1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Правда за родилката Веапоска- кривична за доктор Асани

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Biljarkata, 17 март 2021.

  1. g8lQQk

    g8lQQk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2018
    Пораки:
    2.179
    Допаѓања:
    14.261
    Пол:
    Женски
    А не е лошо и да го прочешлаат еднаш тој тетовски универзитет затоа што интелектуалната мафија царува таму, посебно во областа на медицината.

    Можеби и овој касап е некој со фасификувани трудови и диплома.
     
    На VDT2906, lovestoneddd, Freyja и 7 други им се допаѓа ова.
  2. Snowflake97

    Snowflake97 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2018
    Пораки:
    2.180
    Допаѓања:
    8.870
    Пол:
    Женски
    Океј ајде да не судиме пред време, ама за да се изврши некаква операција нели претходно пациентот треба да е информиран за тоа, плус одиш на пораѓај очекуваш бебе да извадат од тебе а не и органите, доколку имало некој проблем со органите на жената тоа е веќе понатамошно лекување и отстранување а не за време на пораѓај, плус гинеколог вади бубрег он има специјализирано за тоа, што бара за време на царски рез кај бубрезите да чепка?
    Искрено не можам да разберам како може овој случај да се оправда или да се разреши, жената за цел живот е осакатена, каква и да е пресудата или казната за Асани е мала во споредба со ова дело што го извршил.
    И не верувам дека некоја јака казна ќе добие како што заслужува бидејќи оваа држава е мафија, корумпирана, се е поврзано меѓусебе и соработуваат, да не бил докторов замешан со некој јаки негови луѓе не верувам дека би се осудил на вакво нешто.
     
    На Осе, Ula, Guns N` Roses и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. Anie93

    Anie93 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2016
    Пораки:
    2.812
    Допаѓања:
    12.194
    Пол:
    Женски
    Имаше коментари дека во живото загрозувачка состојба како што кажуваат при крварење треба да направи се да се спаси пациентот, во такви ситуации во тек на операција не може и нема време да се праша никој.
    А за ординацијата, се знае кој треба да суди.
     
    На Blackandwhite123 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Anie93

    Anie93 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2016
    Пораки:
    2.812
    Допаѓања:
    12.194
    Пол:
    Женски
    Истиот одговор што го пишав за другиот член и тука го кажувам, не знам зошто не можам да одговорам на два члена во исто време, пак посебно ми ги дава.
     
  5. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.385
    Допаѓања:
    34.196
    Пол:
    Женски
    Па, не дека докторов е цвеќе според се ова што излезе на виделина. Затоа и има таква осуда.
    Да, во итни ситуации одговорност и задача на докторот е првенствено да го спаси животот на пациентот, а не да бара согласност, особено ако истиот е во бессознание, нели? Ама... се поставува прашањето што довело до тоа да на пациентката и бидат извадени органите? Ако и ги читавте излагањата, ќе сфатевте дека истата веднаш по цезареата имала тегоби и болки, само што никој ова не го сфатил сериозно, па на крај ете до што довела негрижата и незаинтересираноста на медицинскиот персонал во болницата.
    А исто така ме интересира зошто никој не ја информирал пациентката дека и се отстранети органи? И за ова ли треба да чекаме објаснување, па после да судиме?
    И за крај... што е со муабетите дека всушност синот на докторот се учел да оперира и дека случајов со родилката е всушност последица на неговата нестручност?
    Ама еј! Ќе чекаме судска разрешница! Да, да!!! Сигурно ќе биде праведна, имајќи предвид какво ни е судството! Гледајте што се случи со лекарската комисија?!
    Јас и на нив би им ја одземала лиценцата!
     
    На Ula, poi, Nausicaa и 6 други им се допаѓа ова.
  6. KateKane

    KateKane Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јули 2018
    Пораки:
    3.178
    Допаѓања:
    57.653
    Пол:
    Женски
    Невин бил.
    Н е в и н б и л.
    Н Е В И Н. Б И Л.

    По случајот со родилката, се огласи д-р Асани: „Совеста ми е чиста. Порталите си играат со мојот углед за повеќе лајкови...“

    Ќути бре пацов еден и покриј се дури те вадат од гомна, не се боди. Не знае што дете породил, дали машко или женско невин бил. Мрш.
     
    На MemoryOfUniverse, VDT2906, Осе и 14 други им се допаѓа ова.
  7. Snowflake97

    Snowflake97 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2018
    Пораки:
    2.180
    Допаѓања:
    8.870
    Пол:
    Женски
    Во таква состојба треба да се види прво од каде е крварењето и да се запре, не знам каква врска има внатрешното крварење со вадење органи?
    Океј ајде да имало проблем со матката и јајникот пример, каква врска има бубрегот?
     
