1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Првут

Дискусија во 'Коса' започната од Sonce, 19 ноември 2009.

 1. Sonce

  Sonce Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2009
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  18
  Здраво! Никогаш не сум имала првут во косата, но пред неколку дена забележав дека започнува да ми се прави. Знаете ли која е причината за тоа? Ќе ми мине брзо или ќе остане подолго време? :x Некој има ли вакво искуство? Кажете ми што треба да користам зашто не сум користела ништо слично до сега, не ми била потребна. :(
   
 2. soledad

  soledad Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  418
  Допаѓања:
  251
  здраво сонце не знам која е причината за појавата на првут и јас имав користев сапун од катран од докторс ми помогна и плус на косата и дава посебен сјај многу е добар а плус и не е скап 50 тина денари отприлика мислам дека беше види пробај
   
  На _Marshmallow_ и immortal им се допаѓа ова.
 3. WomanInLove

  WomanInLove Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2009
  Пораки:
  717
  Допаѓања:
  267
  Пол:
  Женски
  epa kako si go koristela toj sapun?mislis so sapunot da se mies, pa potoa i sampon ili pa..? zs i jas imam mn prvut :)
   
 4. bluberry

  bluberry Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  1.114
  Допаѓања:
  342
  prvutot e minliva rabota se pojavuva vo esen(eve i mene sekoja esen mi se pojavuva) ne koristam nesto posebno za da go otstranam,no zatoa dobro ja mijam kosata i samiot isceznuva :roll:
   
  На solnishko му/ѝ се допаѓа ова.
 5. soledad

  soledad Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  418
  Допаѓања:
  251
  нема потреба потоа со шампон косата е убава од сапунот свети и не се мрси многу јас се миев само со сапунот пробајте
   
  На _Marshmallow_ му/ѝ се допаѓа ова.
 6. strangewoman

  strangewoman Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  714
  Допаѓања:
  367
  a kaj moze da se najde sapunot :?:
   
 7. soledad

  soledad Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  418
  Допаѓања:
  251
  jas go kupiv od market ama bi trebalo da ima i po aptekite od doctor's e
   
  На _Marshmallow_ му/ѝ се допаѓа ова.
 8. kikuuus25

  kikuuus25 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 декември 2009
  Пораки:
  25
  Допаѓања:
  16
  jas nikogas sum nemala prvut, no majkami cel zivot maka macela so toa i nisto ne i pomognalo...od pred 5 god zapocna da go koristi head&sholders sapmonot i nikogas veke ne i se pojavi...mozes da ja nateras se da smeni ama samponot nikogas:)...isto bese i so deckomi...premnogu prvut, i za dve nedeli koristenje ni traga ni glas od prvutot:) i isklucivo toj sampon go koristi sega, a ubav e i za izgledot na kosata...probajte...provereno:)
   
  На Ladybbc и sweety90 им се допаѓа ова.
 9. vekssi-kirevska

  vekssi-kirevska Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 декември 2009
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  3
  za da se otstrani perutot: 1 analgin sroni go i pomesaj go so topla voda i isplakni ja kosata .ke vidis deka ke ti pomogne
   
  На Crna Dama, immortal и BoniTop им се допаѓа ова.
 10. LoOnyD

  LoOnyD Популарен член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  328
  Допаѓања:
  392
  Пол:
  Женски
  Моето искуство со прввутот е следно...ко помала имав мнооогу многу абе да бутнам прсти во коса ко снег паѓаше, дури по исвесен период ми се направија ко корупки од првут и од што се нервирав ги копав и ми се правеа рани што многу тешко заздравуваа...(повеќе од тоа што нон стоп ги прекопував него од друго :D ) Па мајка ми ми ставаше на раните една маст ваљда онаа што им се става на бебињата што имаат такви ранички по главата али не памтам точно...и користев разни шампони за првут ама ништо не ми помагаше...потоа случајно дознав, тогаш имаше малиција шампон, на една другарка со истиов проблем и помогнал, и го земав да го пробам...имаше резултати ама по една година...појма немам зашто пак ми се појави...и тогаш ми се деси едно чудо...излегоа хед енд шолдерс за прв пат....е тоа беше откритие на векот за мене и мојот проблем... и ден денешен, еве може 7-8 год. јас немам никаков проблем со првут...ментолот ми го направи тоа добро...некако ми е најјак...и и другите се ок ама тој ми е најдобар ...само класикот 2 во 1 не ми одговара и за сензитивна кожа не ми е нешто посебно! Дури можам комотно и да користам друг ...(сеа добро не оние 1л за 60 ден. тие ми прават првут пак) ...за промена на месец - два, без проблем...ама Х&Ш си е Х&Ш ...така да пробај ...
  Гуд лак ;)
   
