1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Прва акција "Титаник" за изборни злоупотреби

Дискусија во 'Политика и настани' започната од PogbaPol, 12 февруари 2016.

  1. honesty

    honesty Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2011
    Пораки:
    243
    Допаѓања:
    296
    Здраво, не сакам да ме сфатите погрешно, само сакам да ви порачам помалку внимание да посветувате на ваквите политички случувања (читај глупости), а повеќе да си уживате во животот. Мислам дека станаа преголем дел, а воедно и оптоварување во нашиот живот, а не треба да го дозволиме тоа.
     
    На Majakisss и anakonda88 им се допаѓа ова.
  2. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    душо ние секако дека не сакаме да се замараме со политика , но нашиот празен џеп многу го интересира зошто е празен!
     
    На anichka94, softy1, cresa-jagoda и 8 други им се допаѓа ова.
  3. NikiBastore

    NikiBastore Активен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2016
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    122
    Пол:
    Женски
    Screenshot_2016-02-13-17-33-25-1.png
     
    На Majakisss, Outlook и cooll им се допаѓа ова.
  4. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.530
    Допаѓања:
    7.421
    Пол:
    Женски
    А диктаторчево не е на Титаник?!
     
  5. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Многу сте јаки. Од вакви продадени души едвај чекам да одам во странство. Сите јадни останте си тука во диктаторскава земја - при очи слепи, при уши глуви!
     
    Последна измена: 13 февруари 2016
    На crimson, softy1, azelea и 21 други им се допаѓа ова.
  6. calliope

    calliope Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2011
    Пораки:
    1.368
    Допаѓања:
    15.989
    Пол:
    Женски
    Леле, дај стварно не ги бришете бисерите на полтрониве. Да си стои црно на бело колку им е исперен мозокот оти неретко забораваат.

    Како бе, златни, си дозволувате да оправдате над 60,000 (тоа е цел град со големина колку Прилеп или Тетово, што е многу за волку мала земја) фалсификувани државјанства, а замижувате пред тоа дека, да речеме, човек лежи 3 години за некакви смешни 100ина ќебапи?!
    Зар некој, при сиот мозок, вториов го смета за поголем криминалец од првиве?
    Зар некој ова го смета за нешто пролазно?
    На еден форум се тера правда за шминка/ефекти и очи се ваѓаат да не се правеле лажни профили за гласање на форумџика на годината (што добива еден часовник, парфем или киндл), ама затоа е сосема во ред да си молчиме за фалсификати, убиства на деца, заташкани и занемарени случаи, оти фино ни иде парата во џеб. И уште имате лице да се појавите и да ги оправдувате пастириве.

    Не знам како може да се сметате за способни, а свесни сте дека ви требала книшка и добро гланцање г'зови за да стигнете до позиција каде од вас се бара да затворите очи и да аплаудирате на секоја какачка што ја приредуваат вашите спасители.
    И после имате образ ко сончогледи да се завртите кон евентуалната нова владејачка партија, а да плукате по стариве. Тоа не е труд... well, бар не онаков ко што се бара.
    Побогу, од штаб ви пишуваат што да копирате по интернет и истото го копирате сосе наредбата дека тоа и тоа треба да се објави. Способност на ниво, нема збор.

    Што да кажам, ќе вртат, ќе се фаќаат и за најситната сламка, ама правдата долго време ќе биде развлекувана, а ние разочарано ќе си дремеме дури да дојде приликата да спакуваме куфери. Надлежниве треба да се сменат од самиот корен т.е. ниту еден, единствен да не остане на позицијата на која се сега, и истите да одлежат затвор до 4то колено (без никаков контакт со роднини, за да не се пренесе пастирството) за нашите правнуци (оние што ќе останат овде, If any) да живеат колку-толку нормално, без присуство на ракот на општествово што е премногу научен на мизерија и воден од стравот да нема свое мислење, туку да игра како што му свири оној што му дава леб на готово.
    Во некое идеално општество, господана од фотељи би биле до еден во затвор, а нивниве следбеници некаде на групна терапија и со бан од мешање во нормална раја бар минимум 5 години.
    Ама...
     
