1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

По 9 години заедно ми кажа дека не ме сака

Дискусија во 'Разделби' започната од Donna96, 13 февруари 2017.

  1. kikikikirika

    kikikikirika Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    4.481
    Пол:
    Женски
    Тешко ти е сигурно, но замисли ете да сте стапиле во брак а тој да не бил сигурен за чувствата. Па да бидеш несреќна цел живот. Имам забележано, после такви долги врски девојките завршуваат со уште подобар тип.

    Сигурна сум дека има некој што сакал нешто со тебе но ете знаел дека си во врска и се повлекол. Тоа е ти го кажувам за очајно да залеташ во друга врска , туку да ти кажам дека не екрај на светот, животот за тебе тек почнува.
     
  2. Srcka $

    Srcka $ Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2017
    Пораки:
    425
    Допаѓања:
    5.438
    Пол:
    Женски
    Секако дека во љубовта не се знае ништо.
    Но не значи дека ако одиле толку време дека треба да се земат, треба да гледат дали ќе бодат среќни заедно и дали ќе можат да опстанат како семејство, а ако одат 9 години заедно и дека треба да се земат тоа од нив си зависи а не што ќе речат другите, комшиите.
    На некој ако не му се свигало нешто после толку време раскинува а не заради тоа ај одиле толку време па мора да се земат.
    Има и такви случаеви и такви.
    Мене ми е чудно што сега одат толку време а раскинат, зошто?
    Ако си го да не навредам трпела толку време, што те спречило за да не продолжеш понатаму како жена.
    Ова општо го кажувам за секој.
    А денеска некои одат по година па се зимат а некои и по неколку месеци.
     
    На Asistentkа му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    Тоа значи дека не сака повеќе да го трпи :D

    Многу е едноставно, незнам како не разбираш. Некои одат 1 година а имаат брак уште 50, а некои ќе одат 10 години па ќе се разведат за една. Едноставно нешто не чини, љубовта не ја бидува, без разлика кога ќе го заклучат тоа.

    Како што и луѓето се менуваат низ годините, така и љубовта.
     
    На H.VAGA, Srcka $ и Asistentkа им се допаѓа ова.
  4. Asistentkа

    Asistentkа Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2017
    Пораки:
    628
    Допаѓања:
    4.540
    Пол:
    Женски
    Секакви случаи има,ама најчесто гледам машкото и глуми љубов толку долго за редовен и сигурен секс со девојката и кога ќе дојде до озбилно по 9год. на пример и раскинува затоа што не ја сака толку искрено како што треба за да ја ожени. Ова е еден калап на случаи инаку во право си некој со години одат некој неколку месеци. Секакви луѓе секакви размислувања-однесувања.
     
    На Srcka $ му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Srcka $

    Srcka $ Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2017
    Пораки:
    425
    Допаѓања:
    5.438
    Пол:
    Женски
    Менуваме се и луѓето и љубовта, но јас мислам кога сакаш, кога си заљубен, знаеш дека е тој вистинскиот или вистинската.
    На пример на 26 27 години би требало да знам дали ќе можам да го поминам цел живот со тој човек, а некои што се зимат на 20 21 година не можат да знаат, одредени луѓе ме зависи дека и тие од 27 год ќе опстанат за цел живот ни тие од 21 година.
     
  6. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.124
    Пол:
    Женски
    Подобро вистината да ме боли отколку лагата да ме теши ,подобро да ми каже дека не ме сака и да прекинам отколку да не ме сака и да го крие тоа од мене ,не е најубаво да слушнеш од личноста која ја сакаш и со која си поминал долг период од својот живот дека не те сака но подобро да е искрено кога веќе тоа се случило ,може ќе ми е тешко ќе плачам светот ќе ми се сруши но барем нема да живеам во илузија.
     
    На buba4e89, H.VAGA, mira.mira и 4 други им се допаѓа ова.
  7. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.048
    Допаѓања:
    76.040
    Пол:
    Женски
    Подобро разделба по 9 години (ако не оди веќе), отколку во брак да се трпи нешто што не ни одговара.
     
    На realGirl, hermosa, mira.mira и 2 други им се допаѓа ова.
  8. Srcka $

    Srcka $ Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2017
    Пораки:
    425
    Допаѓања:
    5.438
    Пол:
    Женски
    Епа тоа е тоа, што денеска младите мислат само на секс а имат девојка, но секако задржуват си ја до себе и пак изневеруват.
    И кога дојде време за мажење пак ја избират таа што е била до нив како девојка, оти нели не гледат дали ќе можат како пар, туку од што одиле па ај ќе се мажеме.
    Има секаков случај некои одредуват дека не можат да продолжат а некои продолжуваат.
     
  9. k.frosina

    k.frosina Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 август 2015
    Пораки:
    2.487
    Допаѓања:
    26.117
    Пол:
    Женски
    Не ги разбирам тие луѓе кои одат со некој по 9-10 години па се разделуваат,со таа причина дека повеќе не се сакаат.Ама подобро така отколку да се земат па да следува развод итн...
    Денес тоа се почесто се случува за жал.
     
