1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Првут

Дискусија во 'Коса' започната од Sonce, 19 ноември 2009.

  1. Marti96th

    Marti96th Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2019
    Пораки:
    131
    Допаѓања:
    52
    Пол:
    Женски
    Јас мака мачев со првутот цела година. Ги пробав сите шампони од маркетиве против првут ама уште полошо ми се случуваше. И во аптрка бев и ми го препорачаа еден грчки SELSUN BLUE 500 денари ама одма ми помогна
     
    На AndyRad и Vennera.aa им се допаѓа ова.
  2. tamche995

    tamche995 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2015
    Пораки:
    1.070
    Допаѓања:
    2.578
    Пол:
    Женски
    Некој искуство со Eucerin шампонот против првут?
     
  3. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Јас немам користено, ама од искуства на мои блиски знам дека помага шампонот на head & shoulders на база на ментол.
     
    На Принцезичка1, KuklickaMoja, Lovelybaby<3 и 4 други им се допаѓа ова.
  4. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Zavisi na mene ne mi pomogna toj sampon samo toj na recept I toj od avon vitaminskiot sto e
     
  5. Волшебникот

    Волшебникот Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2018
    Пораки:
    423
    Допаѓања:
    485
    Пол:
    Машки
    Никако не можам да најдам решение против првутов, од него и брзо ми се мрси косата. Користев Хед & Шолдерс; Бугарски еден; турски; онај зелениот италијански и не ми помогна и сода и киселина и се пак ништо. Кажете некое решение, кој шампон најмногу помага.
     
  6. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.511
    Допаѓања:
    144.239
    Реконазол пробај. Медицински е.
     
    На Волшебникот му/ѝ се допаѓа ова.
  7. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.884
    Допаѓања:
    13.424
    Реконазол или Кетоконазол, околу 200 ден во аптека. И откачи ги после Хед ен шолдерс, купи некој поприроден шампон.
     
    На Волшебникот му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Kataklinkers

    Kataklinkers Популарен член

    Се зачлени на:
    10 септември 2014
    Пораки:
    1.449
    Допаѓања:
    8.931
    И Хед & Шолдерс не е тоа што беше.
     
    На Marti96th му/ѝ се допаѓа ова.
  9. anaspace

    anaspace Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2016
    Пораки:
    356
    Допаѓања:
    161
    Пол:
    Женски
    во која аптека го има овој шампон?
     
  10. Marti96th

    Marti96th Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2019
    Пораки:
    131
    Допаѓања:
    52
    Пол:
    Женски
    Go ima vo viola i zegin
     
  11. sssmoke

    sssmoke Нов член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2020
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Луѓе реконазолот веќе 5 месеци не се продава во аптеки, некое друго чаре??
     
  12. Ana_Ana_Ana_Ana

    Ana_Ana_Ana_Ana Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2018
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    43
    Пол:
    Женски
    Го има мислам во Зегин, една девојка пред мене купуваше. Прашај може од друга фирма да имаат (мислам тој Реконазол што најчесто го даваат е на Реплек, ама има други производители со други имиња).

    Инаку, за Реконазол алтернатива мислам нема :( Ако веќе стигнеш да го користиш тој се друго е блага верзија, затоа и дерматолозите го препорачуваат во крајна инстанца.

    Ако си го користела Реконазол поретко, можеби медицинскине шампони на Vichy, SebaMed, Uriage, Bioderma ќе ти помогнат. Лично не сум фан на Head and Shoulders, Wash and Go, зошто толку хемија има во нив, мене скалпот ко слагалица ми го прават.

    Мене ме спаси дерматологот од првут - и тој беше првиот што точно го дијагностицираше проблемот. Сите ми препишуваа само шампони (Биодерма најчесто, зошто мислам нема дерматолог во Скопје што нема договор со нив, и кога ќе кажев дека го користев тој и немаше ефект, ко баг да доживуваа - немаа идеја што понатаму), па некој габична инфекција викаше, па недостаток на витамини......

