1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Правда за родилката Веапоска- кривична за доктор Асани

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Biljarkata, 17 март 2021.

  1. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.263
    Допаѓања:
    166.163
    Јелдз Веапоска од Дебар, медицинска сестра од итната помош, преживува вистинска голгота откако се породила во болницата во Струга со царски рез, но од операцијата излегла без матка, бубрег и без еден јајчник. Органи кои биле здрави.

    Во меѓувреме, лекарската комисија за преиспитување на овој случај, не наоѓа лекарска грешка.

    Петицијата на оштетената- https://www.change.org/p/министерство-за-внатрешни-работи-правда-за-јldz-veaposka-родилката-од-струга-кривична-казна-за-мухамед-асани?recruiter=740665768&utm_source=share_petition&utm_medium=facebook&utm_campaign=psf_combo_share_initial&utm_term=psf_combo_share_initial&recruited_by_id=a1b3fa20-5ccc-11e7-b05b-ede092ae4629&utm_content=fht-27802441-en-us:2

    Не е човечки ниту етички, ваков стравичен криминал да помине премолчен и неказнет, заради политичката и професионалната недопирливост на поединци.

    Дискусија за случајов и ваши видувања- подолу во темата
     
    На MemoryOfUniverse, lovestoneddd, 1209 и 20 други им се допаѓа ова.
  2. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.263
    Допаѓања:
    166.163
    https://www.slobodenpecat.mk/apel-o...e-sakam-mojot-sluchaj-da-bide-partiski-oboen/
    Откако Унијата на жени на ВМРО ДПМНЕ најави дека ќе протестира пред Министерството за здравство со цел да ѝ даде поддршка на родилката Јилдиз Веаповска, самата Јилдиз се огласи на социјалните мрежи дека не сака нејзиниот случај да биде партиски обоен и ги замолува да го одложат протестот.
    [​IMG]
    – Јас, Јилдиз Веапоска, ја замолувам Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ да го одложат протестот во сабота. Јас не сакам мојот случај да биде партиски обоен. Јас не сум единствена жртва на д-р Мухамед Асани. Јас барам од сите луѓе, рака за рака, да ја побараме правдината без обзир од која партија се. Доколку сакате да ми помогнете на каков било начин, за сега е доволно само да ме поддржите да ја најдам правдината и да ја споделувате петицијата која најмногу ќе ми помогне

    Споделете ја петицијата.
     
    На lovestoneddd, Saliii, Guns N` Roses и 6 други им се допаѓа ова.
  3. Ahoy

    Ahoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јануари 2020
    Пораки:
    9.176
    Допаѓања:
    37.949
    Пол:
    Машки
  4. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.263
    Допаѓања:
    166.163
    Па и време беше. 2 месеци си играат дрндупки откако е излезена информацијата во јавност, требаше жената петиција да праи, за некој да се свести дека не може вечно некои работи да ги пикаат под тепих.
     
    На Cherry333, Роберт 7, buba4e89 и 10 други им се допаѓа ова.
  5. Freyja

    Freyja Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2015
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    61
    Пол:
    Женски
    На Saliii, Роберт 7, Осе и 6 други им се допаѓа ова.
  6. VDT2906

    VDT2906 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2017
    Пораки:
    4.130
    Допаѓања:
    18.400
    Пол:
    Женски
    Го разрешиле мижи асан да ти баам, треба докторската лиценца да му ја одземат. Тој пак ќе си работи на диво во својата ординација.
     
    На smooch, mime87, poi и 11 други им се допаѓа ова.
  7. bicycle

    bicycle Популарен член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2019
    Пораки:
    4.759
    Допаѓања:
    40.253
    Пол:
    Женски
    Мислам дека сепак после ова нема да одат кај него.
    Инаку и одземање на докторската лиценца ќе му биде малку.
     
