1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Правда за родилката Веапоска- кривична за доктор Асани

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Biljarkata, 17 март 2021.

  1. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Тој од Велес бил на една година затвор осуден. ПРв доктор кој бил осуден за смрт на пациент. Далечната 2010. На една, не 10. И сигурно не заради линч мафии по социјалните мрежи или заради јавноста. Оти во 2003, кога се случил случајот не ни имаше социјални мрежи. Уште 7ипол години тужење после тоа. Да тргнеме од таму, тоа е структурно погрешно со мислењето од горе.

    Никола бил. Починал во Софија од компликации на ковид годинава.
    Како беше онаа, за мртвите само најдобро. Никола починал, тоа е добро.
    Осуден на затвор во Македонија, оди во Бугарија и си работи таму додека нашите власти преку потерница го бараат. Не се ни крие.
    https://www.magazin.mk/осудениот-гинеколог-дамчевски-пребе/
    После излезе дека не е тоа единствена жена што ја лажел
    https://novatv.mk/ginekolog-devet-mesetsi-lazhel-patsientka-deka-e-bremena/
     
    На Biljarkata и Bezimenka90 им се допаѓа ова.
  2. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Штета, ни казната затвор не си ја одлежа.
     
    На Ева33 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.266
    Допаѓања:
    37.080
    Пол:
    Женски
    Добро во ред е статусов, ама да не беа сите околности ќе се согласев и јас.Прво да тргнеме од дивата ординација, па сѐ до завивањето информации од страна на надлежните.Префрлање на топката од еден на друг, никој не излегува со јасна изјава, мене сето тоа ми е далеку од случај на доктор кој е неправедно обвинет.
     
  4. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.290
    Допаѓања:
    34.223
    Пол:
    Женски
    Вели дека некои индивидуи и портали кои не го познавале лично биле всушност потикнати од негови противници и антиалбански настраени личности.
     
    На GrimTheReaper му/ѝ се допаѓа ова.
  5. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.096
    Допаѓања:
    37.562
    Пол:
    Женски
    Нормално дека овој лекар ќе го брани гинекологот. Кој доктор оди против друг доктор?
    Не може овој да е невин, а ѝ извадил бубрег на жената? Како може гинеколог да вади бубрег? За тоа си постојат други специјалисти. Туку мене не ми е јасно дали жената знаела за дивата ординација на гинекологот. Ако знаела зошто одела кај него.
     
    На Осе му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Autumn Love

    Autumn Love Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2020
    Пораки:
    1.559
    Допаѓања:
    4.689
    Нити го бранам, нити го напаѓам дотичниов, не е моја работа, има кој да се занимава со тоа прашање.
    Иначе кај нас сметам дека е грешка што пред секоја интервенција не им се дава на пациентите или нивната фамилија листа со сите несакани настани кои можат да се случат во тек на некоја интервенција, туку само потпишуваат согласност.
    Чинам дека една приватна болница има таква пракса и поддржувам.
     
    На poi му/ѝ се допаѓа ова.
  7. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.096
    Допаѓања:
    37.562
    Пол:
    Женски
    Јас мислам дека пишува за несаканите ефекти. Т. Е. убедена сум. Барем во штипската болница на гинекологија е така. Ама никој не чита, само се потпишуваат
     
    На Autumn Love му/ѝ се допаѓа ова.
  8. deskarada

    deskarada Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 декември 2011
    Пораки:
    1.922
    Допаѓања:
    31.192
    Ова е океј, ама ако живеевме во нормална држава каде има закон и каде важи за сите.
    Сите знаеме шо се дешава и колку работи се прикриваат и ништо ме се превзема.
    Колку пати имало лекарска грешка и одговарал некој? Секако дека не.

    А со ординацијата шо ја имал на диво, оти за тоа не го казнат?
    Ама не, го бранат како бела мечка. Јас чисто се сомневам дека ќе одговара кривично.
     
    Последна измена: 18 март 2021
    На Осе, poi и GrimTheReaper им се допаѓа ова.
  9. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.229
    Допаѓања:
    165.901
    Прво- Кажете ми специјалист на државно, што нема ,,ординација,, на приватно, медал ќе му дадам, јас, лично. Особено од тие ,,профитните,, гранки.
    Второ- на форумов колку приказни имам прочитано, за грешна терапија/дијагноза, само во темата за тироида, оти само таа ја следам. Значи очигледно грешна, за мене, како неформално едуцирана. И сега јас да им кажам, дека некој им го заебал здравјето и им потрошил години од животот:?:? Етика на медицински не се учи изгледа, само на филозофски таа работа:wasntme:?
    И така ќе релативизираме- Е добро де, ги згрешил апчињата. Е добро де, не го прочитал убаво ехото. Е добро де, извадил по грешка некој орган, секому може да се деси:doh:

    И утре да треба да се породам во Струга, јер нема друга опција, шо треба да праам? Еве, стварно не знам:worried:
     
    На Осе, Annath, poi и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Одела, знаела.
    Не е "дива". Тоа е "дојди кај мене дома во оррдинација, да не се маткаш по болници".
    И одговара и на жената и на докторрот, додека не крене нешто по зло.
    Тоа е тоа, ни фали општествена свест за такви работи. Се е добро, се може додека на други им се случува.
     