    На CrazyOne, crimson, softy1 и 27 други им се допаѓа ова.
  7. fighter

    fighter Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    1.249
    Допаѓања:
    2.485
    И јас се сложувам со ова, но овој народ со децении е гладен за правда.
    БАРАМЕ ПРАВДА!
     
    На galapce, ninja35, kjukli и 7 други им се допаѓа ова.
  8. mami blue

    mami blue Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2015
    Пораки:
    1.274
    Допаѓања:
    21.995
    Пол:
    Женски
    Mislev deka konecno trgna na dobro, deka konecno nesto ke bidne ama se razocarav..i toa mnogu..pcujam i vikam vo sebe
     
    На azelea, ninja35, kjukli и 4 други им се допаѓа ова.
  9. Bozica1980

    Bozica1980 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    6.634
    Допаѓања:
    251.281
    Пол:
    Женски
    Мора да имаме трпение. Ова зло не дојде за еден ден, уште помалку така ќе си оди.
     
    На crimson, calliope, azelea и 13 други им се допаѓа ова.
  10. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Така е - кој да дојде на власт исто ќе е. Мака ми е што со години глупи не прават. Се нервирам колку многу се потценува овој народ и колку се манипулира. Значи од такт се вадам Сител и Канал 5 кога слушам. Не сум глупава и не сакам никој таква да ме прави. Значи до толку срам да се немало едноствно не ми е логично. Па и народов, до толку ли е партиски врзан и несигурен во себе, да смета дека ако не и е лојален на партијата нема ништо да направи?!

    Еве на Канал 5 споредна вест им е тоа што СЈО поднело жалби за притвор - најбитна вест им е некое игралиште од незнам колку метри кое го најавува семоќниот. Е моја јадна македонијо!
     
    На mareane, calliope, azelea и 11 други им се допаѓа ова.
  11. mami blue

    mami blue Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2015
    Пораки:
    1.274
    Допаѓања:
    21.995
    Пол:
    Женски
    Pa ubavo kaza Sekerinska zimale koj znae kolku pari kanal 5 pa sea mora dolgot da go otplatat so truenje na gluposti.
    Ne sum za nikoj, se videlo i od ednite i od drugite, samo sakam vekje ednas da se svesti narodot, da odat u kjorka site onie koi ne ispokradoa bez razlika koja partija se.treba vekje ednas da se vlee strav i kaj niv i da ne se opustaat mnogu
     
    На kjukli, cresa-jagoda, Bozica1980 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Тие пари не се од партијата - од народот се, така да партијата ако плаќа е едно, ама државни пари се друго.
     
    На anakonda88, mami blue и Bozica1980 им се допаѓа ова.
  13. Valas

    Valas Активен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2016
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Машки
    Се зачленив за да ги прашам Вмровските тотални лојалисти едно:
    Вие сте цврсто убедени при здрав разум, совест, свест, мозок, вие сте искрени со силна убеденост дека прислушкуваните разговори се монтирани И така да Сето ова што го содржат е ЛАГА?
    Или
    2. ВМРО сте ама Сфаќате и јасно ви е СЕ, верувате во себе дека е така како што содржат прислушувањето......Но сепак сте лојални до крај, зошто припаѓате на таа партија, таму ви се пријателите, имате изградено некое лице и како што е и нормално од таму очекувате некој придобивка?
    Оти тоа е тоа, нема друго, друго сум јас, и мислам дека како мене се многу луѓе.
    3. Јас долго немав книшка но Вмро е на власт и ако сакаш да успееш да оди кариерата мора партија. Морам и зедов книшка, напочетокот 2008/2010 беше ок, ама сега е реална диктатура, башибозук, мала елита владее со мнозинството за свои лични интереси. Јас не успеав ама баш никаков ќар да имам, оти мислев е доволно да гласам и бидам симпатизер ама просто неможев да лепам плакети да се пењавам на фацебоок или да одам секој дневно во штаб. Имам попаметни работи да правам, книга, филм,....и така да за џабе реално ја зедов, за лични интереси оти сум човек и живеам во партизирана држава, не за идеологија, чувајбоже, идеологија та е мртва со берлинскиот ѕид.
    4. Вие сте Сдсм во душа и за вас само таму може да членувате , исто ко и 2 да речеме.
    ВЕ МОЛАМ, ОДГОВОРЕТЕ ДА ВИДИМЕ КОЛКУ СМЕ ОНИЕ НЕОПРЕДЕЛЕНИ.
     
    На azelea му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Bulgarian

    Bulgarian Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2015
    Пораки:
    587
    Допаѓања:
    747
    Пол:
    Машки
    Valas eve ti moj odgovor:
    1. Mislam deka prislushuvanite razgovori ne se montaza.
    2. Jas sum za VMRO,a posebno samo za Gruevski bidejki jas kako poraneshen student na ekonomski fakultet,iako ne go zavrshiv,znam deka najbitno vo politikata treba da bide ekonomijata,a potoa se drugo.Tokmu toa Gruevski go pravi,raboti za ekonomija,nosi stranski investicii,diskutira postojano za ekonomija(shto i e dobro samo taka se doaga do napreduvanje na novi idei za ekonomija).
    Site se zalat ama stranskite investitori ne davvat dobri plati.Pa tokmu takva e ekonomijata,sega se pomalku investitori i pomali plati,no podocna ke se namnozat firmite i rabotnici ke pochnat da falat i platite ke porasnat.Toa ke go razberesh samo ako znaesh kako se dvizat ne samo platite tuku i cenite spored ponudata i pobaruvachkata.Eve nakratko ako ponudata na rabotnici e golema platite se mali.Ako ponudata na rabotnici se namali platite ke porasnat.Znachi platite i cenite na proizvodite ne gi odreduva vladata tuku sami se dvizat i odreduvaat.Jas sum za Gruevski bidejki site drugi prethodno diskutiraa se i seshto ama od ekonomija begaa.Na primer Branko diskutirashe se i seshto,posebno mu beshe omileno da diskutira za ohridski ramkoven dogovor i meguetnichki konflikti,a za ekonomija ni zbor :( . Epa ako onoj koj vladee bega da diskutira za ekonomija i da ja opravuva togash jas i ti li ke ja opravuvame?Nie li ke odime vo stranstvo da nosime investitori?Ekonomijata e bitna za jas i ti da da imame leb da jademe dushichka.
    3. Znam deka ima postaveno rezim.Mediumite se negovi,a onie od opozicijata gi zatvara.Sitel deluva kako prodolzena raka na mvr.I od sitel protekuvaat tajni informacii od mvr,kako poslednata informacija za Chaushot i Zaev,no i kako razgovorot na Ljube Boshkovski za prodavanjeto na imeto.Sudstvoto e negovo.Se zatvaraa politichki protivnici.Taka nemalo zatvaranje vo vremeto na vladeenje na Ljubcho i Branko.
    Ama rabotenjeto na Gruevski za ekonomijata se toa go brishe.Ne mi e bitno dali ke bideme vo diktatura,bitno mi e da ima prosperitetna i ekonomski razviena drzava.
    Porazviena i poprosperitetna drzava ke imame samo ako sme vo EU.Ama za zal bidejki ime na drzava ne menuvame za da vlezeme vo EU.A svoe lichno ime menjavame i se pishuvame bugari za da odime vo stranstvo da rabotime,,,so Gruevski bez EU ke bideme poprosperitetni otkolku bez Gruevski.A ushte po prosperitet ke imame da bideme vo EU.Kako i da e jas sum vo EU.A vie ostanete si makedonisti.Ama ako odite da vadite bugarski pasosh setete se deka podobro ke beshe da si smenevme ime na drzava i tuka vo MK da si bevme vo EU otkolku da lutame vo druga drzava.
     
