1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Првут

Дискусија во 'Коса' започната од Sonce, 19 ноември 2009.

  1. NESKAFE25

    NESKAFE25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 март 2015
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    29
    Пол:
    Женски
    Jas gi imam probano skoro site samponi protiv prvut od Bellina 4 tiot sampon mi bese ok ama ne dovolno, povtorno mi pravese prvut na istite mesta(mene mi se pojavuva napred i nazad na glavata i od ednata strana), a kosata mi bese mnogu ubava, od 2riot i posledniot ne bev voosto, mi se javi posilno cesanje i prvut nasekade.I od Organique go probav i ne, mi pravi i toj prvut.
    No kaj sekoj razlicno deluvaat :)
    Ke go probam sega Blu Kap i ke pisam kako ke deluva kaj mene :)
     
  2. Erika.greeneyes

    Erika.greeneyes Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2016
    Пораки:
    3.757
    Допаѓања:
    6.985
    Пол:
    Женски
    Значи овој од натура сиберика ти бил најдобар, добро те сфатив? Сподели искуство со блу кап бидејќи и јас сум со мисла да го купам. Јас немам многу првут. Имам напред кај челото и ме нервира кога се гледам во огледало.
     
    На NESKAFE25 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. joci26

    joci26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јули 2020
    Пораки:
    170
    Допаѓања:
    78
    Пол:
    Женски
    Jas imam loso iskustvo so blu kap, skoro da nemase nikakvo dejstvo kaj mene, se isto si bese.. daj kazuvajte dr sto da se proba..
     
    На Justicija му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Erika.greeneyes

    Erika.greeneyes Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2016
    Пораки:
    3.757
    Допаѓања:
    6.985
    Пол:
    Женски
    Вчера го пробав блу кап. Во поглед на првутот не можам од едно миење да дадам мислење. После неколку миења ќе видам како ќе ми делува,па ќе споделам. Инаку од друга страна косава ми ја направи пресува на допир. Дури додека ја миев како да ми чкрипеше од сувост, тоа не ми се допадна.
     
  5. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Многу сува ја прави косата, јас наизменично го користам (едно миење со Blue cap, следно со обичен шампон) и го комбинирам со маска за коса. Обавезно ставам на пола коса инаку одвај ја чешлам, ми станува грмушеста.
    Најефикасен ми е шампонов во борбата против првутот, бар сигурна сум дека нема да ми поприми косата боја ко од Реконазолот. Со него ептен мака видов, ми ја џинџероса косата и одвај го тргнав. :tmi:
     
    На Erika.greeneyes му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Erika.greeneyes

    Erika.greeneyes Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2016
    Пораки:
    3.757
    Допаѓања:
    6.985
    Пол:
    Женски
    Значи не сум сама. Најверојатно шампонот има тенденција да прави сувост.
     
    На Mishela му/ѝ се допаѓа ова.
  7. anaspace

    anaspace Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2016
    Пораки:
    356
    Допаѓања:
    161
    Пол:
    Женски
    И мојава исто. Дури по 3 ден миење како појачан да ми е првутот, силно чешање... а 700 и нешто лупнав за шампонов
     
    На joci26 и Erika.greeneyes им се допаѓа ова.
  8. Erika.greeneyes

    Erika.greeneyes Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2016
    Пораки:
    3.757
    Допаѓања:
    6.985
    Пол:
    Женски
    Вие што сте задоволни од блу кап споделете искуство после колку миења ви го исчисти првутот? И дали косата ви ја правеше сува, грмушеста?
     
  9. MissBreezy

    MissBreezy Популарен член

    Се зачлени на:
    26 декември 2011
    Пораки:
    684
    Допаѓања:
    2.051
    Пол:
    Женски
    Мене пост-породилно ми се појави себореја и не можам целосно да се изборам да исчезне. Инаку цело време пред тоа користев Сајос против првут и бев сосема задоволна долги години.

    Блу кап искористив цело шишенце и повторно имав проблем, но минимално, така што можам да кажам дека имаше делумен ефект. Ми рекоа дека треба да се користи во комбинација со некој благ шампон, ми препорачаа тоа да бидат бебешки шампони или органска козметика, па почнав во комбинација со Алверде за чувствителен скалп. Трето миење ми е и состојбата горе-долу е иста, по миење е ок еден ден, потоа вториот ден веќе почнува иритацијата да се јавува. Од друга страна, кажано ми е дека комерцијалниве шампони апсолутно не вршат работа при ваков тип првут.
    Инаку Блу кап ја прави косата ужасно сува, јас паралелно користев регенератор на Гарние од пола коса до врвовите за да ја оживее.