    На Saliii, poi, Mishela и 11 други им се допаѓа ова.
  8. GrimTheReaper

    GrimTheReaper Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2015
    Пораки:
    2.720
    Допаѓања:
    20.398
    Мора да има притисок врз јавноста. Случајот да не се заборави, туку да излезе правдата до крај.
    -одземање на лиценцата за работа, вклучувајќи и го синот кој присуствувал.
    -максимална затворска казна.
    -обесштетување на жртвата со огромна сума.
    -закони кои важат за сите подеднакво, а не само за оние кои политички не се заштитени.
    -доживотна забрана за работа за него и синот.
    -казна за лекарската комора доколку се утврди дека незаконски дејствуваат во полза на докторот.
    Ми се гади од правниот систем на државава, секојдневно се соочуваме со пикнати случаи во фиока и оставени на заборав.
    Да не дозволиме ,,докторот" да помине неказнето.
    Иако не би присуствувала на протест кој пред се е политички мотивиран и не верувам дека им е гајле за било кој, затоа што се исти смрдежи како овие сега. Но, доколку има неполитички, би се вклучила веднаш.
     
    На MemoryOfUniverse, smooch, dunika и 19 други им се допаѓа ова.
  9. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.263
    Допаѓања:
    166.163
    Да не остане покусо, еве ја и Платформата за родова еднаквост
    А рековме, без политизација ама ај, нека си ја заработат платата. Да ги прескокнеме нивните мотиви, ај нека биде овојпат фокус само на жената.

    Овој детаљ не ми беше познат:worried:
    Родилката за време на целата своја бременост, но и непосредно пред породувањето била изложена на незаконска наплата за потребните прегледи и била прегледувана во нерегистрирана ординација. По уредна бременост, породувањето се изведува со царски рез во струшката болница. По породувањето кое е заведено како стандарден оперативен зафат без какви било пропусти, на пациентката значително ѝ се нарушува здравјето, поради што завршува на лекување на скопската Универзитетска клиника каде што се констатира дека се извадени три органи и за тоа се информира семејството“.
    :x
     
  10. GrimTheReaper

    GrimTheReaper Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2015
    Пораки:
    2.720
    Допаѓања:
    20.398
    И уште нешто, да бог да цркне се што е корумпирано и пробува за заташка и замачка очи во полза на криминалци. Нека ме бришат и банираат ми е гајле, но сум крајно револтирана што имаме закони само за одредена група на граѓани, боже сачувај ако ги чепнеш белите мечки. Што се случи со прегазениот доктор btw? Се што испогазија по улици си помина со условна. Кој и к***ц на државава? Они за путерот се фатиле. У таквото да си ги напикаат путерот и астра зенека вакцините, неспособњаци.
    Доста беше, пред да почнам да колнам се до 7 колено.
     
    На MemoryOfUniverse, Ula, smooch и 18 други им се допаѓа ова.
  11. deskarada

    deskarada Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 декември 2011
    Пораки:
    1.924
    Допаѓања:
    31.197
    Ау како му текнало да реагираат малку.

    Само разрешен ништо повеќе ? Ќе си остани и натаму без казна и ќе си продолжи да работи како доктор :x Зошто лиценца не му одземаат ?
    Ова држава е или циркус (wtf)
    Секој ден се поголемо дно достигнуваме.
     
    На Guns N` Roses, KateKane, Роберт 7 и 7 други им се допаѓа ова.
  12. Celltica

    Celltica Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2020
    Пораки:
    4.234
    Допаѓања:
    27.790
    Типот треба кривично да одговара. Какви лиценци, какви казни. Тоа е недоволно.
    Прописно да си одлежи.
     
    На Guns N` Roses, Cherry333, KateKane и 10 други им се допаѓа ова.
  13. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Зошто го разрешил кога самиот тој изјави дека лекарската комора не нашла неправилности? Нешто како - знаеме дека е крив, не смееме да кажеме во јавност пошто после треба да се казни соодветно а се знае какви се казните за вакво дело, затоа ќе го разрешиме, као опомена.
    Дивина.
     
