1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Прашања и одговори поврзани со растот и развојот на децата

Дискусија во 'Дете' започната од kristinamk, 20 февруари 2011.

  1. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.817
    Допаѓања:
    102.654
    Пол:
    Женски
    ​Д​​е​​т​​с​​к​​и ​м​​у​​а​бети (1-3 годинки)

    Мајки имам едно прашање и би сакала мислење. Ќерка ми си јаде се , од месо , риба , обошје , зеленчук , јогурт, кисело млеко..
    Почнав веке да и давам банана, јаболка на парчиња она си држи и си гриза , бисквитче сама јаде , црно лебче значи се на парчиња. И денес викам ај ке и дадам брокула , морков , компир , пиперка не блендирани , само телешкото месо ке го избленирам. Амакога го виде така несакаше ( а инаку блендирано го јаде) :|
    И пробував ја молев да јаде ама се мрштеше. И сега како блендирано го јаде а не блендирано не го сака истото. :?:
    Веке сакам да и давам парчиња , инаку заби имаме 5. Кога вашите деца почнаа да јадат по парчиња?
     
  2. Li0ness

    Li0ness Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2010
    Пораки:
    1.057
    Допаѓања:
    1.817
    Колку што сфаќам, сте ја прескокнале фазата на пасирано. Значи, прво се дава бленидарана храна, потоа пасирана (изгмечена со вилушка само), и така се навикнува на парченца малото, а потоа малку по малку се дава иситнета на парчиња. Веројатно затоа и и е толку чудно, од пасирано (односно каша) директно на парченца, голем е тој скок за детето. пробај со пасирање, постепено оставај се покрупни парченца и преодот на иситнета храна ќе дојде полесно. А кога ќе почнете со парченца, прво понуди и од јадењето што најмногу си го сака, полесно ќе се излаже по вкусот.
     
  3. cveke123

    cveke123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    352
    Допаѓања:
    633
    Епа си имам едно 2 ипол годишно братче.
    Многу е темпераментен и скоре се е добро.
    Понекогаш ја гледа мајка му како се шминка,
    и ги краде шминките и си стави лабело и се.
    Многу нервира...
    Потоа неможеш од раце да му ги земеш шминките...
    Сега го најдов си ставаше лабело...
    Иако е 2 годишен, да не продолжи вака... бидејки и јас го чувам, но како да му ги земам.
    Не дека имам нешто против од феминизирани деца.
    Не сакам да бидам сватена погрешно...
    но дали овие мали детски нешта значат нешто
     
  4. Srekicka

    Srekicka Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2010
    Пораки:
    1.863
    Допаѓања:
    2.846
    ^
    Нормално е, затоа што има поголема дада. Ако имаше брат, ќе ги зимаше неговите ствари.
    Ова ме потсети на братучед ми кога беше мал. Ни ги носеше венчињата не мене и на сестра ми, а кога го прашаа каква боја сакаш да ти биде собата, викаше дека сака да му биде со црвени и розеви срциња на ѕидовите. :D Сега е веќе голем и се смее кога му кажуваме што правел.
     
    На cveke123 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. cveke123

    cveke123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    352
    Допаѓања:
    633

    Е ова ме успокои, бидејќи колку јас што знам,
    на другарките братчињата се многу МАШКИ.
    хехе и он така, си става штипки на глави :D
    фала :)
     
  6. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.817
    Допаѓања:
    102.654
    Пол:
    Женски
    да , не сум пробала да и пасирам со виљушка , јас одма и дадов парчиња да проба. :)
    Само јајцето така и го давам и го јаде , ајде и за другите работи ке пробам така. Благодарам за одговорот! :hai:
     
  7. sweet25

    sweet25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2011
    Пораки:
    669
    Допаѓања:
    317
    Majki ми треба ваше мислење. Син ми кој има две и пол години , од пред пола година почна повеќе да зборува, ама последниве неколку месеци почна многу да дтка. Пред некој месец беше тоа поретко , ама во последно време го прави често, се мачи на некое најобично зборче , по една минута да го изговори, дури и се витка целиот , се наведнува со главчето , се гледа колку се мачи, и на крај некогаш ќе го изговори а некогаш се откажува, и ќе ми рече не сакам да кажам.
    Инаку многу ја сака музиката и во тие моменти кога пее го нема тој проблем.
    Ја прашав матичната докторка кога бев за нешто друго, и ми рече дека можеби имал некој стрес и да му давам Б6 витамин. Му давам понекогаш ама не помага, па не сакам да го трујам. А и бидејки пред една година лошо падна, и потоа го снимавме на главчето, и ни рекоа дека е добар, ми е страв да не има врска нешто со тоа :x .
    Дали има некоја од вас вакво искуство, дали ако го носам некаде има шанси да не му остане тоа за цел живот? :(
     
