1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Правда за родилката Веапоска- кривична за доктор Асани

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Biljarkata, 17 март 2021.

  1. Stressed Out

    Stressed Out Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2018
    Пораки:
    2.684
    Допаѓања:
    14.321
    Пол:
    Женски
    Слабо си информирана :) Асани ја пријави Захарија и ако беа толку моќни како што кажуваш немаше ни да отиде инспекцијата нели?
    Задоволна е снаа ти од докторкава?
     
  2. Mnik

    Mnik Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2021
    Пораки:
    1.807
    Допаѓања:
    8.126
    Пол:
    Женски
    Не ти си слабо информирана. Многу блиски извори имам, да не навлегувам подетално, може ќе бидам и препознаена. Да беше Асани и други ќе имаше пријавено, зошто сите ко него и неа имаат ординации, на гинекологија хахара хихири си се, тоа што го знаеш се чаршиски муабети. Да не си ја оговарам снаа ми (од втор братучед ми е) сега по форуми, ама убаво и било да оди кај неа, нејќела кај матичен. Башка што и одговараше и со првото и сега со второто да е со договорен датум,зошто се плашеше од болки. Ама што е многу, многу е (финансиски). Секако тоа си е незјин личен избор, ама за плус 500 еур ќе отидеше приватно и ќе имаше третман ко што треба. Иначе инспекција отиде колку да замачка очи.
    Се надевам ќе го решат случајов на женава, една светла точка ќе биде во овој циркус.
    Иначе тебе не ти рекоа избери си доктор кој ќе те пораѓа?
    Да се едитирам -Во поглед на резот и јас сум задоволна, многу мал рез, сега веќе не се ни гледа. А и односот нејзин отпосле беше ок.
     
  3. Stressed Out

    Stressed Out Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2018
    Пораки:
    2.684
    Допаѓања:
    14.321
    Пол:
    Женски
    Девојче....те молам,ајде кога веќе ја тераме работата да ти кажам дека докторката лично ми кажа кој ја пријавил и неточно е дека отиде инспекцијата само да замачка очи,снаа ти сама избрала да оди таму и кско потрошила толку пари нз бидејќи ехо е 800 ден а скрининг 1500,ти викам цело време нафрлаш неточни информации и бројки затоа ме провоцираш да ти реплицирам.
    Докторката ќе си оди од болницата од Струга.
    Лиценца за работа не се одзема туку така како што мислиш посебно не во нејзиниот случај што е од економски карактер и нема врска со нејзината работа како доктор.
    Сите што одат кај неа одат затоа што им одговара,сосила никој не ги тера и мислам редно е да се заврши дискусијава.
     
    На ElenaOfRivendell му/ѝ се допаѓа ова.
  4. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.971
    Допаѓања:
    260.980
    Ако работи во нерегистрирана ординација, и те како има врска со нејзиното докторство.
     
    На Mnik, Leat, Celltica и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. Stressed Out

    Stressed Out Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2018
    Пораки:
    2.684
    Допаѓања:
    14.321
    Пол:
    Женски
    Мислев на тоа дека како доктор не загрозила живот на пациент или друга докторска грешка.
     
  6. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.971
    Допаѓања:
    260.980
    Доволно е да работи во нерегистрирана ординација, самото по себе тоа е доволно дека не е добар доктор. Не може да работи на црно и да е добар доктор, не идат едно со друго тие две работи.
     
    На Angie1432, Mnik, kravce и 5 други им се допаѓа ова.
  7. Stressed Out

    Stressed Out Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2018
    Пораки:
    2.684
    Допаѓања:
    14.321
    Пол:
    Женски
    Епа работи и тоа мн години и има премногу пациентки бидејќи нели интересот е обостран.
     
  8. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.229
    Допаѓања:
    165.898
    Стреси ај не се стресирај со нас, одмори малце.
    Мислам, и таа во Битола може супер доктор била, ама не била нострифицирана. И јас може сум супер доктор, ама факултет ми фали:D. Затоа постои нешто што се вика систем, правила и прописи, а не да си тумачиме и да се однесуваме како што ни текнало.
     
    На T.e.d.d.y, Leat, koritsaki и 5 други им се допаѓа ова.
  9. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.971
    Допаѓања:
    260.980
    Ама интересот е нелегален со причина, знаеш?
    Апсолутно недозволиво е тоа.
     
    На Leat, Celltica, Stressed Out и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. Stressed Out

    Stressed Out Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2018
    Пораки:
    2.684
    Допаѓања:
    14.321
    Пол:
    Женски
    Абе истресирана сум јас од поодамна :rofl: и тоа баш од здравствово,ама не од гинекологија :) инаку да,во право си за се ама и ние сме соучесници,во толку години никој не ја пријавил затоа што двете страни имаат бенефит и тоа е тоа.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.229
    Допаѓања:
    165.898
    Не разбирам баш што е проблемот, дали госпоѓата работи во нерегистирана ординација? Ако да, тогаш не знам кои две страни имаат бенефит, јас гледам барем 2 страни дека имаат штета, и тоа се пациенти и држава. Не знам која е разликата за пациентот, дали оди на црно или на бело.
     
    На Leat и CameliaMiller им се допаѓа ова.
  12. Stressed Out

    Stressed Out Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2018
    Пораки:
    2.684
    Допаѓања:
    14.321
    Пол:
    Женски
    Таа е вработена во болницата и плус прегледува пациентки во ординација.
    Пациентките немаат штета тоа сакам да ти кажам,затоа и одат зошто инаку би оделе што мислиш :) настрана фактот што е се нелегално таа е навистина спремен доктор затоа и има толку пациентки и така функционира/ше.
     
  13. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.971
    Допаѓања:
    260.980
    Постои нешто што се вика дополнителна дејност и 100% легален начин "приватно" да прегледува.

    Ама менталитет е тоа, боље на црно.
     
    На Anie93, Biljarkata и Stressed Out им се допаѓа ова.
  14. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    И јас не бев јадена и пиена повеќе од 14 саати.
    Може и мене 'ме пазеа' за ако треба царски.
    И ми ја згрешија провокацијата.
    Два пати.
    Прво слаба дозата, вториот пат од шо ми беше тесна спавачата, пола шише ми истече во раката и ми се поду ко тениско топче. Сама си ја видов.
    И не ме оставаа да станам.
    Дури на крај, ко видоа дека го качувам бебето на горе кога напнувам, ми река да прошетам... низ породилна сала и со болки, се знај колку можиш да шеташ. Одвај одев, ама истерав така 2-3 контракции.
    Не можиш да предвидиш се' што ќе се случи.
    Ама им верував дека знаат што прават.
    И верував во себе, верував во организмот дека знае што прави.
    Стотици илјади години вака раѓаме, и пред да се појави хомосапиенсот како врста.
    Мачно е раѓањето и тешко. И боли. Ужасно многу... знам... без епидурална раѓав, ама 'програмирано' ни е телото да раѓа.
     
    На MarijaMi90, Mnik, Осе и 5 други им се допаѓа ова.
  15. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Е баш можи.
    Се разбира, не сите доктори се добри доктори, ама има и одлични... не само добри.
    Во малите градови повеќето доктори кои работат на државно имаат и нерегистрирани приватни ординации.
    И то е огромен пропуст на државата.

    А некој ако ти речи дека 'не знаел' оти е на диво, да знајш дека те лажи.
    Јавна тајна е тоа.
     
    На Anie93, Stressed Out и ElenaOfRivendell им се допаѓа ова.
  16. Celltica

    Celltica Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2020
    Пораки:
    4.234
    Допаѓања:
    27.790
    Што убаво се искаравте во тема за поддршка на родилка што е оштетена. Не може овие дискусии надвор негде, стварно не е темата тоа тука?
     
    На Ugly Duckling, Angie1432, Biljarkata и 2 други им се допаѓа ова.
  17. Stressed Out

    Stressed Out Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2018
    Пораки:
    2.684
    Допаѓања:
    14.321
    Пол:
    Женски
    Не може така Ками бидејќи е вработена во болницата,нема право на легална ординација,е сега ќе мора да избира и мислам ќе ја легализира ординацијата и ќе си оди од болницата.
     
  18. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Јас лично, сакав да кажам дека не може туку-така да кажеме дали нешто е докторска грешка, или пак ситуацијата барала одредена акција/процедура.

    Ниту сме стручни, ниту имаме пристап до документација, ниту до официјалните изјави на оние кои комисијата ги испрашувала.

    Се случуваат докторски грешки, сигурна сум... ама пред време и без доволно информации, не можам да тврдам дека нешто било вака, или онака.
     
    На Anie93, Peperutce1115, Ugly Duckling и 5 други им се допаѓа ова.
  19. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.229
    Допаѓања:
    165.898
    Ама баш таа јавна тајна е проблемот, меѓу другото. Се е јавна тајна, и све супер си функционира дури нешто не се искомплицира. Затоа работите треба да функционираат според пропишаните норми и добри пракси, а не да се поддржува искривување на истите и да го прифаќаме како нормално. Да немало потреба, никој не би препишувал норми и правила, нели?
     
    На MarijaMi90, Mnik, agios и 3 други им се допаѓа ова.
  20. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    За дивите ординации се согласувам.. и сама реков пред некој пост.

    Ама за конкретни медицински процедури, ни знам, ни разбирам...
    Неќам да носам суд од ракав истресен.
     
    На Mnik и Biljarkata им се допаѓа ова.