  15. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    @Valas јас сум инаку член на Вмро , ама член на онаа правото Вмро , ова новово немат врска со правото Вмро! Една дотична личност на форумов ,односно машко , труе на форумов како е све сјајно , и дека не ме бивало па затоа џебот ми бил празен ( кутриот си направи нов женски профил за да ми го каже тоа ) , али заради таквиве личности ние со високо образование , со врски на работа влегуваат овие со основно а не го испотиле гзот на столче да седнат да учат , и затоа за нив е све сјајно и равно !
    Затоа под хитно ни треба да влезиме во ЕУ , бидејки све ке биде под контрола и тешко кој ке се осмели да направи криминал!
     
    На Rama, cresa-jagoda, corto.maltese и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. Valas

    Valas Активен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2016
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Машки
    Jas ne sum ekonomist, ama sum visokobrazivan, diplomski I postdiplomski vo stranstvo, sum bil privatno sluzbeno vo 15 zemji, evropa I azija, I sfativ deka Grujo rabotese dobro za ekonomijata prviteb godini No poslednite 5/6 e totalno utka. Osobeno stranskite investicii, kade gi zapostavi makedonskite firmi. Najavi 1001 firma, se otvorija dali 100, polovina se so makedonski ispran kapital. Unisti za toa edno 200, i tie stranci sto gi donese vredat samo 10, no dogovorot sto go imaat navestuva deka otkako ke pomine onij grejs period na benificii ke si odat. A ostanatite veke rabotat vo zaguba za mak.ekonomija. drugo napravija 1000 sportski tereni, jahahhaha ami zasoni se, se e tip top uste da sportuvame ostana. Ako sakam ke najdam kaj da sportuvam ne deka ke go kreva sportot, fudbalot koga korupcija ima vo FSM koj da go pustat. Kapitalni investicii 0, barok 100%. Zaso barok sto ima makedonija so toa zaso da ne e moderno. Barokot e segade vo evropa , koj go saka.? Osobeno fikcija bez istorija. Me prasuvaat stranci po koj povod e Triunfalnata kapija, Sto da im kazam?

     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    3.005
    Допаѓања:
    4.820
    Пол:
    Женски

    @anakonda за тебе правам пак исклучок и се вмешувам во дискусијава, ја разбирам и разочараноста и незадоволството, испукај се ама ова што го болдирав не те оправдувам, ниту се знаеме ниту се познаваме ама дека ВМРО вработува неквалификуван кадар ОК нека биде и така ама Катица Јанева, не знае и од трема не може еден текст да прочита и да реферира (А КОЛКАВА И Е ПЛАТАТА И НА КОЈ ПОЗИЦИЈА Е СУВИШЕН КОМЕНТАР) и за неа излегуваат две пописмени да ја исперат СЕ' КАЖАНО ЗА ВМРО И КАВЛИФИКАЦИИ ПАЃА ВО ВОДА. А ако чекаме ЕУ да не оправи или било кој друг има да се изначекаме ко чекајќи го Годо. Никој нема да се замара за нашата добробит освен ние самите и од нас зависи не од некој друг.
     