  8. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333

    Тоа се случува само од претрпен стрес, е сега дали од тоа што лошо паднал или нешто друго е друга работа и не е битно. Прво што треба да направиш е да го одведеш на логопед. Со силна воља и многу вежби ќе се исправи тоа. Што порано тоа подобро.
    Јас како мала сум д`ткала (стрес - развод на моите кога сум имала 1,5год, можеби и тоа е кај тебе. Децата не мора да разбираат доволно е што чувствуваат). Со одење на логопед ми се исправил говорот.
    Не се лажи по бајачки и други глупости туку одма на логопед.
     
    На sweet25 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Mama25

    Mama25 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    1.440
    Допаѓања:
    10.957
    Пол:
    Женски
    Баш како што вели Славица999 ниако да не те лажат да одиш по бајачки и слични бабини деветини,без паника и право на логопед,додека не е касно да се види што е! Можеби е од претрпен стрес и треба само време додека се врати душичката во нормала! Со среќа :hai:
     
    На sweet25 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Natasha2012

    Natasha2012 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    416
    Пол:
    Женски
    Мајки и мене ми е потребна помос во врска со моетео средно дете кое ке полни 3 год. во Авг. тој има проблем со палецот на левата рака не го испрвува а исто и со десното стапало,стапалото го врти внатре, тоа му е од рагање за стапалото носеме ортопедски кондури веке една год. но за палецот ми рекоа да цекаме да порасне па тогас да го носиме да го прават операција, но незнам дали ке биде преголем и сум загризена дека така ке му закрлжаве палецот и сакам да најдам ортопед во Ск да прашамако знаете некој ве молам препорацете го :) ви благодарам мајки
     
  11. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.743
    Допаѓања:
    130.726
    Свит25, однеси го на логопед. Во принцип пред 3 години тешко соработуваат, ама сепак однеси го, па ќе ти дадат насоки како да постапиш понатака. Како што пиша и Славица, пелтечењето знае да се реши од претрпен стрес, ама се решава - не дека е нешто страшно, ама ако може да се надмине, зошто да не.


    Наташа, и покрај тоа што нема ортопед кај кој не сум била во земјава, за палец мислам дека и нема некој специјалист. Имаше една постара пензионирана докторка која работеше еден ден неделно кај д-р Видоевски, ама колку што разбрав - починала. Како и да е, која според тоа што мене ми го кажа за моето дете излезе далеку од експерт. Сега слушнав дека имало и некоја во државна, знам дека беше жена, ама не знам како се викаше.
    Не знам што точно е проблемот, и како мислиш дека не го исправува, т.е на кој зглоб не може да го витка. Ако е помал проблем - вежби може да помогнат, ама не можам да тврдам, бидејќи не знам што точно е проблемот, сепак консултирај се со повеќе доктори. На ќерка ми кога беше бебе палецот и беше цело време исправен, ама затворен, како кога покажуваш 4 со свиткан палец. И ставав фластер за да и го држи исправен, и по некое време и се исправи, т.е. почна да го исправува, но не можеше да го витка. За виткањето со вежби имаше резултати. Не го витка нормално, т.е. како да нема никаков проблем, ама сепак има успех. Ова со вежбиве ми го кажа една докторка во Софија, а тука никој не ми посочи такво нешто.

    За стапало не знам, не сум имала искуство. Не знам ни кој ортопед е посебно за стапала специјализиран. Јас главно одев кај Темелковски, иако тој главно е за колена, ама беше доста фер, и си кажа што му е специјалност, а за тоа што не му е не препрати каде да одиме. Исто така и кај Христов, сега е во Систина, иако син ми го оперираше, ама не сум сигурна баш дека ја заврши работата најсовршено, како да има сега повторување на проблемот. Мислам друг тип на проблем беше тоа, само сакам да кажам дека малку се разочарав, затоа што човекот важи за врвен ортопед.
     
  12. Natasha2012

    Natasha2012 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    416
    Пол:
    Женски
    Ариел ти благодарам многу за совета, инаку палецот тој не мозе да го исправе ми рекоа дека тетивата треба да се сецне, а стапалото со вежби и масжи има подобрување но сеусте мора да носеме ортопедски кондурчиња.
     
  13. Bozica1980

    Bozica1980 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    6.605
    Допаѓања:
    250.861
    Пол:
    Женски
    Дали некоја од вас случајно има некоја информација за лекување на дисплазија на прсти на рака.
    Било каква информација е добредојдена.
     
  14. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.743
    Допаѓања:
    130.726
    ^ Мислам дека се решава со примена на методот на Илизаров, Руски лекар кој прв го применил. Се состои од кршење на коските и нивно издолжување милиметар по милиметар. Се ставаат метални протези, и тие малку по малку ја развлекуваат коската, т.е. местото на скршеницата, а се развлекуваат и мускулите. Процесот многу долго трае, пациентите вообичаено се третираат по 5-6 месеци, можеби и повеќе. Се прават повеќе скршеници на една коска, всушност зависи од местото.
    Неодамна гледав на Дискавери некоја слична, ама модернизирана постапка, и пријатно се изненадив колку поедноставно делуваше во споредба со оваа на Илизаров, но не се сеќавам како се викаше.

    Имаше еден лекар од Русија кој го работеше методот на Илизаров, името му беше Димитри Ѕаѕикин или нешто слично, и порано редовно доаѓаше во Охрид, во специјализираната ортопедска болница Св.Еразмо, но веке 8-9 години не доаѓа. Како и да е, таму има доктори кои работеле со него, му асистирале при операции и третмани, и ја знаат постапката. Не ја изведуваат, ама барем знаат дали во одреден случај би можела да помогне - или не. Во Скопје има и една докторка Албена Манева - Крстевска која порано работела во болницата во Охрид, и иако потесна специјалност и е 'рбет, можеби би можела да даде некој совет.

    Инаку ортопед специјализиран за дланка - нема кај нас. Порано имаше една добра докторка во Бугарија, Бинка Попова, но не се сеќавам во која болница во Софија работеше - приватна болница каде знам дека работеше попладне, мислам дека име на некој светец имаше. Веројатно преку ден работеше во државната болница, но не знам колку би била достапна таму.

    Ова е она на што јас сум наишла, но сакам да потенцирам дека не сум медицинско лице. Сигурно и на интернет може да се најдат доста информации, вообичаено има за сите болести, состојби, третмани, и статистики за успешност, дури и објаснувања во кои случаи да се третира, а кога е подобро да се избегне хируршка интервенција. Само треба добро да се пребара.
     
    На Bozica1980 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
    Малку покасно со коментар...
    Денес барем ова не би требало да биде проблем :)
    Сигурно и нејзе и е пријатно да спие во вреќичка, па остави го детето да си ужива во спиењето :!:

    со тек на време ќе си ја отвори како јорганче...и чекор по чекор ќе пораснеме :)
     

    Прикачени фајлови:

    • kids.jpg
      kids.jpg
      Големина на фајлот:
      5 KB
      Прегледи:
      517
    На Ariel му/ѝ се допаѓа ова.
  16. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Препорачајте некој добар дефектолог/логопед?
     
  17. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.743
    Допаѓања:
    130.726
    ^ Јас сум многу задоволна од Весна Керамитчиевска, ти пишав број во ЛП.
    Само многу е зафатена, па некогаш може да се случи да треба да се почека некој месец.
    Доста работи и со аутистични деца, има голем успех со нив, а не секој логопед се нафаќа да работи со нив.
    Кај малиот мој имаше доста резултати, иако говорот се уште не му е среден до крај. Ама многу е пасивен, ич не се труди, а може. Уште тоа „р“ да почне да го применува во говор, и многу ќе бидам среќна!

    Има и тема за тоа на форумов: dete/ima-li-potreba-od-logoped-t7903/20.html
     
    На slavica999 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Мојата ќеркичка има 13 месеци и само две запчиња доле. Дали има потреба од загриженост, да не има потреба да ја однесам на стоматолог? Некое ваше искуство, колку е тоа нормално?
     
  19. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски
    Сè е до генетиката, немаш причина за грижа. Забите ќе никнат кога им дошло време. Сите млечни заби (20 на број) треба да ги има во устата некаде до две и пол, полни три години. Има време, не се грижи.
     
    На ciribiribela му/ѝ се допаѓа ова.
  20. babymama

    babymama Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2012
    Пораки:
    437
    Допаѓања:
    225
    ќерка ми има 3.5 години, ама уште не и се израснати петките. а многу рано почнаа да и растат заби, некаде на 5,5 месеци.
    сакам да ја однесам на стоматолог, за да и ги види запчињата, ама да не е рано!?!