1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Првут

Дискусија во 'Коса' започната од Sonce, 19 ноември 2009.

  1. aaleksaandraa

    aaleksaandraa Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2011
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    34
    Мене единствено нешто што ми помогна против првутот е сапунот на Докторс од катран. И покрај сите скапи купени производи само тој ми помогна уште од првото миење. Претходно користев Сајос шампон против првут мегутоа резултатот не траеше многу долго , незнам зошто како косата да ми се презасити од него.
     
  2. Shpagetta

    Shpagetta Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2011
    Пораки:
    730
    Допаѓања:
    2.390
    Досега немав, сега почна да ми се прави. И тоа на местата каде што најмногу се забележува и каде што косата ми е најретка. МНОГУ ме нервира :swear: :(
     
  3. mackice

    mackice Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    237
    Допаѓања:
    12
    јас сум нешто зачудена,имам сува кожа и косава не ми се мрси никогаш но имам многу првут и ги видов оние сампони од Wash & go во тинекс беа со гратис сампонче не ни загледав дека е за мрсна коса дома си приметив и си реков штом го зедов ќе се измием па што сака нека биде и тоа ниеден шампон не ми помогнал и се измив и можам да кажам дека скоро и немам првут многу ми се исчистил верувам дека уште неколку миења и скроз ќе исчезне,само не ми е јасно тоа што сампонот е за мрска коса-мојата е не е мрсна ни пак се измрсила некогаш имам сува коса кожата ми е сува на главава и ми ствара првут,ви препорачувам да пробате одма верувам дека ќе се изненадите како мене. 8)
     
  4. simoncelicius

    simoncelicius Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    3.538
    Допаѓања:
    7.834
    Пол:
    Женски
    Имав слушано дека помага миење со дав сапун ама најпрво некако ми беше глупава идејата да си ја мијам косата со сапун ама бидејќи не ми помогна ниеден шампон се решив да пробам, ама после миењето со сапун тоа ставав и шампон и има ефекти првутот исчезна сеа малку паузирам, па ако се појави пак пак ке почнам со сапунов
     
  5. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.691
    Jaс ќе ви кажам на мајка ми и сестра ми што им помогна,едвај го најдов како се вика,се прска,спрејче е и тоа дерматовенеролог им го препорача ,малку е поскапо околу 500 или 400 ден,незнам.Го најдов на бугарски,ама го има и на македонски нели-низ аптеките.Во спојлер е да не испадне реклама,чисто совет.

    [​IMG]
     
  6. Maeeeee

    Maeeeee Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2011
    Пораки:
    258
    Допаѓања:
    104
    А како се употребува..Баш ке побарам по аптеките... :lol:
     
  7. anabel-a

    anabel-a Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    3.333
    Допаѓања:
    15.497
    Последниве неколку години уназад, јас постојано имам првут.
    Го користам Head&shoulders и ептен сум задоволна. Ама ако сменам шампон барем еднаш, ако мијам коса со некој друг осен со ХедандШолдерс, одма ми се појавува повторно првут.
    А инаку додека се мијам коса со него, ни трага од првут.
     
  8. Shpagetta

    Shpagetta Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2011
    Пораки:
    730
    Допаѓања:
    2.390
    Значи шампонот е за мрсна коса или против првут ? Не разбрав добро.
    Инаку и мене сега почна да ми се појавува, досега немав. Незнам од што може да биде...
    Се мијам и јас со Wash & go ама не е против првут, обичен е од коприва.
    Кога ќе се измијам немам многу, но веќе утредента имам. За третиот ден да не зборуваме :lol:
     
  9. Emma89

    Emma89 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    425
    Никогаш сум немала првут. Но во последно време забележувам дека имам ама не многу. Мислам дека е од лакот, затоа што малку ја тапирам косата за поголем волумен на корените и обавезно прскам лак инаку ми е сплескана, а ми е долга и глупо стои. Сега што да правам, без лак никако неможам, нема шанси? Ја мијам со Head&Shoulders мислам дека е најдобар шампон,никогаш не сум имала првут,веројатно поради тоа.
     
