дека не ме сака

Дискусија во 'Разделби' започната од Donna96, 13 февруари 2017.

  1. Punk girl

    Punk girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2015
    Пораки:
    218
    Допаѓања:
    435
    Пол:
    Женски
    Доколку ти го кажал тоа тој навистина е без срце што понатака кога ќе имате и деца. Дали ќе дозволиш и тие да патат ?
     
    На Cinderfakinrella и Donna96 им се допаѓа ова.
  2. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    28.329
    Јас пак, и човекот го жалам... Сигурно и нему не му е лесно да прекине една толку долга врска, која како што вели @Donna96 била стабилна и цврста. Совеста и нему му дише во врат, сигурно не му е сеедно што повредува девојка која му посветила децанија од својот живот.
    Не го познавам човекот, но ете се ставам на негово место и сигурно не би ми било сеедно да повредам некого кој не заслужил. Ама кога повеќе нема чувства? Свесно да се доуништи животот?
    Не го оправдувам тоа што веќе се гледал со друга а дал збор на Дона, ама му го ценам тоа што сепак собрал храброст и ја завршил оваа врска која била на пат кон неуспешен брак. Малкумина имаат храброст да стават точка после долга врска, па се вовлекуваат во брак, па страдат деца, страдат родители, страдаат сопружници... Вака е подобро, и добро што се свестил навреме.

    @Donna96 Срушена си, верувам дека е тешко и дај Боже за брзо да запознаеш човек со кој ќе бидеш среќна.
     
    На bubi75, Adi888 и Donna96 им се допаѓа ова.
  3. lilo

    lilo Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2010
    Пораки:
    743
    Допаѓања:
    1.291
    Пол:
    Женски
    Donna96 душо потполно те разбирам. Моја најблиска роднина го имаше истиов проблем. Почна од нервоза косата да и паѓа и крвта и ослабе и се онесвестуваше. Јас и мојот сопруг бевме тука за нејзина подршка. Таа се плашеше и од родителите како тие ќе реагираат. Како тоа ќе го поднесе болниот и татко? Јас го отворив муабетот пред нив. И им рековме не е единствена што и се случува ова. Помина време и се се среди. По една година запозна прекрасен дечко. Година дена и беше момче а сега е омажена за него и има дете. Минатото го заборави. Пресреќна е сега.
    А тој бившиот имал девојка и ја тепал така знаеме.
    Само немој да брзаш во животот биди внимателна. Најважно е твоето семејство да знае дека тој има друга и да знаат дека е тој виновен.
    А ако може и неговите да ги информираш зошто се расипа свршувачката и на девојката да и кажеш каков човек е тој.

    Имам и една пријателка 12 години беа заедно и тој ја изневери и сега сеуште е со новата девојка. А пријателкава избрза најде еден и се омажи за него мислеќи дека ќе го заборави првиот но тоа и беше најглупава избрзана одлука. По неполни две години брак се разведе со бебето кое го роди од тој брак и сега е сама. Немој да брзаш како неа. Те молам.

    Среќно душо и дружи се со позитивни луѓе и најмногу биди со твоето семејство. Ево и ние сме тука за тебе форумѓикееееееее :)
     
    На Donna96 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. mimiiiii

    mimiiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    2.873
    Допаѓања:
    11.269
    Пол:
    Женски
    Знаев дека се работи за трета особа, го разбирав до некаде ете може се заљубил, ненадејно.
    Ама дечково не излезе ни храбар ни искрен, ами подмолен се гледал со другата девојка и пак ја побарал за жена, па после пу пу не важи. (facepalm)

    Не се работи за никаква храаброст ами за играње на сигурно, ја мислам дека и другата знае и веројатно кога се верил изразила желба да биде со него, он со веридбата се направил поатрактивен за другата.

    Девојче имаш среќа што си го открила на време, главата горе, мажи еден куп и нека не те потресуваат мислењата на роднините, пријателите. Да знаеш секое чудо за три дена ќе заборават само не им се замарај. Верувај те чекаат убави денови.:hug:
     
    На evangelina.ina, Adi888, Trxmx и 6 други им се допаѓа ова.
  5. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Да ви кажам и јас така помислив.
    Само не сакав да грешам душа.
    Светов е да не знаеш што да кажеш, какво време дојде.
     
  6. Neodlucna

    Neodlucna Популарен член

    Се зачлени на:
    30 септември 2010
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    1.051
    @Donna96 подршка! Се убави зборови се пишала, само не потпаѓај во лоши мисли, кој коклу изгубил кој е крив кој вреди или не вреди...сакај се себе, ти вредиш највеќе, ти ќе бидеш најсреќна само да помине малку време и да си најдеш мир и смисол за среќен живот. Дружи се и запознавај нови луѓе, запиши се на некој курс, танц, вежбање, јазик, сама шетај. Не се врти само назад!
     
