1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Првут

Дискусија во 'Коса' започната од Sonce, 19 ноември 2009.

  1. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    5.947
    Допаѓања:
    50.030
    Пол:
    Женски
    Конечно најдов шампон што ми помага на косата. После толку користени шампони овој на среќа го земав ај да пробам, па еве скоро месец го користам и немам како порано првут, пак имам нешто ама слабо е тоа за разлика од порано кога не можев да ја врзам косата.

    [​IMG]
     
  2. Надежна

    Надежна Популарен член

    Се зачлени на:
    11 мај 2016
    Пораки:
    495
    Допаѓања:
    2.213
    Пол:
    Женски
    Ако може да те прашам нешто сакам да го земам blu cap шампонот сега после доолги години преминав од head and sholders на природен органски шампон ама ми се направи многу перут па да го земам шампонов и сега колку пати неделно да се мијам со тој јас обично два пати ја мијам косата е сега дали е доволно еднаш со него еднаш со органскиот за да ми се исчисти и навикне косата на друг шампон,ако може малце помош?
     
  3. GrimTheReaper

    GrimTheReaper Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2015
    Пораки:
    2.720
    Допаѓања:
    20.398
    Батали head and shoulders и останати органски шампони, за себореја и перут се рај. Порано го земав, уште толку ми ја влоши ситуацијата. За медицински цели, на природна база не се зема. Исто како чај да си ставила на глава. Blue cap-oт е токму наменет за таа цел. Можеш два-три пати неделно да го користиш. Малку се става и се масира скалпот. После неколку недели, кожата како нова ќе биде. Мене додуша после 3-4 миења имам резултати. Кога ќе се регенерира скалпот, тогаш можеш органски шампони да користиш.
     
    На Justicija и Надежна им се допаѓа ова.
  4. Надежна

    Надежна Популарен член

    Се зачлени на:
    11 мај 2016
    Пораки:
    495
    Допаѓања:
    2.213
    Пол:
    Женски
    Благодарам :*
     
    На GrimTheReaper му/ѝ се допаѓа ова.
  5. eva993

    eva993 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2019
    Пораки:
    246
    Допаѓања:
    524
    Пол:
    Женски
    Колку време го користиш природниот шампон? И кој поточно природен го користиш? Прашувам бидејќи кај нас има „природен“ и природен, затоа. :)
    Мој совет ти е да се бориш против првутот со производ со „чист“ и убав состав, не со шампон преполн со агресивни сурфактанти, силикони и др.

    P.S. Јас од лично и од професионално искуство/знаење, воопшто не се согласувам со членката погоре...не е точно дека природните и органски препарати не решаваат проблематика и се само за луѓе што „немаат проблеми“, тоа апсолутно нема никаква врска со реалноста. 21-ви век е....мало гуглање е доволно, не треба да се биде експерт во тоа поле да се види дека постојат и органски шампони наменети за иритиран скалп, за сув скалп, против првут, против опаѓање, за себореја, за зајакнување на тенко влакно, за третирана коса итн. (fingers)
     
    На Надежна и Annath им се допаѓа ова.
  6. GrimTheReaper

    GrimTheReaper Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2015
    Пораки:
    2.720
    Допаѓања:
    20.398
    Бев лечена од страна на дерматолог со природни состојки. Состојбата ми се влоши, не ми се подобри. Имав рана огромна со крв, првут огромни парчиња. Шампонот што сама на своја рака го земав, раната ми ја затвори за две недели, а по само неколку миења немав веќе првут. Без разлика дали професионално се бавиш со одредена тематика, јас говорам како личност со хронична себореја. Со оглед дека веќе неколку години не го користам и буквално немам никаков проблем, тек сега ако сакам ќе користам органски шампони. За одредена проблематика се пристапува кон санирање на штетата, а потоа одржување. Слободно нека ме аргументира некој, ако се справил со хронична себореја благодарение на шампони на природна база. Можеби ќе биде подобро месец, два, а после, пак стара песна. Ми стои на полица полн, затоа што немам потреба да го користам, кожата ми е здрава целосно.
     
  7. Надежна

    Надежна Популарен член

    Се зачлени на:
    11 мај 2016
    Пораки:
    495
    Допаѓања:
    2.213
    Пол:
    Женски
    3 месеци можеби и повеќе го користев на logona шампонот со кофеин,сега ми заврши па зедов со зелен чај од уртекрам,сега со него ќе почнам,каков совет ми даваш да применам,бидејќи долго време користев со силикони па сега сум полна со перут,катастрофа ми е главата :worried:
     
  8. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Јас немам првут можеби година дена,а пред тоа го користев шампонот од Авон на Advanced Techniques со плаво капаче. Имав бел првут и ме чешаше овој многу ми помогна, после се преселив и користам друг ама нема проблеми со перут.
     
  9. eva993

    eva993 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2019
    Пораки:
    246
    Допаѓања:
    524
    Пол:
    Женски
    Кога веќе си се префрлила на Уртекрам, јас би ти препорачала да останеш на нив.
    Е сега, конкретно околку изборот на шампонот би те советувала поинаку. Green Matcha е фантастичен шампон, меѓутоа не е за таа намена/проблематика.

    Јас би ти рекла да си земеш Tea Tree за иритиран скалп, кој меѓудругото помага и за себореичен дерматит. А доколку ти е непријатно со првутот кој ти се створил, можеш да земеш дополнително и од алое вера anti-dandruff...па да ги комбинираш секое миење, по две нанесувања секој пат. И двата се од ист производител и на иста база, па нема да имаш никаков проблем да ги комбинираш.
     
    На eliesaab и Надежна им се допаѓа ова.
  10. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.685
    Допаѓања:
    19.061
    Пол:
    Женски
    Точно така (y)
    Х&Ш е зло :@ ми падна косата од него и пак имав првут
    Јас по твојов совет го купив за прв пат блу кап ,скап е и малечок ама скалпов ми го ичисти ,стакло ,рани имав ,првути една рака снег ,косата ми опадна од толку првут и чешање , сега го користам блу кап и мерц таблети за да ми пораснат нови влакна
    Грим фала најмногу и на сите други што ми го препорачавте :hug:
    Косата е украс на една жена мојата беше катастрофа
     
    На GrimTheReaper и Biljarkata им се допаѓа ова.
  11. GrimTheReaper

    GrimTheReaper Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2015
    Пораки:
    2.720
    Допаѓања:
    20.398
    Баш ме израдува. Супер, се надевам ќе прочитаат и други, за еднаш за секогаш да си го решат проблемот. Мило ми е што помогнав на некој:l:
     
    На Justicija му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.244
    Допаѓања:
    166.082
    Дајте илустративно фото плс.
     
  13. GrimTheReaper

    GrimTheReaper Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2015
    Пораки:
    2.720
    Допаѓања:
    20.398
    20201103_171044.jpg
    Повелеле:)
     
    На Justicija, teressa и Biljarkata им се допаѓа ова.
  14. teressa

    teressa Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2016
    Пораки:
    424
    Допаѓања:
    512
    Пол:
    Женски
    Колку е цената? Јас го користев на Логона енергетскиот шампон против опаѓање, првото пакување топ беше престана да ми паѓа косата толку, ама кога го земав 2-то пакување почна многу првут да ми се прави и се нервирам, а никогаш сум немала проблеми со тоа...
     
    На Justicija му/ѝ се допаѓа ова.
  15. GrimTheReaper

    GrimTheReaper Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2015
    Пораки:
    2.720
    Допаѓања:
    20.398
    Околу 500 ден, имаш малку поголемо пакување, околу 700 ден, поисплатливо е. Го има во повеќето аптеки. Наменет е за првут. Кога ќе го решиш проблемот со него, тогаш би ти препорачала или Bioxine Forte или Mane 'n Tail шампон против опаѓање.
     
    На teressa му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.685
    Допаѓања:
    19.061
    Пол:
    Женски
    Јас го купив од зегин 400 и нешто беше 75мл (скап е знам плус и малку) но вреди за парите , што све изнакупив од шампони за да го средам проблемов 60 % од косата ми испадна , ме чешаше скалпот имав рани
    Првутот штети на скалпот и затоа не растат нови влакна а другите влакна ги уништува
    Вреди за парите , купи го следи го упаството и решен проблем (y)
     
    На teressa и GrimTheReaper им се допаѓа ова.
  17. Erika.greeneyes

    Erika.greeneyes Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2016
    Пораки:
    3.780
    Допаѓања:
    7.049
    Пол:
    Женски
    Здраво
    Неколку години го користев head and shoulders и не знам дали од тоа или од пеглање косава многу ми се изретчи... сега кој и да ставам друг шампон ми се прави првут ме чеша главата и пак морам да се вратам на head shoulders .. некој шампон што би ми помогнал да не ми прави првут? Пошто овие хеад анд шоулдерс се многу агресивни шампони барем за мене
     
  18. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.685
    Допаѓања:
    19.061
    Пол:
    Женски
    Исто!! Ми падна косата од Х&Ш
    Јас имам себореја и си купив блукап , дали ти имаш себореја?
     
    На Erika.greeneyes му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Erika.greeneyes

    Erika.greeneyes Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2016
    Пораки:
    3.780
    Допаѓања:
    7.049
    Пол:
    Женски
    Не знам дали имам... како да дознаам? Кажи ми што спаѓа под тоа себореја
     
  20. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.788
    Допаѓања:
    8.838
    Пол:
    Женски
    Тоа е еден од најагресивните шампони, и доколку се користи треба на краток период. Маж ми има многу првут, тој користи органски шампони и има ефект, на Корин му се покажа како најдобар ама веќе не можеме да го најдеме, сега го зема на Yves Rocher ама според состојките не е баш нај нај, првиот се покажа како подобар.
    Користи не толку агресивни шампони по можност органски, одма ефект не може да имаш ама со редовно користење ќе се намали, кај маж ми кога се намали тој веќе 20 мака мачи се додека не најде соодветен шампон.
    Има и на Белина доста избор против првут, наредно би му зела од Натура Сиберика.
     
    На Erika.greeneyes му/ѝ се допаѓа ова.