    На poi, Nausicaa, Snowflake97 и 6 други им се допаѓа ова.
  11. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    9.983
    Допаѓања:
    166.595
    Пол:
    Женски
    Некого го интересираше тетовскиот универзитет. Епа еве.

    https://fokus.mk/najmalku-7-profesori-od-tetovskiot-univerzitet-plagirale-nauchni-trudovi/

    Не ми се верува дека има луѓе при очи, уши, здрав разум што се залагаат за "права" на касапов струшки. Кои црни права?!
    А па статусот што го пишал доктор, дали? Бар доктор знае дека гласот на народот никогаш не е слушнат во земјава напатена. Поради притисок вели од луѓето овие му дале 10 години, хехенце. Да сигурно. (fingers) Не дека заслужил, засметал некому или немал грб. Тоа е светото тројство да бидеш недостижен.

    Се надевам последниов случај со родилката ќе биде расветлен. Моја поддршка да тера до крај, иако верувам дека врз неа има уште поголеми притисоци да замолкне. Знаеме кај живееме и со кого.

    Кривично да се гони и одземање лиценца е прво и основно. Ќе видиме.
     
    На Nausicaa, Snowflake97 и Bezimenka90 им се допаѓа ова.
  12. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.792
    Допаѓања:
    65.502
    Пол:
    Женски
    Дали сериозно со статусот?
    На жената органи и се извадени, ОРГАНИ, никој не и кажал, за тоа само треба да се одговара, прекршени и се правата, не е информирана за нејзиното здравје. Статуси уште се пишуваа Боже Господе.
     
    На poi, Nausicaa и KateKane им се допаѓа ова.
  13. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.229
    Допаѓања:
    165.901
    Спикинг оф гинеколози- шо се деси со тој од Куманово што манијачел пациентки? Ни име не му памтиме, нормално до ОЈО не допрел глас:wasntme:
    А, и за ова треба глас да допре до ОЈО? Да им се јавам по телефон ќе се рачуна за допрен глас?:?:
     
    На smooch, poi, Nausicaa и 5 други им се допаѓа ова.
  14. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Тука гинеколог не смее да остане сам со пациентка, обавезно е и сестрата присутна.
    Кај вас како е?
     
    На Biljarkata му/ѝ се допаѓа ова.
  15. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.964
    Докторкава на фејсбук нека не се прави многу наудрена, колку лекари се осудени за лекарски грешки? Еден куп случаи се заташкуваат, и тука и секаде во светот. Затоа што сведок за лекар е друг лекар, а тие си се чуваат еден со друг. Да не беше јавната галама, овој уште ќе директоруваше, и уште жени може ќе осакатуваше.
    Прво, со ужасни болки инсистирале да ја пуштат дома. После операција не и кажуваат дека органи и извадиле. Докторот вели со машко дете ја породил, а таа дома женско. Да бевме некој нормален правен систем и држава, по пријава од пациентот требало веднаш да има суспензија за докторот, работел и на црно. Ама тоа и јас многу фантазирам.
    Не е ова антиалбанска кампања, нека не ја вртат многу работава на национална игра. И политичка. Срам и греота е за мајката.
     
    На Осе, smooch, Nausicaa и 12 други им се допаѓа ова.
  16. GrimTheReaper

    GrimTheReaper Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2015
    Пораки:
    2.720
    Допаѓања:
    20.398
    Да, да, да.....Кога ќе работат законски, со плаќање данок, легално, со вистинска некупена диплома, цивилизирано, тогаш нема да бидам настроена како што вели ,,докторот". Не може секој да си изиграва шериф во државава. Не може делото за лажење на пациентки дека се бремени и делото за одземање на органи, патем изјава за погрешен пол и работа во нелегални услови да се споредува. Во најмала рака, за споредба треба да следи драконска казна. Барем тие живи се и здрави што ги лажеше, а неговиве пациенти осакатени за навек. Отстранет од дејноста на директорска функција, држ ме мајко, а уште работи како доктор. Врз основа на тоа, која родилка ќе се нафати да биде во рацете на касапов?!? Стимулираат наталитет, а од друга страна да ти е страв да се пораѓаш, не знаеш дали пијани анестезиолози ќе ти се погодат, не знаеш првенствено дали си трудна и не знаеш дали ќе останеш без некој орган.
     
    На KateKane, Nausicaa, Snowflake97 и 4 други им се допаѓа ова.
  17. Guns N` Roses

    Guns N` Roses Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    3.661
    Допаѓања:
    16.129
    Пол:
    Женски
    Барем ние што сме медицинари знаеме како одат работите и дека вакво нешто едноставно во нормална држава не се случува, не е само да си ја браниме фелата и да штитиме вакви неодговорни лица во сериозни професии каде што се работи за човечки живот. Како држава го имаме допрено дното при здрав памет не прават луди не само за овој случај за се што се случува во државава.
     
    На poi, GrimTheReaper и Bezimenka90 им се допаѓа ова.
  18. Bezimenka90

    Bezimenka90 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.760
    Допаѓања:
    17.266
    Пол:
    Женски
    Па докторите место први да го осудат што им ја оцрнува (не)довербата која народот ја има кон нив, уште го бранат. Сакаат народот да ги почитува, да им верува и да слуша нивни совети, ама од друга страна брани касапи. Епа не може така. Ајде не мора ни да се јават со осуда кон него, ама ќути си. Што се најде повикана таа да го брани?
     
    На smooch, Nausicaa, KateKane и 4 други им се допаѓа ова.
  19. g8lQQk

    g8lQQk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2018
    Пораки:
    2.179
    Допаѓања:
    14.261
    Пол:
    Женски
    Не верувам дека по овој инцидент ( а изгледа има и други ) некој ќе оди кај него.

    Најпаметно му е самиот да се повлече и да си отвори едно Mishtore и таму да вади вишок органи.
     
    На poi му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.229
    Допаѓања:
    165.901
    А добро, во Струга си и треба да се породиш? Чаре?