    На Donna96 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. bybeDkid

    bybeDkid Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2014
    Пораки:
    1.142
    Допаѓања:
    3.227
    Пол:
    Женски
    Ах, @Donna96 јас нажалост сум во слична ситуација. Мојата врска траеше 4 ипол години, но љубов што да ти кажувам од првиот ден. Бидејќи имавме и факултет веќе завршено не можам да кажам дека беше детска љубов па не знаевме што правиме. И ние бевме верени. Месец и нешто како ми раскина има. Од нигде никаде. Идеме сабајлето во матично и црква да закажеме вечерта ми вика не можам, не те сакам, со тебе живот пекол ќе ми биде, ќе се караме, разведеме, нз што ти не. Јас само го прашав сигурен ли си? Немав намера да го молам ниту да поминам ниедна секунда повеќе со човек којшто може да направи некому такво нешто. Особено на личност за која истиот ден и викаше дека е љубовта на неговиот живот, збореше за нашите заеднички деца и вечерта "му светнало" дека нашата врска премногу го трошела. Јас плачев да, но не го молев. Ниту ќе го молам, ниту ќе му се јавам некогаш а ниту некогаш ќе му простам доколку ете се случи да го побара тоа од мене.
    На таквиот маж не треба да му се даде рака, бидејќи не можеш да запросиш некој ради-реда а посебно ако веќе си со трета личност, играчка ли е тоа ви се молам?! Ако ти си се олади кон некоја особа и не ја сакаш повеќе или не ви иде ја седнуваш и искрено и кажуваш а не ја бараш за жена! Значи мене целата свадба закажана, уште венчаница немав купено и он доаѓа и ми вика не сакам више ништо од ова. Мојов па и најмала грижа на совест нема, тежок социопат, дури зборел наоколу како сеа не се нервирал, раат бил и се надевал дека јас ќе си најдам некој и ќе бидам Среќна . После 1 месец луѓе се однесува како да не сме постоеле!!!
    И мене работава ми е свежа, и се душата ми крвари од болка, но во едно сум сигурна. ТОЈ МЕНЕ НЕ МЕ ЗАСЛУЖУВА, А НИ ТЕБЕ ТВОЈОТ!!!
    Ќе ни помине и болката, ќе си најдеме вистински човек за нас, за луѓето со големо срце што вистински сакаат Универзумот ли Бог ли ќе ни го отвори патот до среќата. Јас сеуште плачам секој ден, но излегувам, се дружам, се запишав на аеробик, отворена сум кон светот и се што може животот да ми пружи. После вакво нешто, убедена сум дека ни следи голема среќа!
    Те гушкам и потполно те разбирам, не си сама!
     
    На Spidy, Yeeah, Dona5 и 13 други им се допаѓа ова.
  8. Zenski Svet

    Zenski Svet Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2016
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    1.199
    Ne go ni docitav postov, no od start te sovetuvam eden golem IKS da mu stais !
     
  9. zborlesta

    zborlesta Активен член

    Се зачлени на:
    11 август 2016
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    47
    Пол:
    Женски
    Подобро е да раскинеш сега и да тргнеш по својот пат а тој по неговиот, отколку да се земете ете така а да нема љубов среќа. И што ќе направите со тоа? Ништо само ќе си го изгубиш времето, трпението па и вербата дека не се сите такви. Искрено 9 години се многу и затоа понекогаш со другарки другари збориме како баш тие врски на 4-5 год многу ретко успеваат и затоа и раскинуваат бидејќи им станува монотоно. Искрено од мене да појдеме мене ми е сосема доволно да идам 2-3 години и да ме побара со оглед на тоа каква врска имам, колку години имам и какви планови имам. Но сепак се тоа зависи од возраста и тоа дали си спремен да размислуваш за нешто сериозно и големо.

    Мој искрен совет ти е остави го, бидејќи само ќе ти биде потешко верувај ми.
     
    На Dona5 и Donna96 им се допаѓа ова.
  10. Dona5

    Dona5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2017
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    29
    Пол:
    Женски
    Mnogu mi e zal, no za zal takvite vrski dolgi propagaat, eve i na moja drugarka 6 godisna vrska i propadna, a na drugarka mi brat i 12 godisna vrska raskina, se ozeni dobi 2 decinja i se razvede, znaci nekoj ako vi odgovara, ne mora da imate 5,10,20 godisna vrska, dovolni se 1-2 godini za da se vidi dali nekoj vi odgovara ili ne, toa e moe mislenje, zatoa ako nekoj ne ve saka, ako vidite deka vrskata ne odi, vednas raskinuvajte, zosto mozete da zaglavite vo brak koj kje vi nosi samo nervozi i kje vi bide izmacuvanje se do samiot razvod.

