1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Преглед кај машки гинеколог

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од guguence, 23 февруари 2012.

 1. guguence

  guguence Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2011
  Пораки:
  291
  Допаѓања:
  320
  Пол:
  Женски
  Девојки би дозволиле ли мажки гинеколог да ве прегледа?
  и што мислите во врска со тоа
  ако има ваква тема слободно во канта :$
   
 2. Gea

  Gea Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2011
  Пораки:
  1.056
  Допаѓања:
  11.602
  Пол:
  Женски
  Кај мажки гинеколог

  Гугуенце или ватевр, се пишува маШки, а не маЖки.
  А сега да одговорам на прашањето, да ќе дозволам, зашто не сум од Стублица дојдена и нема ништо страшно во тоа .
  П.С.Тој освен медицинските инструменти, не користи никаков друг „алат“, така што нема опасност срцка ;)
  А од гледање дунди по цел ден, сигурно му е преку глава.
   
  На aleks26, SuperGirl24 и Srekicka им се допаѓа ова.
 3. lolyta777

  lolyta777 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  2.337
  Допаѓања:
  6.898
  Пол:
  Женски
  Кај мажки гинеколог

  Да, би дозволила, уствари првиот гинеколог ми беше машки. За негова среќа, а моја несреќа, тој си доби нова работи и ја напушти ординацијата каде што одев, ама и јас се преселив па си најдов друг д-р.
  Инаку и д-рот кој ме породи беше маж.
  Ништо страшно, ништо непријатно, нормално тоа му е работа, нема сигурно ништо да ти направи.
  Сепак ако ти е непријатно оди си кај женски д-р.
   
 4. no.name6

  no.name6 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2012
  Пораки:
  225
  Допаѓања:
  57
  Кај мажки гинеколог

  Јас одев кај жени секогаш,но последниот пат бев кај маж,задоволна сум и повеке кај жена не одам :)
   
 5. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.556
  Кај мажки гинеколог

  Ништо страшно и за гиниколог и за доктор специјалист за гради ( епа незнам како стручно се вика :lol: )
  на ним и се скиснато од гледање на голи жени, а инаку конкретно за гиниколози има ептен добри и истакнати мажи гиниколози еве на пример доктор Оганџиски од Штип е тој ти е страшно добар доктор и со многу добро средена ординација.
   
 6. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.729
  Кај мажки гинеколог

  Да, сум дозволила и нема зошто да не дозволам. Тој е лекар како и сите други, едноставно си ја врши работата и тоа е тоа. Незнам од кај толку срам. Нема зошто.
   
 7. Nine25

  Nine25 Популарен член

  Се зачлени на:
  14 октомври 2010
  Пораки:
  210
  Допаѓања:
  1.726
  Пол:
  Женски
  Досега во мојот живот сум посетила 4 гинеколози и сите биле машки Никогаш не сум размислувала машки женски гинеколог секогаш ми била важно колку е добар гинекологот и колку задоволни пациенти има и колку јас ќе бидам задоволна од него.Така да важна е стручноста а не полот на докторот ;)
   
 8. vickyy90

  vickyy90 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2011
  Пораки:
  1.487
  Допаѓања:
  1.073
  мојот матичен гинеколог е машко,и башка маж гинеколог ме пораѓаше,така да никогаш не ми било срам во врска со тоа :) они ти ја гледаат "мачката" исто како кога одиш на лекар да ти прегледаат грло,и сите викаат понежни биле мажите гинеколози од жени гинеколози
   
 9. srcekrsacka

  srcekrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  2.952
  Допаѓања:
  1.752
  бев еднаш-кога требаше да проверам дали сум уште невина или не, и наместо со инструмент докторов ме прегледа со прст(можеби интересно му беше младо мевце, а доагаат кај него повозрасни жени) а е еден од најпознатите во државава и мајка ми му е пациентка :!: од тогаш си реков ти мене нема да ме видиш(скоро го видов на тв ми се :puke: и личноста што ми е гинеколог матичен е жена :)
   
 10. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.646
  Допаѓања:
  149.445
  Исклучиво ако го врши со помош на огледало,инаку ни во лудило човече!!!!!
  Срцекршачке,молам?! Да провериш дали си невина или не?! И со прст?! И секако после прегледот на си била невина или како?! И оп,хи попд д чери...
  Сериозно...ми се згади.
   
  На Gea, rossonerka, drugarka и 3 други им се допаѓа ова.
 11. srcekrsacka

  srcekrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  2.952
  Допаѓања:
  1.752
  после првиот однос, отидов на гинеколог-да видам дали уште имам химен или не-сериозно со прст ме прегледа, и реков веке нема одење кај него(а мајка ми сакаше да ми стане матичен гинеколог :tmi:)
   
 12. vickyy90

  vickyy90 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2011
  Пораки:
  1.487
  Допаѓања:
  1.073
  И мојот гинеколог последниот пат ме прегледа со прсти,незнам зашто???
  Нешти стискаше де лево,де десно уууффф и болеше :( :sweat: :sweat:
   
 13. ljubam

  ljubam Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2011
  Пораки:
  2.412
  Допаѓања:
  18.408
  Пол:
  Женски
  Абе ме зезате? Сигурно за да ве задоволи не ви го прави тоа туку е рутински преглед.. поради промени на внатрешниот дел на ѕидот на матка..
   