  На immortal му/ѝ се допаѓа ова.
 11. strangewoman

  strangewoman Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  714
  Допаѓања:
  367
  ok tnQ ;)
   
 12. strangewoman

  strangewoman Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  714
  Допаѓања:
  367
  ednas koristev subrina od onie prvite sto bea(pred ovie sto se recept) i mi pomogna.go naracuvav od kaj frizerkata na majka mi ama sega nemozela da nabavuva poveke a nz zs.otidov vo poveke parfimerii i nema takov :? znaci sega mi preostanuvaat da gi vidam vasive predlozi t.e soveti i da vidam dali kone4no ke se spasam od ova cudo :) pozz i tnx
   
  На mayyy21 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. tulalej

  tulalej Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  e pa i jas go imav istiot problem ama mene nitu eden sampon ne mi pomogna. edna koleska mi kaza deka nejze i pomognalo medicinskiot sampon KETOKONAZOL go probav i jas, navistina mi pomogna i ne go koristam redovno tuku po potreba ednas nedelno pa nekogas i poretko ama pomaganavistina.jas sum mnogu zadovolna.
  :roll: :D
   
 14. princess92

  princess92 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2009
  Пораки:
  107
  Допаѓања:
  65
  Пол:
  Женски
  И јас го имам истиот проблем и стварно незнам како да го решам :? значи се и сешто имам пробано што веќе и изгубив надеж. сега ќе го послушам твојов совет за хед енд шолдерс да видиме дали ќе има резултати поззззз ;)
   
 15. katence4

  katence4 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  40
  Допаѓања:
  17
  имам слушнато за сок од јаболка или сок од коприва против првут мислам дека е ефикасно
   
 16. ivance5

  ivance5 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  226
  Допаѓања:
  196
  Соледад многу ти благодарам што го препорача сапунот од катран. Веднаш кога прочитав го купив и имаше подобрување уште од првото миење на косата.
   
 17. Mitevska

  Mitevska Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2010
  Пораки:
  31
  Допаѓања:
  11
  Првут

  Неможам да го отстранам првутот,користам шампони против првут и џабе не помагаат ..Бев и на лекар ми кажаа дека само шампоните можат да ми помогнат .. Незнам веќе шо да праам :worried: ако можете некако да ми помогнете ако сте го имале сличниов проблем па сте користеле некој шампон против првут пишетее :) Фала однапред позз :D
   
 18. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Многу зависи од косата кој шампон да го користиш. Некои шампони кои тебе би ти одговарале, не некое друго девојче може уште повеќ првут да му прават. Најдобро е да пробаш разни шампони додека не го најдеш вистинскиот.
  И јас како тебе пред едно... 8 години можда имав многу првут. Пробав со Хед ен шолдерс и косата уште толку со првут ми се направи. Па го пробав Вош енд гоу и одтогаш па се до сега немам сменато шампон, а главата не ме чеша повеќе.
  Треба да си пробаш. ;)
   
  На BoniTop му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Mitevska

  Mitevska Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2010
  Пораки:
  31
  Допаѓања:
  11
  Фала маче :) Али знаеш шо сеа го користам Palmolive и онака некоаш коа ке ја измијам ми е супер неам ич првут.. а некогаш цела коса ми е со првут :(
   
 20. Vega

  Vega Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2010
  Пораки:
  108
  Допаѓања:
  25
  пробај растопи 1-2 апчиња апирин и со нив измасирај го коренот
  или рецептот на другарка ми против првут- рузмарин и сол :lol: мене ми звучи како рецепт за јагнешко но ете неа и помага хахаххахах :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: