1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Преглед кај машки гинеколог

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од guguence, 23 февруари 2012.

  1. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.345
    Не сум била кај машки гинеколог, но не би ми било проблем да одам, посебно па ако е некој убав и згоден :D .
    Ехее, видел многу пред мене, а и ќе види после мене.
    Туку да не се погоди како на една другарка кога додека ја прегледувале имало и 3ца машки студенти што гледале и учеле :D
     
  2. Srekicka

    Srekicka Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2010
    Пораки:
    1.863
    Допаѓања:
    2.846
    Види втор ред, втор од лево ;) (неќе да се копира сликата)

    http://www.sistina.com.mk/mk/personal.html
     
    На Hipica му/ѝ се допаѓа ова.
  3. ceca-1

    ceca-1 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    2.083
    Допаѓања:
    5.092
    :D :D Убавите и згодните треба со закон да им се забрани да работат :D

    Инаку сериозно лекарот пред се треба да биде професионалец,да направи да го гледаш објективно како тоа му е работа исто како и на другите.Значи да не го гледаш како обичен човек,лично,туку лекар што си ја работи својата професија.Па може машки гинеколог само да ти го среди проблемот и да има големо знаење
     
  4. RedWine

    RedWine Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2012
    Пораки:
    109
    Допаѓања:
    61
    Се додека е професионален во својата работа и додека ми објаснува подетално за што се работи,немам никаков проблем дали ќе биде маж или жена!
    Прочитав некои коментари и смешни ми се.....мислам каква врска има дали гинекологот ќе биде маж?
    Па и хирургот и кардиологот значи не смеат да бидат мажи,а бе никој не смее да биде маж лекар,па нели за секој преглед треба да соблечеме дел од гадеробата ;) како тоа така да не видат?! ;)
     
  5. XstrongerX

    XstrongerX Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    1.714
    Допаѓања:
    5.086
    Пол:
    Женски
    Полова дискриминација би била доколку не дозволам. Тој не треба да биде наречен маж, тој е здравствен работник. Опериран од чувство за еротика, професионална трансформација.
    Така и беше со мене кога прв пат мои очи видоја гола ду*да на болница. Ваууу какво е :!: Е како не, два часа подоцна и ми беше сеедно.
    Глупаво ми е кога некој ќе спомне колку му е неудобно да се соблече на гинеколог ако е маж иститот. Има и такви што порадо не би отишле.
    Мажи жалете се !!! Ова не е фер.
     
  6. SuperGirl24

    SuperGirl24 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 март 2012
    Пораки:
    2.429
    Допаѓања:
    47.571
    Пол:
    Женски
    Сум идела и кај жени и кај мажи.Немам проблем доктор да ме прегледува,сепак ДОКТОР е не е некој ојле-дојле од улица најден.Не знам дали докторите се понежни или не ама имам приметено дека за разлика од докторките се секогаш порасположени за муабет знаат како да го опуштат пациентот.Барем јас во Систина кај тој што бев првин си разврзавме муабет па после ме прегледа па не се ни осетив ко да сум на лекар него како да сум седната на кафе со другар некој.Е сега исто така од искуство имам приметено дека постарите доктори па и докторки се некако построги и постегнати за разлика од младите кои се покомуникативни.
    На крај се се сведува на тоа да се отиде кај оној кој е подобар.Ако знам дека некој доктор е подобар во својата работа сигурно нема да го баталам само затоа што ми е срам и да отидам кај некоја нетолку квалитетна докторка само ради тоа што е жена.
    Никогаш не сум ги разбирала оние девојки и жени што се срамат од доктори.Па аман бре луѓе тоа им е работа на нив,учеле за таа професија и се професионалци кои на крај памет не им е во вашата вагина да гледаат на еротски или било каков начин кој буди ниски страсти.
     
  7. aleks26

    aleks26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2012
    Пораки:
    309
    Допаѓања:
    97
    Пол:
    Женски
    Јас одам кај машки гениколог од кога почнав да го посетувам до ден денес тоа се точно 7 години ми е истиот доктор и не планирам да го сменам се додека не приметам дека нешто изостанува во начинот на кој ме лечи.Искрено првиот пат си пукнав од страм кога требаше да ме види тамо,и не верувам дека ако беше женска ке се чувствував нешто поразлично.
     