  На Sarasweet и ancetupance им се допаѓа ова.
 14. drugarka

  drugarka Популарен член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2011
  Пораки:
  1.417
  Допаѓања:
  4.977
  Срцекршачке не кажа што ти кажа, невина беше после привот однос?!
  Можно е да си била, можно е... :?: :?:

  Значи нема врска дали е машко или женско, воопшто. Но, доколку ви е незгодно, одете кај женско.

  Докторот треба да е добар, секој преглед вклучува преглед со прст, каде што ти ги проверува јајниците и те стиска на левиот јајник, на десниот, а и на средина.

  И на никого од тие не му е гајле дали е младо мевце или старо мевце, не трескајте глупости.
  Тие заработуваат од тоа, учеле за тоа, колку се стручни и добри доктори, тоа е дискутабилно, но несомнено се дискретни и не прават работи од ќејф.
   
  На Minnie-e и vickyy90 им се допаѓа ова.
 15. Peppermint

  Peppermint Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2011
  Пораки:
  867
  Допаѓања:
  13.216
  Пол:
  Женски
  После стручноста на гинекологот, најважен е пристапот - да е внимателен, да знае да ја опушти пациентката за да не и е непријатно. Инаку, сум имала искуство со жени гинеколози кои биле многу груби и незаинтересирани, а мажи гинеколози кои биле многу професионални и внимателни и воопшто не сум чувствувала нелагодност.

  Инаку општ проблем кај нашите лекари, па и гинеколози е што многу малку објаснуваат. Објаснување од типот - сега ќе те прегледам со ваков или онаков инструмент, ќе почуствуваш малку ладно, но немој да се плашиш, се многу ретки.

  Затоа велам, до гинекологот е. Тој треба да објасни претходно како ќе те прегледа со рака или со инструмент, вагинално или преку ректум, зошто го прави тоа, што ќе почуствуваш. А ова е особено важно при преглед на млада пациентка.

  Затоа пред изборот на гинекологот, добро распрашајте се за други искуства, колку е стручен гинекологот, но и за неговиот пристап.
  А маж или жена, не е воопшто важно.
   
  На kravce, Serafima, ceca-1 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 16. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.703
  Допаѓања:
  65.024
  Пол:
  Женски
  Мене на почетокот ми беше некако шубе да одам кај машки доктор. Не знам зошто, едноставно ми беше срам. Арно ама, откако ме оставија расчепена да седам во државна, при толкави болки, немаше да ми биде гајле ни некој мутант да земе да ме прегледува. И така пола болница ме виде. Сега немам гајле, машко, женско, непознат, ма јок бре. :wasntme: Знаат во државна срамот како да го излечат, ако ништо друго.
   
 17. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.590
  Сеедно ми е, маж ли е, жена ли е, ако се добри во својата работа.
  Немам срам, ниту перде.
  Првиот гинеколог ми беше жена, сега сум кај машки доктор и можам да кажам дека е подобар и покомпетентен од првата.
   
 18. black-angel

  black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  2.627
  Допаѓања:
  4.429
  Пол:
  Женски
  Е де не видел тој дунда до сеа па на мојата да се измерачи и изманијачи |( Нормално е и со прт да изврши преглед,сум била и кај машко и со женски,не е битен полот битно е да знае соодветно да ми го реши проблемот за кој сум дошла.
   
 19. anastasija85

  anastasija85 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  555
  Допаѓања:
  1.027
  досега сум имала само еден гинеколог и тој е машко,му верувам задоволна сум од него и има типов 60 години така да многу му е гајле за мојава дунда,толку ги изнагледал
  немам никаков срам,отворено разговараме за прегледот и неможам за ништо да се пожалам :)
   
 20. Srekicka

  Srekicka Популарен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2010
  Пораки:
  1.863
  Допаѓања:
  2.846
  :D Леле срцекршачка не знам више кој твој пост е поглуп.

  Јас од лично искуство знам дека машките гинеколози се понежни и повнимателни од женските (барем тие кај што сум била јас). Инаку воопшто не ми е срам да се соблечам, затоа што покрај толку д*нди што му поминале низ раце, сигурно не му дошло до мојава, всушност тој и воопшто не гледа така како што мислиме ние. Исто како стоматологот што ги гледа забите, така гинекологот ,,таквите,, :D
   
  На ancetupance му/ѝ се допаѓа ова.