    Искрено, би се обидела со некој друг, бидејќи ете нема траен ефект, не знам колку долго би требало да се употребува ако не дава резултат по искористено цело шишенце. Ми препорачуваа уште некој друг во Зегин, мислам дека беше Неутрогена, планирам да се обидам со втората опција.
     
  10. anaspace

    anaspace Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2016
    Пораки:
    356
    Допаѓања:
    161
    Пол:
    Женски
     
    На Delfinche му/ѝ се допаѓа ова.
  11. MissBreezy

    MissBreezy Популарен член

    Се зачлени на:
    26 декември 2011
    Пораки:
    684
    Допаѓања:
    2.051
    Пол:
    Женски
    @anaspace Јас комбинирам во едно миење прво блу кап, потоа благ шампон. Така ја сфатив препораката.
     
  12. FridaodaMk

    FridaodaMk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јули 2020
    Пораки:
    2.703
    Допаѓања:
    9.582
    Пол:
    Женски
    Пробајте од овај го има во аптеки можеби на некоја ќе ви помогне Sulfa perut.png
     
    На joci26 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Erika.greeneyes

    Erika.greeneyes Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2016
    Пораки:
    3.757
    Допаѓања:
    6.985
    Пол:
    Женски
    Овој од белина од кафеав шеќер го имаш пробано?
     
  14. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.680
    Допаѓања:
    19.053
    Пол:
    Женски
    цел живот се борам со првут и не најдов решение
    блу кап го користев и ДЕЛУМНО ми помогна, косата тутун и пак ништо
     
    На Erika.greeneyes и joci26 им се допаѓа ова.
  15. beautys20

    beautys20 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2018
    Пораки:
    519
    Допаѓања:
    6.040
    Пол:
    Женски
    4E4663A2-92DE-409E-8E87-ACB0C9FBBCF9.jpeg
    Пробај vichy sensitive (со розови букви ) , на моја другарка само тој и помогна а што ли не испроба од биодерма , реконазол , blue свашта нешто ...
     
  16. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Јас не го користам на секое миење. Преку 1-2 миења, така ме советуваа на лекар.

    Имам друг од Алверде (нив ги менувам, секогаш различни купувам, во моментов имам Алверде со кофеин) и него го користам измеѓу кога не ставам од Blue cap. Така косата ми е супер, не сум приметила сувост, но ставам маска или некогаш и кокосово масло пред миење, зависи колку време имам.

    Две дози искористив и бев океј, ама ако е себореја како кај мене, може пак да се јави кога организмот ќе се тригира од нешто. Сега препорака ми е да го вметнувам секогаш кога ќе забележам првут или корупки, па приметувам дека од второ-трето миење скалпот е чист.

    Е заборавив дека за шампоните сум пишала и погоре, ајде повторувањето е мајка на знаењето, не ми се смејте. :tmi:
     
    На Erika.greeneyes му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.229
    Допаѓања:
    165.901
    Само да споделам искуство, не за првут туку општо. Се изнапробував органски шампони, од алверде, од ив рошер, ништо како Конопка. Уртакрам не ми е пробано, ама верувам дека е добар. Зборот ми беше, ако ценовно не ви прави голема разлика, пробајте да го избегнете Алверде.
     
  18. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Фала но не ми се свиѓа Конопка, ниту пак ми одговара нешто од нив на коса/кожа. Ме пршлоса шампон од Конопка уште толку и тоа беше тоа, си терам со Алверде.
     
    На Justicija и Biljarkata им се допаѓа ова.
  19. peperutka87

    peperutka87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    535
    Пол:
    Женски
    шампонот на еуцерин многу ми помогна ама скап ми е да го купувам цело време,некоја замена ????
     
  20. Erika.greeneyes

    Erika.greeneyes Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2016
    Пораки:
    3.757
    Допаѓања:
    6.985
    Пол:
    Женски
    Дали најдовте некој целосен лек? Да не се враќа првутот. За блу кап не знам какво мислење да дадам. Првиот ден е ок, ама веќе наредните се чуствува на допир првутот во глава и ќе го расчешам излегуваат лушпи. Значи не помага целосно.
     
    На joci26 и Justicija им се допаѓа ова.