    Imam edna druga drugarka koja sto odi 5.5 godini so deckovo, i toj se pravi malce vazen, i so nejzinite se zblizi i po svadbi go nosi, segde drugarkava, no toj seuste ne saka da i predlozi brak, a eve go nad 30 godini ima, drugarive mu se ozenija, i drugarkava se nervira taa ocajno saka toj da ja zeme, taa saka toj da i predlozi, no toj, bogznae sto mu se vrti niz glava, ne saka da ja zeme, ne saka da se zeni, ednostavno ne saka. I pred nejze toj imal dolga vrska od 5-6 godini i raskinal. Ima takvi mazi, ednostavno ne saka da se zeni, samo zenive nema koj da im objasni. Samo bez nervozi se kje se sredi, sto e tvoe kje si dojde.
     
    На zborlesta му/ѝ се допаѓа ова.
  11. doctorgreyxo

    doctorgreyxo Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2017
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    113
    Пол:
    Женски
    Тешко ти е.. и тука секој збор што ќе ти го кажеме нема многу да ти е од помош бидејќи си префокусирана на тоа и не е воопшто лесно да ги фрлиш 9 години.Сепак издржи, главата горе и стисни заби.Времето не лечи ама не учи како да живееме со болката која станува се помала со тек на време.. нема скроз да помини се додека не најдеш некој нов, кој ќе ти покаже дека има сеуште некој што те чекал тебе, вистинската нели.Со среќа понатаму.
     
  12. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.696
    Пол:
    Женски
    Која психа треба да ја имаш 9 ГОДИНИ да си во врска со некој и да му кажеш дека не го сакаш..
     
    На Srcka $ и Weird0 им се допаѓа ова.
  13. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    А да не го сакаш ама да останеш со него само затоа што сте 9 години заедно? Каква мазохистичка психа треба да имаш? :^)
     
    На Alisa22, Bozica1980, MikiTass и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.696
    Пол:
    Женски
    Нема да останам.
     
  15. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Многу нормално :) Незнам тогаш зошто се прашуваш каква психа треба да имаш. Јас би рекла здрава психа!
     
    На buba4e89, poenta, hermosa и 2 други им се допаѓа ова.
  16. hermosa

    hermosa Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2011
    Пораки:
    3.494
    Допаѓања:
    8.315
    Пол:
    Женски
    koj ve saka ,saka,koj ne otvorete mu go patot i ke se oslobodite.imam poznati koi se vo brak so partneri koi gi izneveruvaat i ne gi sakaat ,zalno e i toa se zaradi decata se trpi.poarno razdelba i razvod otkolku da bides vo nezdrava vrska
     
    На ane.bella и poenta им се допаѓа ова.
  17. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    9 години во врска (не во брак).. невозможно е тоа за мене.
    процентуално земено најчесто завршува со прекин, а не со брак.
     
  18. Srcka $

    Srcka $ Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2017
    Пораки:
    425
    Допаѓања:
    5.438
    Пол:
    Женски
    Ја кога слушнам некој одил еве на пример 8 години и раскинале, па чекај зошто сте раскинале а веќе да кажам пола век го изодиле заедно и што сега ќе раскинуват, мене тоа не ми е јасно.
    Некои толку да оде па мислам ќе се стреме кон брак после а не да раскинува.
    Иначе човек знае уште на почетокот дали ќе биде дали не а не после 9 години да кажива дека не ме сака или не го сакам, па тогаш зошто јас толку време сум одила со тој човек ако не сум го сакала.
    Чудам се на тие што така прават, ако сакаш, сакаш ако не, не терај заебанции.
     
  19. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Ништо страшно. Животот продолжува...
    Среќна околност за другиот е што тој некој имал храброст да го каже тоа.
     
    На Justicija, hermosa, ane.bella и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. Asistentkа

    Asistentkа Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2017
    Пораки:
    628
    Допаѓања:
    4.540
    Пол:
    Женски
    Ништо во животот не ти е загарантирано па така ни љубовта. Ене ги се земаат по 10год.врска иако едниот од партнерите ете вака се туфкал дали да се земе дали да раскинат,ама ај пола век изодиле заедно па се земаат и оп по година-две брак се разведуваат. Сега според тебе што е поарно да не раскинат дека век изоделе заедно или да се земат и разведат или не дај боже трпат,траат во пропаднат брак ради даце,ради комшии и роднини што ќе речат?:^)
     
    На hermosa му/ѝ се допаѓа ова.