Право на инвалидска пензија

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од fairy88, 12 ноември 2016.

 1. fairy88

  fairy88 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 август 2010
  Пораки:
  1.423
  Допаѓања:
  6.871
  Може ли да ми каже некој како иде процедурата за инвалидска пензија?
  Знам дека треба мислење од матичен за да се поднесе за инвалидска пензија,туку дали треба исто вакво мислење и од специјалисти или се оди директно на комисија?
  Исто дали има некој скоро искуство со поднесување на инвалидска пензија и дали уште важи правилото ако нема пари во плик не се добива ваква пензија.
  После обелоденувањето на тој скандалот со митото дали се има подобрено нешто во овој поглед и дали даваат пензија на луѓе кои стварно ѓи исполнуваат овие услови.

  Во фамилијата имам личност која сака да поднесе за ваква пензија па ме интересира како иде процедурата,затоа ја отворив темата:)