    Дерматологот последен ми рече да обрнам внимание следен пат кога ќе се бањам надвор од Скопје. И стварно, косата ми имаше значително помалку првут. После ми објасни дека проблемот е чувствителен скалп, особено на тврда вода како скопската. Ми рече наместо шампони против првут да користам такви за длабинско чистење на скалпот и имам неверојатен ефект. Не се губи 100%, пред се заради водата, ама е каде каде поиздржливо.

    За моменти кога ме чеша главата а не можам да ја измијам (на работа на пример), користам од оние спрејовите за атопичен дерматит и помагаат многу.
     
    Последна измена од модератор: 26 април 2020
    На Ariel му/ѝ се допаѓа ова.
  13. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.144
    Допаѓања:
    147.402
    Пол:
    Женски
    Ако има некој многу јак првут или себореа само ако имате како Бутавате од Грција да донесете. Мислам ми рекоа околу 5 е дека е шампонот. Моја позната од бела коса сега нема ич ништо го користи повеќе од 2 години.
     
  14. Sanniii

    Sanniii Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2011
    Пораки:
    1.291
    Допаѓања:
    3.113
    Пол:
    Женски
    Реконазол го пробав, ама нема резултат. Head & Shoulders со ментол еве моментално, ама ништо посебно не ми прави ни тој. По колку време забележувате резултати?

    Можеш ли да споделиш кој точно шампон го користиш?
     
  15. Ana_Ana_Ana_Ana

    Ana_Ana_Ana_Ana Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2018
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    43
    Пол:
    Женски
    Во моментов овој го користам: https://www.lookfantastic.com/l-ore...-sensi-balance-shampoo-300ml-uk/11568935.html
    Го има кај нас во фризерските салони со Лореал што работат, 650 денари е.

    Го користев и на Kerastase тој за осетлив скалп, има и за тенка и за нормална коса, ама тој е 1,300 а искрено и овој на Лореал ми ја врши истата работа.

    Од тие во аптека, мислам дека Биокап имаат таков, околу 500-600 денари е во Виола, а веројатно и други брендови има, не сум проверила :)
     
    На Sanniii му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.788
    Допаѓања:
    131.404
    Интересно е ова со водата. Ќерка ми има првут речиси од бебе. Сум забележала дека кога и да одиме на море, веднаш и се чисти првутот, без некој посебен шампон.

    Инаку и помага само овој шампон https://www.ducray.com/en-gb/kelual-ds/kelual-ds-shampoo препишан и беше од дерматолог. За жал последнава година го нема, не го увезуваат веќе.
     
    На Ana_Ana_Ana_Ana му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Ana_Ana_Ana_Ana

    Ana_Ana_Ana_Ana Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2018
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    43
    Пол:
    Женски
    Морам да го пробам! Фала многу!
     
    На Ariel му/ѝ се допаѓа ова.
  18. littlerose

    littlerose Активен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2020
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    Здраво, првут имам повеќе од 4-5 години. И тоа многу.......И јас незнам што не сум пробала, различни шампони, од најниска до највисока цена. Сум правела и дома некои рецепти видени од интернет но ништо. Ве молам, доколку имате нешто што е ефикасно, споделете. Благодарам
     
  19. Принцезичка1

    Принцезичка1 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 август 2016
    Пораки:
    1.064
    Допаѓања:
    5.394
    Пол:
    Женски
    Јас од секогаш сум имала првут.И некаде до 10години користев Becutan, а потоа се префрлив на Head & Sholders.Според мое искуство ти давам совет да пробаш со некој бебешки или head & sholders (посебно тој на ментол), би требало постепено да почне да се намалува.
     
  20. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.884
    Допаѓања:
    13.424
    Барај ги овие во Зегин.
    upload_2020-5-24_20-40-44.png

    Никако Хед ен шолдерс, преагресивни шампони што само ќе ти го пресушат скалпот, и после кога и да прекинеш да го користиш ситуацијата ќе ти се влошува.
    А можеш да појдеш и на дерматолог да видиш да не треба медицински шампон да користиш.
     
    На flawless_ му/ѝ се допаѓа ова.