    На poi и GrimTheReaper им се допаѓа ова.
  8. Anie93

    Anie93 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2016
    Пораки:
    2.812
    Допаѓања:
    12.194
    Пол:
    Женски
    Па нели може и надвор од државава да се разгледа случајов?
    Муабети дека се учел, да убаво викаш муабети, за ништо не е 100%
    И јас потпишав петицијата ама после откако размислив, лесно е на тастатура да седиш и да судиш
     
  9. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.385
    Допаѓања:
    34.196
    Пол:
    Женски
    Хммм... Обично муабетите се покажуваат вистинити во вакви случаи.
    Ама еве, зошто не ја информирале дека и извадиле органи? Зошто ја испратиле дома да се лечи, како ништо да не и е? Зошто никој не обрнал внимание кога родилката се жалела по цезареата на болки?
    И за крај... докторов не знае какво бебе породил, ама битно е ние да чекаме судска разрешница ]:)
    Во нашава држава? Со нашево судство?
     
    На Ula, poi, Nausicaa и 4 други им се допаѓа ова.
  10. Bezimenka90

    Bezimenka90 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.760
    Допаѓања:
    17.266
    Пол:
    Женски
    Да, лесно е. Во најмала рака не мислиш дека требало да каже: Патем, ти извадивме 3 органи. Потребно беше. А не уште да ја испуштаат од болница со болки.
     
    На Ula, smooch, poi и 7 други им се допаѓа ова.
  11. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Штом има дива ординација не може да е невин. Едното го повлекува другото.
    Во нормална држава само за ординацијата и работи за кои не е крив би му накалемиле.
    Цело време збориме против дивите гинеколошки ординации, сега дојде ред да браниме доктори кои ги држат истите?
     
    На Осе, smooch, Nausicaa и 7 други им се допаѓа ова.
  12. Anie93

    Anie93 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2016
    Пораки:
    2.812
    Допаѓања:
    12.194
    Пол:
    Женски
    И мене несфатливо ми е и не сакам да верувам дека е вистина, дека со намерна цел се извадени органите, а второ дека не и кажале....
    Валјда постои извештај од операцијата некаде
     
  13. Anie93

    Anie93 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2016
    Пораки:
    2.812
    Допаѓања:
    12.194
    Пол:
    Женски
    Па добро звучи логично и неговата приказна....
     
    На naturallmess му/ѝ се допаѓа ова.
  14. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.385
    Допаѓања:
    34.196
    Пол:
    Женски
    Ахам, неговата приказна звучи логично, ама приказната на пациентката е инсинуација? Или можеби халуцинација :drunk:
     
    На Nausicaa, Snowflake97 и GrimTheReaper им се допаѓа ова.
  15. Bezimenka90

    Bezimenka90 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.760
    Допаѓања:
    17.266
    Пол:
    Женски
    Ок, не сум медицинско лице. Ама како што веќе кажаа, прво не е регистрирана ординација. Почни од тука. Само за тоа треба да му следи затварање, земање лиценца, парична и кривична казна.

    Прво, што се однесува до оној од Велес спомнат во текстот погоре што го постираше. Прво и основно гинеколог без анестезиолог би требало да има некоја морална одговорност да одбие да работи така. Да ги упати на друго место.

    Второ, сигурно ја следел бременоста. Жената тврди дека немало проблеми. Да имало, требало да ја извести. И бил направен царски рез, за после да се жали на болки и подуеност. Место да и нуди чаеви, требало да се направат снимки и испитувања. Ама пошто многу ја замарал, ја земал на операција и ја искасапил. Као еве ти, што многу замараш.

    Трето, на неа и веруваме затоа што има мал милион вакви случаи веќе. Умираат бебиња и родилки на пораѓање, ко да сме во 16ти век. Сигурно и тогаш пораѓањето било побезбедно.
     
    На Осе, poi и GrimTheReaper им се допаѓа ова.
  16. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Кој гинеколог одлежал 10 години?

    А ви текнува на Наумче што лажеше жени дека се бремени и после замина во Бугарија да работи?
     
    На Celltica и gjoker4e им се допаѓа ова.
  17. Anie93

    Anie93 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2016
    Пораки:
    2.812
    Допаѓања:
    12.194
    Пол:
    Женски
    И неговата.
     
  18. Bezimenka90

    Bezimenka90 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.760
    Допаѓања:
    17.266
    Пол:
    Женски
    Не? Кој беше тој? Толку многу веќе има да се памтат. Не знам ни тој од Велес кој е, горе го прочитав. Ама веќе кај нас ништо не ме чуди.
     
  19. MissLiebermann

    MissLiebermann Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    22
    Taka e kaj nas preku vrski I so plakanje koga se zemaat diplomite.Za kakvi se ne greski mi ima kazuvano majka mi ,ona e sestra seshto ima videno po bolnicite.Pred 30 i kusur godini se zborelo deka lekari I sestri od istocna Mak.prodavaat bebinja I bez sram posle gi proglasuvaat za pochinati .Ne me chudi bubregot da e veke na nekoj budzovan transplantiran.Ovoj namerno I izvadil I drugi organi za da ne e samo bubregot, taka epten ochigledno bi bilo.Za vakvi sluchai teshki sankcii duri ne pochnat da se sproveduvaat ,ke postojat vakv greshki i vakvi "lekari".
     
  20. Ева33

    Ева33 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2019
    Пораки:
    1.686
    Допаѓања:
    4.213
    Пол:
    Женски
    Абе овој мислам почина пред некој месец ;(