1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Првут

Дискусија во 'Коса' започната од Sonce, 19 ноември 2009.

  1. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    50.023
    Пол:
    Женски
    Има ли го користено некој овој шампон против првут?

    IMG_20200529_142100.jpg
     
  2. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Некоја замена или нешто слично на Реконазол има ли дечки?
    По можност формулата да е безбојна, бела, каква било само не црвена ко на Реконазолот зашто кај и да е џинџер ќе станам од него. Многу ми ја обоил косата, ми се стемни кога се видов сабајле. :(

    @duffi спас има ли за пациентов?
     
  3. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.504
    Допаѓања:
    144.206
    Ауу не сум знаела оти до толку може да ја обои косата.:o Ова како 2во1.:D Се шалам.

    И Реконазолот и Кетоконазолот се црвена боја. Значи исти се.:worried: Ќе ти прави проблем и другиот.
    БлуКап имаш користено? За истата намена е, само малку поскап. Уствари дупло. Ама го фалат ептен. Исто еднаш неделно ако немаш ептен голем проблем.
     
    На LadyC и Mishela им се допаѓа ова.
  4. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Како колор шампон да сум ставила, ударам на портокалово. 8)
    А демек преку едно миење го ставав и му доаѓаше таман еднаш неделно ама ќе морам да сменам, многу грдо изгледа косата. Барем да беше виолетов или плав, да ме спаси од жолтило, вака работа ми отвори само. :D
    Ќе го земам БлуКап, фала многу.
     
    На duffi му/ѝ се допаѓа ова.
  5. temily

    temily Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2015
    Пораки:
    140
    Допаѓања:
    201
    Пол:
    Женски
    Screenshot_20200701_223030.jpg

    Јас би ви препорачала да си пробате со овој шампон. Имам многу задоволни корисници. На природна база е, нема боја и убаво мириса. И не е скап :)
     
  6. cornflakes6556

    cornflakes6556 Активен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2020
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    370
    Пол:
    Женски
    seba med anti danruff koristam i sum zadovolna ,,moja drugarka koristi syoss protiv prvut ima i seborea taa i e zadovolna
     
  7. Mum32

    Mum32 Активен член

    Се зачлени на:
    30 август 2019
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    Sampon nikako ne mozam da si pogodam.....koristev na Kenne za regulacija na sebum....ali posle dolga upotreba mi se pojavija kako korupki suvi na skalpot i me cesa cela kosa.....preporaka za sampon
     
  8. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    50.023
    Пол:
    Женски
    Секој шампон ми прави првут па морам сода да ставам бар некој ден да немам првут, нема спас од него. :(
     
  9. Mum32

    Mum32 Активен член

    Се зачлени на:
    30 август 2019
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    koj sampon go koristis?
     
    На anaspace му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Beautiful girl¿

    Beautiful girl¿ Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2018
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    311
    Пол:
    Женски
    Можеш да пробаш со шампоните на Здраве,јас го користам тој со активен јаглен и задоволна сум.И Ultrex шампонот исто така е добар.
     
    На AndyRad му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Nane2356

    Nane2356 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2016
    Пораки:
    608
    Допаѓања:
    1.505
    Пол:
    Женски
    Мене шампонот од лук многу ми помогна за првутот. А имав многу и баш ми се познаваше.
     
  12. AndyRad

    AndyRad Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2019
    Пораки:
    370
    Допаѓања:
    428
    Пол:
    Женски
    Zdravo, probaj gi samponite na Zdrave, so Glina..ili bilo koj go imaat, jas imam prvut/seborea i sto se ne probav, so ovoj sampon ke se spasis i ne e skap i ne smrdi kako toj. (Isto mozete da go pobate Selsun, ili na Esi, no se skapi) Srekjno, pa pisete dali i na vas vi pomognalo, pozdrav!

    Ne stavaj soda ke ti se iretci i isusi kosata, sodata e abrazivna i rastvoruva, premnogu e alkalna i ke se smeni teksturata i ke se krsi. Koristi gi samponite na Zdrave, no ti preporacuvam prvo da kupis sampon Selsun da ti se iscisti prvutot, pa kotisti gi tie samponi na Zdrave, nema da zgresis, pozdrav!

