1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Празен живот

Дискусија во 'Психологија' започната од DevojkataO, 5 јули 2016.

  1. Nevergiveup1

    Nevergiveup1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2014
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    333
    Пол:
    Машки

    Се што сакав да ви кажам е во видеото, одлуката натаму е ваша.
     
  2. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Ова детево е истото тоа од пред некој период...Ментол ли му беше никот? Или така нешто...
    Иста возраст, плус по пишувањето се познава со ЧЕ кој пишува.
    Како и да е...

    Драг ракометару, ти долго време се мачиш со оваа состојба...Под итно треба на психолог да одиш.
    Ајде да беше неколку недели во таа состојба ќе ти дававме екстра совети, ама НАВИСТНА треба стручна помош да побараш, за твое добро.

    ЗНачи од од минатата пролет или лето се закануваше дека ќе се самоубиеш, дека си правел грешни работи, дека ти е празен животот.
    Премногу долго треа тоа...Не мислиш и ти така?

    Зошто не превземеш еден чекор и да појдеш на психолог? Не знам што чекаш уште...
    Мислиш на форумов некој ќе те сожалува?
    Треба сам цврсто да застанеш на нозе и да продолжиш во животот...А ти само седиш и се жалиш...

    Истото го повторуваш дека немаш пријатели...Од минатата пролет за истото зборуваш...Еве цела година помина, значи стварно си во депресија.
    Јас не знам родителите како не приметуваат дека ти си паднат во тешка депресија.

    Оди на психолог...Батали совети од форумов.
     
    На theowndemon и Milobebence им се допаѓа ова.
  3. Rakometar

    Rakometar Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2017
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    134
    Пол:
    Машки
    Пиши ми во лп
     
  4. Jacques

    Jacques Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2017
    Пораки:
    559
    Допаѓања:
    1.892
    Пол:
    Машки
    Zosto mora psiholog? Prva rabota sto treba da ja napravi e da najde rabota. Toa ke go otrgne od losi misli. Ke raboti, a tamu ke najde i drugi prijateli. Vtor nacin ako e vo teska psiholoska situacija e da posetuva crkva, verska zaednica, zatoa sto tamu ke najde mnogu iskreni luge so slicni problemi. Ke mu bidat od golema pomos. Moj maalski drugar vece mnogu godini e clen na crkvata, a bese tezok narkoman. Sega e srecen i izlecen. Ne propagiram religija, tuku tamu ke najdes mnogu slicni luge. Psiholog ili psihijatar samo ke te trujat so apcinja cel den i ke te umrtvat i zdebelat. Mora da ja najdes svojata duhovna strana na zivotot i sto toa konkretno te maci. Mnogu psiholozi ne poznavaat nikakva duhovnost sto e golem problem. Cisto neka se obide. Neka proba.
     
  5. Rakometar

    Rakometar Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2017
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    134
    Пол:
    Машки
    Што и да појдам кај психолог ништо нема да се промени проблемите нема да исчезнат како со магично стапче, доста ми е од се веќе не ми се живее цел живот ми е уништен да беше само период ќе поминеше ама јас засекогаш ќе бидам без девојка друштво и така натаму ми остана уште планов за самоубиство да го остварам денојве и толку
     
  6. Baby-bubu

    Baby-bubu Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2014
    Пораки:
    1.595
    Допаѓања:
    13.290
    Пол:
    Женски
    @Rakometar бре бре бре... тоа да не ти паѓа на памет, ни како последна опција. Мораш да се трудиш да смениш нешто во твојот живот. Тргни се од околината или луѓето кои ти предизвикуваат проблеми. Пиши во ЛП ако не сакаш да зборуваш тука.
     
  7. Cat-Lover

    Cat-Lover Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2014
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    14
    Во последно време се чувствувам многу лошо. Незнам, имам чувство дека сите ме мразат, дека ме отфрлуваат и не им сум потребна во друштво. Сакам да заминам далеку од се, далеку од сите. Многу пати имам помислено на самоубиство, еднаш испив апчиња но среќа ништо не ми се случи. Воопшто не ми се живее, толку ми се смачи од животов. Тинејџерката што сега се затвора во соба преку ден, што навечер кога сите ќе заспијат плаче некогаш беше среќно дете со надеж и светлина во очите. За толку многу работи имам размислувано, но ништо од тоа не се остварило. Во право сум, тоа е само еден убав сон. Исто така, обожавам да спијам, бидејќи само тогаш можам да сонувам за подобар живот. Мене никој не ме сака, сите бегаат од мене, да. Дај Боже се да се смени, само се прашувам со што заслужив да ми се загорчи животот уште сега во најубавите, најлудите години.
     