    На fana, Guns N` Roses, theowndemon и 12 други им се допаѓа ова.
  14. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.263
    Допаѓања:
    166.163
    Разрешена е првичната комисија која не наоѓа неправилности, нова комисија формирале.
    Кој бил во првата комисија секако е тајна.
    За во дивина правилото е, одиш и тепаш. Ова не знам што е, не смееш да тепаш, а си плачат за стап и тоа подебел.
     
    На Ula, Guns N` Roses, theowndemon и 4 други им се допаѓа ова.
  15. t.a.m

    t.a.m Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 мај 2020
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    398
    Јас лично го познавам семејството Веапоски од Дебар и не би му посакал на никој да му се случи тоа што им се случи на нив.Тоа беше летото 2020 год.И дури едно време се прошири вест дека Јилдиз починала...За среќа таа вест не беше точна , жената е жива ама со комплекс и осакатени.Не знам што требаше до сега да се разрешил Асани?
     
    На Biljarkata му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Anne Boleyn

    Anne Boleyn Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 март 2021
    Пораки:
    415
    Допаѓања:
    1.834
    Пол:
    Женски
    Нема ништо да му биде ,јака е негова ДУИ,самиот е член на Лекарска комора,цела фамилија негова испонабутал(демек што сакам правам) на државно,така да има големо влијание,има грб .Мене чудно ми беше и за другиот гинекологот што "одеднаш" и упаднаа и ја "открија"дивата ординација,а нејзиниот сопруг директор преку СДСМ.Демек ако чепнете од ДУИ кадар ,веднаш ние ваш ќе ви чепнеме.Се со уцени,местенки.Тешко на народот што не е во партија.
     
    На Guns N` Roses, Angie1432, Ева33 и 4 други им се допаѓа ова.
  17. Snowflake97

    Snowflake97 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2018
    Пораки:
    2.180
    Допаѓања:
    8.870
    Пол:
    Женски
    Ужас невиден ни е државата ако чекаш нешто правно да завршиш, може и само на чекање ќе си останеш. Стварно ми е жал за жената, уште кога испадна веста толку многу се изреволтирав бидејќи кај нас добрите и наивни патат стално, да не бидам погрешно сфатена не поддржувам насилство ама јас да сум на место на женава или на мажот нејзин до сега сама ќе го решев овој доктор.
     
    На Ula, firequeenn, Аргентина * и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Додека не одговара кривично, се' е ветер во магла.
    Кога прајме муабет за тоа дека не постои правната држава, е ова е еклатантен пример за истото.

    А ЕУ се запнала, дека не можело да има отпуштања во ЈО и судовите, со истите луѓе требало да направат промени. Будала и Заев шо ги слуша. Сум за ЕУ, ама веќе се' шо можеше да по*ерат, по*раја во врска со македонската политика.
     
    На Summerbaby му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Anie93

    Anie93 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2016
    Пораки:
    2.815
    Допаѓања:
    12.228
    Пол:
    Женски
    Untitled.png jjjjjjjj.png

    пред некој ден налетав на статусов, мое мислење, скроз!
     
    На Autumn Love, Angie1432 и Peperutce1115 им се допаѓа ова.
  20. GrimTheReaper

    GrimTheReaper Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2015
    Пораки:
    2.720
    Допаѓања:
    20.398
    Се е тоа во ред, ајде ќе речеме невин додека не се докаже спротивното...Туку одговорот се крие во првиот пасус, што мајка бара гинеколог да вади бубрег, зошто не е повикан специјалист. Второ и најосновно, што правиме со ординацијата на диво? Тоа е докажано. Е и за тоа се одзема лиценца. Нулта емпатија.
     
    На MemoryOfUniverse, Ula, lovestoneddd и 5 други им се допаѓа ова.