    I jas go imam istiot problem, najverojatno e seborea pa kupi Selsun, i Zdrave (bilo koj od Zdrave, site se ubavi) i resen problem. Site samponi gi imam probano i tolerantna sum samo na Selsun, Esi i Zdrave

    Ako nisto ne ti pomognalo togas resenieto e SELSUN, samo toj e spasot na kraj, pa posle nekoe vreme smeni go so nekoj drug pa pak ovoj i taka...
     
    Последна измена од модератор: 22 септември 2020
  13. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    50.023
    Пол:
    Женски
    Го има некој користено?

    Screenshot_20200925-184919.jpg
     
  14. Maro87

    Maro87 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2013
    Пораки:
    1.357
    Допаѓања:
    5.398
    Пол:
    Женски
    Јас во основно имав не многу, ама ми се познаваше првут и само се чешав. Дури ми беше незгодно, ќе мислат имам вошки од толку што ме чечаше. И баш тогаш излезе шампонот, што многу ми помогна..

    [​IMG]
    И уште си го користам понекогаш..
     
  15. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.680
    Допаѓања:
    19.053
    Пол:
    Женски
    Јас имам себореја ,што и да користам све е моментално успешно ,после истата песна
    Мене од овие ми падна 60 % од косата
     
  16. edna_malecka

    edna_malecka Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    3.894
    Допаѓања:
    14.690
    Пол:
    Женски
    Шампон од коприва помага највише.
     
  17. Maro87

    Maro87 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2013
    Пораки:
    1.357
    Допаѓања:
    5.398
    Пол:
    Женски
    Зависи за кого како, кај секој е различно. Мене ми помогна многу, од тогаш воопшто немам. Не го користам постојано сега овој шампон, ама знам некогаш да си купам.
     
  18. GrimTheReaper

    GrimTheReaper Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2015
    Пораки:
    2.720
    Допаѓања:
    20.398
    Си пробала со Blue Cap? Скапичок е малце, ама вреди. Т.е не е ни скап, ама многу е малецко пакувањето за тие пари. Наменет е токму се себореја.
    За 3 дена користење немаш ни п од првут. Можеш и спрејот да го земеш и тој е предобар. Всушност целата колекција е врв. Јас спасот само во тој го најдов. Сум била на дерматолог, ми даваа милион продукти. Се изнафрлав пари, а ситуацијата иста. На своја рака го најдов и почнав да го користам,не ми се веруваше колку е ефикасен. Јас дури имав и огромна рана на главата полна со огромни парчиња првут, со спрејот се прскав една недела, цела рана се затвори.
    Ден денес си го имам, иако го користам ептен ретко, со оглед на тоа дека кога ќе исчезне еднаш, раат си година сигурно.
     
    На theowndemon и Justicija им се допаѓа ова.
  19. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.680
    Допаѓања:
    19.053
    Пол:
    Женски
    Колку пари е ?
    Дали е за само моментално успешно ? Додека само тој шампин се користи
     
  20. GrimTheReaper

    GrimTheReaper Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2015
    Пораки:
    2.720
    Допаѓања:
    20.398
    Мислам дека беше 500 ден, со големина на сапун. Ама многу малце се става. Ќе ти трае цел месец сигурно. Има и поголема амбалажа 700 ден. се исплати на долг рок. Првиот пат кога го користев, бидејќи имав страшен проблем, срам ми беше надвор да излезам, го користев еден месец. Во комбинација со спрејот за раната. После тоа година дена бев раат. Пак ми се појави,во не толку интензивна форма, се измив 2-3 пати пак го снема. Во размак од 13 години од кога ми е дијагностицирана таа состојба досега благодарение на него, ми се има појавено 4 пати. Мене многу ми е ефикасен. И секако меѓувремено не користам комерцијални продукти, туку квалитетни шампони. Мене за раната најмногу ми беше, како можеше да ја снема брзо. А со продуктите од дерматолог цели два месеци се зафркавав и ништо, немаше никакво подобрување.
    Едит. Се користи само тој, додека не го снема. После можеш да користиш благи шампони погодни за секојдневна употреба или не толку комерцијални како Head & Shoulders. Тој е смрт за нашата состојба, бетер прави првут. Јас моментално или Биоксин форте или Mane 'n Tale го користам, за растење на коса. Не ми прават ич проблеми.
     
    Последна измена: 26 септември 2020
    На Justicija му/ѝ се допаѓа ова.