  8. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.964
    Мојот гинеколог е маж, веќе накај дедо фаќа :tmi: се плашам дека ќе се пензионира пред да се скрасам со деца :tmi: ете толку сум задоволна од него. Човекот одлично си ја знае и врши работата и секогаш, постојано ми зборува за време на прегледот и ме опушта наместо да зјапам во таван. На секој преглед ми раскажува анатомија :D и е многу отворен за прашања, па некако си правиме муабет додека ме прегледува (радознала, све сакам да знам :tmi: ). Сум била еднаш и кај жена гинеколог, ама не би да правам полова дискриминација, може само до неа беше. Само знам дека за доктор нема срам, тој нит е таму жени да гледа, нит нешто се задоволува при тоа (дури верувам дека им е и смачено, којзнае какви се и колку на ден гледаат :tmi: )
     
  9. ilipili

    ilipili Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    1.310
    Допаѓања:
    4.991
    Ах па првиот пат кога бев на гениколог ми беше баш кај машко и искрено ме фаќаше малку трема,но сепак тој толку добро се постави кон мене што целата трема и непријатност ја снема за миг.Продолжив да си одам и понатаму кај него и ден денес ми е истиот.Јас лично сум многу задоволна од него и додека не видам и немам некоја силна причина да го сменам нема да го направам тоа.Значи сепак тоа е нивна работа и нас не гледаат на професионален начин и се однесуваат така.Не знам зошто кај некои девојки е табу или имаат страм и не сакаат да одат кај машки гинеколог,сепак и тие се лекари како и женските.
     
  10. marijaz

    marijaz Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    422
    Допаѓања:
    190
    Пол:
    Женски
    хмм.. глупа тема!! доктор е доктор (машко или женско тоа е)- ќе те прегледа :D барем јас така мислам. :)
     
  11. babyblond

    babyblond Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2011
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    1.546
    Пол:
    Женски
    Јас лично не сум била на генеколог, ама ќе ми биди гајле дали е машко или женско, ако знај, да ме опушти, јас немам страв од доктори посебно ако е мајка ми со мене оти и таа е докторка. Ама јас сум дрдорка, па така како што полесно поднесвам депилација, кубење веѓии слично кога луѓето разговараат со мене , за некоја 3та тема , па макар и да е тоа и завремето ,факултетот било што така полесно би го поднела и ова. И да ме слушаат и предупредуваат. Еднаш еден ми земаше крв од вената и ми рече да не гледам, а јас сакам да гледам и не ми е ни грозно ни страв и му реков да ми кажи пред да ме боцни за да не му мрднам, тој не ми кажа и не ми дозволи да гледам и му мрднав и две недели ми беше посината раката.Добро кај стоматолог не можам да зборувам, ама затоа тие имааат за што да зборуваат ххахахаха. Значи не е важен полот, важна ми е комуникацијата. Можи и вицови да кажува не е проблем, само да не молчи.
     
  12. martinuska

    martinuska Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    3.095
    Допаѓања:
    3.747
    Јас од првиот пат на гинеколог па се до сега одам кај маж. Малку ми беше како незгодно првиот пат ама човекот така ме опушти прво со муабет, се што ми правеше ми објаснуваше, ме учеше како да се опуштам за да не ми биде непријатен прегледот и ред други работи што дури заборавив и на непријатност и на се.
    Искрено сега воопшто не ми е срам. Дури и се смееме обично кога ќе седнам на столот за преглед и ќе ми рече чекај сега да го поткренам ова да не избегаш или паднеш :D .
    Човекот си е професионалец. Мајка ми кога била бремена со мене тој ја пораѓал, а кога беше трудна со сестра ми, тој и ја водеше бременоста. Го бива во работата, не познавам некој да се пожали од него и не планирам да го сменам се дури не отиде во пензија :lol:
     
  13. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.127
    Допаѓања:
    10.721
    Пол:
    Женски
    Првпат кога отидов, категорично реков дека сакам кај жена да одам. Бев 18 години и немав намера да се соблекувам пред секој. Мајка ми ме однесе кај нејзиниот гинеколог, и сега таа и мене ми е матичен. Сега искрено доколку би требало да менувам гинеколог, мислам дека не би имала голем проблем да одам и кај машко. Само дечко ми ме видел до сега доле, ама тој доктор цел ден гледа такви работи, ко божем јас нешто посебна ќе бидам, па да се секирам. :)
     
    На Ketrin.Moon му/ѝ се допаѓа ова.
  14. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.218
    Никогаш не ми било проблем тоа, лекар си е лекар :)
     
    На Arjanit2021 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.623
    Допаѓања:
    8.509
    Пол:
    Женски
    Искрено кога одам на доктор најважно ми е да е стручен и добар во својата област. Никогаш до сега не сум размислувала така, ако е маж да не одам. Кога ќе се породите да знаете во визита колку мажи доктори ќе дојдат да ве прегледаат па и ако има на пракса ехеее што викаше мојата докторка кога ме породи, спремај се за цела сурија доктори да те видат :D.
    Тогаш глава не знаеме кај ни е ја ќе мислам ако ми виде конците долу, на колку и ги гледат ехее, за мојата баш ќе се залепи :rofl: да се нашалеме:lol:
     
  16. Anita Nikoloska

    Anita Nikoloska Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2021
    Пораки:
    378
    Допаѓања:
    496
    Пол:
    Женски
    Да одам кај мажки гинеколог и тој ме породи во Ре-Медика .
     
    На Arjanit2021 му/ѝ се допаѓа ова.