  8. mizerija

    mizerija Активен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2016
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    67
    Пол:
    Женски
    И ја се чувствувам осамена,без пријатели,сите што сум ги запознавала се дружеле еден период со мене и после ги снемувало.Сега на факултет сум и истата ситуација е.Мора да се смени нешто,неможе вака да продолжи.Знам дека треба нешто друго да направам,ама мислам дека пак че се врти све во ист круг.
     
  9. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.534
    Допаѓања:
    155.421
    Пол:
    Женски
    За сите кои имате празен живот и црни мисли. Не сакам да користам наводници и да речам дека ви е во главата зошто секој проблем е вистински сериозен ама да размислувате дека не сте вредни да живеете е апсурдно. Можеби звучи себецентрирано, но ако имате изгубено надеж, ставете се себеси во центарот на вашиот живот, ако сметате дека животот ви е празен што ви преостанува него да почните и да добиете нешто? Ако немате ништо, немате ни што да изгубите. Многу е важно да се најди позитивното од негативното и да се биди свесен за негативното во позитивното, не зборам за екстремна среќа, ни екстремна несреќа туку да се обидите да држите рамнотежа зошто крај краева оној мир кој можите да го достигните, среќа и хармоничен живот лежи во начинот на кој вие успевате да држите рамнотежа во вашиот живот.
    Следно, многу е важно да си најдите мотивација во животот. Што сакате? Да бидите во одредена установа да работите, да завршите факултет? Верувајте дека некогаш банални работи ни се важни и можат да служат како мотивациони фактори: пари, серии, девојка?
    Што поконкретно е твој проблем покрај ова сега што го напиша? Засекогаш без девојка, друштво? Ете, ќе ти кажам, тоа е скоро невозможно. Велам скоро зошто не знајме колку нешто би траело доколку би се исполнило, а дека ти сам ќе останиш - не. И можеби звучам грубо ама тоа зависи чисто до тебе. Најлошо е да даваш личен пример додека мотивираш некого ама ќе ти кажам дека 18 години од мојот живот немав никој, сем еден човек кој во тој момент не ми значеше најмногу. Ете, доволно, накратко мислев дека ќе немам никој, никогаш се дур еден ден не пресечив и почнав да работам на себе. Значи, тебе ти треба волја, малку поткрепа од најблиските и да - психолог. Психолог ќе те сослуша да имаш што да кажиш, за почеток ќе ти олесни од тоа што ќе му го кажиш, второ психологот не те советува, но те насочува, те мотивира и ти помага да се справиш во твои тешки периоди од животот и најбитно, не ти препишува лекови, туку ти помага со разговор. Некои проблеми не се решаваат со разговор, но проблеми поврзани со емоции, стрес и слични болки, верувај дека разговорот е како ослободител, ама разговор во вистински правец.
    Нема да коментирам делот духовност зошто тоа е лично право на некој, ќе коментирам за делот психолог, кој не смеј да препишува апчиња туку се бави исклучиво со психотерапија. Толку.
    Тие најлуди години најчесто и во најголем процент не се баш така луди за сите, туку си носат посебна тежина. Во тинејџерскиот период најчесто се преувеличуваат работите, но најмалку на што треба да мислиш при некој проблем е самоубиство зошто секој проблем кој настанал мора да има и начин да се отстрани и да се реши. Здраво е и да сонуваш со отворени очи понекогаш, но во никој случај не очекувај премногу од животот, туку очекувај минимално, за кога би се исполнало повеќе од тоа минимално очекување да бидиш среќна и од таму, ќе бидиш среќна на сите ситници кои ќе ти се случат. За почеток, зборувај со некоја блиска пријателка, братучетка на твоја возраст или со родител со кој си поблизок. Кажи му како ти е. Некои родители не се свесни или не сметаат дека ваквите проблеми се вистински проблеми, во тој случај не се плаши да се обратиш на психолог, ако ете си основно или средно кај училишниот за ете, да не мора да трошиш пари.
    Има една работа која ја имам забележано, во неколку пријатели, па дури и во себе. Некогаш ја бараме грешката во сите околу нас, но ако грешката би била во сите, што ако во суштина е во нас? Не велам дека причината поради која си осамена е во тебе, но направи си своја интросепкција, разгледај што правиш и како можиш да се подобриш, мала блага природна насмевка пред луѓе, да не се плашиш да се опуштиш пред нив или да им се приближиш, да видиш што сакаат и дали тебе тоа ти одговара или едноставно сте преразлични.
    Се надевам дека било како ве мотивирав барем малку и дека ќе бидите подобро.
    :hug:
     
    На Βικτωρία, Cat-Lover, mizerija и 2 други им се допаѓа ова.
  10. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.537
    Допаѓања:
    6.305
    @Jacques Човек што е во депресија, или има депресивно анксиозно нарушување, верувај ми дека на крај на памет не му е да бара/оди на работа, училиште, факултет, дури не сака да се види ни со пријателите. И ова го зборувам од сопствено искуство. Многу луѓе депресијата ја сфаќаат како "мачкина кашлица" и не и припишуваат големо значење, често сум чула луѓе како велат дека такво нешто не постои, некој само си го умислува зошто не знае што да прави со себе, досадно му е, не прави ништо во животот итн. НЕ, тоа не е точно, овде се работи за сериозна болест која бара и соодветно лекување, не мора лекови, ама првенствено психотерапија, па понатаму доколку психологот одлучи го препраќа на психијатар за ТОЈ да му препише соодветни лекарства. (Значи психологот НЕ препишува лекови, а психијатарот доколку е добар, најпрво разговара со пациентот, применува различни техники и терапии, па дури потоа дава лекови доколку тоа е неопходно.)

    Има луѓе кои навидум водат совршени животи, имаат пријатели, добро заработуваат, живеат во палати - но повторно се депресивни. Не значи дека ако одиш на работа и се зафатиш со "правење нешто" депресијата магично ќе исчезне. Најчесто, таа има подлабоки коренски причини, може да е предизвикана од некоја траума, длабоко разочарување, загуба на некоја блиска личност. За жал, некои само ја сметаат за обична тага и нерасположеност, што воопшто не е точно. Доколку некој се чувствува обесхрабрено, безвредно, тажно, апатично, се наоѓа во состојба на анхедонија, или не чувствува воопшто ништо, сеедно му е, рамнодушен е - да, и тоа е знак на депресија, во период подолг од две недели тогаш значи дека нешто не е во ред, и не станува збор за обична тага. Во тој случај, лицето треба да побара помош од стручно лице, зошто депресијата не е нешто што само доаѓа и си проаѓа само од себе. Мислам дека може да помине доколку се елиминира изворот што ја причинува, но понекогаш е малку потешко самите да стигнеме до тој извор, затоа и реков подобро е да се посоветува со стручно лице.

    И запомнете, тој што е во депресија НЕ Е размазен, или мрзлив, или "едноставно таков". Јас сум поминувала низ доста тешки периоди, со таа разлика што сум немала суицидни мисли, и речиси цел месец не сум излегувала од дома, сум се наоѓала во состојба на анхедонија, не сум зборувала со пријателите што до вчера ми биле се, работите кои ми предизвикувале задоволство повеќе не сум сакала да слушнам за нив, а камоли да станува збор да треба нешто да сработам. Не е ова обична разочараност, па со тоа ако бидеме продутивни да ни стане полесно. Да, кога сум била тажна, доста ми помогнало да позборам со некого, да ја преместувам цела соба со другарка, да расчистам, да прошетам, но таа состојба ми поминала за ден, два, три.

    Малку испадна подолго она што сакав да го кажам, но се надевам дека успеав да разјаснам некои работи.
     
    На Βικτωρία, Chica.Loca, theowndemon и 4 други им се допаѓа ова.