    На elimkd, hermosa, mira.mira и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. elenkata20

    elenkata20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2016
    Пораки:
    196
    Допаѓања:
    241
    Пол:
    Женски
    znaci od sekogas sum vikala :
    Po 83491929 godini vrska ne !
    Odi 1-2-3 i gotovo da imas prostor vo brakot da se "doucuvas" da se dograduvas,a sto ova 10 god vrska vlozuvanja trpelivost do usovrsuvanje i i posle se e monotono i na kraj vo voda .(sekako premnogu mi e zal za donna na sekogo moze da mu se desi) ne e bitno dali e 2-3 godini ili 10 god ama sto poveke toa pobolno BIdejki site te poznavaat imate mnogu pominato (svadbi,krstenki gosti imendeni) golemi ocekuvanja i i oddednas BUM ! A VAKA pomalku i ostavi neka tece normalno nikoj ne znae sto ne ceka noa toa e pusto zivotot ! Se najubavo i posakuvam :*
     
    На Amellie13, zhap4e, cresa-jagoda и 3 други им се допаѓа ова.
  11. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.848
    Допаѓања:
    47.942
    Пол:
    Женски
    Нема право да се пожали било кој од двајцата партнери кои стапиле во брак после долги години врска, оти веќе се знаат како дишат, си ги знаат карактерите, фамилијата, а ако нема љубов, страст, зашто потреба од толку годишна врска за на крај нивниот брак да заврши со развод
     
    На ADOKI му/ѝ се допаѓа ова.
  12. RAF Camora

    RAF Camora Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2018
    Пораки:
    1.576
    Допаѓања:
    10.981
    Пол:
    Машки
    Мене така некој да ми направи, очи нема никогаш да ми види ќе отидам на крај на светот.












    Tu nema ekstradicije
    il' kako se to kaze
    ovde sam slobodan k'o galeb
    mogu do sutra da me traze
     
    На hermosa му/ѝ се допаѓа ова.
  13. peperutka87

    peperutka87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    535
    Пол:
    Женски
    нема правила во љубовна врска а не ни може да има,што е важно кој колку годишна врска имал,ако дечкото тргне по друга ни брак ни дете нема да го предомислат,ако згасне се меѓу двајцата подобро пред дете и брак,отколку после,па и бракови згаснуваат после 10 15 години...
     
  14. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.718
    Пол:
    Женски
    А замисли после 15 год ти го рече тоа !? секогаш има полошо.
     
    На Marija) му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.617
    Допаѓања:
    52.405
    Пол:
    Женски
    Познавам луѓе кои биле во врска скоро 10 години па се разделуваа. Други околу 5 години пред разделба. Што направија? Се зедоа со новите партнери после само неколку месеци врска и сега (барем навидум) пресреќно си живеат и повеќето имаат или очекуваат детенце. Нема некои правила во љубовта ама ете се покажало дека долгите врски од 5, 10 години е поверојатно да се распаднат од оние со неколку месеци или година две пред брак. Не велам дека не е возможно да се има среќен брак по долги години врска или несреќен брак по неколку месеци врска, ама ете обратното се покажало како поверојатно.
     
  16. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    3.787
    Допаѓања:
    21.270
    ^ Така се покажало најверојатно поради самиот брак. И да не им е толку среќен бракот, и да увидат после пар години подобро запознавање на личноста дека всушност не им се допаѓа таа личност како на почетокот, сепак влегле во брак. Уште ако имаат и дете уште на старт... тоа се доволно цврсти причини повеќе да трпат.

    Јас сум во истава ситуација, само кај мене се 7 години. И тоа сите 7 од моите 20-ти. Не можам да опишам колку се борев за оваа врска, животот го дадов за тој човек. Се осеќам како да ми умрел некој. Но знаеш што? Утеха ми е дека не сме стапиле во брак. Баш тоа ми дава поголема слобода да се соочам со ситуацијава и да ја прифатам дека се случува. Што ако после 2-3 години врска стапив во брак со таа личност? Проблемите со кои се соочуваме денес ќе беа исти и во тие околности, само што сега ќе мораше да комплицираме со развод.

    Можеби долгите врски и не се така океј, иако сум за тоа дека не мора секоја врска да заврши со брак. Зарем мора сите да се земат? Зарем не може да живееат заедно и без склучување на брак?
    Но секако не сум ни за "избрзани" врски. Да стапиш во брак после неколку месеци со оправдание дека во бракот ќе му ја мислиш што и како и тогаш ќе се трудиш да најдеш начин како да живееш со таа персона е лудило.

    Во секој случај, се' е минливо. Ваљда. Ако мојата можела после 7 години врска + 16 години брак да се разведе и да започне самостоен живот, зошто да не можам и јас? И ти. Фокусирај се на себе си и најважно од се', НЕ ТРЧАЈ ПО СРЕЌАТА. Не се труди да ја бркаш, остави сама да ти дојде. Работите ќе се средат.
     
    На Heidi, Dust, carangigia и 3 други им се допаѓа ова.
  17. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.121
    Пол:
    Женски
    И тие што биле тазе во врска и одма се земале ќе ги минат еден ден тие 5, 10 години заедно. И тие ќе ги мислат и осеќаат оние работи што ги осеќале со партнерите со кои биле сто години. Емоциите варираат, ги снемува, се враќаат, па повторно ги снемува. Потребите исто. Тоа што се земале и имаат и деца, не е гаранција дека нема да се случува истото што им се случувало со некои други дур биле во врска - да се разделат, изневерат и сл.
     
    На Milobebence и *katja* им се допаѓа ова.
  18. Marija)

    Marija) Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2018
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    907
    Пол:
    Женски
    Ти посакувам се најдобро @MissChievous
    Биди силна.
     
    На ADOKI, zhap4e и MissChievous им се допаѓа ова.
  19. martovsko cveke

    martovsko cveke Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 мај 2017
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    257
    Пол:
    Женски
    Помина година од поставувањето на темава,се надевам @Donna96 е срекна и исполнета.Па доколку се вклучува на форумов да пише како е и како се чувствува после се,можда некому ке помогне.
     
    На Srcka $ и ADOKI им се допаѓа ова.