    На zuto му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Valas

    Valas Активен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2016
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Машки
    Vo vrska so Menuvanje ime I bugarski pasosi. Tuka sum na slicno so tebe.
    Za menuvanje ime Sum Za da go smenime, zaso? Ne sum patriot, sum osobeno poveke od onie sto vreskaat kolku bile anticki makedonci, zaso koga se puka, koga ima vojna koga se gine tie se prvite da begaat. Onie naj glasnite. Voedno sega pokraj se sto gledame ba facebook I na tv, imame site mnogu da izgubilme, odnosno sme I vo kapitalizam, bes pari nema muzika, taka da koj ke vojuva vo mkd ako ne mu se plati, koj? Koj ke vojuva I zagine samo za tatkovinata, ? Jas NE, Veke Ne, znaejki deka istata ja iskradoa onie politicarite kukavicite I najglasnite. Znaejki deka povtorno ke kradat I lazat. Da zaginam I da go ostavam semejstvoto da gladuva I trpi za da Grujo I Mijalkov se pravat gazdi I gospoda , Ne, za Urko, Radnikot , mile , Gordana I Pesevski se gostevaat, ne sigurno NE. oti I natamu odime, kon vojna, oni se tolku spremni da ne ja dadat foteljata samo da si ja spasat glavata taka bi zrvtovale I 1000 makednci. Koj gi spomnuva zaginatite 8 od mvr, kako im e na decata, tatkovcite gi nema, 70.000 $ ke gi zamenat? LUGJE onie ako se cisti I sigurni vo sebe, stavete se vi nivna koza, I pokraj celiot pritisok ako si cesen ke priznaes deka e tvojot glas toa, ili ke viknes najdobri FORENSIKS da go analiziraat I objavat civ e, a oni samo negiraat nisto drugo. Pa I da si cist, ke popustis ama slednite ke dokazes deka lazno bilo se, no ne, oni znaat sto ke bide ako ja zagubat kontrolata, ke izleze se vi javnost site crni kriminali. Zatoa ke go smenam imeto, oti kiga togas ke gi smenime, ako sakame da ziveeme vi 21 vek , oti sme slabi, sami, bez prijateli za razlika od grcija. Ustvari bolje ke bese da go smenime pred 25 godini zosto mnigu raboti ke bea razlicni I so razlicen tek. Za bugarski pasos I jas podnesov, cekam , kaj I da e za 3/5 meseci ke bide. A rabotam drzavna rabota, 500 evra ama ne sum zadovolen, kiga gledam kolku nerabotnici me pominaa, kolku idioti se direktori so 1000 evra , smetam deka mozam poveke I bi rabitel za poveke.
     
    На Bulgarian му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Valas

    Valas Активен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2016
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Машки
    Ne sudi vednas dali vredi ili ne samo od toa sto nezboruva dobro. Moze ima glasovna mana, pa grujo gi ima povele ako e toa, ama znam deka znaes ali samo taka od katil navreduvas, deka ima lugje koj se top rabotnici I genijalci ali ne gi biva da brborat, site ne se slobodni za pred kamera, trema I toa ti e. Site ne sakaat vnimanie I da se centar paznja, ali ona se nafaka da go sraboti I toa odlicno. Ne bega a moze. Pa grujo izmisluva 1000 raboti samo da nema duel so nekoj opozicioner, on nemalo sto da zbori so nego, odgovaral pred narodot, abe ajde, pa ti bil on bolje gospodin od eden Obama ili Tramp ili klinton. Pa Bush bese idiot ama imase hrabrost da dava intervjua. Mnogu lugje peltecat ali covecnosta ne se meri vo toa vo fizickata invalidnost, pa I kriminalot isto, Temelko ne e sigurno cvetka za mirisanje pa bil on I edinstven makedonec vo albanija, Ako e kriminalec ic da go nema, A e kriminalec, jas go znam. Toa sto e invalid, nema vrska,setete se samo na onoj od juzna afrika, sportistot bez noze, ja ubi zenamu ali go zatvorija, gnie vo zatvro, da ne mislese nekoj da mu prosti, hahah. Kako pa da ne. Katica e za sega ok, da treba da raboti na nadvoresniot javen nastap, ali sepak nastapuva javno poveke od nekoj pratenici kii se so po dva mandati. Koi ne sme niti slusnale dali govorat. Kako ne im e sram, izbereni se da diskutiraat tamu ne samo na znak da glasaat kako roboti. Zasto se na listi ako neznaat da svrzat edna recenica.??

     
    На theowndemon и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  20. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    никаде не ја спомнав Катица.Ј. ,ниту имам изградено мислење за неа! За неа да биде С.Ј.О. се потпишани согласно сите партии , по кој основ е избрана не ме интересира , како што кажав јас сум револтирана од вработувања на неписмена раја во јавната администрација , високите кадри си заминуваат од државава , градовите во Р.М. се скоро пусти , наместо да се превземе нешто во Мк. владее циркусс! Без разлика кој ке дојде на власт оваа држава тешко дека ке стане на нозе ...
    немам ништо против тебе , само си го изнесувам моето мислење .
     
    На cresa-jagoda и Tanjamm им се допаѓа ова.