Првут

Дискусија во 'Коса' започната од Sonce, 19 ноември 2009.

 1. Mashnichka

  Mashnichka Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јули 2011
  Пораки:
  168
  Допаѓања:
  26
  ако имаш првут купи шампон против првут од аптекиве и прво изми се со него па со регенератор и на крај земи стави сода-бикарбона ќе ставиш само на коренот т.с на кожата не на косата и ќе стоиш 2 минути и после изми ја со ладна вода или барем млака бидејќи со ладната вода ќе ти омекне косата бар на мене ми омекнува јас со ладна вода го измивам регенераторот ставам маска од генера и многу ми ја омекнува и плус со ладната вода супер ми е е сега со сода бикарбоната мене не ми се прекина првутот но барем ми се намали а и не ставав шампон против првут па може ако ставаш шампон против првут и сода бикарбона ќе ти изчезне скрос само со сода бикарбона треба да се миеш 2 пати неделно има уште совети на сајтов провери во убавина и мода во коса :)
   
 2. aaleksaandraa

  aaleksaandraa Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2011
  Пораки:
  215
  Допаѓања:
  33
  Јас користев околу два месеца head and sholders од ментол. Имав резултати после две три миења , ама некако чувствувам како да ми се презасити и косата и главата, изгледа премногу ми е јак.Ми се појавија брунчиња на главата и многу ме чешаат ,некој ќе си помисли дека може вошки имам. Еднаш не сум се измила на вратот убаво и ми останало пена и после цел врат ме чешаше и жар црвен ми беше.
  Сега си купив на Syoss исто против првут и ќе видам како ќе се покаже.

  Инаку добро и малку јаболков оцет да раредиш малку во една чашка со вода и да ја исплакнеш главата и да ја подржиш неколку минути. Косата е посјајна и понема изразено првут.
   
 3. VikiToO

  VikiToO Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 август 2010
  Пораки:
  108
  Допаѓања:
  52
  Реконазоол ??? мене тоа ми го препорачи доктор кога имав лиши и дури ми кажа само на лишите да ставам никако на главата и на другите делови на коишто немам лиши за да не се пренесат .. :?:
  Аа инаку и јас користам моментално Head and Sholders од ментол и мене ме чеша главата но не ми е исчезнат првутот .. изгледа ни тој не е вистинскиот за мене :) :)
   
 4. sunfemina

  sunfemina Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  1.731
  Допаѓања:
  839
  Да, реконазолот се користи и за проблеми со првут, пишува и во неговото упатство. Има поширока примена за повеќе проблеми со кожата на главата, па ако имаш проблем со првут можеш да пробаш да го третираш со реконазолот.
   
  На rajna-vojvoda му/ѝ се допаѓа ова.
 5. VikiToO

  VikiToO Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 август 2010
  Пораки:
  108
  Допаѓања:
  52
  [/quote] Да, реконазолот се користи и за проблеми со првут, пишува и во неговото упатство. Има поширока примена за повеќе проблеми со кожата на главата, па ако имаш проблем со првут можеш да пробаш да го третираш со реконазолот.[/quote]

  Така ли .. не знаев :) баш ке пробам сега уште ми стои шампонот! Фала :) :)
   
 6. Beauty161

  Beauty161 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  316
  Допаѓања:
  134
  Пол:
  Женски
  Порано си имав големи маки со првутот...но за среќа тој проблем се реши..:)
   
 7. INSIDIOUS

  INSIDIOUS Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2011
  Пораки:
  705
  Допаѓања:
  511
  Recept за против првут што е. Ефикасен е
   
 8. Shopaholic77

  Shopaholic77 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јули 2011
  Пораки:
  181
  Допаѓања:
  109
  јас имав проблеми со првутот но сега кога го користам Wash-and-go немам првут :wasntme:
   
 9. Jule.Sk

  Jule.Sk Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  1.315
  Допаѓања:
  734
  Пол:
  Женски
  Јас имав првут многу малку но приметив дека ми се појавува од мешање на шампони и сега по4нав да користам еден шампон и не го менувам Тео и навистина веќе немам првут.. :)
   
 10. MikaDj

  MikaDj Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 септември 2011
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
 11. Gea

  Gea Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2011
  Пораки:
  1.056
  Допаѓања:
  11.582
  Пол:
  Женски
  Мојот сопруг имаше проблем со првутот. Купуваше секаков вид шампони, од Head&Shoulders до секакви медицински шампони. Единствено му помогна мојот шампон и тоа сосема случајно:

  [​IMG]
   
 12. G.G

  G.G Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2011
  Пораки:
  315
  Допаѓања:
  339
  Пол:
  Женски
  Јас имав голем проблем со првутот ама сега редовно си го користам HEAD & SHOULDERS и првутот го снема :)
   
 13. Discovery

  Discovery Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 август 2011
  Пораки:
  131
  Допаѓања:
  175
  Само шампон Реконазол му е мајката :D
   
  На sunfemina му/ѝ се допаѓа ова.
 14. ana-banana

  ana-banana Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2011
  Пораки:
  1.277
  Допаѓања:
  746
  Пол:
  Женски
  Како помала после влегување на пубертет мака мачев со првутот. Во реклами никогаш не верувам ама пробав си купив Head&Shoulders и навистина ми помогна. Го користев негде околу 2-3 години, а после тоа почнав со обичните оние коприва или бреза од Алкалоид затоа што не ми се даваа пари веќе за Head&Shoulders-от и кога видов дека е се ок и со употреба на ваквите си продолжив, а и ден денес си ги користам нив.
  Еве какви користам сега:
  [​IMG]
   
 15. mackice

  mackice Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 септември 2010
  Пораки:
  237
  Допаѓања:
  12
  јас не сум задоволна од чичково масло пробав еднаш,ми стоеше еден час леле кога се измив имаше што да видам кога ми се исуши косава абе цела глава бетер првут имав невидено се зачудев,па ме интересира дали е нормално така првиот пат ,после неколку пати па се исчистува првутот? кој медицински шампон ефикасен би ми го препорачале ви благодарам однапред поздрав :sweat: :sweat: :sweat: :sweat:
   
 16. professoressa

  professoressa Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2011
  Пораки:
  98
  Допаѓања:
  104
 17. mackice

  mackice Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 септември 2010
  Пораки:
  237
  Допаѓања:
  12
  кај може да се најде шампонов,колку пари е и дали е ефикасен поздрав.
   
 18. bluegirl7

  bluegirl7 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  754
  Допаѓања:
  930
  Имам долго време првут во косата. Пробав со секакви шампони дури купував и од Авон но ништо не помогна :?:
   
 19. sunfemina

  sunfemina Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  1.731
  Допаѓања:
  839
  Реконазол е медицински шампон за таа намена, се става само на скалпот и кај мене целосно ефикасен се покажа, а го има во сите аптеки. Тој од сликата на Vichy го има кај што продаваат нивни производи, мислам дека има во Зегин ама не сум го пробала.
   
 20. mackice

  mackice Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 септември 2010
  Пораки:
  237
  Допаѓања:
  12
  колку пари е реконозол сунфемина ,поздрав :rofl: