1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Правно признавање на родот

Дискусија во 'Политика и настани' започната од DAngel, 7 јуни 2021.

  1. Celltica

    Celltica Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2020
    Пораки:
    4.234
    Допаѓања:
    27.787
    Па нема ни женски полови органи ако веќе идеме таму.
     
    На Biljarkata му/ѝ се допаѓа ова.
  2. violetblue

    violetblue Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    1.776
    Допаѓања:
    5.396
    Ако има промена на пол има вагина и гради.
     
  3. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.792
    Допаѓања:
    259.837
    @violetblue нема женски полови органи.
    И никако не може биолошки жена да биде. Што е проблем само по себе при лечење, затоа што постојат разлики меѓу мажите и жените кои не се менуваат со промена на име.
     
    На theowndemon, Nausicaa, Biljarkata и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. violetblue

    violetblue Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    1.776
    Допаѓања:
    5.396
    Окау ама тоа си стои во медицинска историја. И ако веќе одам на лекар секако кажуваш какви зафати си имал претходно. Секако лекари го следат менувањето на пол, хормонска терапија и сл.
     
  5. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.109
    Допаѓања:
    164.725
    Да видиме кој вистина го напишал предлог законот, за да разбереме што сака авторот уствари.
    Значи читав некои развојни фази, баш прочитав дискриминација и вработување. Може ти немаш проблем со Трпе во фустан, ама ете Трпе се прекрстил во Трпана и ко ќе види Маре од кадровско, дека Трпана е машко (јер Маре работи со официјални документи) ќе биде проблем и шефот нема да го/ја вработи. Сите траги дека Трпана била Трпе мора да ги снема. Дури и ако Трпана има пенис:^)?
    Way too complicated :sweat:
     
  6. Celltica

    Celltica Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2020
    Пораки:
    4.234
    Допаѓања:
    27.787
    Нема вагина, и вагината е орган. Гради има на изглед како дојки, нема дојки. Дојките се органи.
    Не е битно тоа во овој контекст, се повикуваш само и само на тоа дека нема пенис. Затоа ти дадов споредба.

    @Biljarkata Дискриминацијата нема воопшто да ја снема или да се намали со правна регулатива. Мноооогу фурни леб за јадење имаме ние пред било што реално да се смени во однос на тоа, ама во реален живот. Џабе ќе менуваш ти матичен во земја во која е срамота да се разведеш, камоли не нешто друго.
     
    Последна измена: 9 јуни 2021
    На theowndemon, Nausicaa, Biljarkata и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.921
    Гради имаме сите. Тоа дали одлучил да им стави силикон или не е сосема друго. Ама вагина? Не знаев дека медицината напреднала до тоа ниво да гради фукционални органи.
    Нема вагина, има само дупка...
    Дупка која е рана која тежнее да зарасне и моја редовно да ја проширува за да остане дупка.
    Дупка која нема способност сама да се исчисти како вистинска вагина.
    Ниту има способност сама да се навлажни.
    Анатомија малку слабо, а?
    Неовагината не е вагина, не може да биде. Вагината е орган. Неовагината не е орган. Тоа е прва и наједноставна разлика. Неовагината нема ни една фукнција која ја има вагината.
     
    На theowndemon, Angie1432, Nausicaa и 4 други им се допаѓа ова.
  8. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.921
    Со новиот предлог не е потребна никаква интервeнција за промена на полот и податоци за промена на ознаката на пол во документи нема да стојат никаде затоа што не е здравствено прашање туку општествено.
    Така, ако гинекологот не сака да му одат жени со пениси на преглед ќе мора да стане "доктор за луѓе со матки".
     
    На Nausicaa, Bezimenka90, Celltica и 2 други им се допаѓа ова.
  9. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.792
    Допаѓања:
    259.837
    Па баш тоа е проблемот, што ни функционален систем немаме, што еве како некој што работи со фонд ти кажувам дека преглупи работи со идентитет не се решени. Барам по ембг/езбо пациентка, не соодветствуваат податоците во фонд со тие во лк. Затоа што Трпана меѓувремено се омажила, сменила адреса, и сеа ајде. Значи толку проста работа не функционира, а не па да треба да сфатиме дали Трпана некогаш била Трпе, итн.

    Транс немаат женски полови органи, но кога сме кај дискриминација, татковци се' уште не смеат да лежат со деца во Козле. Мајка смее. Баба смее. Татко не смее.

    Ние дупка за темел не сме ископале, се фативме керамиди да местиме.
     
    На theowndemon, mareane, do-re-mi и 6 други им се допаѓа ова.
  10. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.109
    Допаѓања:
    164.725
    Абе јасно ми е мене тоа, ама ете има луѓе што веруваат дека ако на папир не постои и во реалност не постои:|
    Ако Трпе дојде од Струмица во Скопје како Трпана, тоа е како во Њујорк да дошла, ново поглавје, нов живот :sun:. Во Скопје можеш и да се разведеш, city of opportunities :sun:.
     
    На kalinaka, DAngel и Celltica им се допаѓа ова.
  11. 999

    999 Активен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2021
    Пораки:
    478
    Допаѓања:
    303
    Пол:
    Женски
    a zosto dozvolila da ja mlati 20 god? cija greska e toa? (mozela da si zamine) a i dokolku se 'odbranila' ne bi lezela zatvor ..edno e nekogo namerno da ubies a drugo ako e samoodbrana ako e namerno se znae kade mu /i e mestoto
    i uste nesto ima ,toj "imaginaren maz" sto ke ja maltretira vo zatvor neli se cuvtvuval zena pa smenil rod zoto bi ja maltretiral?
    ova mi izgleda ko prikaznata, na neroden petko kapa mu krojat
     
  12. 999

    999 Активен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2021
    Пораки:
    478
    Допаѓања:
    303
    Пол:
    Женски
    a sto ke bara zena so penis na ginekolog? ke leci bioloski zenski problem,koj nikogas nema da go ima ili truden/a da ne e ?
    sto ke bara na ginekolog?
     
  13. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.921
    Сите жени треба еднаш годишно да одат на редовен гинеколошки преглед :)
     
    На jacqueline.s и Biljarkata им се допаѓа ова.
  14. SugarHoney

    SugarHoney Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2019
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    1.393
    Пол:
    Женски
    Во основно училиште се учи дека човек кој има пенис не е жена па според тоа нема ни потреба да оди на гинеколошки преглед.
     
  15. 999

    999 Активен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2021
    Пораки:
    478
    Допаѓања:
    303
    Пол:
    Женски
    treba ama zosto ke ide :)
     
  16. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.921
    Па нема потреба ни да го викаме жена, нели :)
     
  17. GrimTheReaper

    GrimTheReaper Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2015
    Пораки:
    2.720
    Допаѓања:
    20.398
    Тој што има пенис секогаш ќе биде тој, таа што има матка, секогаш ќе биде таа.
    Полот е оној кој се дефинира од раѓање.
    А, они, како сакаат нека се чувствуваат. Жената е жена со своја физиономија и полови органи и мажите се мажи со својата физиономија и органи. Така се раѓаш, така ќе умреш. Име да си смениш е сосема во ред, но да се брише графа или да се додаваат некои ставки е неосновано според ниедна биолошка логика.
    Туку, што сакаат нека прават. Се некој бара права, се некој увреден од нешто. А всушност целта е да се сисаат пари од фондови таканаречени ,,сожалување".
    Што е претерано, е претерано.
    Тие што ќе го протнат овој закон, утре нека предаваат во школите и нека ги учат дека полови/родови не постојат, уствари постојат, можеби, но не, ама да, чекај да размислам, уствари не знам, да прашам правно лице, да не навредам некој, него ај заебете, ќе учиме географија.
     
    Последна измена: 9 јуни 2021
    На tinka-mace, Hellobeautiful, Abracadaver и 8 други им се допаѓа ова.
  18. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.109
    Допаѓања:
    164.725
    Ама да кажеш дека жени се раѓаат со вагина било дискриминација
    https://www.pinknews.co.uk/2021/05/...ree-speech-scotland-university-women-vaginas/
    Или сепак е прашање на слобода на говор да смееш да кажеш такво нешто?
    @DAngel го знаеш ова?
     
    На GrimTheReaper му/ѝ се допаѓа ова.
  19. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.921
    Да се запраша човек како знаат одма која е жена кога мутилираат гениталии...

    Вакви слични приказни и од поблиску имаш, не мора до Шкотска.
    Инаку и Шпанија требаше закон за промена на род по самоопределување да донесе годинава, ама се откажаа.
     
  20. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Така де.
    Ама овде станува збор за родов идентитет, не за пол.

    Пол е биолошки статус, а род е социјална конструкција.
     
    На staycalm и Pixi5 им се допаѓа ова.