  10. glenn

    glenn Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    43
    Head&Shoulders ми е многу јак...премногу ми ја суши косата и ми ја прави наелектризирана... меѓу првут и коса која изгледа како пуфка...тешка одлука :)
    За првут само Clear...сите шампони се против првут, со тоа што има + категории за мрсна, сува, бојадисана коса, за волумен и сјај.... Го има во сите маркети, мислам дека е грчко производство.
     
  11. Special.Someone

    Special.Someone Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 август 2011
    Пораки:
    943
    Допаѓања:
    635
    јас за првут користам на нивеа еден и многу убаво мириса и што е најважно откако ќе се избањам немам првут
     
  12. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.691
    Јас го немам користено,мајка ми знам се прскаше во коренот од него-зошто спреј е ,и сега незнам колку време треба да остои или да се измиеш нз како беше,па се миеше косата.Битно за 2,3 прскања и се исчисти па ете го стои,веќе не и се врати првутот :lol:
     
  13. Viiiiip

    Viiiiip Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    833
    Допаѓања:
    399
    Господ здравје да ти даде и тебе и на тој што го измислил, вчера ја миев косата со него, абе ова е веќе дру муабет, одма има подобрувања, имам уште ама мн малку, ќе се измијам уште 2-3 пати ваљда ќе биде подобро.... А да те прашам Соледад , колку време го употребуваше? И после каков шампон користеше, за да знам да не ми се вратат... Не ми беше како првут она, туку ми се лупеше главава... Инаку косава сега ич не ми се свиѓа, ич не ми е мека... :/ Ама ќе истрпам :)
     
  14. WomanInRed

    WomanInRed Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2011
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    1.607
    И кога ке идам во аптека како да кажам кој спреј да ми го дадат? :) пошто чудно е имево малце,
     
  15. lusi17

    lusi17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2011
    Пораки:
    146
    Допаѓања:
    143
    Пол:
    Женски
    Јас ставив 2 аналгина во шампонот внатре и гледам многу подобрување од едно миење на косата и првутот исчезна :D :D :D :D
     
  16. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    Периодично се појавува првут. И кај мене е сега и тоа доста, па и ме чешка кожата. :worried: Татко ми веќе доста време се бори со него, периодов посебно. Во зима најчесто се појавува перутење поради ладниот воздух и нели сте приметиле дека кожата доста се суши. Плус ако се сушите со фен, ставате лакови и сл чуда ете ти го. Не знам веќе кој шампон и кој препарат помага?! Тој што има сува кожа на глава ќе му се појавува повремено. Со шампоните и препаратите само може да се ублажи појавата. Дури и пробавме шампон на база на катран, еден период се изгуби перутот после пак се појави. Досадна појава е! :devil:
     
  17. WomanInRed

    WomanInRed Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2011
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    1.607
    сериозна си?! Леле ако е вистина ова што го кажуваш одма ке пробам иначе имам гоооолем проблем со првут.. абе нема работа што не сум ја пробала од сапуни такви специјални од лаш еден, до шампони абе џабе :(
     
  18. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.964
    Чичково масло му е мајката, скроз ме исчисти, секакви шампони пробав. Сега си немам мака ама ич
     
  19. peperutka87

    peperutka87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    535
    Пол:
    Женски
    Samo sto se izmiv od sapunot od katran na DOCTORS,znaci kosata mi e haos :D,kako nemiena isusena i zatepana na temeto gore i so neprijatna mirizba,ako ova se treba da trpam za da nemam perut NO THANKS!
     
  20. FeminkaDoKraj

    FeminkaDoKraj Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2012
    Пораки:
    161
    Допаѓања:
    49
    имам читано негде дека сода бикарбона помагала за отстранување на првутот...немам пробано дали е ефикасно незнам....поззз (ако има некој слично нешто напишано сори што го повторувам :) )