1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Правописни грешки

Дискусија во 'Форумски игри' започната од poi, 8 август 2020.

 1. poi

  poi Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2019
  Пораки:
  1.184
  Допаѓања:
  2.370
  Пол:
  Женски
  Секој член пишува по 3 збора од кои еден има правописна грешка. Следниот по него го наоѓа "натрапникот" и ја исправа грешката, па пишува нови 3 збора. :):emo:

  Јас почнувам:
  свират, танцуваат, пејат

  (Грешката може да биде во однос на голема/мала буква, слеано пишување, додадена плус буква, испуштена буква...)
   
  На tina2018 и Keri им се допаѓа ова.
 2. Sejfullai

  Sejfullai Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2019
  Пораки:
  1.008
  Допаѓања:
  14.787
  Пол:
  Женски
  А може и како една реченица да напишеме со грешка во неа?

  На пример: Сеедно ми е каде ќе одиме.
   
  На Nightwish11 и poi им се допаѓа ова.
 3. poi

  poi Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2019
  Пораки:
  1.184
  Допаѓања:
  2.370
  Пол:
  Женски
  И така би било супер идеа.
  Тука нема правописна грешка, само "сеедно" не е прифатен збор. Дали мислеше на тоа?
   
 4. Sejfullai

  Sejfullai Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2019
  Пораки:
  1.008
  Допаѓања:
  14.787
  Пол:
  Женски
  Да да, на пример да има апла грешка како “не знам” или “сеуште” итн...
   
  На poi му/ѝ се допаѓа ова.
 5. LadyLollypop

  LadyLollypop Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2019
  Пораки:
  1.120
  Допаѓања:
  5.404
  Пол:
  Женски
  Пејат - пеат

  не можам; не сакам; незнам
   
  На poi му/ѝ се допаѓа ова.
 6. poi

  poi Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2019
  Пораки:
  1.184
  Допаѓања:
  2.370
  Пол:
  Женски
  незнам - не знам
  Бојан беше не внимателен.

  Еве може и зборчиња, а и реченици да пишуваме. Нека биде мешано кој како сака. :)
   
 7. marija305

  marija305 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 декември 2014
  Пораки:
  1.083
  Допаѓања:
  7.836
  Пол:
  Женски
  Бојан беше невнимателен.

  бојана има златна алка.
   
 8. Keri

  Keri Популарен член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2010
  Пораки:
  248
  Допаѓања:
  1.398
  Пол:
  Женски
  Бојана има златна алка. ;)

  На средбата ќе зборуваме за повеќе детаљи.
   
 9. Ahoy

  Ahoy Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јануари 2020
  Пораки:
  9.139
  Допаѓања:
  37.779
  Пол:
  Машки
  На средбата ќе зборуваме за повеќе детали*.

  Веќе сум на нова териториа.
   
  На Keri му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Hellobeautiful

  Hellobeautiful Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 мај 2012
  Пораки:
  3.288
  Допаѓања:
  20.743
  Пол:
  Женски
  Веќе сум на нова територија.

  Не сватив што зборуваше професорот.
   
 11. Мариаа.

  Мариаа. Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2016
  Пораки:
  3.141
  Допаѓања:
  23.533
  Пол:
  Женски
  Не сфатив што зборуваше професорот.

  Имам убави слики од лондон.
   
 12. Celltica

  Celltica Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јули 2020
  Пораки:
  4.227
  Допаѓања:
  27.747
  лондон - Лондон

  Одтогаш веќе ништо не спомна.
   
 13. marija305

  marija305 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 декември 2014
  Пораки:
  1.083
  Допаѓања:
  7.836
  Пол:
  Женски
  Оттогаш веќе ништо не спомна.

  Птицата неможе да лета.
   
  На Celltica му/ѝ се допаѓа ова.
 14. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  15.588
  Допаѓања:
  31.663
  Пол:
  Женски
  Птицата не може да лета.

  Си купив бело лебче.
   
 15. John Snow

  John Snow Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2016
  Пораки:
  4.882
  Допаѓања:
  52.863
  Пол:
  Машки
  Си купиф бело лебче
   
  На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
 16. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  15.588
  Допаѓања:
  31.663
  Пол:
  Женски
  Преправи ја реченицата и пиши друга со грешка. :D
   
 17. burthdaykake

  burthdaykake Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 мај 2020
  Пораки:
  344
  Допаѓања:
  2.328
  Пол:
  Женски
  Си купив бело лепче.
  Кајси кога ти звонам?
   
 18. Ahoy

  Ahoy Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јануари 2020
  Пораки:
  9.139
  Допаѓања:
  37.779
  Пол:
  Машки
  Каде си кога ти звонам?

  Ајде сега оди на продавница.
   
  На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
 19. burthdaykake

  burthdaykake Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 мај 2020
  Пораки:
  344
  Допаѓања:
  2.328
  Пол:
  Женски
  Ајде сега гитла во продавница.
  Мисе спие мисе, плаче.
   
  На Nightwish11, candy.cane и Ahoy им се допаѓа ова.
 20. Star_dust

  Star_dust Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2019
  Пораки:
  1.141
  Допаѓања:
  9.083
  Пол:
  Женски
  Ми се спие, ми се плаче.

  Сеуште не сум добила одговор од мајка ми.
   
  На Nightwish11 му/ѝ се допаѓа ова.